Avengers: Age of Ultron (2015)

Trochu smíšené pocity. Klasický příběh, stokrát omílaný, jak se ochrana lidstva z rukou vymkla. Nic převratného. Na druhou stranu, jelikož jsem příznivce velkořeží, superhrdinských klání a demoličních orgií, dostal jsem v podstatě to, co jsem chtěl. Jen Ultron, jeden z nejhůře zničitelných antihrdinů Marvel Universe, mi nepřišel tak brutální jako by měl být. Parádní snové scény z ovládnutí mysli Scarlett Witch, v porovnání s Ultronovými kázáními, byly daleko emotivnější. Ultron v tomto filmu sice představoval velkého protivníka, ovšem i velkého tlučhubu. Celkově Ultron by měl být skutečně ultimátní záporák, navíc trestuhodné vypuštění Hanka Pyma, jakožto jeho stvořitele, šlo na vrub ukázat Tonyho Starka a Bruce Bannera i jako něco jiného než geniální mozky. Ukázat i to, že dělají chyby, jako my ostatní. Zážitkem pro mě byla bitka Hulka s Hulkbuster Iron Manem a závěrečná megaultimátněkrutopřísná řež. Ovšem zápletka s meteorickou Sokovií mi přišla možná už skutečně trochu přes čáru, i když zábava to byla neskutečná. Doslova neskutečná. Klasická marvelovská motivační, humorná a romantická vata už mě místy otravovala, hlavně v části s Hawkeyeovým domem a Black Widow s Brucem Bannerem. I tak, jízda to byla suprová a mě baví. Pěkných 75%

Strážci Galaxie (2014)

Tenhle film zraje jak víno. Čím víckrát ho vidím, tím dospívám k názoru, že je to jeden z nejlepších Marvelovských filmů. Aniž bychom to věděli, dost podstatnou roli tady hrál Orb. V porovnání s předešlou týmovkou Avengers nejsou Strážci Galaxie tak epickou podívanou. O to víc jsou zábavní a pořád se něco děje. Prostě super. Jelikož nejsem stoprocentní píčus, hodnotím 85% pro strážcovskou partičku.

Iron Man 3 (2013)

Nejlepší Iron Man. Konečně i s nádechem pověstného temna, obklopujícího Tonyho Starka. Střetává se tu s protivníkem, jehož sám pomohl vytvořit. Na Marvel tu jdeme až nečekaně do hloubky, zkoumáme pohnutky Tonyho ve světě plným superhrdinů a bohů. Bojí se o svůj křehký svět v podobě Pepper. Chce všechno strhnout sám, má pocit, že tíha světa leží na jeho zádech. Tony Stark se stává bez obleku jen "mechanikem" a opět se musí spolehnout jen na sebe a svůj intelekt. Docela překvapivá zápletka s Mandarinem je ovšem v konečném pohledu zbytečná. Stejně tak i Pepper a Extremis, to si myslím, že si mohli tvůrci odpustit. Obleková párty lahůdková! Snad to není poslední Tony Stark v neopakovatelném podání Roberta Downeyho Jr. Tony, Jarvisi a hodinky od sestry z limitované edice, díky za zážitek! 85%.

Avengers (2012)

Ano, ano, ano! Nejmocnější hrdinové světa se spojili v jednom spektakulárním velkofilmu, který nenechá jeden sen pravého komiksáka suchý! Marvel nám tu předhazuje superhrdinskou nálož, po které musíte mít chuť zezelenat vzteky, nebo alespoň vzít si štít a jít mlátit hajzly. Závěrečná bitva o New York s obětovacím gestem Iron Mana, který zalehne pověstnou minu, je korunka na hlavě jednoho z nejlepších superhrdinských filmů co kdy byl a troufám si říct i bude natočen. A Tom Hiddleston jako Loki opět skvělý. Pro mě dokonalost, a čisté štěstí, máte to za 100%!

Iron Man 2 (2010)

Velké očekávání, které jsem do snímku vkládal se naplnilo tak z poloviny. Tony Stark a jeho supersoučást Iron Man jsou konfrontováni s krutou realitou. Líbí se mi nápad, ukázat Tonyho oproti jedničce jako zranitelného a do značné míry vykolejeného člověka. Po tom co se stal Iron Manem, hledá další smysl pokračování, a to nejen Iron Mana, ale samotného žití Tonyho Starka. Ukazuje nebezpečí neskrývaného hraní si na neotřesitelného hrdinu a tvrdý pád do reality. Film má však poměrně dost mezer. Hloupé až bláznivé chování Tonyho, SHIELD se drží oproti tomu co předvádí v dalších filmech v povzdálí a dělá ze Starka idiota, ani Ivan Vanko v podání Mickeyho Rourka se mi moc nelíbil. Sice z něj nakonec vyplave poměrně těžký protivník, ovšem trošku bez toho pověstného "něčeho navíc", co by se mělo u hlavního záporáka dostavit. Další kdo mě přímo vadí je Pepper, její věčný negativismus a ubrečenost v konfrontaci s velkými problémy, které řeší Tony. Díky super akci, kvalitní filmařině a charisma Tonyho Starka/Iron Mana, mě film stejně baví. Dokonce můžu říct, že i přes všechny nedokonalosti ho mám rád. A lístky na Stark Expo už mám zamluvené! 80% pro pokračování Iron Mana.

