• Mysteriózní

Dům ďábla (2009)

Zasadenie do osemdesiatych rokov filmu sadlo dokonale, ako aj tichá, plíživá atmosféra a očakávanie hrôzostrašných vecí, skrytých za zavretými dverami. Stačí starý dom, nádherná horrorová klavírna hudba a tajomné kroky a zvuky kdesi nad hlavou hlavnej hrdinky. Herci sú vybratý dokonale, účesy, oblečenie aj správanie perfektne odráža atmosféru horrorov z ranných 80´s. Aj tie žlté titulky a zmrazenie obrazu na začiatku sú nádherné. Natočené je to krásne, množstvo uhlov a lahôdkových záberov a príbeh, o ktorom čím menej viete, tým lepšie. Musíte mu podať ruku a nechať sa viesť. Film sa nebude páčiť každému, ale osobne som si vychutnával každú minútu. Ak vám film sadne, najlepšie je pozrieť si ho v noci pri zhasnutom svetle.

Halloween II (2009)

Hodnotený Unrated Director´s cut. Rob Zombie je talentovaný režisér s osobitým prístupom, ktorý ale ctí i tradície žánru. Klasický slasher sa tu prepletá s psychedelickými víziami, skvelo zobrazená je i psychika poznačenej Laurie Strode, rovnako ako predstavy Michaela Myersa. Jediné, čo mi trochu vadilo je ziskuchtivý Loomis, ale i na to sa dá vzniknúť, a jeho postava má vo filme jednu zo zásadných úloh. Myersova tvár bez masky je až do konca skrytá v tieňoch, alebo zobrazená len v náznakoch, čo má tu správnu atmosféru, podarená je i tá Halloweenska a jesenná. Nesmiem zabudnúť ani moju obľúbenkyňu Danielle Harris v úlohe Annie Brackett, nesklamala ma. Celkovo skvelý film, ktorý nie je iba na jedno pozretie.

Kukuřičné děti (1984)

Klasika, a jeden z filmov, na ktorom som vyrastal. Stále to funguje skvele - perfektná hudba, strašidelné, dlhé kukuričné pole, horúce leto, malé opustené mestečko a čosi zlé, skrívajúce sa v kukurici. Film stavia hlavne na zlovestnej atmosfére. Vždy, keď sa náhodou dostanem do kukuričného poľa, spomeniem si na tento film. EDIT: Pridávam jednu hviezdičku po opätovnom zhliadnutí.

Gutterballs (2008)

Čo sa naozaj podarilo, to je 80´s atmosféra - farby, oblečenie, herci, trošku "špinavejší VHS" obraz a najmä fantastická hudba. Vrah je originálny a správa sa ako z osemdesiatych rokov, gore sa zastavilo až niekde na hranici s exploitation, no myslelo sa i na slasher fanúšikov ( vypadávajúce mŕtvoly v závere, naháňačka, tajomný BBK na tabuli ). T & A je tu tiež dostatok, ale zas nie tak veľa ako som z recenzíí očakával. Slovo "fuck" je použité až príliš často, no príliš to nevadí a herci nie sú na nezávislý film vôbec zlý, do svojho prejavu dávajú to správne béčkové nadšenie a gráciu. A obaly k tomuto kúsku, vzdávajúce poctu starším slasherom ( ale aj ten na originálnom DVD ) sú fantastické, čo v dnešnej dobe rozhodne nie je pravidlom.

Sladkých šestnáct (1983)

Film má pomalé tempo, vraždy nie sú ničím výnimočné a nie je ich veľa, vrah je až do konca neznámy. Je to vlastne akoby televízny thriller so slasherovou príchuťou, ktorý sa nebude páčiť každému, ALE... Je tu skvelá atmosféra osemdesiatych rokov ( tú osobne môžem stále ), pekné texaské mestečko, a v neposlednom rade tu hrá Dana Kimmell, alias final girl z FRIDAY THE 13TH, PART 3. Hlavným triumfom je predovšetkým skvelý záver a úplne posledné minúty, ktoré klasicky zmrazia obraz a naservírujú posledné prekvapenie. To sa naozaj podarilo. Záverom : nie je to povinná slasher jazda, ale mne sa to páčilo. A ten skvelý 80´s poster...

