Night of the Big Heat (1967)

Toto mi prekvapivo sadlo. Herci slušní, námet zaujímavý, atmosféra fajn, len potom, čo je objasnená príčina počínania neznámeho zla to akosi stráca šmrnc. Čo ma prekvapilo najviac bolo, že ma film nenudil a to sa u podobných filmov často nestáva.

Heavy Metal (1981)

Spočiatku ma to bavilo, no postupom času ma to prestalo baviť a nejako som to už dopozeral. Najprv sa film uberal vtipným smerom, neskôr cez podivné sci-fi a nakoniec nudnou výpravou za neviem čím (nemyslím si, že to čo sa tam odohralo dáva dvakrát zmysel), čo pre mňa bolo síce na jednu stranu nezáživné, na druhú to držala celkom pekná Taarna, na ktorú sa mi pozeralo celkom dobre. S animáciou problém nemám a minimálne prvá a posledná časť sa mi páčila, takže som dá sa povedať spokojný.

Pátrání (2018)

Ono v podstate mal ten film aj naviac, keďže strčil do vreca všetky found footage filmy odohrávajúce sa na computer-screene, ktoré som doposiaľ videl. Je to primárne vďaka hlavnému hercovi a hudbe, v prvom prípade kvôli veľmi uveriteľnému actingu a v druhom kvôli trefnému výberu. Pozdvihnúť vychvaľovaný scenár už veľmi nemôžem, keďže je to jednoznačne vec, ktorá film zráža dole najviac (to, že sa film odohráva väčšinou na obrazovke ako mínus neberiem, keďže keď je schopná réžia a scenár, je jedno na akom mieste sa film točí). Nápadov tam je síce veľa a originálnych zvratov možno tiež, ale to nemusí znamenať, že to všetko bude automaticky fungovať. Ono nie všetko dáva tak úplne zmysel, niečo je vycucané z prstu, niečo je vzhľadom k deju absurdné a absolútne všetko je nerealistické. Reč nie je len o zvratoch, ale aj o chovaní postav (s výnimkou hlavného hrdinu). Najhoršou chybou je záverečné rozuzlenie, ktoré je nielenže nevhodné, ale nedáva žiadny zmysel, je surrealistické, zlé a rozprávkový koniec je už len čerešničkou na torte. U toho strýka sa to malo skončiť. Inak mám máločo vytknúť. Predsa len som sa po celý čas bavil a miestami som bol v napätí aj napriek nulovej absencii zbytočných vsuviek a blbých zvratov. Summa summarum, žiadna bomba, no fajn večerný zážitok.

Overlord (2015) (seriál)

Overlord je anime, ktorému sa narozdiel od iných svojho druhu podarilo perfektne vykresliť jadro MMORPG hier, pričom dosahuje viacerých kvalít. Main character je cool, ďalšie postavy sú taktiež výborné, svet aj zápletky sú super, sem tam sa tu dostaví aj nejaký slušný fór a už od začiatku sa to nesie v inom duchu než iné žánrové kúsky. Každopádne, aby som to prestal len chváliť a odôvodnil svoje priemerné hodnotenie, veľmi som to nezažíval. Animácia mi nepríde nijak zvlášť skvelá, soundtrack bol pre mňa nevýrazný, posledná štvrtina ma veľmi nebavila a neužil som si to tak, ako som vopred očakával. Neviem, možno by som do niečoho nemal vkladať veľké nádeje. Ale je to samozrejme fajn, vrelo odporúčam. Priemer: 63%

Tísňové volání (2018)

No dobre. Už od začiatku sa mi v deji niečo nepozdávalo a neskôr aj potvrdilo, že to celé bolo inak, ako sa najprv zdalo. Tá "pointa" mi bola jasná už pred zhruba druhou polovicou a ďalej bol dej veľmi predvídateľný, ale musím uznať, že film aj napriek tomu ani chvíľku nenudil a stále mal čo ponúknuť. Záver ma trochu sklamal, pretože skončil, dá sa povedať, so šťastným koncom. Scenár je inak obyčajný a dianie nevidíme aj z tej druhej strany, no zase vyzdvihnem fakt, že v takom prípade by to stratilo ten drive a všetko napätie. Najviac sa mi na filme páčilo to, že v ňom je celkom realisticky ukázané, aký prístup majú/nemajú policajti k ľuďom.

Taijó no uta (2006)

Dej je veľmi predvídateľný a ako sa vlastne skončí je jasné už od začiatku, k tomu je film veľmi zdĺhavý a je tam zopár nudnejších pasáží. Príbeh je ale nádherný a nájde sa tam viacero momentov, ktoré dojmú, za čo môže najmä skvelá hudba (dosť pravdepodobne najväčšie pozitívum na filme). Niektoré veci však mohli byť lepšie spracované, scenáristicky mi to veľmi nesadlo a trochu to kazí aj spomínaná dĺžka (skrátiť to o nejakých 15 minút by podľa mňa nezaškodilo), no stále som spokojný a minimálne za tú hudbu by som dal pokojne aj vyššie hodnotenie. Silné tri.