Thor (2011)

Pro mě jedna z nejlepších marvelovek vůbec. Začátek správně temný, Thor a jeho Mjolnir ničí Jotunheim a válka světů přichází. Chris Hemsworth a Tom Hiddleston jakoby byli pro své role určeni, casting nemohl býl lepší. Odin Všeotec na kterého jsem se těšil možná trochu v ústraní, ale nakonec zasáhne vždy v pravou chvíli. Lehké zklamání je pro mě Idris Elba, jeho Heimdala mu prostě nevěřím. Pod uvrhnutí Thora na Zemi začíná slabší část filmu, radost mi tu udělalo objevení se Hawkeye. Závěrečné bitky a ničící festival parádní, závěrečný souboj mezi Thorem a Lokim dospěje k překvapivému rozuzlení. Filmu se vyhýbají i klasické marvelovské nelogičnosti, možná pár by se našlo. Celkově super zážitek, se super superhrdinou i záporákem. Jen tak dál marveláci 85%!

Captain America: První Avenger (2011)

Dvouhodinová masáž prototypu amerického hrdiny, Captaina America. Cap není můj oblíbenec, je to moc velkej yankee a jestřáb. Přesto jsem se na uvedení Captaina America těšil a byl jsem zvědavý. Zápletka předem jasná, protože je to klasika z Capových komiksů - 2. světová, spojenci dostávají na prdel a nutně potřebujeme zvrátit kormidlo dějin. Hydra je asi nejlepší tajná společnost ze světa Marvel a Red Skull v podání Hugo Weawinga mě bavil. Akce ve filmu mě baví, osobně jsem však čekal víc kosení Hydráků od Captainovy jednotky. Nyní se však dostáváme k bolestem této marvelovky. A že jich je. Bohužel se ve filmu objevuje tolik nelogičnosti, že nemá smysl se o všem rozepisovat. Jediný supervoják na světě nejdřív pronásleduje absurdně se chovajícího agenta Hydry, pak dělá estrády v příšerném kostýmu, najednou se splaší a jde do jámy lvové osvobodit půl US Army? Kvůli nutnosti provázím s Tesaraktem dali tvůrci Hydře do vínku takovou techniku, že by mohli v okamžiku ovládat tehdejší svět a ne se krčit za oponou. A konec je kapitola sama pro sebe. Captain mohl zvolit tak 154 jiných způsobů co udělat s Hydráckým bombardérem. Opět je potřeba trochu obhájit tvůrce, že potřebovali udržet linii podle komiksů, ale způsob jakým to udělali byl podle mě nešťastný. Nikdy jsem moc nemusel Chrise Evanse, ale uznávám, že na Captaina Americu se skvěle hodí. I proto, že jsem se bavil lépe než u Thor: Temný svět, zahmouřím obě oka a máš tam odemě 55% kapitáne.

Iron Man (2008)

Super úvod k Marvel Universe a převedení na stříbrná plátna jednoho z mých nejoblíbenějších hrdinů - Iron Mana. Robert Downey Jr. a jeho comeback v podobě Tonyho Starka je geniální, lépe to snad nikdo zahrát nemohl, ani si nedokážu představit jeho nahrazení. Moje srdce komiksáka skákalo radostí, když si Tony poskládával svůj klasický oblek a dával po americku na prdel teroristům, ničil tanky a nakonec se stal hrdinou národa. Záporák Jeff Bridges je ďábelský a závěrečný souboj Iron Man vs Iron Monger lahůdka. Za mých mladších let to byl můj nejoblíbenější komiks film, teď k němu budu trošku kritičtější. Předně i debil by musel vědět, že Tony v jeskyni nevyrábí rakety Jericho. Za další jak mohl s takovou kupou plechu přežít střelbu z veškerého arsenálu a odletět, to je taky fuck logic. Kdo bude tahat za nitky spiknutí proti Tonymu bylo jasné také hned po chvíli. Ani Terrence Howard se mi tu moc nelíbil, Don Cheadle je daleko charismatičtější Rhodes. I tak to bude vždycky jeden z filmů, na které se rád kouknu, i jakožto komiksový nadšenec. 80% pro Tonyho začátky.

Thor: Temný svět (2013)

Nuda, nuda, šeď, šeď. Těžký průměr a pro mě nejslabší film Marvel Universe. Thor ujde, Loki super, ostatní pro mě bída. Navíc příběh poměrně zapomenutelný. Celkově pro mě skutečně zklamání. Beru tento film jako nutný mezikrok ve slepení mozaiky příběhu, jinak bohužel pro mě nic extra. Průměrných 50%.

Ant-Man (2015)

Po tom, co jsem na tenhle film neslyšel moc pozitiv, mě čekalo příjemné překvapení. Bavil jsem se dobře, sfilmování i tak obtížně uchytitelného charakteru jako Ant-Man se povedlo. Super akce, scény s mravenci zábava, kostýmy povedené, celkově měl film hodně dobrý drajf. Douglas mě překvapil, posunul Hanka Pyma na úplně jinou úroveň. Záporák Yellowjacket super. Bavil jsem se i u Mašinky Tomáše a zvětšeného mravence. Přesto neudělím plný počet z několika důvodů. Za prvé Paul Rudd pro mě není zrovna nejlepší hlavní hrdina s největším charismatem. Za druhé otravné charaktery Evangeline Lilly a hlavně fízl Bobby Cannavale. Jako poslední klasická bolest marvelovek - spousta rádoby romantik momentů mezi hlavním hrdinou a Pymovou dcerou, klasické vaty o lásce k dceři a motivačních proslovů o tom jak to všechno dokážem, ale s tim už se srovnám. I tak pro mě super a nadočekávání. Bravo Marvel, 80%!