• Mysteriózní

Screamers: Hon na člověka (2009)

Veľmi dobrý sf horor ako zo starých videokazetových čias, kde väčšina rozpočtu šla na vynikajúce gore efekty. Príbeh je skvelý, aj keď veľmi klasický, dva členky skupinky zo Zeme sexy, drží sa to témy a piatu hviezdičku dávam za to, že naozaj z očividne nízkeho rozpočtu vytiahli maximum. Neznámy, skrytý diamantík.

Sedm krvavých orchidejí (1972)

Páčilo sa mi to ešte viac, ako som si pamätal. Svižné, štýlové giallo so všetkými trademarkami, atmosferické, so skvelým zamotaným príbehom, krásne nasnímané, klasickou Ortolaniho hudbou a natočené v prekrásnom Taliansku, s typicky 70s atmosférou. Akurát záver by si zaslúžil byť dlhší a dramatickejší, ale to v mnohých giallos tej doby. Inak nieje veľmi čo vyčítať, práve naopak. Aj snešná presequelovaná a preremakeovaná doba by si zaslúžila reštart giallo peciek.

Sejmi ho a běž (1985)

Veľmi dobrý Deodato, tentokrát kdesi medzi perfektne vykresleným ohrozením zeleným peklom, kvapkou akčného filmu a perfektnými gore scénemi. Štylisticky mi to asi najviac pripomínalo režisérov kulťák Cannibal Holocaust kvôli realistickému a vecnému štýlu, v ktorom je film natočený. Každopádne technické spracovanie je perfektné, zábery džungle dychberúce a napríklad Michael Berryman v úlohe zloducha naozaj neľútostný, tichý a nemilosrdný. Talianska pecka, ktorá nesklame.

Sekta (1991)

Opäť, podobne ako u The Church, človek až žasne, aké psychedelické a originálne scény a nápady, aký osobitý prístup, snová atmosféra a vôbec, očividná tvorivá sloboda dua Argento/ Soavi sa do filmu dostala. Je tu aj zopár scén, kde sa nezaprie talianska hororová gore škola, ale je to hlavne hypnotická atmosféra a kreatívne spracovanie, nápady, o čo tu ide. Krásny les kdesi v Nemecku, farby ako od maestea Argenta, poteší stále krásna Mariangela Giordano v malej úlohe a aj narážka na Lovecrafta, čo som si všimol až ňa nejaké tretie, štvrté pozretie. Napriek tomu si to zasa rád pozriem znova. Pre mňa stále pozerateľná, obľúbená klasika.

Sestra (2018)

Ubieha to rýchlo, človek sa nenudí. Dedinka aj kláštor sú parádne atmosferické lokácie, pre Taissu mám slabosť a mníška sama o sebe je super. Ale... Naozaj mi to pripadalo ako zlepenec všetkých duchárčin poslednej doby, ani raz som sa nezľakol. S originalitou nemám problém, napríklad v slasheroch ju ani nevyhľadávam, ale tu to bola naozaj taká ľahko stráviteľná zmes pre teenagerov ku popcornu, mám pocit, ktorý naviše veľa hororov nevideli. Vidím chlapca uprostred noci- rozbehnem sa za ním, mníška v čiernom, obrátená chrbtom- no, niečo nebude s kostolným poriadkom. A tak ďalej, fungovalo by to fajn ako PC hra, ale silnejší, hoc aj zábavnejší horor... Pozrieť v pohode, ale nijak výraznejšie to v pamäti neostane. Conjuring 1 a 2 a Annabelle 2 na mňa zapôsobili viac.

Sestra II (2023)

Tak, nakoniec na úrovni jedničky, aj keď zhruba prvá polovica vyzerala o čosi lepšie. Prvé dva kills, zjavenia mníšky, dokiaľ sa príbeh neusadí. Dobrá je ešte záverečná pointa, myslím postavu sestry Irene. Potom už je to predvídateľné "best of" všetkých moderných duchárčin a possesion movies, kde je jasné, ktorým postavám sa nič nestane. Prostredie a roky, v ktorých sa film odohráva je super, výprava prvotriedna, technicky bezchybné a mnohokrát veľmi pekne natočené, pre Taissu Farmigu mám slabosť. Mníška je skvelý prízrak, ale najviac z nej vedel vytrieskať James Wan.

Sestra Smrt (2023)

Príbehovo to nie je nejaké novum, ale v závere to príjemne prekvapí a absencia happyendu poteší, pretože to v poslednej dobe nie je samozrejmosťou, práve naopak. Celkovo má film pohlcujúcu atmosféru, pomaly, starostlivo budovanú, scares nestavajú len na otrepaných schémach a jumpscares, ale sú skutočne desivé. Aj toho prekliateho CGI je tu minimum a hlavná postava je zvláštnym spôsobom až magnetická. Na dnešnú dobu pozoruhodné dielo, idúce správnym smerom.

Sestřičky noční můry (1988)

Maximálne odľahčené 80´s béčko, s tromi parádnými scream queens VHS éry.

Sette scialli di seta gialla (1972)

Fajnové giallo, ktoré poteší najmä pokročilých v tomto žánri. Krásne ženy, typická hudba, zamotaný dej a nakoniec vcelku jednoduchá, aj keď dobrá pointa. Prekvapí gore, hlavne ku koncu, diskutovaná sprchovacia scéna. Mohlo tam toho byť viac, ale ok. Nie je to Argento, Martino ani Fulci, nijak zvlášť nevystupuje z radu, ale práve tým naopak poteší.

Shocker (1989)

Jasné, Horace Pinker je modelovaný podľa Freddyho vzoru, len je viac "dirty" a naozaj odporný. Krvi je tu dosť, film sviští a je kreatívny ako obrazovo, tak nápadmi. Možno trošku zostarli akurát digitálne efekty, ale to pridáva "nostalgia faktoru".Vo VHS časoch trošku podceňovaný, a povedzme si úprimne, nie tak dobrý film ako NOES, ale v dnešnej dobe zasa možno trošku nedocenený film. Ale ak mu dáte znova šancu, (nielen) old school horor fandom sa dozaista odmení kvalitnou hororovou zábavou. A soundtrack, rockový, metalový aj originálny filmový je super!