Freistatt (2014)

Práve som dopozeral tento "Freistatt" a neviem čo si o ňom mám myslieť. Na jednej strane sa mi páčila forma, kamera, herecké výkony a viacmenej celá technická stránka filmu. K tomu tu je zopár momentov, ktoré sú emotívne, silné a vcelku slušne spracované. Ale neviem sa zbaviť dojmu, že je tento film strašne hlúpy, čo zapríčiňuje najmä neskutočne správanie všetkých prítomných, ktoré ma vytáča a rozčuľuje do vysokých čísel. Serie ma chlapcova matka, serie ma chlapcov nevlastný otec, serú ma všetci prítomní "pedagógovia" a mladí násilníci, no najmä, najmä ma serie samotný chlapec, ktorému by som na hlavu nalepil nálepku "Udri ma, muč ma, zabi ma, to je presne to, čo chcem", pretože sa tak skutočne správa. O scéne s hrobom sa radšej ani nevyjadrujem, režisérsky a scenáristicky úplne zle zvládnutá scéna. No povedzte, ktorý človek by sa nechal takto zmlátiť, keď ani nemusel? Čím ďalej som sa na film pozeral, tým viac som si ho znenávidel a ak by nebolo tej formy, dal by som len dve hviezdy. 82% je však pre tento film úplne veľké a nereálne číslo. Ste sa zbláznili?

Libenjyeo (2018)

Ako prvý tohtoročný filmový zážitok u mňa juhokórejský Revenge totálne prepadol. Už vopred som neočakával žiadne úžasné veci, ktoré by som mohol vychvaľovať, takže sklamaný nie som, úvod však bol celkom pútavý a pristihol som sa, že sa mi to trochu páčilo. Pravda, avšak potom sa začne striedať jedna trápnosť za druhou. Nemám ani tak na mysli juhokórejský humor, ktorý je už veľmi špecifický, ale skôr tú "náročnú choreografiu", o ktorej tu takto zaujato vypráva používateľ EvilPhoEniX. Náročná choreografia? Skvelá kamera? Preboha, veď na tie zrýchľovacie pasáže som sa takmer nezvládol pozerať. Nijak extra by mi neprekážali, ak by sa objavovali len občasne a zaobchádzalo sa s nimi s rozumom. Spočiatku som si to ani nevšímal (hromadná bitka v voľajakej väznici ma bavila), avšak potom, ako sa dej presúva na súkromné teritórium obývané mladou hrdinkou a spol, môj záujem akosi začal ubúdať až zmizol úplne. Vtedy začalo byť doslova všetko otravné a trápne, že som uprel pohľad len v to zlé - a že toho bolo. Všetky tie zrýchľovacie pasáže mi už liezli na nervy a konečne sa kompletne prejavila neschopnosť hercov (ktorí sú ešte k tomu splna nevhodne obsadení). Z tých kotrmelcov, sált a čo ja viem čo ešte mi bolo na smiech, do toho hlavný hrdina naháňal vzduch a katastrofálny mečový súboj s mečmi je už len čerešničkou na torte. Dokonca ani záverečný súboj, ktorý som tak dlho očakával nestál za nič a preto moja prvá skúsenosť s tohtoročnými filmami je takmer príšerná. "Takmer" preto, že sa mi páčila úvodná bitka, bitka vo väznici, scénografia a jej rôzne drobné rekvizity, vďaka ktorým si film ešte stojí na byť len slabé dve hviezdy.

Bu neng shuo de mi mi (2007)

Netuším ako som to mohol vydedukovať, ale na samotný zvrat som prišiel už na začiatku a stačila mi k tomu jediná scéna. Tým samozrejme nechcem naznačiť, žeby bol film predvídateľný (čo skutočne nie je), ale chcel som sa tým trochu pochvastať. Teraz k hodnoteniu. Som trochu sklamaný, že film skončil viacmenej otvorene, ale to už nejako pretrpím. Väčší problém je u mňa ten, že veľa vecí ostalo neobjasnených, čo pochopiteľne nijak neuberá kvalitám filmu, ale stále akosi postrádam tie dôvody. Každopádne sa aj tak jedná o slušne odvedenú prácu. Zo začiatku ma síce romantická zápletka až tak nebavila a viac si užíval scény s hrou na klavíri, celkom rýchle som však zmenil názor. Herci sú veľmi sympatickí a medzi hlavnou dvojicou to funguje, kamera so strihom uspokojivá, scenár dobrý a v neposlednej rade sa musí vyzdvihnúť aj hudba, ktorá taktiež patrí k hlavným ťahákom filmu. Niektoré scény boli vcelku dojímavé a posledná tretina bola výborná. A k tomu strašne málo hluchých miest. Skrátka vskutku dobrá záležitosť hodná štyroch hviezd.

