GANTZ: Perfect Answer (2011)

Kvalitatívne je tento sequel zhruba na úrovni prvého dielu, v niečom ho však trošičku prevyšuje. Tentokrát si divák bude musieť chvíľu počkať na akciu a krvavejších momentov z prvého dielu sa nedočká, pre zmenu však film ponúkne príbeh, ktorý je viac rozvinutejší a venuje väčšiu pozornosť vzťahom medzi postavami. Miestami je cítiť aj snaha tvorcov natočiť niečo dramatickejšie a vážnejšie, čo nie vždy funguje, avšak buduje to o niečo stráviteľnejší zážitok z filmu. Poteší aj slušné zakončenie a ako som už bol svedkom v prvom dieli, Kenji Kawai znovu zložil dobrú hudbu. Zápory sú rovnaké ako z prvého dielu (scenár, niektoré efekty), Perfect Answer je však ešte o niečo nudnejší či zdĺhavejší a dĺžka je opäť prepálená. Skrátka sa nejedná o film s hodnotou troch, či dokonca viacerých hviezd (aj keď miestami sa k tomu blíži).

GANTZ (2010)

Pôvodnú mangu som nečítal, anime verziu som nevidel a táto Live-action je dokonca ešte horšia, než som očakával. Efekty nestoja za veľa, príbeh toho mohol ponúknuť oveľa viac, nelogických vecí je tu ažaž, vraždy ma nebavili a dĺžka je poriadne prepálená (a ešte to má priamo nadväzujúce pokračovanie s totožnou dĺžkou) a na mojej strane nuda. Na druhej strane nás filmom sprevádzajú sympatické postavy, dramaturgická i hudobná stránka je celkom uspokojivá a nájdu sa tu aj zaujímavé momenty - tých je ale vzhľadom k dĺžke strašne málo a preto to nepovažujem ako úplne hodnotné pozitívum. Slabý, veľmi slabý podpriemer.

Mrtvý vesmír (2008)

Herná séria mi veľa nehovorí a až na to, že vôbec nejaký Dead Space existuje a jedná sa o údajne skvelú explicitnú hru odohrávajúcu sa na vesmírnej lodi, o tomto univerze neviem skoro nič. Možno aj to je jedným z dôvodov, prečo sa mi tento prequel v podobe animovaného filmu nepáčil a nenavnadil ma k tomu, aby som si túto hru zahral. Priemerná animácia mi nevadila, naopak mám podobný art style celkom v obľube a aj napriek určitým animátorským chybičkám som pri pozeraní nemal v tomto obore žiadny problém. To, s čím som mal problém je jednoduchý príbeh, ktorý ma nedokázal dostatočne zaujať, možno aj preto, že podobné sci-fi zápletky nie sú mojou šálkou kávy. Miesto neho sa film sústreďuje na dialógy, ktoré mi prišli nezaujímavé a otravné, a brutalitu, ktorá podľa mňa nebola tým pravým, dostatočným ťahákom filmu. K postavám som si taktiež nevybudoval žiadny vzťah a žiadna mi neprišla zaujímavá. V "Dead Space: Downfall" sa však našťastie nájde zopár chvíľ, ktoré dokážu upútať a zabaviť, tých však nie je veľa. Nečakal som žiadne výborné dielo, ale že som sa na to pozeral až s takým skeptickým dojmom taktiež nie. Menšie sklamanie.

8. míle (2002)

Uznávam, že je "8. míľa" solídne spracovaný film, či už po stránke režijnej alebo hereckej, no mňa bohužiaľ veľmi neupútal a začal som si ho užívať viac až niekedy zhruba v sedemdesiatej minúte, čo je relatívne neskoro. Okrem výborných rap battles, ktoré tvoria asi 20% filmu ma zaujala už len vedľajšia dejová línia z domáceho prostredia hlavného hrdinu, ktorá podľa môjho názoru vo filme funguje zďaleka najviac a je aj zároveň najsilnejšia. Tento titul si zaslúži aj tretiu hviezdu, ktorú však nie som ochotný dať kvôli tomu, že ma film skrátka vôbec neupútal, nudil som sa a "černošská hudba" ma mimo rap battles tiež bohvieako neoslovila. Silný podpriemer.

