Achab

Achab

3 body

• 18.7.2009  22:03

skvělá byla předně kamera a střih, (rozhovor snímaný formou dvojí kamery, střídající se detailní záběry na rty, břicho, ruce) projekce představ a vynikající Sara Goldfarb (Ellen Burstyn).

• 12.7.2009  08:24
    1066: Historie psaná krví (TV seriál) (2009)

Velmi vydařená rekonstrukce (produkce BBC opět nezklamala) přelomového roku v anglických dějinách nabízející jakoby jiný pohled na sled událostí. Nicméně Angličané (Anglosasové a Jutové)nebyli výhradně mírumilovný národ, který přišel na území Anglie z kontinetální Evropy bez jediného škrábance a špetky násilí, také oni vypalovali vesnice, ničili a zabíjeli původní keltské obyvatelstvo. Každopádně 14.říjen 1066 zůstane posledním milníkem v čele s vévodou Williamem zvaným svými druhy William bastard , po kterém už nikdo jiný nedobyl Anglii.

• 9.7.2009  16:21
    Kings (TV seriál) (2009)

Vydařený seriál, který vypráví odvěký příběh biblického Davida v novém rouše - což velmi oceńuji. Souboj s Goliášem, jakožto střet Davida s obrovským tankem, mě docela dostal. Prorok Samuel je tady trochu upostraněn oproti biblické předloze.

• 8.7.2009  09:38

Hra na djembe, postavení přistěhovalců po 11. září 2001 a chladný a nepřístupný Richard Jenkins, který postupně mění svůj postoj k všednosti života a objevuje krásu maličkostí.

• 6.7.2009  09:18

Zajímavý pohled na nedalekou budoucnost, která je trochu orwellovsky laděná. Guru Michael Caine, který je zde k nepoznání a jeho jahodová příchuť, to vše zapadá do celku, nicméně mi něco chybí, abych si užil teto film více a byl více vtažen do děje. Skvělý je předěl vnějších a vnitřních hranic města.

• 2.7.2009  10:51

Milé překvapení, některé scény byly zbytečně natahovány, v samotném úvodu jsem si mysle, že jde o inspiraci howardova Conana ve slovanském hávu, nicméně pozdější zápas s Moranou a mlhovým přízrakem jsem si užíval výtečně.

• 28.6.2009  14:56

Meryl Streep u mě opět zabodovala a posouvá celý film z průměrného zážitku mnohem dále....

• 28.6.2009  14:45
    Hodiny (2002)

Naprosto úžasný film, který mě přiměl si přečíst stejnojmennou knihu M. Cunninghama a byl jsem ještě více potěšen. Tři různé dny, které jsou vzdáleny desítky let, nicméně mají hodně společného, květiny, atmosféru, jména....., Filmová poetika, smutnění a uvědomění si maličkostí (ne)všedního dne, okovy společnosti a morálky proti volnosti a vnitřní svobodě a mimo jiné touze odejít a vše navždy opustit či už jen se ukrýt v hotelu a číst román, nebo letmo políbit sousedku, či vlastní sestru.

• 28.6.2009  14:43
    Push (2009)

to byl ale počin.........

• 28.6.2009  14:41

Nechci srovnávat filmový převod s Schlinkovou literární předlohou Der Vorleser, protože kniha by měla většinou oslovit lépe a hlouběji, což se nevyvrátilo ani tentokrát. Filmový příběh je dobře zpracovaný, chyběla mi tam jen retorspektiva v daleko vetším rozsahu, což by určitě mnohem více prodražilo samotný snímek, nicméně by to ještě prohlouhobilo můj filmový zážitek.

• 3.6.2009  18:47
    Vabank (1981)

Zajímavý film, který se mi poprvé líbil daleko více, snad i proto, že si člověk dříve vážil a ocenil i to málo, co mohl vidět v československé či polské televizi a na celou řadu vzpomíná s nostalgií a pak je trochu rozčarován, ale to neplatí obecně a celá řada filmů zůstane mými skvosty.

• 3.6.2009  18:39

Skvěle vybarvené pohledy,hra stínů a světla a celá řada záběrů jako by byla samotným Vermeerovým obrazem, či možnými obrazy. Tchýně jako by vypadla z Van Eyeckových portrétů.

