Sirotek: První oběť (2022)

Jednotka bola viac psychologická dráma než horor. Dvojka, respektíve prequel, je už len jednoduchý béčkový slasher. Vo všetkých smeroch tak ideme o triedu-dve nižšie, čo poznať už z úvodu, kde skrátka nedáva nič zmysel a vidíme explicitne tri krvavé vraždy. Ak sa ale dokážete ihneď prepnúť do patričného guilty pleasure a antilogického módu, tak vás príjemne prekvapí aj zvrat v polovici a istým spôsobom sa budete baviť až do konca. Ak by nešlo o životnú úlohu dokonale obsadenej Isabelle Fuhrman a Julia Stiles by nebola taká pragmatická bitch, až neviete koho skôr by ste sami najradšej zabili, na tri hviezdy by to určite nebolo. 50%

Siska (1998) (seriál)

Tých pár častí bolo dostatočným mementom, aby som v tom ďalej nepokračoval. Poznáte to, rodičia to pozerajú, vy si sadnete do obývačky s večerou a tak omylom vzhliadnete zopár častí. Je to slabota, znova klasický nemecký kriminálny seriál pre dôchodcov, ktorý nie je ničím zaujímavý. Ale keď sa im páči, tak prečo dávať odpad. Naše babky by dali potom odpad všetkým novým Batmanom.

Sissi (1955)

Sissi je presne ten istý prípad ako Vinnetou. O histórii sa nič nedozviete (možno trochu), ale nebolo to zámerom tvorcov a ja im to vyčítať nebudem. Ide tu o čistú zábavu, určenú najlepšie na obdobie nejakých sviatkov. Sissi je vlastne taký Vinnetou pre ženy. Ja jej dávam za štyri, pretože moja mama bola z tejto trilógie hotová a urobila jej veľkú radosť každé vianoce. Takže je to vynikajúco natočený film pre svoje cieľové publikum.

Síť (1995)

Podľa mna klasika z liet deväťdesiatych, ktorá beží v telke trikrát ročne a neopozerá sa. Je to naivné, samozrejme, ale aj zábavné, svižné, s niekoľkými zvratmi a prehrávajúcou Bullockovou na vrchole jej kariéry. Sa zas teším, kedy to pobeží a budem sa baviť na veciach, pri ktorých by som mal byť vážny a v napätí. Film bude na seba nabalovať čoraz ďalej viac a viac zábavných momentov, pretože čo bolo na poli techniky včera novinkou, zajtra bude zastaralé. Videli ste béčkovú dvojku?

Situace je vážná, nikoli však zoufalá (1976)

Film má sto minút, ale nedokáže rozohraté situácie uspokojivo ukončiť, čo je veľká škoda. Pretože inak všetko výborne šlape, bavil som sa ako dlho už nie pri nejakej staršej francúzskej komédii a aj opakované vtípky stále dokázali baviť, viď odpadávajúca slúžka. Pritom premiešávanie postáv a ich novobudujúcich vzťahov sľubovalo zaujímavé rošády čo sa týka výsledku, ostalo ale nakoniec len pri tých komických situáciách. Funes alebo Richard mi tu vôbec nechýbali, len by na seba v takto kolektívne pojatom filme pútali príliš veľa pozornosti. Kľudne by som zašiel aj na divadelné predstavenie, ak by sa u nás niekto chopil tejto látky.

Síť 2.0 (2006)

Nechutné parazytovanie na slávnejšom áčkovom filme spred desiatich rokov. Nie je to úplne najhoršie, ak tento filmík vnímame ako video film, čím v skutočnosti aj je a nevnímame ho ako pokračovanie, čím nie je. Myslel som, že je to nejaká turecká produkcia, hore pozerám, že amíci. Radšej to ďalej nerozoberať aby som mohol ostať na tých dvoch hviezdach. Občas treba aj nejaké to pravé béčko, aby sme nabrali sily na ďalší nášup vždy neomylne kvalitných áčok.

Sixteen Candles (1984)

16 sviečok je dosť možno jediná skutočne vtipná (rozumej netrápna) teenagerská komédia, aká kedy vznikla. Nepočítam relatívne vážnejšie filmy, ako rovnako Hughesov Breakfast club a spol. Prečo sa teen komédie od cca nového tisícročia na túto starú klasiku nechytajú? Za prvé nikto nie je v súčasnosti Hughes a dnes zo všetkého cítiť kalkul, ja ho zo 16 Sviečok vôbec necítim, len úprimnú dejovú a situačnú anarchiu :) Možno nie sú ani prirodzené mladé herečky typu Molly Ringwald, neviem...

Skafandr a motýl (2007)

O románe, ktorý sa stal predlohou tohoto festivalového filmu, sa hovorilo, že je nesfilmovateľný. Niekedy sa vďaka onomu prvku, ktorý je príčinou tejto frázy, stane hlavná devíza filmu. V prípade Skafandra máte skutočne pocit, že sledujete niečo výrazne originálne a že sa jedná o látku, ktorá si navzdory pochybám o sfilmovanie priam hovorila. K plnému prežitiu mi dopomohlo jeho vzhliadnutie v kine, v televízii síce nebude zážitok iba polovičný, ako radi kritici upozorňujú v mnohých prípadoch, ale pokiaľ máte možnosť film vidieť v kine, tak ju využite! Zaujímavé je film porovnať s príbuznou Mojou ľavou nohou, vďaka mierne odlišnému prístupu režiséra k hlavnej postave. Pre chlapov má tento film pridanú hodnotu v tom, že sa na nás neustále zblízka a starostlivo pozerajú pekné oči zdravotných sestričiek a lekárok. Kto videl, chápe.