Hranice nemožného - Pod povrchem (2010) (epizoda)

Budova v karanténe, kde som to len počul... aha... dobre, tak máme tu predsa len o niečo ničivejšiu nákazu než koronu (myslené v rýchlosti a priebehu infekcie) a je fajn vidieť občas diel Fringe, kde sa pracuje iným spôsobom s priestorom a tempom príbehu. Občas, možno aj častejšie, si možno spomeniete na The Thing (a nniekoľko klaustrofóbnych zombie záležitostí), ale na príšery, tentokrát, zabudnite. To platí ako pre porovnanie s The Thing, tak aj s explicitnejšími epizódami Fringe.

Hranice nemožného - Johariho okno (2010) (epizoda)

Redneck záležitosť, ktorá sa tvári ako vlkodlačie béčko, aby sa z toho vykľulo niečo úplne iné. Mimochodom tu padne aj názov filmu Vyslobodenie, ale rozhodne nejde o žiaden remake tejto látky, nakoniec je z toho skôr čistokrvné sci-fi, len navonok v trochu inom oblečku. Ako na každom správnom vidieku, dosť sa tu strieľa a máme tu aj stodolu... samozrejme sa v nej tiež bude strieľať.

Seveřan (2022)

Asi mnohí neprekusnú, že Northman je "iba" Gladiátor na severe. Asi ešte o niečo krvavejší, divočejší a s ambivalentnejšími postavami. Rozumej, dobrák tu nie je vážne nik a keď tak sledujete hlavnú postavu počas prvej polovice snímky, tak ste nakoniec prekvapení, že mu aj tak v konečnom dôsledku držíte palce. Ale keď si chcel Eggert nakrútiť klasickú zápletku po svojom, prečo mu vyčítať dejové klišé. Ono keď sa chcete pomstiť, tak sa chcete pomstiť a basta fidli. Len s tými mamičkami môže byť občas kríž. Hawke sa tu dlho neohreje a Dafoe si všetko na pľaci odkrútil do hodinky, ak by te náhodou išli do kina len kvôli nim.

Hranice nemožného - Záležitost mozku (2009) (epizoda)

Spočiatku ďalšia tajomná záhada, ktorá na prvý pohľad stojí mimo makropríbeh. Nasleduje ale zvrat, ktorý tým všetkým mozgovým operáciám dá úplne nový zmysel a vďaka ktorému sa toho dozvieme veľa nového o Walterovej minulosti. Nechýba záchrana v poslednej chvíli a kto by očakával, že sa na konci objaví aj Leonard Nimoy, tak ten by očakával správne.

Byl jednou jeden lotr (1970)

Príjemný western, ktorý som pri prvých dvadsiatich minútach skoro trikrát vypol. Expozícia je najslabší part celého dosť dlhého filmu, odkedy sa ale dostaneme do väzenia, ubudne parodického humoru a pridá sa na vážnosti. Stále však iba do istej miery, ak by bol ale Crooked Man serióznym dielom od začiatku do konca, bavil by maviac. Viac by totiž fungovala tenzia medzi Douglasom a Fondom a asi by sa aj viac vyvinuli vzťahy medzi ostatnými a to aj napriek mierne prehnanej dĺžke. Poteší pointa, i keď koho nenapadne v daný moment krátko po začiatku, asi skrátka iba nedával pozor. 70%

Hranice nemožného - Červ (2009) (epizoda)

Objektívne možno jedna z najlepších epizód, subjektívne zase jedna z tých najnepríjemnejších na pozeranie. I keď ak vám neprekážajú polmetrové červy vychádzajúce z tiel úbohých civilistov, tak môj komentár neberte vôbec do úvahy. Každopádne to určite nie je epizóda vhodná na sledovanie pri obedňajšej pauze, a už vôbec nie k večeri, to sa vám bude zle spať.

Hranice nemožného - Srpen (2009) (epizoda)

Zápletka vám pripomenie všeličo, od 12 opíc až po, aspoň pre mňa, jedno totálne béčko z deväťdesiatok. Ale do Fringe jednoznačne príbeh o cestovateľoch v čase, resp. pozorovateľoch, bezpodmienečne patrí. Jedinú menšiu vadu vidím snáď len v motivácii jedného z pozorovateľov, prečo urobí to, čo urobí. Čakal som za tým niečo viac, ale táto podzápletka celej makrozápletky má pre seriál obrovský potenciál.

Hranice nemožného - Svobodná vůle (2009) (epizoda)

Hovoril som si, že ak v tejto fringeovskej verzii Scanners uvidím explodujúcu hlavu, tak dám po dlhšom čase plný počet. Nakoniec som bol štedrý a dal ho aj bez nej/nich. Aj tak ale ide o jednu z najdovážnejších epizód seriálu, máme tu totiž teenagera, ktorý bude zodpovedný za niekoľko úmrtí a nikto sa tu nebude hrať na experta na psychológiu a nebude chalana silou mocou zachraňovať. Máme tu aj zdvojený motív únosu a vzťahu otec - syn, čím je epizóda získava takmer až artový nádych.

Hranice nemožného - Pozemšťan (2009) (epizoda)

Začíname s čistou hororovou duchárčinou, ale tvorcovia Fringe prišli, myslím si, s celkom originálnym nápadom, ako celú záležitosť vysvetliť. Výsledkom veľmi slušne prekvapí a keď som minule písal, že sme tu mali nápad vhodný aj na celovečerný film, tak pri Pozemšťanovi to platí nie síce dvojnásobne, ale minimálne rovnako. Bolo tu už niečo podobné, ako napríklad Austronautova žena, ale Pozemšťan je už aj v rámci seriálovej epizódy vydarenejší.

Hranice nemožného - Logika snů (2009) (epizoda)

Táto téma sa ponúkala hneď od začiatku, a som rád, že ju tvorcovia spracovali na vysokej úrovni. Takže sledujeme nočné mory nešťastníkov prostredníctvom ich vnímania a dostávame sa opäť viac do hororových vôd. Všetko má relatívne racionálne, vedecké vysvetlenie, čo je myslím určite plus. Príbeh tak obstojí aj samostatne bez priameho napojenia na makropríbeh a osobne by som si celkom rád pozrel aj celovečerný film s rovnako rozpracovanou zápletkou.