Gieokeui bam (2017)

Tento film by som rozdelil na tri časti. Tou prvou je komorný thriller s nádychom mysteriózna, počas ktorého sa udeje niekoľko vecí, ktoré hlavný hrdina nemôže objasniť. A ja ako divák som sám nemal tušenia, čo sa na obrazovke odohráva. Teda skôr čo sa odohrávať bude, keďže doteraz tu boli len neobjasnené detaily a to nebola ani polovica filmu. Alebo inak, udialo sa v nej niekoľko vecí, ktoré najprv nedávali zmysel a mal som isté pochyby, ako sa to objasní a čo sa bude diať ďalšiu cca hodinu. Druhá časť sa začne niesť iným tempom. Všetko komorné sa vyparí a ostane z toho len mysteriózny thriller, ktorý sádza na psychológiu. Vtedy sa všetko komplikuje a veci začínajú vychádzať na povrch. V tejto časti som ostal zmätený ešte viac, no našťastie prišli tvorcovia s niečim fakt originánym a prekvapivo to vcelku malo hlavu a pätu. V tretej časti sa objasňujú veci z minulosti, prečo sa vlastne na plátne deje to, čo sa deje a aký zmysel to všetko malo. A práve tá časť sa mi páčila najviac. Bolo to vcelku dojemné a melancholické. Dokonca som sa takmer pristihol k tomu, že sa mi chcelo plakať. Aj keď vo filme bolo veľa nejasností, toto mi môj spočiatku priemerný dojem nahradilo a som spokojný.

Cesta (2012)

Miestami sa to snaží pôsobiť ako zaujímavý a inteligentný thriller s nádychom mysteriózna a psycho, avšak nefunguje tu zďaleka nič. Záverečné twistové rozuzlenie je nezmyselné bez hlavy a päty, scény s halucináciami sú trápne, scenár úplne o ničom a postavy, resp. herecké obsadenie strašne nesympatické. Okrem toho značka "horor" nie je zrovna na mieste a aj napriek relatívne krátkej minutáži to strašne nudí. Jediné, čo sa mi aspoň trochu páčilo sú scény, kde figuruje šach.

Dogani (2011)

Spoilery... Po skončení tohto snímku sa ma zmocnili všelijaké myšlienky a nie som schopný správne vykresliť svoj názor. Po konečnom rozsudku som dúfal, že správni ľudia zoberú moc do svojich rúk a rozhodnú sa niečo spraviť, no napokon to skončilo tak ako skončilo. Som maximálne dožratý a titulky s textom "V súčasnej dobe pracujú niektorí z útočníkov stále v školstve a rozsudky prípadu sú konečné" ma úplne otrávili. Momentálne naozaj nie som schopný tento film detailne opísať a zhodnotiť, zmôžem sa už len na toto: DO RITI S TÝMI SKURVENÝMI KOKOTMI (mäkší výraz som nenašiel).

Knuckleball (2018)

Prvú zhruba polhodinu sa toho nič moc neudialo, avšak svojim spôsobom ma to bavilo. Potom, čo chlapcovi zomrie dedko sa film nesie v štýle Better Watch Out a začne sa niečo diať, avšak spokojnejší som bol pri polhodinovom pozeraní na nič, než hodinovom pozeraní na tupú naháňačku. Doslova každá scéna nemá hlavu a pätu, scenár je strašne primitívny a tie nelogické veci som si musel pretrpieť. Druhú hviezdu dávam kvôli priemernej prvej polhodine, na ktorú sa ako tak dalo pozerať. Bez nej by to bolo prinajlepšom za jedna.

Závan smrti (2007)

Na všetkých možných filmových stránkach na ktoré som sa pozeral, bol tento film označovaný ako horor. S tým ja nemôžem súhlasiť. Jasné, určite sa tu nájdu nejaké momenty, ktoré by sme mohli nazvať hororom, ale preboha, divák musí stráviť celú polovicu filmu aby sa tam niečo začalo diať. A aj to sa tam v podstate neudialo nič. 80% celého filmu tvoria len konverzácie a budovanie vzťahu medzi hlavnými protagonistami, medzi tým sa raz za čas niekde obzrú s tým, že počujú divné zvuky, vidia nejakých kňazov a to je asi všetko. Sú tu aj menšie zvraty, ktoré však pôsobia trápne a človek si nad nimi len mávne rukou a samotné vyvrcholenie je fakt blbé. Pozitíva tu samozrejme sú: kombinácia farieb, kamery a strihu, otrepaný, ale taktiež (a to najmä) dĺžka filmu. Byť to dlhšie o 10 minút, vypol by som to alebo zaspal nudou.

Žena vampír (1973) odpad!

Nanešťastie som videl nudnú, sto a štyri minúty dlhú verziu plnú sexuálnych frašiek. To, že hororové prvky tu sú vymedzené a príbeh je hrozný je jedna vec, ale ono ani tá erotika nestala za nič (aj napriek tomu, že Lina je celkom pekná). Ak by som videl tú 82-minútovú verziu, možno by som dal hviezdu naviac, ale to čo som videl bola skrátka sračka.

The Rezort (2015)

Soundtrack celkom ujde, vizuálna stránka miestami tiež a masky nie sú zlé, no to je asi všetko. Z postav ma zaujala maximálne jedna a aj to len kvôli tomu, že ma narozdiel od ostatných vyložene nesrala. Väčšina hercov ani nie je úplne schopná a na niektorých je vidieť, že z filmu majú možno tak srandu. Samotná zombie zápletka taktiež nemá čo ponúknuť, film sa motá do samých možných stereotypných klišé, scenár je jeden veľký odpad a dokonca to ani nedokáže na chvíľu zabaviť. Film sám o sebe trash není, každopádne má k tomu veľmi blízko a je prinajlepšom katastrofálny.