Odsouzeni zemřít (2006) odpad!

Odsúdení zomrieť je film katastrofálny po všetkých stránkach. Nie je tu žiadna snaha vyvolať u diváka napätie, nie je tu až mrazivo živá atmosféra, ktorá diváka zdesí, nie je tu scenár, ktorý by bol aspoň trošku realistický už len vzhľadom k tomu, že to samé malo byť základom filmu (ktorý vysokoškolák je taký idiotský?), nie je tu ani autenticita na ktorú sa spoliehalo v Otvorenom mori a čo sa týka hereckých výkonov, tak tie hodili celý film do hrobu. Najdôležitejšie je sa zvýrazňovať vetou "Podľa skutočnej udalosti" a potom to príde určite samo.

Dogville (2003)

Bolo natočených už veľa filmov, ktoré upozorňovali na to, aké je ľudstvo zlo a čo všetko sú ľudia schopní urobiť len aby potešili sami seba. Existuje však len málo filmov, ktoré sú po všetkých stránkach tak silné a znamenité, ako práve tento nezvyčajný film. Snímok "Dogville" nás šokuje, prekvapuje aj znechucuje a núti diváka pokladať si otázky o živote. To všetko pomocou inteligentných dialógov, výborných hercov, úchvatnej atmosféry a v neposlednej rade chladnej režisérskej ruky. Lars von Trier opäť dokazuje, že nezáleží ani tak na forme, ako na obsahu a zároveň potvrdzuje, aký skvelý filmár to je. Chýba len málo k tomu, aby som tomuto dielu udelil plný hodnotiaci počet. Nemôžem tak uskutočniť kvôli tomu, že miestami film balansuje na hrane nižšieho hodnotenia a neudržiava si to isté tempo, prečo aj určité momenty nepôsobia tak, akoby mali. To bude zrejme príčinou dĺžky filmu v režisérskej verzii, ktorú som videl. Beriem však na vedomie to, že je veľmi obtiažne natočiť film trvajúci tri hodiny a ešte za takých podmienok, aké si ustanovil práve "Dogville". Sklamala ma ešte jedna vec, koniec. Ten nie je vôbec zlý - naopak, film je zakončený tak, ako sa vopred očakávalo, číže dôstojne a výborne. Chýbalo mi však zakončenie, ktoré sa nekompromisne k postavám postaví tak, ako by si aj zaslúžili (na druhej strane ale chápem, že to by bolo protiľahlé vzhľadom k forme). Aj napriek tomu sa však jedná o naozaj silný zážitok, na ktorý budem ešte dlho spomínať, zaslúžene.

Otevřené moře (2003)

Mám rád filmy, ktoré sú natočené autenticky a aj filmy, v ktorých sú postavy v štádiu, kedy ide riadne do tuhého a prechádzajú si rôznymi psychickými terormi. Keď nájdem film, v ktorom sa tieto dve veci spájajú, som nadšený, avšak snímok "Otvorené more" nie je filmom, z ktorého by som skákal radosťou. Ba naopak, ten film je zlý po takmer všetkých stránkach. Sklamalo ma nielen to, ako sa tu pracuje s atmosférou, ale najmä to, že autenticita je spracovaná veľmi zle a všetka psychológia filmu je absolútne otrasná (akoby nestačilo, že už herci za veľa nestoja). Ako pozitívum beriem to, že aj po troch rokoch si spomínam na určité momenty (to sa mi často nestáva), aj keď popravde neviem, či práve kvôli tomu, že boli nejaké silné a nezabudnuteľné.