• 9.5.2009  14:13
    JCVD (2008)

Líbí se mi Jean - Claudova sebereflexe a kritické hodnocení,ironie, poukázal na svůj život, drogy, hereckou účast v totálních propadácích. Myslím si, že tímto filmem vykoupil posledních 12 let svého života.

• 16.4.2009  22:36
    Evžen Oněgin (divadelní záznam) (2009)

Geniální představení. Tomáš Daslík (Oněgin) a Tereza Vilišová (Taťjana) jsou skvělí. Klasická kostýmní hra a zároveń s moderními prvky, poprvé jsem viděl v rámci divadelního festivalu Ostravar. Bezruči jsou rok od roku lepší, ikdyž jsem už slyšel hlasy, že odchodem několika předních herců (např. R.Krajča) už to není to pravé divadlo a žije jen ze svého dřívějšího odlesku. S tím každopádně nesouhlasím a některá představení jsou skvělá a Oněgin patří mezi nej co jsem kdy viděl u Bezručů. Možná by teatrologové a páni kritici měli více cestovat po naší zemi a potom by Norbert Lichý dostal četná ocenění (včetně Thálie) mnohem dříve........ Je něco shnilého ve městě pražském :) První komentář 16. dubna 2009 Dodatek: Každé hodnocení je subjektivní a já mám pro Oněgina slabost. Ono se vždy lépe vzpomíná na něco, co máte ještě čerstvě v paměti a kdybych zalovil v předešlých představeních tak bych určitě našel několik bezručovských her, které obsahem přesahují Oněgina, nicméně toto zpracování mě velmi oslovilo. Noc bláznů je výborná hra, Lakomce jsem ještě neviděl a Don Juan je na můj vkus vulgární a nedotažená hra.

• 12.4.2009  15:56
    Tyson (2008)

Kdyby Mike neblbnul o ovládal svou živočišnost a nezavřeli by ho....jenže Kdyby vlastně neexistuje,že? Mohl být tím nejvetším boxerem všech dob. Ale to také i M.Ali utrpěl, když ztratil možnost zápasit kvůli odmítnutí vojenské služby a vzdoru proti válce ve Vietnamu. Slyšet M. Tysona vzpomínat na svého trenéra D´Amata je hodně působivé a jsem přesvědčený, že nejde o divadýlko. Navíc je také zajímavé vidět tu horu svalů s tetováním válečníků projevit emoce jakoby v přímém přenosu. Mike je tady sebekritický, ukazuje své slabiny a slabosti a nic nepředstírá. Je to samozřejmě jeho podání a reflexe světa a na drsné scény odpovídá, že byl mimo a měl "blackout". V dokumentu mi chybělo více záběrů z jeho života, a osobně bych omezil jeho výpověď - moc mluvil - málo ukázek ze soubojů, tréninku, rozhovorů.....

• 11.4.2009  21:41

Přeplněné ulice potažmo drsný život a každodenní útrapy, či veselí. Ještě pachová stránka a jsem zpět na své cestě napříč Indii, tedy zejména v hlavním městě je to podobné, v Bombaji jsem zatím ještě nebyl. Hodně povedený snímek, který předčil mé očekávání a bollywoodský závěr (u kterého jsem na chvíli zaváhal a byl rozpačitý) k tomu také patřil.

• 21.2.2009  17:55

Kamaráde, soudruhu, fašisto......rozhovor ve vlaku na bázi hry a metafor, to je jen jedna scéna z celé řady, a další zajímavá třeba Jacques Villeret tančící se svým nahým přeludem, Jean Luc Godard si velmi pohrál s tímto filmem, místami skvělé scény a repliky, nicméně pro mě často nepřehledné, komplikované....

• 20.2.2009  19:15
    Tady je Šloufovo...! (TV film) (2008)

Šloufe, Šloufe....., kterak se ti někdo vykakal na hlavičku a tobě se to nelíbí, nepřeji ti nic špatného, ale odejdi už ze scény, vem si sebou detektor odposlechů a přestaň se holedbat a slunit ve stínu Miloše Zemana. Bylo to hrozné sledovat jeho vývoj a to setkání po letech s Miroslavem Štepánem a vzájemné polibky to ještě utvrdily. Hodil by se jako předloha do nějaké absurdní hry.