Tenši no koi (2009)

Nebyť slabšieho začiatku a zopár zbytočných momentov odchylných od hlavnej dejovej linky, dal by som plný počet. Dobre, kvôli poslednej cca hodine by som tomu dal plný počet aj tak, ale chcem byť viac objektívny - takže dávam slušné štyri hviezdy. Na hlavnú hrdinku je radosť sa pozerať. Na začiatku sa síce javí ako otravné a namyslené "ľahké dievča", no všetko má svoje dôvody, a že za jej správaním niečo stojí je poznať už od úvodnej scény. Každopádne sa jej správanie rýchlo zmení potom, ako stretne introvertného a sklesnutého profesora histórie. Od tejto chvíle som sa na obe postavy pozeral s radosťou a užíval si ich spoločné chvíle s nimi, aj keď len za obrazovkou. S ostatnými postavami som však trochu mal problém - nezapadnú úplne do deja, teda, aspoň pre mňa. Nie len, že sa im nevenuje až taká pozornosť a neviem o nich skoro nič, vďaka čomu k ním nemôžem chovať veľké sympatie, ale dokonca v jednej časti príde zvrat a na scénu sa dostaví určitá postava, ktorej sa (neprezradzujem)... a divák sa ma kvôli tomu rozplakať. Dobre, možno ma trošku z tej scény zamrazilo a takmer mi spadla slza, ale aj tak. Vadili mi aj momenty s hlavnou postavou a jej kamarátkami, ktoré síce boli pekné a energické, ale znovu nijak nezapadli do hlavnej dejovej linky. Keď by však vo filme tieto veci neboli alebo boli, ale boli by obmedzené, dal by som jednoznačne päť. Chémia medzi postavami je fascinujúca, atmosféra nádherná, vizuálna stránka výborná, zvukové vsuvky perfektné, super soundtrack a mohol by som pokračovať ešte dlho. Jasné, miestami to pôsobí ako citová vydieračka, ale ja som si to užil aj tak a hoc klišéovitý, stále nádherný záver mi nenechal popadnúť dych. A mimo to, pri sledovaní tohto snímku ma ani len nenapadlo, že sa jedná o debut. U mňa výborný filmový zážitok.

Detroit Metal City (2008)

Prvá tretina je bláznivá, úchylná, vtipná a takmer perfektná. Po prvých troch dieloch som mal pocit, že po dlhej dobe vidím plnohodnotný anime seriál, ktorý ma naozaj baví a je pre mňa ako stvorený. V štvrtom dieli mi však prišiel humor trochu viac ošúchaný a v ďalších dieloch sa tomu akurát potvrdilo. Áno, stále to bolo šialené, vtipné a úchylné, no tie opakujúce sa vtipy ma už začali unavovať. Hudba je výborná, animácia tak akurát, postavy fajn, humor dobrý, ja som relatívne spokojný. Silné tri. Priemer: 68%

Wind River (2017)

Dobre, príbeh je nič moc a podobných tu už bolo desiatky, avšak musím vyzdvihnúť fakt, že tvorcovia aj z takéhoto otrepaného námetu vybudovali jeden kvalitný, mrazivý a depresívny snímok, ktorý v divákovi zanechá nejeden nezabudnuteľný moment. Scenár je relatívne inteligentný, herecké výkony výborné, vizuál nádherný a soundtrack pekný, no nezbavím sa dojmu, že sa vo filmoch nájde viacero hluchých miest, rozjazd je pomalý, napätie sa strieda s nudou a na postavu stvárnenú Elizabeth Olsenovou som mal spočiatku veľkú zášť.

Darker than Black: Kuro no keijakuša (2007) (seriál)

Musím vychváliť to, ako seriál pracuje s postavami - či už hlavnými alebo vedľajšími, každá má vlastné ciele, každá je rôznorodá a každá do deja sadne. Ďalším plusom je samotná zápletka (nie scenár ani dej!), ktorá už od prvej chvíle pôsobí zaujímavo a nápadito. Ak k nej priradíme tajomnú atmosféru a psychológiu seriálu + zvyšné pozitíva (animácia, hudba), vyšiel by z toho naozaj kvalitné dielo. A ono to síce kvalitné fakticky je, stále tu je však point, vďaka ktorému som mal z Darker than Black priemerný dojem. Príbeh. Spomínaná zápletka je fajn a postavy tiež, no nič čo sa doposiaľ v seriáli stalo nám nie je objasnené. Niektoré veci nedávajú vôbec zmysel, zvraty sú nič moc, dej je veľmi predvídateľný a nájdu sa tam do oči bijúce klišé. K tomu sú v seriáli miestami dosť nudné pasáže a skoky z akcie do drámy (alebo naopak) v určitých častiach nemali ten správny drive a kazili môj výsledný dojem. S poslednou epizódou tak nie som veľmi spokojný, čo nie je vôbec prekvapujúce. Lepší priemer. Priemer: 66%