Rozhněvaný muž (1978)

Lino Ventura nerozdáva a hlavne nedostáva rany v Paríži alebo v iných francúzskych mestách, ale musí odcestovať za oceán do aspoň rovnako frankofónneho Montrealu. A tam rozbieha paralelne s políciou a mafiou a súčasne proti nim pátranie po synovi. A to prebieha klasicky, od jedného zatĺkajúceho svedka k ďalšiemu. Film je to ale skôr o rozpadnutej rodine, postihnutej tragédiou a zúfalej snahe po jej aspoň čiastočnej reinkarnácii a hľadaní nového zmyslu života. Očakával som trochu precíznejšie prekreslenie tamojšieho prostredia, ale keďže je v popredí najmä osobná dráma, tak sa na výpravu nikto príliš nesústredil.

Paisaje de otoño (2016) (TV film)

Zastavenie posledné a zároveň to najkvalitnejšie. A nie je to iba tým, že sme si na Condeho a jeho nekonformnú postavu zvykli. Je to samotným prípadom. Vražda dôležitého človeka, zapleteného do pašovania vzácnych artefaktov a ktorého navyše nemá nikto príliš v láske. Tvorcovia tentokrát upustili aj od obľúbených panorám Havany, jedna sa nájde, a sústredili sa na samostatný prípad. Samozrejme nechýbajú ani obľúbené klišé ako pokus o odobratie prípadu a nasratý šéf. Ale Conde sa sexu dočká a to je myslím v jeho prípade to hlavné.

Divočina (2014)

Možno tento nápad prelínania dvoch dejových línií, pričom jedna je subjektivizovaná retrospektíva, nefunguje dokonale, ale skôr tu ide o to, či máte proste iba radi filmy z prírody a ako vám to celé sadne. No a Divočina aj napriek tomu, že mohla ísť viac cestou drsnej sociálnej drámy, presne na mňa takto pozitívne zafungovala. Kniha bude asi omnoho viac intímna a nejeden čitateľ bude sklamaný, ale aj vnútorné monológy, presne vypočítaný strih medzi oboma líniami a detaily strhanej tváre Reese sú samé o sebe dostatočne výstižné. Áno, život je ťažký rovnako, ako turistika osamote cez hory. Tiež prekonávame zdanlivo neprekonateľné prekážky a nevieme, na koho narazíme a musíme si dávať bacha na každom kroku.

Vesmírná loď Ascension (2014) (seriál)

Ascensionu sa podarilo v pomerne krátkom čase ukončiť to, s čím začal. Ale ledva ledva, v podstate až v poslednom, veľmi prekvapivom závere. Potešilo prekreslenie spoločnosti, ktorá sa aj v tak limitovanom počte urobila vlastnú spoločenskú hierarchiu, i keď za nitky ťahá niekto iný. Politcké intrigy prebiehajú cez "posteľovú špionáž", seriál ponúka viaceré dejové línie, ako v lodi, tak na Zemi. Ten zásadný zvrat prebehne na konci druhej časti a kto bude sklamaný, nech seriál ďalej rašej nepozerá. Dejom nadupaná retro-scifi-detektívka, ktorá by si zaslúžila na rozvíjanie svojho nápadu tak dve série. No a mužov poteší množstvo zaujímavých ženských charakterov v sexy obaloch.

Willi Tobler und der Untergang der 6. Flotte (1972) (TV film)

Kluge v tomto netradičnom sci-fi s tradičným sci-fi námetom dokazuje, že až doslova zúfalé finančné prostriedky vás privedú k tým najoriginálnejším nápadom. Z Williho Toblera a jeho formy by sa zatočila hlava aj Godardovi a možno by ho ani nepredýchal. Či bol pre Klugeho aj inšpiračným zdrojom, netuším ale tipujem, že áno. Kto tu za koho bojuje a prečo, tak v tom stratíte prehľad pomerne skoro, ale v tom nemali prehľad ani postavy, takže je to úplne v poriadku. Kluge sa zbesilo hrá so zvukom, písaným slovom, rôznymi serepetičkami a vám sa z toho bude točiť hlava ešte pár dní. 70%