• 20.2.2009  17:39

Kdopak by se Švéda bál........., místami jsem se bavil, což bylo záhy vystřídáno hodně vážným obsahem a opět zlehčením. Skvělý a chytlavý přelud sestry Mette a pobyt v léčebně mi trochu připomenul Rok ďábla. Zapíjení svobody si určitě řada lidí představuje jinak a taneční kreace jedné z kamarádek na bowlingové dráze a následné probuzení v šatech mě dostaly - a pak naprosto jedinečný svatební obřad.....jinak poměrně průměrný film - ve filmu nebyla jediná pěkná žena, ale to určitě neděláfilmový zážitek působivějším

• 20.2.2009  16:41
    Potupa (2006)

Jsem rád, že takovýto dokumentární projekt vznikl, vše se umocnilo také tím, že jsem byl několik týdnů v těchto oblastech na svých cestách... Někdy je při pohledu zvnějšku velmi tenký předěl mezi horlivou a oddanou vírou a na druhé straně naprostým fanatismem s překrouceným výkladem náboženského textu a tradice. Nejhorší jsou lidé, kteří takovéto zlo vykonávají v mylné představě vyššího nároku na nápravu a také někteří přihlížející a pasivní (Komenský je označil jako Zevlouny).

• 20.2.2009  16:23

Výborné zpracování, Karel Roden a zejména Lenka Vlasáková jsou skvělí. Přesahy snů ve filmu jsou geniální a skvěle podtrhují celkovou atmosféru.

• 18.2.2009  09:59
    Ďáblova lest (TV seriál) (2009)

Že by Šifra Mistra Jiřího Stracha počesku, aneb kterak se objevila ztracená stránka z Codexu Gigas? (tři hvězdy jsou málo, je to někde mezi)Vypadá to vydařeně, nerozumím těm celkovým hodnocením všech dílů když byla premiéra prvního dílu před pár dny a druhý ještě většina nespatřila, neřkuli třetí závěrečnou část. Na televizní počin je to velmi dobré, ale spíš mě oslovila tématika nežli jednotlivé postavy. Vyšetřující Anče Geislerová je přesvědčivá asi tak jako v roli šatnářky v Klubu náročného diváka či jako služebná velectěného Trautenberka, kdyby ji řidič (Oldřich Navrátil) odpověděl, že si pamatuje číslo spzetky tak bych šel do kolen a bral bych to spíše jako celkovou parodii,nicméně zmínil, že šlo o straou dodávku a že na ní je velký nápis Tharos mu už uniklo, nicméně značku mercedes poznal - prapodivné, ale budiž. To že Anče kouří marjánku osloví jen sojku bonzalku,která tak spraví o všem samotného Krakonoše (Rýblcoula, který beztak stojí za samotným zavražděním studenta) ale ten ji zase neskočí na ustrojenou lakovanou image z titulní stránky nějakého módního časopisu. Pak je tady postava vyšetřujícího komisaře (Jiří Dvořák) stříknutého Belmondem a Brucem Willisem, jako kořalečník by se na policejní stanici dlouho neohřál. To co tam doposud zaznělo by se religionista Ivan Trojan (jako vždy výborný) mohl klidně dočíst na wikipedii a Oldřich Vlach jen citoval brožurku z výstavy Codexu Gigas (Ďáblovy bible) v pražském Klementinu a samotného Trojana poučil o Codexu jakoby o něm odborník Trojan slyšel prvně. Nicméně se mi to líbilo a určitě se kouknu i na další díly.

• 15.2.2009  18:55
    Gran Torino (2008)

výborný film a nevím jestli bych chtěl Walta mít jako svého souseda a také nevím zda by vůbec měl Walt na zahradě sádrové trpaslíky. Skvělé hlášky a výborný dodatek v závěti týkající se Gran Torina. Clint Eastwood mě v posledních letech mile překvapuje.

