2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

Základem pro zdařilý děj filmu je geniální pokračování knižní předlohy. A. C. C. rozvinul svůj rozjetý konflikt a na pozadí geniálních HC sci-fi nápadů a inovací jej konkretizoval. Film se snaží jet po knize, sem tam si to ohne včetně druhé poloviny, ale je určitě zdařilým představitelem a reprezentantem skupiny - pokus o věrné přetáhnutí knihy na plátno.

Čtvrtá hvězda - Třináct sirotků (2014) (epizoda)

Krása. Parádí zakončení. Ředitel hotelu dostal v posledních dvou dílech hodně prostoru a Martin Myšička naplno mohl ukázat svůj um, který v něm bezpochyby je. Famózní seriál s krásnou poslední předtitulkovou scénou. Potvrzuji a opakuji se: je mi velmi líto, že Čtvrtá hvězda nemá o pár dílů víc. Nebojím se napsati, že to bude za pár let klasika.

Čtvrtá hvězda - Hodina H. (2014) (epizoda)

Kolečko s Prušinovským klasicky gradují finále a tohle předfinále je opravdu šťavnaté. K tomu nad nimi dohlíží stará škola Krobot, který má smysl pro zemitost a dochází k utahování otěží. To samé jsme viděli pár let na to v Mostu (včetně Cliffhangeru), ale přece jen je to jiné. Bomba.

Čtvrtá hvězda - Vyhazov (2014) (epizoda)

Všichni herci jsou úžasní, ale jestli někdo jen malinko ční, je to Trojan. Jemu věřím úplně všechno. Ač jeho postavě nefandím (A věřím, že takový byl záměr), cítím, že on ta postava skutečně JE, František je perfektní.

Čtvrtá hvězda - Zásek (2014) (epizoda)

Geniální satira českého přizdisr*čství a podlejzavosti. Při druhém sledování seriálu musím konstatovat, že 7. a 8. dílem seriál vrcholí a drtí všechny své soky.

Všichni jsou v pohodě (2009)

Škoda přehršle sentimentu v závěru. Jinak pro mě, jakožto nástrahy rodičovství intenzivně prožívajícího rodiče, film začal skoro na plné palbě. Udržoval si kvalitu, a až díky konci skončil klasicky na půli cesty mezi třetí a čtvrtou hvězdou. De Niro je borec, celá herecká eskadra je obstojná. Bohužel některé osudy v jedné rodině působí až moc přitažené a 'CRASH' efektem. Ale je to palec nahoru a 69%.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Je to průšvih. Zahození karet, které rozdala sedmička a směru, jež osmička udala. V Epizode IX není jakýkoliv moment či element, co si budeme pamatovat. Nic, co pouštět znovu. Hvězdné Války končí ve změti guláše, demence a pouťové atrakce šité horkou jehlou. Žádný příběh, oblouk, atmosféra, gradace, osudovost, motivy. Bylo mi úplně jedno, co se na plátně děje a co se stane. Navíc to víme dopředu. Hvězda za hudbu, druhá za zbytky sympatií a Síly. Nikdy bych nečekal, že Abrams nechá projít skrz produkci takhle špatný vlastní film. Jednoznačně nejhorší a nejuspěchanější epizoda se vším, co si pod tím lze představit.

Vlastníci (2019)

Co začíná mírným, tepavě komediálním tónem (geniální zpomalovací intro), končí jako těžkotonážní zrcadlo celé české polistopadové společnosti s detailním vykreslením vyňatých, klasicky českých 'typizovaných' charakterů. Jiří Havelka stále ví, že na to jako národ nemáme a nejradši bychom žrali kořeny minulosti, než si dali sebemenší námahu s budováním něčeho nového. Díky, že do kin došel z tuzemské produkce tématem sice velmi konkrétní, ale zpracováním mezinárodní film a my nemusíme aplikovat při hodnocení lokální měřítka. V kině si při sledování Vlastníků určitě neodfrkneme a kam jinam Lvy, když ne sem?

Úsměvy smutných mužů (2018)

Po dlouhé době v českém filmu zajímavé nosné téma a na naše končiny netradiční pojetí. Je to film evropských rozměrů se spoustu neortodoxně uchopených a odvážně řešených momentů (opět na české prostředí) a to se musí cenit. Na vině bude určitě kvalitní hutná předloha, již jsem nečetl, ale vím o ní zprostředkovaně. Režie spolu s hudbou jsou vskutku nekompromisní, filmu však kralují herci v hlavních úlohách. David Švehlík předvádí perfektní výkon, těsně následovaný Simonou Babčákovou, Jaroslavem Duškem a ostatními. Nečekal jsem, že mě to vůbec nějak pohltí a stalo se.

Poslední prázdniny (2006)

Bod za herce, bod za 'české' lokace. Cení se nestrčit do hlavních rolí na pohled překrásné lidi. Ale jinak je to konina se snůškou klišé (hubatá černoška káže, také poučuje bílý trubky, romantický oblouk o znovuzrození, každý s vybočujícím vzhledem je pošuk, geografické nesmysly...). Samo o sobě by to nevadilo, jen by mě to muselo chytnout a těšit se na konec, kterého jsem se během stopáže čím dál víc obával a on nastal v oné podobě. Je možné že v původním znění bych se vyškrábal ke 3 bodům z 5.