Anihilace (2018)

Annihilation je dobre natočený, spracovanie je veľmi dobré a vizuálna stránka je výborná (na prostredie sa pozeralo fajn, no čakal som predsa len väčšie nadšenie). Celkovo však na mňa film pôsobí neutrálne. Dobré momenty sa tu striedajú so zlými, niektoré sú z menšej časti náročné, iné vôbec a veľa nejasností ostalo otvorených. Miestami je (hlavne z prostredia) cítiť výborná atmosféra, ktorá je však po chvíli zavrhnutá debilným scenárom (jednanie postav je nereálne a skoro nič tam nedáva zmysel) a zbytočnou dĺžkou, ktorá mohla byť kľudne kratšia. Actually priemerný film s takmer nevyužitým potenciálom.

Všechno nejlepší k mým narozeninám (1981)

Čakal som to síce o niečo lepšie, no aj tak tento kanadský slasher nedopadol vôbec zle. Herci sú fajn, vraždy sú nápadité, miestami to je zábavné a miestami absurdné (finálny zvrat). Problém som mal akurát s dĺžkou, film je zbytočne zdĺhavý a byť ho skrátiť o polovicu, šiel by som s hodnotením aj vyššie.

H Project (2013)

Tento film nezávislému divákovi nič nové neprinesie a ani toho veľa neponúkne. Scenár je nápaditý, no tvorcovia z neho mohli kľudne vyťažiť aj niečo viac, miestami pôsobí až príliš neuveriteľne a finálny zvrat nedáva vôbec zmysel. Nie je to vyložene zlý film (o odpade som nepremýšľal ani náhodou), ale skrátka ho nemôžeme označiť ako "dobrý", pretože je tu minimum kvalitných záberov a veľa tých zlých. Na filme je zaujímavá snáď len prvá polhodina a výborná hudba, no zvyšok je zbytočný. Dokonca ani herecké výkony nie sú zrovna presvedčivé a tak mi neostáva nič, než hodnotiť dvoma hviezdami.

V/H/S/2 (2013)

Kvalita druhého dielu je, nech si hovorí kto-chce čo-chce, zhruba na úrovni prvého dielu (tretia poviedka sa od tohto tvrdenia trochu odlučuje). S tým rozdielom, že: Zatiaľčo prvým poviedkam chýba atmosféra, v druhých sa jej náznak aspoň niekedy vyskytne. Ak sa mám vyjadriť k poviedkam a ohodnotiť ich, prvá nahrávka je v mojich očiach rozhodne najslabšia. Tá je prinajlepšom do určitej miery zaujímavá (očná kamera, videli sme napr. v The Gracefield Incident), avšak celá jej existencia je zbytočná. Je bez akéhokoľvek hlbšieho zmyslu, dobrých 90% sa tam nič nedeje (nepočítajúc nudná prehliadka domu) a ak sa má (zvyšných 10%) niečo diať, všetko je úplne zlé. [1*] Druhá poviedka je na tom o niečo lepšie a prináša výrazné zlepšenie. Tá síce nie je nijaká skvelá a zo zombie hororov ničím nevyniká, za to sa jej však darí diváka upútať prostredníctvom slušnej dávky gore. No ničím viac. [2*] Tretia poviedka je zo všetkých tá najlepšia. Zatiaľčo prvá polovica je nudná a nezaujímavá, postupom času divák dostane dobrú mieru napätia, atmosféru a shocking scény. Kazia ju snáď len nesympatické postavy a prvých 15 min. [3*] Štvrtá poviedka je lepšia než prvá, no viac kladov nemá. Postavy sú otravné a nesympatizujem s nimi, tak isto aj domáca párty a stret s mimozemšťanmi je suchý, nezaujímavý. Rozhodne z toho mohli vyťažiť viac. [1*] Summa summarum, zhruba na úrovni prvého dielu, skôr sa mi to nepáči než páči.

V/H/S (2012)

Film sa skladá z piatich príbehov nakrútených na kazete, ktorú má za úlohu nájsť parta vandalov. Prvý záznam sa odohráva v hotelovej izbe, kde si to chcú mladí-dospelí pod vplyvom alkoholu rozdať. Krvavý záver môže znieť trochu znepokojivo, avšak páska neponúkne nič viac. Nie príšerné, za to veľmi nechutné, hlúpe a otravné. [1*] Druhý záznam divákovi naopak ponúkne viac - ústredné postavy / ľudia sú celkom sympatickí a dej je podobný filmu Motel smrti. Dokonca sa aj darí na malú chvíľu strašiť. Nedokonalosti však má a pôsobí veľmi bizarne - pomerne vtipná scéna so zubnou kefkou (Motel smrti?) sa javí skôr ako robenie si kôz / prank a nechápem prečo vrahovia navštívili obeti dva-krát, ale OK. Táto páska sa mi páčila zo všetkých najviac. [3*] Tretia páska sa odohráva v neznámom lesíku, do ktorého sa vydáva parta kamarátov. Nuž, všetci sa zhodneme na tom, že to nie je originálne - a nie je. Rozuzlenie (aj keď celkom predvídateľné) nedáva logiku a záver je hrozný. Túto pásku však treba brať s rezervou a vôbec nie vážne - je totiž doprevádzaná humorom a ja som sa v nejeden moment neubránil smiechu. [3*] Štvrtý záznam narozdiel od tých predošlých postráda humor a je založený na jump scare. Bohužiaľ sú ľakačky veľmi predvídateľné a nedarí sa diváka čoby len málo vystrašiť či znepokojiť. Blbý záver je len čerešnička na torte. [1*] Piaty a posledný záznam nebol vyložene zlý - koniec sa mi celkom páčil a celé sa to nesie v inom duchu. Veľkú časť filmu sa na páske žiaľ nič nedeje, banda tupcov v kostýmoch sa prechádza po dome, chýba tomu atmosféra a skrátka to je nudné. [1*] V/H/S sa mi ako celok skôr nepáčil než páčil a verím, že sa nad tým viacerí zhodneme. Niektoré poviedky neboli vyložene zlé, ale záporov je tu viac než kladov. No priznám sa, čakal som to horšie.