• 15.2.2009  16:24

Démonický senátor McCarthy (obdoba našeho prokurátora Josefa Urválka z vykonstruovaných procesů z padesátých let, tady v naší zemi však Urválek byl hlasnou troubou režimu a daleko většího totalitního zla a neměl takovou moc jako americký senátor) a "inkviziční" procesy a tzv. Black List. Atmosféra strachu, neklidu a nejistoty a možného nařčení, aneb kdo je proti nám musí být nutně komunista, či jejich zastánce, neřkuli, že vaše rozvedená žena v mládí (dávno před vaší svatbou) chodila na setkání komunistů......, nebo rozhodnutí socialisticky smýšlící autora dedikovat vám svou knihu, popřípadě jen samotná četba může být závadná. David Straithairn je vynikající - nezbývá než dodat: Good night, and good luck.

• 13.2.2009  22:21
    Půldruhé hodiny zpoždění (divadelní záznam) (2009)

Je to óda pro dva hlasy, vtipné, smutné, pravdivé.

• 8.2.2009  21:24

Každý si může sáhnou na své dno, tady to byla celá přehlídka lidí, kteří toto zakusili. Zajímavé je pak pozorovat, že začínají po tom ztišení a jiném režimu mluvit o duchovní stránce svých životů. Jeden z věznů mi připomněl Steva McQueena ve filmu Motýlek. Vězni v naší zemi mohou děkovat za zdejší poměry........

• 8.2.2009  17:38
    RocknRolla (2008)

Bavil jsem se,(ve filmu je akce a hlavně humor) v Londýně jsem byl několikrát, ale tento pohled mi zůstal utajen. Je vám kolem šedesáti a vaším oddaným nohslehem je Archy, dříve známý jako Archibald, který při jedné projížd´ce vaším luxusním vozem značky Bentley poznamená, že se "časy mění" a máte být více opatrný,.....ale co z toho plyne - moudro a ponaučení otce Furrata?, ne. Vy jste přece šéfem londýnského podsvětí - jste samotný Lenny Cole, který přechytračil monohé, a to, že se časy mění už přece zpíval Bob Dylan i Martička Kubišová, navíc máte věrného Archieho, svou partičku a také koupel s nenasytnými ráčky (což mi připomělo prasečí farmu ve filmu Podfu(c)k. Nicméně, nevím jaký má Lenny handikap na greenu, ale devátá jamka mu určitě dala zabrat, nemluvě o (ne)správné volbě golfové hole. Jste pozváni poznat část londýnské galérky, dostanete názornou lekci fackování, kde jedině rázný backhand má úspěch a vše se také točí kolem tajemného obrazu, který (ne)přináší štěstí. A pak je tady krásná účetní Stella, partička tří "zlosynů" One Two, Mumbles a Bob a v neposlední řadě ruský oligarcha Uri (K.Roden). Ve filmu jsou povedené hlášky: například po dlouholetém opětovném setkání přivítá John "Rocknrolla" svého otčíma, který sedí na kol.křesle: "Krásné kolečka" a také při scéně ve výtahu: "Neboj, už se nebude bránit, páč nemá hlavu" také trochu mimo je postavička černocha jménem Tank (nic se mu neutají a má přehled), který sleduje ve svém luxusním voze zremastrovanou verzi Howads End a při druhém setkání Pride and Prejudice z roku 1995 (jak typické pro někoho z podsvětí), přehlídka a soupeření dvou ruských zabijáků v podobě různých jizev a zranění mě také pobavila.

• 5.2.2009  20:04
    Pashmina (TV seriál) (2008)

Velmi mi vše připomnělo mou cestu severní Indií........

• 25.1.2009  16:00
    Šílení (2005)

Všechny ty lezoucí kusy masa a zejména jazyky jen doplňují celek, Jan Tříska je výborný.

• 25.1.2009  15:54

Jeden z mála filmů, který je na polské TVP plně dabovaný (polský dabing jinak obvykle patří k tomu nejhoršímu co jsem kdy poznal, ale tady to byl jeden z požadavků samotného studia - a díky za to), místami jsem se velmi rozesmál, ale připadlo mi to často vleklé a většina zvířat působila hloupě)