Midnight Movie (2008)

Tu by sa hodnotenie 3 a pol hviezdičky hodilo dokonale, ale keďže to nie je možné a sympatie vyhrávajú, dávam štyri. Po technickej stránke filmu nie je možné veľa vytknúť, je tu cítiť aj nadšenie pre zábavné horrorové béčka, ale čo trošku chýba, je o stupeň hustejšia ( či inak zábavnejšia ) atmosféra, alebo napríklad aj lepší hlavný záporák. Nie je zlý ( a tu je sakra ťažké prísť s novou ikonou, takže autorom patrí veľké uznanie za snahu a parádne old school zmýšĺanie, keďže vrah správne kulhá a hlavne nosí masku ), ale jednoducho Jason to nie je. Zbraň je takisto vymyslená dobre, no za Leatherfacovu pílu alebo Cropsyho nožnice by som ju nevymenil. Samozrejme, človek sa nenudí, a výtky môžu byť čiste subjektívne ( mimochodom, aj sympatickejších hrdinov sme už v slasheroch vydeli ) a talent a snaha tu je, plus nakoniec je fanúšik horroru i rád, že má tento film v zbierke. Je to ako stará dobrá VHSka s obĺúbeným béčkom, ktorá nie je lepšia ako vaše vyšie hodnotené filmy, ale určite si ju radi pozriete znovu.

Pach krve 3 (2009)

Film je trošku viac thrillerovo orientovaný ako jeho dvaja predchodcovia, oproti dvojke ubral aj na gore ( tu troška zamrzia počítačové efekty, no je tu i dostatok poctivej maskérskej práce ) , ale stále je to solidné pokračovanie s dostatkom vynaliezavých úmrtí, napínavým príbehom a slušnou " buranskou " ( hneď na začiatku je malý odkaz na Deliverance ) atmosférou.

Pekelná noc (1981)

Fantastický slasher z ranných 80´s. Perfektné spracovanie a natočenie, celý film sa odohráva v noci a na zámku, čo je krásne zachytené, spolu so všetkými tieňmi, mihotahúcim sa svetlom sviečok, či ohňom v starobylom kozube, vrhajúcim tiene na celú miestnosť. Nemyslím si, že režisér stopáž prestrelil, nenudil som sa ani minútu a záver krásne napínavo kulminoval. Záporák bol perfektne najskôr skrytý v tieňoch a ukázal sa až ku koncu, vraždy boli urobené skvelo a predovšetkým film nešetril ani na napätí. Linda Blair sa tu minimálne vyrovnala všetkým scream queens pred ňou aj po nej. Naozaj klasický 80´s slasher v tom najlepšom zmysle slova.

Blood Night (2009)

Fantastická pocta 80´s slasherom. Film sa kúpe v nočnej jesennej atmosfére, je naozaj kreatívne natočený (krv zalievajúca obrazovku, zábery točené z rôznych uhlov apod.), hrajú tu nádherné kočky, mužské obsadenie nie je nijako otravné a predovšetkým sa nešetrí všetkými potrebnými rekvizitami. Niektoré úmrtia sú offscreen, ale aj tu vidím jasnú poctu slasherom s osemdesiatych rokov, ale tie, ktoré sú ukázané, a nie je ich málo, naozaj stoja za to! Bill Moseley vyzerá takmer rovnako ako šialený Ralph z prých dvoch Piatkov trinásteho a Danielle Harris ( určite si pamätáte jej famózný detský výkon z Halloweenu 4 a 5 ) je kapitolou samou o sebe. Milujem toto dievča ! Je to čistý slasher, takže mainstreamový diváci budú možno remcať na to i ono, je to však najmä film od fanúšikov pre fanúšikov. A twist, ktorý príde kdesi v polovici, určite nepôsobí nijako rušivo, naopak, ním sa dostávame k fantastickému výkonu Danielle Harris. Perfektné je, že si dej udrží aj premisu zo začiatku, a hraje s divákom úplne čistú, nadšením pre old school horrory nadupanú hru. A záver, aký má táto lahôdka, by som si prial do každého novodobého horroru ! Pre mńa už teraz slasher klasika !

Slimáci (1988)

Slimáci sú zábavné béčko so skvelými krvavými efektami, ktorých ale mohlo byť kľudne viac. Malé americké mestečko na Halloween je veľmi fotogenické, hudba taktiež vôbec nie je zlá a technické spracovanie slušné. Samozrejme " kazetovosť ", ktorá sa s týmto filmom spája, mu dodáva punc príjemnej video nostalgie.