Pach krve 3 (2009)

Jsem tak nasranej. Dívám se na tenhle neskutečně stupidní film až dokonce, abych viděl ještě stupidnější závěr? Celý film naprosto neděsivý, směšný a trapný. Scény které měly působit zřejmě strach u mě vyvolávaly smích. Postavy bez nápadu, herci bez charisma. Jediná hvězdička je asi za pěkně odhalený hrudník vyvinuté dorostenky. A za trochu tý zábavy u tich zabijáckých retardů. 15% s bídou, nechápu zdejší poměrně vysoké hodnocení.

Batman (1992) (seriál)

Pro mě asi na pořád nejlepší animovaný seriál ever. Neskutečně zpracovaný Batman, pamatuji si, jak jsem se u některých dílů jako malý kluk bál. Atmosféra přesně taková, jakou jí chceme u Batmana mít. 95% jak vyšitých!

Batman (1966)

Ujetá überkomiksová jízda, která i po letech pobaví. Westův Batman se musí brát s rezervou, stejně jako celá šedesátá léta. Všichni byli na drogách, tak se to podepsalo i na komiksech. Ovšem tenhle film baví právě z tohoto důvodu, nechce být seriózní. Je brutálně neseriózní. Scéna s bombou legendární. Žraločí repelent a Robinovo hlášky nezapomenutelné. Nananananananana, Batmaaan! 75% pro (ne)Temného rytíře a jeho ptačího pomocníka.

Temný rytíř povstal (2012)

Závěrečný díl eposu o Batmanovi přišel po velkém čekání o s velkým očekáváním. Pro mnoho lidí však přišlo zklamání po Temném rytíři. Já stavím oba tyto filmy zhruba na stejnou úroveň, v podstatě bych řekl, že oba trpí stejnými nemocemi, ale i cnostmi. Jako hlavní klady vidím epičnost celého zakoneční, nevšední nápad s uneseným Gothamem a skvělý Bane. Neskutečná výprava, všeobecná nejistota co bude a hustá atmosféra tak, že by se dala krájet. Můj dojem z celého díla opět kazí Baleův Batman. 8 let ubrečeného poustevnictví? To není prostě správný Batman. Navíc stejně tak jako v Temném rytíři, je Batman opět ve stínu všech okolních postav, přitom každé objevení Batmana je zážitek. Především scéna s tunelem, to je přímo zlatý fond. Bohužel, Catwoman je podle mě nejslabším článkem filmu, Hathaway se na ní vůbec nehodila. A přímo epickým failem bych nazval Baneovu smrt. Z celkového filmu ovšem ve mě zůstal neskutečný pocit, poměrně srovnatelný s Temným rytířem. Dám tomu všechno? Ne všechno, ještě ne! "Jen" poctivých 85%.

Temný rytíř (2008)

Tolik probíraný a oslavovaný Temný rytíř, jeden z nejlepší komiksových filmů, který kdy vznikl. Nebo ne? Vždy, když se dívám na Temného rytíře, nemůžu zapomenou na ten zvláštní mrazivý pocit z toho, když jsem tento film viděl poprvé a běžely závěrečné titulky. Mísilo se ve mě jakési zklamání, radost, vztek, smutek. Temný rytíř nabízí od všeho trochu. Naprosto nekompromistní dějová linie vás připoutá k obrazovce/plátnu/monitoru a hrne na vás jeden dějový zvrat za druhým. Nad vším ční neobyčejný výkon Heatha Ledgera jako Jokera. Není o něm asi třeba příliš vyprávět. Motivem filmu je chaos, který vám nedá chvíli klidu. Nikdy nemáte jistotu, co se stane za pár minut. Když už všechno vypadá, že směřuje k dobrému konci, bum a je tu další zvrat. Ovšem nyní se dostáváme k tomu, s čím mám největší problém u tohoto filmu. Film o Batmanovi, ze kterého si nejméně zapamatujete samotného Batmana. Batman tu přechází do role osudové loutky v šílené hře, kterou nemůže vyhrát. Samotný Bale sice podává výborný výkon, ovšem Batman musí být daleko, daleko brutálnější v konfrontaci s Jokerem. Postupně se dostává do role poraženého. Navíc je tu ten tragický příběh Bruceovi lásky, v přeneseném smyslu se v něm může leckdo, když ztratí někoho cenného v životě a nevidí další smysl. A to všechno je to, co nikdy tomuto filmu ve zlém nezapomenu. Batman byl vždy oblíbený proto, že to nebyl klasický kladný hrdina-skautík, ale vždycky šel na hranici sebeobětování a bez kompromisů plnil funkci spravedlnosti lidu. Zde se dostává z originální pozice temného hrdiny do role smutného hrdiny. S tím klesá i Baleův výkon v roli Batmana. Zpětně jeho Batmana hodnotím spíše průměrně. Jako poslední zápor mi tu asi chybí víc Batmanovi bojové konfrontace, přeci jen by to měla být výsada Temného rytíře. Je to prostě jiný Batman, než jsme byli zvyklí, pro někoho geniální, pro mě spíš smutný. Respektuji však neskutečnou filmařinu, příběh hodný mistra a tak intenzivní filmový zážitek, jaký se mi snad nikdy nedostal. Baleovi za jeho nevšedního Batmana a Ledgerovi do filmového nebe posílám 90%.

