Disney galerie / Star Wars: Mandalorian (2020) (seriál)

Mám rád "behind the scenes" dokumenty a tento bola radosť pozerať, zaujímavé historky zo zákulisia, množstvo technických a technologických vychytávok a rozprávalo sa aj o prepojení na zvyšok SW univerza. Pecka, páčilo sa mi to ešte viac ako seriál :D

Mandalorian (2019) (seriál)

Star Wars v crossoweri s divokým západom! Tak by sa dal zjednodušiť Mandalorian, podľa poznatkov z prvej časti - máme tu osamelého vymáhača práva, s koltami "proklatě nízko", púštne prostredie, útok na opevnenú haciendu, aj učenie sa jazdiť na miestnom "mustangovi". OK, ale teraz konečne ku seriálu ako takému, po tej halde kresleniek tu konečne máme aj live action seriál s kvalitným rozpočtom. A funguje to, už od prvej časti som bol namotaný. Správny mix, atraktívneho, no nie až tak opozeraného hrdinu z národa Mandaloriáncov, čo bol super ťah, Mandaloriánci majú skvelo vybudované SW zázemie už od Clone Wars. Je to slušné, no nie dokonalé. Keď si to uvedomíte tak vlastne seriál používa typický prístup točenia ako vo veľkých SW filmoch, čo časť, to prehliadka nových prostredí, zvierat a strojov, ale v tomto seriáli je to podporené fakt normálnym, kvalitným príbehom, ktorý síce nie je nijak rozsiahly (dá sa zhrnúť jednou vetou), ale má hlavu a pätu a už to je veľký postup vpred oproti tomu "prúseru" v novej filmovej trilógie. Plnotučné štyri hviezdičky za obe série (a s určitosťou si pozriem aj prípadne ďalšie pokračovanie, ak bude...). EDIT: TAK, UŽ TU MÁM AJ UPDATE PO TRETEJ SÉRII - Tretia séria ja zatiaľ najslabšia, už je to priveľmi Disnyeovské, ešte viac sa do ústredia tlačí roztomilý Grogu a ďalšie zvierátka a mini droidíky, je to ako keby som pozeral National Geographic, edíciu pre deti. Ale našťastie stále tu a tam sa vynorí seriálový feeling a vyskočí mierna husia koža z objavovania sveta mimo Jedi vs. Sythovskej línie. Prvé štyri časti boli ešte veľmi dobré, no druhá polovica už bola jasný priemer (a šiesta časť úplný prepadák). Ani mi nevadilo, že v tejto sérii bola postupne do pozície hlavnej postavy pretlačená Bo-Katan. Tretia séria - 3*, no keď to takto pojde ďalej, možno budem musieť zmeniť hodnotenie celého seriálu....

Star Wars Galaxy of Adventures (2018) (seriál)

A prečo nie? Celkom slušné minútové jednohubky, zobrazujúce čriepky zo SW univerza v sympatickom, štýlovom kabáte. Tu sa mohlo pokaziť veľa, ale ustálo to celkom dobre. I keď je treba povedať, že sa išlo na istotu a nové veci tu človek prakticky ani neuvidí, buď sú to len už známe segmenty z hlavných filmov, alebo nejaké menšie šteky vedľajších postáv ako sú Hondo, droidi alebo Chewie. Solídna zostava ikonických momentov ságy. Dokonca sa mi zdá, že niektoré scény v tomto prevedení sú dokonca ešte lepšie spracované, ako priamo z filmov, týka sa to hlavne novej trilógie (a dokonca aj Ewokovia boli znesiteľný! :D). PS: Ale prečo v inak perfektnom "homage" videu k 40. výročiu The Empire Strikes Back nedali asi najdôležitejšiu vetu z celého filmu, ak nie z celého Star Wars? (I am your father?)

Star Wars: Odboj (2018) (seriál)

Takže opäť ďalší seriál zo sveta SW, opäť kreslený (mimochodom mne sa vizuál vôbec nepáčil), opäť sa zameriava na odboj, avšak konečne je tu aspoň nejaká zmena, ide o odboj proti Prvému Rádu z novej trilógie. Bohužiaľ hneď prvá časť ma rozhodne nenabudila k sledovaniu - hlavná postava je nesympatický uvrešťaný pseudo vtipálek, dej celého seriálu sa točí okolo Disney žbrndy o rodinných hodnotách a celé je to dokopy zlepené s biednym humorom a neprívetivým vizuálom, plný preafektovaných grimás a gagov. A tak sa to vlečie celým seriálom....nič moc.

Star Wars: Síly osudu (2017) (seriál)

Za lowcostový obsah a lowcostové spracovanie (a to sa ešte chvalabohu v druhej sérii animácie zlepšili!) bude aj lowcostové ohodnotenie. Jedna hviezdička za dabing od pôvodných hercov. Prvých pätnásť časté je skutočne tragických, našťastie potom sa občas vyskytne niečo, čo má hlavu a pätu a prispeje to do sveta SW.

