Sametoví vrazi (2005)

Film z roku 2005 pôsobí po vyše dekáde už akosi rozpačito. Je to škoda, keďže niektoré najlepšie drsné krimi zo starej francúzskej školy 70. rokov, na ktoré sa chcú Vrahovia tak trochu podobať, zostarli o niečo menej. Film s tak prvoplánovou drsnosťou a coolovosťou totiž sám sebe uberá nadčasový potenciál. Osobne neviem ako fungoval v roku 2005, keďže som ho vtedy nevidel, ale asi to nebolo nikdy kino pre každého. Veci nepomáhajú ani divné postsynchrony (aspoň som ten dojem z otvárania úst získal). Každopádne je Ssvobodove dielo aspoň odvážne, ale snaha o epiku stroskotáva na viacerých frontoch. Osobne mi napríklad chýbalo detailnejšie spracovanie policajného vyšetrovania a tak aj poriadneho protivníka hlavnej postavy. Bohvie, čo všetko by napravil dlhší DC.

Lady Jane (1986)

Tak za 9 dní sa dá toho stihnúť skutočne veľa, ak sa chce. Či už ste kráľ alebo kráľovná, alebo politický intrigán. Dnes to všetko bohvie prečo ide podstatne zdĺhavejšie. Lady Jane je síce na jednej strane značne romantický film, na tej druhej ale oplýva akousi chladnou a depresívnou atmosférou, čo súvisí aj s tým, že tvorcovia predpokladajú u cieľového diváka aspoň minimálnu znalosť dejín a záver tak nie je spoiler. Film pre fanúšikov anglických dvorných intríg v štýle Kráľovny Alžbety, ale predsa len iný, svojský a aj napriek dĺžke ucelený a pohlcujúci.

Naprostí cizinci (2016)

Tomuto filmu som sa dlhšie vyhýbal preto, lebo som sa obával vykrádačky už zmieňovaného Slova, pričom tvorcovia asi usúdili, že ten film videlo málo európanov, tak si to môžu dovoliť. Našťastie som sa mýlil, i keď tých styčných prvkov je vrátane námetu viac. Lenže Uplní cudzinci si s divákom hrajú omnoho chytrejšie, ako by sa na prvý pohľad zdalo, najmä ak si začnete po čase hovoriť, že predsa v jeden večer vám nebudú všetci vyvolávať a všetci písať. Ono sa to nakoniec elegantne vyrieši, ale chce to buď si o tom niekde prečítať, alebo nad tým dlhšie premýšľať, alebo ste génius a hneď vám to bude jasné.

Těžká duše (2017)

Vkusne nakrútený náhľad na našeho tretieho sveta, pri ktorom sa tvárime, že buď neexistuje, alebo že sa jeho problémy nedajú vyriešiť, pretože si myslíme, že to nie je vzhľadom na náturu jeho obyvateľov možné. Pričom by možno stačilo iba viac dokumentov typu Ťažká duša. Tá sa venuje rómskym žalostným piesňam a príbehom troch mladých chlapcov a ich rodín s hudbou spojených. Čo vám môže uviaznuť najviac v pamäti? Tak napríklad citáty ako "Gadžovia nehrajú s citom" (myslené sú hudobné nástroje), "Chlapom sa staneš vtedy, keď budeš pracovať" alebo "Ježiš, zbav nás chudoby". Dokument je aj formálne premyslený, ako už osvetľuje text distribútora a sedem kapitol zabezpečuje filmu vyvážený rytmus.

Hra (2004) (studentský film)

Bohužiaľ toto je ten typ animácie, ktorý mi pripadá veľmi nepríjemný na sledovanie. Zaujme kombinácia živých hercov a reality s fantasy fikciou, len tá mala ohúriť kvalitou spracovania, čo sa nestalo.

Pik a Nik (2006)

Veľmi roztomilý krátkometrážny animák, ktorý by si zaslúžil možno aj vďaka šikovnému názvu a originálnej animácii postavičiek nejaký večerníčkový seriál.

V kostce (1999) (studentský film)

Slovenská animovaná verzia hororu Kocka. Či skôr jeho alternatívna expozícia. Struss sa u nej asi dosť inšpiroval, ale tak prečo nie.

Štyri (2007)

Dosť možno ten najlepší animovaný film z tvorby na VŠMU, aký som doteraz videl. Prešpekulované puzzle, ktoré vás v každom ďalšom okamihu znovu a znovu prekvapí. Dalo sa možno na scenári ešte trošku viac popracovať, ale aj v divákovej túžbe vidieť dielko znova a dať si to lepšie dohromady sa ukrýva víťazstvo tvorcu. Obsah dopĺňa veľmi príjemná, farebne sýta animácia.

Dnes mám prvé randevú (2002) (studentský film)

Aj po 15 rokoch by toto veľmi milé retro dielko patrilo k špičke animovanej tvorby medzi študentami VŠMU. Po zhliadnutí sa ale už nikdy nebudete na svoje boty pozerať tak ako doteraz...

tWINs (2011) (studentský film)

Toto je práve študentský animák, ktorému by slušela kľudnejšia a možno aj farebnejšia animácia. Téma zaujímavé, trochu morbídne, ale veď práve o tom to je, že čo sa nedá nakrútiť so živými hercami v reálnom prostredí, tak na to je animovaný film. Ak máte siamske dvojča, tak si môžete vždy zaboxovať a keď sa zadarí vám, tiež si zašuká aj brat a keď naopak, tak zase vy. No všetko má svoje výhody aj nevýhody...