Batman začíná (2005)

Batman Begins aneb částečné převedení v hraný film jednoho z nejslavnějších komiksů o Batmanovi - Year One. Nolan, oproti Burtonovsko-Schumacherovském rádoby komiksovém pojetí, volí cestu Batmana předvést jako součást reálného světa. Jako jednoho z nás. Znechuceného občana, který bez cíle bloudí světem a snaží se najít smysl žití. Nachází ho v boji proti zločinu. Motivem tohoto filmu je bezpochyby strach. Nejen strach jako takový, ale i strach ze selhání, z toho že jednou spadnu na úroveň zločinců. Díky tomu vidíme to, že si Bruce Wayne dal jedno pravidlo. Spravedlnost, nesmí být pomsta. Výborný začátek, následný přerod v Batmana a tajemnou atmosférou nabitá první bitka Batmana s Falconeho gangem je první vrchol filmu. Gary Oldman jakožto Gordon skvělý, asi tak nějak by měl Gordon vypadat. Pak se přece jen objeví určité nesmysly, které kazí dojem z celkového díla. Hlavně určité nepochopení Ra's Al'Ghula jakožto velice mocné a nesmrtelné osoby, která již věky profesionálně páchá zlo, ale i dobro po světě. Naproto mimo je pak Craneovo/Scarecrowovo otrávení Gothamské vody. Když by například někdo svařoval vodu na kafe, museli přece by oni občané Gothamu pocítit účinky Craneovo jedu. Účinky jedu se také na každého mění, Batman po něm zůstane několik dní v komatu, Rachel málem zemře... Avšak všechno přebije závěr, zvláště dokonalá scéna s vlakem. Pro mě i jediný díl, kde skutečně Batman hraje ve filmu prim. Podle mě nejlepší Baleův výkon jako Batmana v celé trilogii. Krásných 90%!

Batman a Robin (1997)

Proč, sakra, proč. Tohle filmové zlo uvrhlo jednoho z nejlepších superhrdinů všech dob na dlouhá leda k pomyslnému ledu. Paradoxně po dostaveníčku s Mr. Freezem. Sterilní Batman Clooney, trapný Schwarzenegger podává snad nejhorší výkon kariéry. O speciálních "efektech" ani nemluvě. Celý film je jeden velký mindfuck a fucklogic a fuckfuck. Dementní Poison Ivy, jejíž plán je naprosto dementní, má k sobě dementního poskoka Bana, který si z pravého Bana půjčil jen vzhled a jméno. Dají se dohromady s dalším dementem Freezem, který má další dementní plán na zmražení Gothamu. To není vtip, to je zkutečný příběh filmu, za který dostal někdo zaplaceno. Protože jsem na Batmana hodný, tak neudělím nejhorší možný výsledek a to jen díky dvěma věcem. 1. je to film o Batmanovi, 2. paradoxně se díky všem těm nesmyslům a vtipným soubojům pobavíte. Účet tohoto filmu byl nejspíš placen Batmanovo kreditkou. Slabých 30%, těsně nad hranicí jedné hvězdičky.

