Boku no Hero Academia - Season 3 (2018) (série)

Prvá polovica tretej série bola nudná, snáď až na jeden dôležitý súboj neponúkla nič zaujímavé ani originálne a nevyhla sa veciam, ktoré mi už dosť prekážali v predošlých sériách. Druhá polovica to však dostatočne vynahradzuje, na oplátku nám predstavuje nové zaujímavé súboje a ešte viac prehlbuje vzťahy hlavných postáv, a ich schopnosti. Vo výsledku tak tretiu sériu hodnotím o niečo lepšie než tú predošlú a snáď ma nesklame ani štvrtá séria, pred ktorou si ale znovu dávam niekoľkomesačnú pauzu.

Kurt Cobain: Montage of Heck (2015)

Animované pasáže boli zaujímavé, Cobainove detstvo, školské obdobie a láska k umeniu nemenej. O to viac však zamrzí, že mnoho informácií z dokumentu o ňom bolo už dávno známych a vo výsledku ma tak ani nemohlo nič prekvapiť (čo je však na druhej strane dobré, keďže to len dokazuje, že je Kurt obyčajný človek s vlastnými problémami a poruchami, nie len kontroverzná superstar). Prekvapivo sa dokument nezaoberal Kurtovou smrťou (to už zvládli ostatné dokumenty, nesúce sa len na kontroverznom vzťahu s Courtney), ale jeho životom, čo je správne a ľudské. Nakoniec tak môj jediný väčší problém bol, že ma to nijak emocionálne nezasiahlo, asi preto, že Kurt ani Nirvana nikdy neboli veľmi dôležitou súčasťou môjho života.

Doufám, že příště umřeš :-) (2018)

Eszter zo začiatku prišla sympatická aj mne (fialové vlasy! manga! plagát Fullmetal Alchemist!), keď sa ale ukázalo, že tak rozumná nie je, všetky sympatie k nej postupom času upadli. Identita internetového úchyláka mi síce bola známa už od začiatku, o to viac ma ale prekvapilo, aký uveriteľný motív mal. Vďaka jeho chorobe a posadnutosti som s ním neskôr súcitil, keďže sám viem, aké ťažké je žiť s nejakou ťažšou duševnou poruchou. Už len vzhľadom k tomu, že nepochytil veľa rozumu a nebola v ňom láska, som dúfal, že to s ním nakoniec dobre dopadne, nuž šlo to s ním dolu z kopca. Po odhalení identity úchyláka ma už osud Eszter veľmi nezaujímal (akoby aj hej, keď sa ukáže, že veľmi rozumná nie je a krátko po "odmilovaní" sa "zamiluje" do debilného spolužiaka) a záver filmu na mňa teda nemal žiadny dopad. Chválim uveriteľný vývoj postáv, po stránke technickej aj hereckej sa však jedná o obyčajný priemer.

Vládci chaosu (2018)

Aj keď sa film sústredí najmä na kontroverziu medzi Vargsom a Euronymousom, ja osobne by som ocenil viac hudby a menej snahy zbytočne zdesiť a šokovať. Ale aj napriek častým zmenám udalostí v prospech filmu som si to užil a pre mňa, fanúšika pravého nórskeho black metalu, sa jednalo o celkom veľký filmový zážitok.

Aku no kjóten (2012)

Nie som veľmi zvyknutý sa pri Takashiho filmoch nudiť, avšak Lessons of Evil je akousi výnimkou. Neponúka šialenosť a brutalitu, akú mal Ichi the Killer, a neponúka ani bizarnú akciu, ktorú mal Crows Zero. Tento film má naopak pomalší rozjazd a vsádza na drámu s trochou psychológie, čo si však dostatočne nezískalo moju pozornosť a neupútalo ma ani sľubované vyvrcholenie, ktoré síce občas pobavilo ("to die"?), avšak vo výsledku neponúklo nič dávno nevidené, či originálne. Plus mínus to ušlo, ale od Takashiho som čakal viac.

Yeopgijeogin geunyeo (2001)

Originálna komédia so sympatickými protagonistami, ktoré spoločne zažívajú mnohé humorné situácie, ktoré naviac nikdy nepôsobia trápne alebo silene. Film je naviac obohatený pekným soundtrackom a ku koncu môže aj milo dojať, avšak stále mám pocit, že tam bolo predsa až príliš neuveriteľných náhod.

Nelítostná (2017)

Pôsobivá dráma s celkom zaujímavými akčnými scénami, ktorá však nemá už tak zaujímavý príbeh a občas dokáže mierne nudiť pomalejším tempom alebo prepálenou dĺžkou. Potenciál v dobrý mix filmov typu Hardcore Henry alebo Nikita by tu bol, avšak občas film nevie čím chce vlastne byť a vo finále ani tak neponúkne nič originálne, či nevidené.

Code Geass: Fukkacu no Lelouch (2019)

Toľká doba čakania a nádej vo skvelé pokračovanie sa nevyplatila. Fukkatsu no Lelouch síce stále môže ponúknuť vynikajúci vizuál a dobrý zážitok, čo z neho robí dostatočne dobrý film, avšak predošlým dielam frančízy sa nerovná ani z ďaleka. Nádherný vizuál tu je, dobrý soundtrack a fajn príbeh taktiež, no nič nedosahuje kvalít prvých dvoch sérií, pričom sa tu nedostavia ani skvelé zvraty, napínavé súboje v štýle mecha, či nejaký hlbší prekvapivý moment. Ani samotný alternatívny svet mi veľmi nesadol, keďže pravidlá, či budovanie sveta išli úplne bokom, postavy sa správali inač, než sme zvyknutí a niektoré boli dokonca aj oživené. Vo výsledku je to len pekne vyzerajúci fanservis, ktorý len otvára to, čo je už dávno ukončené a zároveň neponúkne nič nevidené alebo uspokojujúce.

Zběsilý útěk (2006)

Každou minútou stúpa adrenalín a napätie, každý komornejší moment strieda drsnejší, naviac s prvotriednou akciou. Dobre napísané, zrežírované, zahrané a najmä natočené a zostrihané. Pre mňa osobne jeden z najobľúbenejších amerických akčných filmov, ktorý síce má svoje mušky, ale rozhodne stojí za pozretie pre každého fanúšika akčných filmov (ja osobne som to videl asi šesťkrát).