LEGO® Ninjago® film (2017)

Ninjago oveľa viac funguje v jednotlivostiach ako celku. Ale to sa dalo samozrejme čakať. Scenár je až únavne doslovný a predvídateľný. Takže k tým maličkostiam. Tie pozostávajú s príjemných prekvapení, ako zapojenie reálneho sveta do toho fikčného, pričom by bola škoda sa o nich zmieňovať, keďže sú tým najlepším, čo vás v kine čaká. Určite vás na začiatku nenapadne, kto bude ústredným monštrom filmu a je to veľmi vtipné. Jackie Chan už tak moc vtipný nie je, ale kto ho zbožňuje, bude nadšený. No a ešte k publiku. Vždy, keď navštívim nejakú prodkuciu pre dospelé publikum, niekto sa nahlas rozpráva alebo telefonuje. Na premiére Ninjago a všetkých Lego movies boli rodičia s deckami a tie boli okrem momentov, na ktorých sa smiali, úplne kľudné. Človek asi vekom prichádza o rozum. Inak z trojice Lego Movie, Batman a NF je novinka najslabšia, asi práve kvôli stokrát prevarenej zápletke.

Hranice smrti (2007)

Sú filmy, ktoré patria do zlatého fondu kiematografie svojou inovatívnou formálnou štruktúrou a sú považované za umelecké, ale o našom svete niekedy nič dôležité nevypovedajú a sú filmy absolútne priemerné a zabudnuté, ktorých posolstvo je ale nesmierne dôležité. K druhému typu patrí aj Bordertown. Obsahuje občas takmer až nechcene parodické scény, množstvo scenáristického klišé, ale jeho odkaz je nespochybniteľný. O tejto problematike som nemal ani páru a tým pádom som nesmierne rád, že som film videl. A jeho nedostatky na tom nič nezmenia a preto sa mi ich ani nechce rozoberať. Mali by ho videť všetci, vrátane Trumpa a jeho administratívy.

Nina (2017)

Lehotský ostáva svoj a zároveň sa elegantne vyhol žánrovému zaradeniu do sociálnej drámy tým, že hlavní protagonosti proste nie sú socky. Myslím, že väčšina Bratislavčanov socky nie sú, čím nechcem povedať, že sa máme všetci ako prasatá v žite, ale vďaka (minimálne v prípade matky) dostačujúcemu ekonomickému zabezpečeniu nám bude tento príbeh bližší. Relatívne chudobný sujet tu vlastne slúži na zloženie si omnoho bohatšej fabuly, pričom aké to bolo predtým a čo bude potom ostáva vo veľkej miere na diváckej predstavivosti.

Teorie tygra (2016)

Málokedy máme možnosť vidieť na plátnách kín takto "antifeministický" film, ktorý by nahrával nám chlapom, večným podpantoflákovým chudákom, čo za nič nemôžu. Už v prvých minútach zistíte o čom film je a budete sa na jednotlivých situáciách baviť, potom už to začne byť mierne únavné, aby to nakoniec tvorcovia pochopili a rozhýbali viac dej a vývoj postáv. Teda ako ktorých a je iba dobre, že nie každý precitne a zázračne sa zmení. A som rád, že do takéhoto vtipného sebemrzkačstva išli tak slávne herečky. Pre ich mužských kolegov to bola povinnosť. Aby si človek film užil, musí prijať určitú zámernú "nadsázku" a nepremýšľať príliš nad uveriteľnosťou situácii.

Kotch (1971)

Film, ktorý v mojich očiach získava body aj za predstavu, ako by spracovanie takéhoto námetu dopadlo dnes. Buď ako uslzený sentiment, alebo ako prvoplánová rodinná komédia, založená na rozdieloch generácií. Kotch vyzerá ako konvenčnejší zástupca nového Hollywoodu a jeho dej nie je to, čo ho posúva vpred a čo si z neho budete pamätať. Dôležitejšie sú jednotlivé scény, dialógy a civilne pôsobiaci herci. 70%