Farma smrti (2005)

Hoboken Hollow je podpriemerný horor, ktorý si berie niečo od každého známejšieho hixploitation hororu. Žiaľ, presadiť sa mu niekde medzi nich nedarí, za čo môžu neveľké peniaze, úplne prázdny scenár, nudní vrahovia alebo zlí herci. Tento film klady má, avšak priemerné gore len tak nevystrieda isté kvality, ktoré tento film postráda. Niektorí diváci na tom možno niečo ocenia, ale ja som ostal nezaujatý a film ma vôbec nebavil.

Akacuki no Jona (2014) (seriál)

Keď som uvidel pilotný diel seriálu, pristupoval som k nemu s miernou skepsou a pár dní som sám seba nedokázal prinútiť k tomu, aby som to bez dlhého odsúvania dopozeral. Keď som o pár dní neskôr viedol krátku diskusiu s mojím známym, dozvedel som sa, že mal s úvodným dielom podobné skúsenosti, no napokon to dopozeral a ostal nadmieru spokojný. Táto obyčajná debata ma presvedčila o tom, že nemusím všetko neustále odsúvať ďalej a dokopať sa k tomu až o mesiace/roky, a tak som sa na to pozrel. A páčilo sa mi to. K môjmu počudovaniu som si k tomu už od tretieho dielu začal budovať silný vzťah. Nie však preto, že by sa jednalo o nejaké epochálne a majstrovské dielo (určité kvality snímka určite má, ale nie až tak veľké, že by jej mohlo byť ponechané lepšie označenie ako "dobrá", či "veľmi dobrá"), ale preto, že som cítil veľkú nostalgiu a často si pripomínal film Únos Šogunova následníka, ktorý som ako malé dieťa veľmi obľuboval a stále k nemu mám dobrý vzťah. Oba počiny majú niekoľko spoločných javov - ku príkladu je takmer totožná už aj samotná zápletka (život jednej osoby závisí na statočných jedincoch, ktorí ju sprevádzajú a ponúkajú svoju ochranu), zopár fantazijných historických udalostí, či prípadný humor, ktorý aspoň na krátku chvíľu odľahčuje inak vážny a smutný príbeh. Aj z toho dôvodu som sa zbavil nedôverčivosti a dopozeral to v priebehu relatívne krátkej doby. Ak by som mal k seriálu pristupovať odborne a podrobne ho zhodnotiť, môj verdikt by znel zhruba takto: Som sklamaný z toho, že za všetkých dvadsaťštyri častí tu bola len minimálna dostupnosť akčných, vojnových momentov a súbojov. Som sklamaný z toho, že historickým udalostiam a vedľajšej dejovej línii, rovnako aj jednej nemenovanej anti-hero postave, nie je venovaná toľká pozornosť, ako iným, menej podstatným faktom. Taktiež som sklamaný z toho, že príbeh pôsobí veľmi naivne, a aj z toho, že seriál nie je zakončený tak, ako by si to správne zaslúžil. Na druhej strane animácia, hudba, postavy, humor, morálne vsuvky,...vytvárajú silný a príjemný zážitok, ktorý si rozhodne zaslúži chválu a pozitívne ohlasy.

Charlieho farma (2014)

Charlie's Farm si aj napriek svojim chýbam, medzi ktoré rátame napr. zdĺhavosť (akcia sa dostaví až po celej hodine), otravná Tara Reid alebo pôsobenie zaostávajúceho nezaujímavého vraha, získal moju pozornosť. Za to môže najmä prítomnosť Micka a jeho absurdné správanie, dobrý flashback a v závere aj slušná dávka vrážd.

The Shrine (2010)

The Shrine sa aj napriek nie veľmi vydarenému úvodu podarilo vybudovať pomalú, za to dobrú a ponurú atmosféru, ktorá vyústi v celkom solídny záver. Film ponúka množstvo zaujímavých vecí a sledovanie ma nenudilo, avšak má chyby, za ktoré môže najmä nápaditý, no priemerný scenár. Rozhodne sa však jedná o jeden z tých lepších hororov o posadnutosti (trochu som si spomenul na The Exorcist, za čo môže najmä solídna maska a taktiež pomaly budovaná atmosféra).

Flight of the Living Dead: Outbreak on a Plane (2007)

Podpriemerný nenáročný horor, ktorý nijak neohúri ani nenadchne, no nemôžeme ho zaradiť medzi tie špatné. Hoci nám prvá polovica nič neprinesie a film by si obišiel aj bez nej, keď sa na scénu dostaví akcia sa film otočí o tristošesťdesiat stupňov a pozornosť diváka si budú môcť zaslúžiť nápadité momenty a masky. Avšak ani to film číslami neposúva nejak vysoko nahor, keďže Plane Dead postráda akúsi logiku, príbeh či dokonca náznak atmosféry.