Batman navždy (1995)

Ačkoliv je tento film často pranýřován, mě se líbí. Val Kilmer je celkem charismatický Batman i Bruce Wayne, jde z něj jak temno, tak určitý sexappeal, což je pro mě zajímavý způsob zachycení Batmana. Kilmer zůstává pro mě jedním z nejlepších Batmanů ve filmovém pojetí. Tommy Lee Jones možná trochu přehrává, i když na vyšinutého Two Face se to i hodí. Konečně se tu objevuje i Robin, nevede si vůbec špatně. V dětství jsem chtěl být přesně takový frajer, jako Chris O'Donnell jako Robin. Ani zápletka filmu mi nepříjde špatná, klasičtí Batmanovští nepřátelé zatápějí Temnému rytíři a celému Gothamu. V tomhle batmanovském filmu mi nevadí ani světelný festival, kterým Schumacher rozsvítil Burtnovské šero. Takový Batmobile pro mě zůstane asi nejhezčím na pohled. Ovšem některé doslova kraviny, objevující se v Batman Forever, předznamenávají pád který přišel s pokračováním. Hlavně zruinování postavy Riddlera Jimem Carreym, nic proti tobě Jimmy (Maska forever!). Nechápu proč jeden z nejgeniálnějších Batmanových protivníků tady musel být ukázán spíš jako bláznivý idiot. Za další nemyslně jednoduchý způsob, jaký Riddler a Two Face pronikají do Wayne Manor a ničí Batcave. Následně opět jednoduchý způsob jak Batman s Robinem uspějí proti protivníkům, kteří jim celý film nakládají. Já se však na Batman Foverer rád dívám, baví mě. O něco horší než Batman Returns. Kdyby neměl Batman na obleku bradavky, bylo by to za 70%, takhle to máš za 65% Temný rytíři.

Batman se vrací (1992)

O něco horší než jednička. Vlastně o dost. Nešťastné uchopení postavy Penguina mi přišlo už tenkrát spíš tragické, než děsivé, jak má být. Max Shreck mi celou dobu leze na nervy, to si musel Burton vymyslet protivníka? Nemohl čerpat z bohatého repertoáru pravých Batmanovských záporáků? A ta úvodní bitka s cirkus gangem? Přerod Seliny Kyle v Catwoman? A tak dál, a tak dál. Batman Returns je vlastně dost depresivní film, plný nešťastných charakterů od Batmana začínaje, přes Penguina, konče Selinou Kyle. Přes to všechno, nebo možná právě proto, je Batman Returns zábavný film, kde se strachujete o to, jak to dopadne s hlavními hrdiny. Batman jako takový se mi možná líbí víc než v jedničce, možná Keaton se do role teprv správně dostal. I když se sebou nechává poměrně dost vyjebávat, jak od cirkusáckého gangu, tak od Catwoman. A právě Catwoman, Michelle Pfeiffer, pro mě zůstane asi nepřekonatelná. Nejspíš navždy pro mě bude Catwoman No. 1. Závěr mě vždycky dostane, řeknete si, sakra proč jen ten Bruce nemůže žít se Selinou šťastně až do smrt. A proto mám Burtona rád, nebojí se otevřeného nehappy-endu. Jelikož Batman a Catwoman táhnou v podstatě celý film, na plný počet to určitě není, slušných 75%.

Batman (1989)

Moje srdcová záležitost z dětství. Měl jsem tento film nahraný na kazetu a pouštěl jsem si ho snad každou sobotu, když jsem zrovna nebyl někde s kamarády a nehrál si na Batmana. Michael Keaton možná navždy zůstaně trochu podivným Batmanem, ovšem mě se do role Temného rytíře hodil. Z dnešního pohledu, možná bych přece jen čekal od Burtona ještě o něco víc temnější zpracování, přes všeobecné mínění tento Batman není zas takovou komiksárnou, jak se tváří. Nicolsonovo Joker je asi blíž spíše tomu Jokerovi ze 60. a 70. let, než psychopatovi z moderních Batmanovských dějin. Jack však ukázal že psychoušové jsou jeho šálek čaje, navíc vzhledem pro mě zatím nejlepší filmový Joker. Také trochu tápu v tom, do jaké doby je vlastně Burtonův Bat zasazen. Tváří se, jako by byl zasazen do doby Batmanova zrodu, nebo pozdější okolo 50-60 let., ovšem ta technika objevující se ve filmu, batmanův oblek atd... To mi trochu vadí. Kim Basinger, mokrý sen mých dětských let i po letech skvělá. Závěrečná scéna s Bat-signálem legendární! Pokud by síly zla měly vrhnout svůj stín na vaše domovy, zavolejte! Rande Batmana s Jokerem hodnotím 90%.