• Mysteriózní

Screamers: Hon na člověka (2009)

Veľmi dobrý sf horor ako zo starých videokazetových čias, kde väčšina rozpočtu šla na vynikajúce gore efekty. Príbeh je skvelý, aj keď veľmi klasický, dva členky skupinky zo Zeme sexy, drží sa to témy a piatu hviezdičku dávam za to, že naozaj z očividne nízkeho rozpočtu vytiahli maximum. Neznámy, skrytý diamantík.

Odebrat z přátel (2014)

Pozreté v telke, a na to, že sa celý film odohráva na Skype a jedna postava je viac nesympatická ako druhá, musím povedať, že si to udržalo moju pozornosť. Možno by som pridal viac ľakačiek alá Paranormal activity, ale aj tak...Zručná jednohubka z minimálneho podkladu.

Zombieland: Rána jistoty (2019)

Tak ja som sa bavil od začiatku do konca. Našľapaná veľkorozpočtová jazda plná akcie, gore, humoru a skvelých hereckých výkonov. Až sa nechce veriť, že tak drahý film má srdce na správnom mieste(čo najvynaliezavejšie kills, gore, ktoré je síce aj CGI, ale nejako s vkusom a nerušivo..). Prekvapivo jedna z najlepších zombie komédií ever. Áno, dej je poskladaný hlavne z vtipov, ale fuck it, keď to takto bezchybne funguje.

Noc démonů (1988)

Stále parádna Halloweenska šleha. Parádne masky, gore, jesenná atmoška, hlášky v štýle Freddyho, aj speacovanie.Tiene vrhané kozubom, starý dom...Old school 80s fun, aké by nám trebalo aj do súčastnosti.

Temná polovina (1993)

Nedocenený klenot medzi Kingovými adaptáciami. Mnohé naznačí už majestátna Youngova hudba, stvrdí to excelentný herecký výkon hlavnej postavy a jeho temnej polovice a stvrdia to Saviniho gore efekty, ktorých síce nie je mnoho, ale stoja za to. A Romerova réžia- občas prebleskne až talianske hranie sa s farbami, stopáž je štedrá a na všetko je čas, pritom ale nenudí a krásne sa pohráva zo všetkými odtieňmi Kingovej predlohy. Radím medzi najlepšie Kingove adaptácie.

The Prey (1983)

Nejedná sa o povinnú camp slasher jazdu ako napríklad The Burning. Kills je málo, niektoré sú slušné, ako hneď tá prvá "decapitation", niektoré proste...sú. Veľa sa tu kecá o ničom, strážcovia zákona a lesa pooommmaaalllyyy jedia sendviče, poprípade hrajú na banjo. Je tu veľa záberov na zver, ktoré akoby skôr vypadli z nejakého dokumentu. Záver z rodu WTF. Ale i tak...Veľa zachraňuje tá early 80s atmoška, so záverečným makeupom si trošku spomeniete na Jasona a proste toto je hlavne pre fandov, ktorý tento "once hard to find cheesy little gem" dokážu doceniť.

American Horror Story - Tábor Redwood (2019) (epizoda)

Hodnotím ako celok po štyroch dostupných častiach. Nabušená jazda, plná gore a twistov, až sa človek diví, že je to "len" TV seriál. Neodolateľný retro vizuál, vrátane úžasnej zvučky, 1984 sa krásne pohráva so žánrovými klišé a pritom im vzdáva poctu. A zabudnite na offscreen kills, jednotlivo by tieto gore lahôdky boli ozdobou každého poriadneho "regulérneho" slasheru. Tak, toto je prípad, kedy seriál supluje stagnujúcu scénu takmer neexistujúcich nových slasherov na veľkom plátne a pritom si ide vlastnou cestou. 1984!

Overlord (2018)

Je to dobrý film, človek sa nenudí, ALE...Sakriš, ten potenciál a nakoniec len jeden predĺžený bossfight? Kde je poriadne nabušený "monster mayhem"? Namiesto toho je tu klišovitý príbeh o krásnej bojovníčke a jej mrňavom bratovi, ktorý síce funguje, ale je to také... očakávané... Viac neistoty a strachu cítiť na začiatku, v nabušenej "war movie" časti. Odceňujem skvelé masky a gore a remeselné spracovanie, ale ten potenciál, vzhľadom k fascinujúcej téme nacistických nadprirodzených pokusov...Nie, nechcem nejaký intelektuálnu konverzačku, spokojím sa s takto zábavným filmom, ale pritvrdiť, rozšíriť "ponuku" monštier a...to by vlastne stačilo.

Démon (1982)

Taký zvláštny, dreamlike, atmosferický film. Historické mestečko ako vystrihnuté z Carpenterovej Hmly, všehovšudy jedna krvavá scéna, ale nevadí to. Jednotlivé scény sú tak zvláštne poskladané, ako keby na seba priamo nenaväzovali, ako v nočnej more, čo bol, myslím úmysel tvorcov, vzhľadom na príbeh. Každopádne pekne, kreatívne natočené, možno až mohol režisér na tej psychedelickosti miestami ubrať, napríklad Bruca Dickinsona som absolútne nečakal. Koniec je nejednoznačný, musíte si ho tak trošku sami poskladať. Suma sumárum, zvláštny, netypický, ale určite dobrý film.

Syn temnoty (2019)

Nenápadný "malý" snímok s nemalým rozpočtom, pôjdem proti prúdu a poviem, že je lepší, než som si myslel. Malé mestečka vo filmoch milujem, farma, tma, noc, lesy...Prostredie na jedničku. Z pomerne originálneho námetu šlo vytrieskať viac, iste, ale na druhej strane je film sympaticky priamočiary a má pomerne hutnú atmosféru. A tých až nečakaných zopár gore scén stojí za to. Za mňa podceňovaný čierny kôň.