(Ne)obyčejný kluk (2017)

Tento film nie je dokonalý a ani zvlášť výnimočný. Má menšie aj väčšie chyby alebo nedostatky a neprináša nič svetoborné či nevídané, no je mimoriadne sympatický, krásny a v niektorých chvíľach veľmi dojemný. To všetko v zásluhe nie len hercov, ale najmä režiséra Chboskyho, ktorý má pre filmy cit a je to vidieť. Mal som problém len s tým, že určitým postavám nebola venovaná toľká pozornosť, ktorú by si zaslúžili.

Pyramida (2014) odpad!

Archeológia, pyramídy, mytológia z prostredia starovekého Egypta a neviem čo ešte síce nie je nič, čo by ma nejak zvlášť zaujímalo, ale verím, že sa nájde veľa divákov, ktorí práve k týmto veciam vzťah majú a málokedy sa objaví film/horor, ktorý je založený práve na takýchto veciach. Preto, či už mám podobné veci rád alebo nie, je podľa mňa námet vcelku fajn a bol tu potenciál vytvoriť aspoň ten priemerný film. Závisí to aj na finančnej stránke a čo sa týka peňazí, tých je tu podľa mňa dostatok, takže kde je teda problém? Už od samého začiatku na mňa film pôsobil dosť nudne a nedokázal ma nijak upútať. Pred kameru boli postavení herci, ktorí nielenže pôsobia dosť nesympaticky, ale dokonca ani nevedia hrať, čo má dopad aj na postavy, ku ktorým som si nedokázal vybudovať žiadne sympatie. A keď sú tieto postavy ešte zle napísané, ani priebehom filmu, kedy sa dostávajú do ťažkých situácií, o ne neprejavím žiadny záujem a je mi jedno, či zomrú. Ďalším bodom je scenár, ktorý je mimoriadne zlý. O určitých momentoch a chybách v scenári sa vyjadrovať nebudem, pretože jednak by som musel písať spojlery (a to nechcem) a jednak si na film už veľmi nepamätám. Spomeniem však to, že jedna hlúposť strieda druhú a sledovať to ďalej bolo pre mňa utrpením. Ďalšie veci by som nerád hlbšie rozoberal, ale rád by som spomenul ešte takú atmosféru, ktorá bola spočiatku nielenže zlá, ale všetko čo sa tvorcom podarilo aspoň trochu vybudovať bolo v priebehu filmu úplne zničené a nemôžu za to len príšerné digitálne efekty. Keď som film pozeral, rozmýšľal som najmä nad tým, či dať jednu hviezdu alebo odpad a keďže som posledné minúty už len s nezáujmom preskakoval, asi je jasné, že som sa rozhodol pre druhú možnosť. A tak mi neostáva nič iné, než tento horor zaradiť medzi ďalšie filmy nesúce hodnotenie "odpad".

Monster Brawl (2011) odpad!

Monster Brawl je hororová komédia, v ktorej sa stretne niekoľko klasických tvárí z žánru a zápasia medzi sebou niekde v klietke na cintoríne. Kombinácia Frankensteina, zombie, čarodejnice a ďalších známych tvárí a wrestling znie celkom šialene a riskantne, a ak by s takýmto rizikovým nápadom prišiel tvorca s potenciálom a nebola by núdza o financie, možno by vzniklo zábavné šialenstvo v podobe súbojov s klasickými monštrami. J. T. Cook však žiadny potenciál nemá a rozpočet je nízky, takže je už dopredu jasné, že to nedopadne dobre. A že to dopadlo ešte horšie, než som čakal! Monštrá sú stvárnené veľmi zle, súboje sú hrozné, gore je na chabej úrovni, scenár stojí za hovno, humor je hrozný, forma spracovania zlá, a tak ďalej, a tak ďalej. Tento film má v sebe toľko filmárskeho zla, že je naozaj ťažké si vybrať, ktorá vec je najväčším bodom úrazu. Čerešničkou na torte sú české titulky, s ktorými som tento "klenot" sledoval - aj google prekladač by ho preložil lepšie a dôstojnejšie (neberte to ako vtip, je to myslené doslova a s úplnou vážnosťou).