Srdeční záležitost (2022)

Tak český bulvár by len čumel, čoho je schopný nemecký bulvár a to si mysleli, že sú majstri sveta. Príjemná nemecká dramedy s jej najväčšou hviezdou (ak nerátame medzinárodného Bruhla), ktorá málokedy sklame aj v tej najväčšej komercii. Liebesdings až tak prvoplánovo komerčným filmom nie je, i keď je jasné, kto s kým na konci skončí (myslím ako pár, v posteli sa skončí samozrejme skôr). Problém tkvie v tom, že sa scenár tvári ako plný konfliktov, ale priebeh deja je k postavám nakoniec tak trochu nelogicky milosrdný.

Wednesday - Prokletá dívka Wednesday (2022) (epizoda)

Rozhodne ma najviac na pilote seriálu z dobre známeho vesmíru bavili Wednesdayine hlášky. Asi budú v tejto kadencii pokračovať naprieč celou sériou. Už menej ma bavil svet, do ktorého je príbeh jej školských rokov zasadený. Rozohráva sa tu väčšia fantasy zápletka v štýle Harryho Pottera a či som zrovna na to v prípade Addamsovcov pripravený, si nie som istý. Burtona príliš necítiť, snáď až na vizáž hlavnej postavy a interiér jej izby.

Tři přání pro Popelku (2021)

Pre Čechov a Slovákov bezpochyby jeden z najzbytočnejších remakeov všetkých čias, ak nie vôbec ten najzbytočnejší. Ak ale prestaneme porovnávať, máme tu solídnu rozprávku s fajn zimnou atmosférou, nórska zasnežená krajina je skrátka krásna a bola by krásna aj v slasheri. Popoluška je celkom uchádzajúca, princ je ale bez charizmy a ak by bol členom svojej družiny, ani by vás nenapadlo, že práve tento herec by mal radšej hrať princa. Rozdiely hľadajte najmä v závere, avšak nejde o nič zásadnejšie meniaceho princíp celej veci. 50%

Jeho temné esence (2019) (seriál)

Poňatie netradičnej kombinácie fantasy, young adult, sci-fi s kvanotivým základom a náboženskej tematiky sa dalo poňať rôzne, pričom sa dá skonštatovať, že už len to, že HDM vo svojej seriálovej podobe slušne funguje, je veľké víťazstvo. Ono nakrútiť niečo vážne, kde rozprávajú zvieratá, otravuje nás nervózny medveď a ešte k tomu po nebi lietajú čarodejnice a anjeli, je veľmi ťažká úloha. Vizuálne pôsobivé, prehľadne prerozprávané, založené na skvelom castingu. Predovšetkým Dafne Keen a Ruth Wilson sú presným zásahom, McAvoy je trochu otázny, ale budete ho ako Asriela akceptovať. Za mňa lepšie ako film, myslím, že ide viac o materiál pre seriál a som rád, že aj vznikol a dostatočne som si ho užil.

Jeho temné esence - Série 3 (2022) (série)

Z hľadiska celku je asi najlepšou sériou tá druhá, pretože sa zoznamujeme s celým komplexným multiverzom a kto nepoznal predlohu, iba napríklad film, tak sa nestačil čudovať, o čom HDM vlastne sú. Tretia séria má celkom prehľadný dej, možno je to trochu jednoduchšie, ako som pôvodne očakával, ale priamo za chybu to nepovažujem. Na to, aby som všetko pochopil, by som si musel zopakovať celý seriál, na čo ale bohužiaľ nie je čas. Postavy boli sympatické a príbeh mi pripadal aj na young adult fantasy celkom neortodoxný. Všetko sa uzavrelo, za mňa uspokojivo.

Jeho temné esence - The Botanic Garden (2022) (epizoda)

Chápem, že finále nielen série, ale aj celého seriálu nesadne každému. Ale kto si HDM obľúbil, tak by nemal mať s rozuzlením problém. Ide o jednu z najkomornejších epizód vôbec, ešte viac tu vynikne, že tretia séria sa viac zameriava na prírodu než na mestá a uzatvára príbeh dvoch mladých ľudí, povedal by som, že tak trochu v štýle netradičného finále Leftovers. Áno, posledné dve epizódy sú dve odlišné finále a ja som s tým spokojný.

Jeho temné esence - The Clouded Mountain (2022) (epizoda)

Záverečná bitka začala. A vyzerá takmer kolosálne, ak by v detailoch predsa len nevyzerala ako z televízneho seriálu. Čo je v poriadku, keďže sme v televíznom seriáli, ale predsa... Trochu mi to pripomenulo Matrix Revolutions, samozrejme tiež iba v detailoch a niektoré veci som nepochopil. Ale pozeralo sa na to veľmi dobre a nejako podobne som si aj akčné finále seriálu predstavoval. Len ten McAvoy burcujúci armádu nie je príliš presvedčivý, asi ako Bloom v Kráľovstve nebeskom. Ale výraznejšie to neruší.

Muž se železnou maskou (1977) (TV film)

Na televízny film neskutočné obsadenie a právom je táto adaptácia obľúbenejšia ako hollywoodska reinkarnácia z roku 1998. Všetko je presne na svojom mieste, výprava je presná, kostýmy taktiež, len to samotné rozuzlenie je akési mdlé. Je síce columbovské, keď už je tu robený podraz na Patricka McGoohana, avšak samotné jeho spracovanie je až príliš strohé a rýchle. Pokojne by som si nechal páčiť pozerať sa na Ľudovíta v tom väzení dlhšie ako pár sekúnd a taktiež vidieť celú dohru so zloduchmi, napríklad ich popravy, vyhostenie a podobne...

Půlnoční nebe (2020)

Tie najväčšie chyby vyplývajú asi už z predlohy. Vieme o miliardách hviezd v Mliečnej dráhe, ale mesiac Jupitera s atmosférou sme objavili až nedávno. Inak ide o atmosféricky pekne spracované postapo, z polovice na našej planéte, z polovice na vesmírnej stanici smerujúcej z onoho mesiaca naspäť na Zem. Prečo sa Clooney vydá na nezmyselnú nemožnú misiu cez tak ťažké podmienky, sa dozvieme až v závere. Z trojice netflixovských "vesmírnych odyseí" Kyslík, Utajený pasažier a Polnočné nebo je posledne menovaný film najslabší. Keďže mám ale pre outer space sci-fi veľkú slabosť a potešila ma aj "neobjavná" pointa, nemám dôvod byť sklamaný.

Poslední program (1973)

Jeden z najzvláštnejších filmov, čo som kedy videl. A nie je to dané tým, že by to tvorcovia tak zamýšľali, ale skôr ich neschopnosťou previesť zrejme dosť kvalitnú predlohu do adekvátnej vizuálnej podoby. Film je tak veľmi nevyrovnaný, čo najviac cítiť predovšetkým pri návšteve Grécka, ktorá je atmosférou úplne niekde inde ako zvyšok filmu. Ono aj tá záverečná dvadsaťminútovka je skôr ako z Bondovky, než z apokalyptického diela snažiaceho sa o vážnejšie filozofovanie nad osudom ľudstva.