• Mysteriózní

Přízraky v Benátkách (2023)

Branagh je vo svojej úlohe skvelý, príbeh od Agathy Christie fenomenálny, zahraté je to výborne, výprava a kostýmy miestami úchvatné. Ale hororová duchárska časť je jedno veľké klišé, všetko to búchanie dverami, všetkým, je tak nejak bez efektu, zbytočne hlučné a pompézne, o strašnom CGI duchovi v závere škoda hovoriť. Oveľa lepšie sú tie čiernobiele flashbacky a giallo style killer v závere. Zbytočne hollywoodske a menej je niekedy viac.

Hellraiser II: Svázaný s peklem (1988)

Triumf praktických masiek a gore efektov, šialených nápadov a peknej atmosféry. Neskutočná smršť, zvýraznená Youngovou epickou hudbou, nostalgická jazda, ak si človek spomenie na staré VHSky a stále nezabudnuteľný a neopakovateľný zážitok.

Horor v Dunwichi (1970)

Vcelku zdarilá adaptácia, ktorá sa na jednej strane pekne drží poviedky a na druhej strane si berie z Lovecrafta motív tu a tam a pretavuje to do atmosferického filmu. Nie je dokonalý. Farebné útoky "niečoho", halucinogénne scény... To mohlo byť urobené lepšie, inak. Ale na druhej strane atmosféra Dunwichu, more, pomalá gotická a Lovecraftovská atmosféra, ktorá vtiahne, krásny starý dom, more, útesy... To sa podarilo. Záver mohol byť lepší, ale zasa twist ešte pred titulkami to opäť vyvážil. Dobrý, aj keď nie dokonalý, atmosférický film.

Americký vlkodlak v Londýně (1981)

Naozaj len mierne odľahčené, drzé, zábavné od začiatku do konca a s jednou z najkrajších sestričiek ever, Nurse Gill. No a samozrejme tie gore efekty, masky a premena... Po tomto by som zákonom zakázal CGI. Pecka!

Frankenstein (1994)

Krásna a robustná symfonická hudba, nádherné kostýmy, výprava, výborné herecké výkony. Ale mal som pocit, že sledujem skôr teatrálnu historickú drámu ako horor, priostrovať sa začalo až kdesi v tretej štvrtine. Vtiahlo ma to, ale podobnú gotiku mám radšej explicitnejšiu, v podaní európskych majstrov a v starších filmoch.

Robot Jox - Zápas robotů (1989)

Výborne sf, ktoré ma vrátilo do doby, keď som si vo videopožičovni požičiaval všetko, čo vyzeralo ako sf alebo horor. Je zas raz neskutočné, aké efekty dosiahli tvorcovia bez jediného CGI, obrovské mechy, vznášadlá... No, hlavne mechy berú dych. Ale skvelý a chytľavý je aj príbeh, sympatické postavy, pozadie sveta... Teda, Gordon okrem hororov vedel aj sf. A tá krásna symfonická hudba!

Sestra Smrt (2023)

Príbehovo to nie je nejaké novum, ale v závere to príjemne prekvapí a absencia happyendu poteší, pretože to v poslednej dobe nie je samozrejmosťou, práve naopak. Celkovo má film pohlcujúcu atmosféru, pomaly, starostlivo budovanú, scares nestavajú len na otrepaných schémach a jumpscares, ale sú skutočne desivé. Aj toho prekliateho CGI je tu minimum a hlavná postava je zvláštnym spôsobom až magnetická. Na dnešnú dobu pozoruhodné dielo, idúce správnym smerom.

Dům démonů (1997)

Jasné, chcelo by to viac gore, to je sústredené hlavne do záveru, praveké PC efekty sú archaické, ale inak je to nostalgická VHS jazda. Angela je stále sexy, zvyšok ženského castu tiež, kills sú vynaliezavé, masky stále skvelé, blúdenie Hull housom má atmosféru... Koniec koncov Tenney, režisér jedničky, napísal scenár. Ak ste na podobných béčkach vyrastali, budete doma.

Botas negras, látigo de cuero (1983)

Franco tak trochu na autopilota. Zahmlené, zimné lokácie mu príliš nesedia, dej je pomerne "dejový" a záver aj prekvapivý, ale zasa chýba tu Francova snovosť a preslnené exotické prostredie. Aj sleazy je to o čosi menej ako obvykle, zase na druhej strane Lina Romay je tu trošku viac "busty", ale stále sexy a charizmatická a film svojou prítomnosťou ťahá nahor, a podarilo sa z minimalistického krimi príbehu vykresať aj nejaké tie emócie. Predošlé dobrodružstvo súkromného očka Ala Pereiru, ktorý je tu hlavnou postavou, vo filme "Downtown", sa mi páčilo viac.

Pán jeskyně (1984)

Také milé naivné sf/fantasy s prvkami hororu, moje mladšie ja na základke by to milovalo. Moje staršie ja to miluje tiež, ale zatiaľ čo z niektorých nostalgických peciek som nevyrástol, práve naopak, tu... Ale film sa snaží a čo má dodnes perfektné sú geniálne masky a hudbu, ktorá je ešte "väčšia" ako film. Ale masky... Wau, na toto sa tie digi hnusy dneška neťahajú. A vystúpenie W.A.S.P. bolo úžasné! Akurát hlavná postava bola taký mierne protivný "frajírek", ale tak O.K. Inak fantasy, zombies, lasery, príšery, postapo segment, kopa 80s atmošky... Užil som si to.