Exotica (1994)

I keď ide o tematicky podobný film ako Sweet hereafters, aspoň čo sa týka jednej veľkej tragédie, tak je scenár Exoticy značne nepredvídateľný. Najskôr som totiž videl SH. A to aj po celkom zásadnom zvrate, kedy začnete zisťovať, o čo nakoniec má v dejovej rovine ísť. Veci sa ale opäť vyvinú iným smerom. Lenže Exotica nie je o deji, ale skôr o okolnostiach a znich vyplývajúceho chovania a emóciách. A to všetko sa deje v pomalom a citlivo vyrozprávanom príbehu. Možno aj preto je Exotica tak silný film. Bruce Greenwood je jeden z najlepších hercov svojej generácie (prežíva tu skutočné veľké životné straty a hrá aj vďaka scenáru bez jedinej melodramatickej ždímačky) a možno stále trochu nedocenený. Elias Koteas sa tu zase predstavuje v image Eddieho Veddera a tam to už trochu, ale iba trochu drhne.

Expanze (2015) (seriál)

Všetko dôležité som sa snažil napísať prostredníctvom komentárov k jednotlivým epizódam, pričom tento systém komentovania je pomerne náročný, pretože zvádza ku spoilerovaniu a klady a zápory diela sa viac menej stále opakujú. Takže krátke zhrnutie: Dejovo veľmi bohaté, konotačne sa snažiace, ako každé dobré sci-fi, odrážať súčasnú ľudskú spoločnosť a The Expanse sa to darí takmer dokonale. Asi to bude tým, že ľudstvo je stále rovnaké, bez ohľadu na technológie a množstvo populácie. Na konci druhej série to máme prednesené pekne na podnose a má to svoju logiku. Že je tu najlepším hercom Thomas Jane, to je akosi dané jeho bohatými hereckými skúsenosťami a Steven Strait proste na to nemá, viac by mu to išlo na prehliadkových mólach, ale aspoň snaha sa cení.

Expanze - Abaddonova brána (2018) (epizoda)

Ťažko si predstaviť lepšiu cestu, ako z toho celého von. Nemyslím len postavy v tak prekérnej situácii, ale aj scenáristov z nastolených otázok série, ktorá išla dopredu nevídaným tempom. Nebudem tvrdiť, že som predpokladal, akým smerom sa vydáme, radšej som sa nechal unášať fantáziou tvorcov, pričom neviem, čo bolo ešte v predlohe a čo už nie. Viac menej akčná epizóda, ale s dostatkom času na dovysvetlenie všetkého doposiaľ potrebného a zároveň nalákanie na to, čo môžeme očakávať ďalej.

Expanze - Azurový drak (2021) (epizoda)

Young Adult línia na novej planéte je tak minimalistická, že divák aj zabudne, že sa tam nejaké malé dievča naťahuje s miestnou faunou. Inde to ale vrie, rieši sa predovšetkým politika, stratégia bojov a skrátka sa to blíži do celkového zúčtovania. Ide skôr po svižnej prvej epizóde sezóny skôr o prechodný diel, ktorý má za cieľ ukázať smer, kam sa budeme ďalej poberať.

Expanze - Bojovat nebo utéct (2018) (epizoda)

Tretia séria začína presne tam, kde skončila tá druhá a musím skonštatovať, že opätovné pozretie, respektíve trojdňový maratón predchádzajúcich 23 epizód je na nezaplatenie. Myslím, že aj skeptici by po zopakovaní si seriálu s takto dejom nabitým scenárom zmenili názor. The Expanse sa stáva v mojich očiach hutná sci-fi nálož, ktorá za sebou necháva aj Westworld alebo Stranger Things. Dokonca mám dojem, že sa začína zlepšovať aj po trikovej stránke.

Expanze - CQB (2015) (epizoda)

Zatiaľ (suverénne) najlepší diel. Pretože najakčnejší, najdejovejší, najtajomnejší a zároveň aj po dialógovej stránke najsilnejší. Možno práve udalosti, ktoré tu sledujeme, budú spúšťačom dynamiky celého seriálu, nechám sa prekvapiť. Priestor na vyjadrenie názorov dostávajú aj Marťania, resp. potomkovia pozemských kolonizátorov Marsu a ich vzťah k pozemšťanom.

Expanze - Delta-V (2018) (epizoda)

Po šiestich dieloch sa akoby uzavrela ďalšia fáza The Expanse, pribúdajú nové postavy a niektoré staré sa presúvajú na iné miesta. Objavuje sa tu po Thomasovi Janeovi ďalší áčkový herec, David Strathairn a jeho kreácia vás dosť prekvapí. Celkom som nebol schopný rozdýchať menšiu zmenu smeru aj atmosféry tejto série, ale ako sme si zvykli, posledné zábery vyvolajú opäť chuť si ihneď pustiť ďalšiu epizódu a tentokrát som zmeravel s otvorenou hubou.

Expanze - Domov (2017) (epizoda)

Miller osamotený na Erose prichádza k veľkému poznaniu pri cieli svojej cesty. Asi najezoterickejša časť, ktorá posúva dej smerom, ktorý mu môže pomôcť, ale aj ublížiť. Rozhodnutia pozemských generálov a Spojených národov sa síce zdajú byť logické, ale ako z našej histórie vieme, nie úplne bezchybné a nakoniec v tomto konkrétnom prípade aj zbytočné. Pekná, možno nezámerná paralela s realitou.

Expanze - Dulcinea (2015) (epizoda)

Pozerať či nepozerať po tomto prvom pokuse celý seriál, to jest priam hamletovská dilema. Za hovoria super exteriérové zábery a proti práve tie interiérové, čo by mali vďaka dialógom diváka nalákať. Trochu zmätok v postavách a deji, ale inak fajn nápad, je tam cítiť Dicka: Blade Runner a Total Recall.

Expanze - Dveře a rohy (2017) (epizoda)

Nejak takto akčne som si predstavoval finále prvej série a tak trochu prvé dva diely série druhej beriem ako keby boli záverečnými tej prvej. Ale to sú iba prázdne reči. Dostáva sa nám solídnej vesmírnej bitky a na konci sa dočkáme pomerne prekvapivého rozuzlenia, kedy začneme konečne chápať, o čo tu v skutočnosti ide, pretože nám (aj hlavným postavám) to objasní niekto, kto doteraz najviac ťahal za nitky.