Star Wars Povstalci (2014) (seriál)

Zdá sa mi, ako keby sa s týmto seriálom začali tvorcovia točiť v kruhu, zase je o povstalcoch proti Impériu, len tentoraz su nové teenedžerské tváre pre mladšie publikum. A mňa to nejako nebavilo. Prva séria: Je to cele také "detské" a zjednodušené. Pár časti zaujme, ale inak je to zývačka. Druhá séria: vlastne obdobná prvej, je len o nieco dospelejšia. Potešil návrat niekoľkých postáv z Clone Wars a aj formát sa začína viac podobať na Clone Wars, jednotlivé časti sa zvyknú zgrupovať do väčších segmentov. Celkovo to opäť nie je hitparáda, prekvapivo hlavná dejová linka ma vôbec nezaujala, viac ponúklo pár dejových odbočiek. Tretia séria: postupuje v rovnakom štýle. Celou sériou som len bez záujmu preplával (14. epizóda bola jediná svetlá výnimka). Štvrtá séria: veľkolepé vyvrcholenie je asi najlepšiu sekvenciou celého seriálu, ale na vyššie hodnotenie to táto séria seriál nevytiahne... Rebels mi príde ako taký menej podarený bratranec Clone Wars.

Star Wars: Detours (2013) (seriál)

Podarilo sa mi z hlbín internetu vydolovať pár scénok a myslím si, že bola škoda, že tento seriál sa zarezal pred vydaním. V histórii sme tu už mali niekoľko komédii/paródii na tému Star Wars, ale dosiaľ nebola žiadna vydaná priamo pod značkou SW. A táto mohla byť celkom dobrá - súdiac z toho čo som mal možnosť vidieť (celkom sa mi páči ako rozhodili postavy - Leia je arogantná mrcha, Obi-Wan bezďácky skrachovanec, Chewie a Han ako starý manželský pár....). No obávam sa, že by to zrejme dopadlo typicky seriálovo, časti by mali 15 až 20 minút a obsahovali by dva, tri dobré frky, ktoré by boli rozriedené priehrštím nezaujímavých hlodov, snáď si tvorovia muníciu nevystrieľali hneď na tých pár ukážkach čo som videl, tie boli celkom fajn. Bol by taký aj zvyšok seriálu? To nevieme a možno sa ani nikdy nedozvieme. A možno aj preto bol zatrhnutý, jednoducho nemal kvalitu. Ale ja aj tak dám také celkom povzbudivé 3 hviezdičky, síce ani neivem, či to je to úplne kóšer hodnotiť niečo, čo ani doteraz oficiálne nevyšlo (a možno nikdy nevyjde).

Star Wars: Klonové války (2008) (seriál)

Pri tomto podrobnejšom a väčšom reštarte Clone Wars sa vymenila ľúbezná 2D animácia za pokrokovejšiu, no v mojich očiach menej peknú 3D grafiku (hlavne prvé tri série nie sú práve pekné) dej je obsiahlejší a miestami veľmi pozerateľný a separatistický droidi svojou absurdnou imbecilitou dodali humornú vložku. Najzaujímavejšie časti zahŕňajú zvyčajne tie, ktoré obsahujú Zigerrianskych otrokárov, mandaloriansku Death Watch či Dathomir zo štvrtej série, to bolo na animák celkom drsné. Celkovo by som seriál zhrnul takto - prvé série su klasický seriálový priemer (par kvalitných častí a zvyšné dve tretiny sú omáčky), ale tieto série su vizuálne dosť slabé, v ďalších sériách sa už grafika zlepšila no obsah až tak nie, vo štvrtej sérii je asi najviac skutočne dobrých častí a naopak najmenej je ich hneď v nasledujúcej piatej sérii (nebyť ďalšej Mandalorskej epizódy a finále série, by tu fakt nič nebolo). Šiesta séria detto, oplatí sa v nej pozrieť posledné 4 časti a v podobnom duchu je aj posledná séria, od ktorej som čakal viac. Ale celkovo je seriál slušný mix na rozhraní medzi 3mi a 4mi hviezdičkami, ale to pomerne veľké množstvo "vaty" to u mňa sťahuje nadol, ku trom.

Star Wars: Klonové války (2008)

Tento animák hlavne ťahá predstavenie Ahsoky, novej vydarenej postavy, inak je to pomerne štandardný SW priemer. Ako úvodný film k seriálu poslúžil dobre, nastavil latku.

Star Wars: Clone Wars (2003) (seriál)

Tento miniseriál má dve prednosti - je našľapaný akciou, ktorá srší nápadmi a má aj vydarený vizuál, ktorý ma štýl a baví. Ale jeho silne stránky stvorili zároveň aj jeho slabé stránky, z inak z delikátnych a nenápadných Jediov vytvoril selektívne* všemocných superhrdinov, ktorý by si mohli podať ruky s najsilnejšími marvelákmi, nejde to veľmi v duchu nastoleného SW univerza. (* pri márovaní radových armád sú Jediovia nezničiteľné mašiny, plné super tvrdých útokov, avšak keď sa dostanú do konfliktu s nejakými dôležitými protivníkmi, zrazu na svoje ultimátne sily zabúdajú...) A tie kanonády sa ku koncu presa len trochu zunujú. Výsledný produkt je tak trochu rozpačitý...