Poslední Mohykán (1992)

Skvělé dobrodružství, které je na konci téměř dokonale vyrytmizováno a vygradováno za tónů teskných housliček.

Duna: Část druhá (2024)

Epické vyvrcholení jedné z mých nejoblíbenějších knih. Vizualně opojné, zvukově omamné a režijně neskutečně vtahující. Kdybych měl být hnidopich, tak bych si postěžoval, že se Villeneuve mohl v závěrečné bitvě na způsob Jacksona trošku více porochnit. Jinak je vše správně. Teď bych proprosil pana režiséra do třech let o třetí díl.

S tebou mě baví svět (1982)

Musím uznat, že v rámci žánru a doby jde o nadprůměrnou zábavu. No, ono to vlastně moc dobře funguje i po 40+ letech. Tak nemusíme ani zohledňovat dobu a ty čtyři hvězdy tam prostě dám.

Chudáčci (2023)

Chudáčci jsou rozmáchlá surrealistická jízda v překrásněm vizuálu těžícím mimo jiné ze steampunku, v jádru hluboce problematické a zároveň podivně vtahující. A tak u filmu to mám rád.

Americká fikce (2023)

Chvílemi fakt vtipná komedie, chvílemi opravdu trefná satira. Kdyby nebylo toho přešlapování na místě v poslední třetině filmu, šel bych s hodnocením ještě výš.

Klícka (2020)

Druhý film od Durkina, co jsem viděl a hned stejné téma. Očividně ho zajímá rozpad rodiny. Tentokrát ve středostavovských kulisách a businessové cestě na vrchol. Musím říct, že wrestlingové pozadí u jeho novějšího filmu mi přišlo zajímavější a uchopitelnější. Jinak ale dobrá práce, kterou jen podtrhává herecky parádní ustřední dvojice.

Zóna zájmu (2023)

Už dlouho jsem neměl u filmu po celou stopáž hořkou pachuť v ústech. Naposledy mě podobné pocity postihly snad u 20 dní v Mariupou. Zóna Zájmu tedy není dokument, ale je podobně dokumentárně estetizovaná a velmi podobně silná.

Přišla v noci (2023)

První půlka byla skvělá. Až jsem si říkal jakou to světovou pecku Češi natočili. Pak bohužel celému filmu nohy podrazila absurdní nečinnost ústřední dvojice. Celou dobu jsem čekal na nějakou katarzní konfrontaci, na moment, kdy začnou létat facky, kdy se začne pořádně křičet. Ale tvůrci před takovým logickým vyústěním nesmyslně utíkají. Stejně jako Anetka, která vždy jen před tchýní mlčky odejde.

Železní bratři (2023)

Začíná to jako krásná rodinná idylka, ale pak se začne projevovat prokletí... Bylo to teda hutné sportovní drama. A ten fakt, že jde o true story, tomu hodně dodává na síle. Herecky pevné v kramflecích, filmařsky sebevědomé a stopář dvě deset akorát.