Chobits (2002) (seriál)

Milé a pekné anime so sympatickou animáciou a sympatickými charaktermi. Poteší aj jednoduchá hudba, trošku sci-fi a romantiky, či v úvodných dieloch trochu ecchi. Celé anime sa mi páčilo, bez ohľadu na to, že to skončilo tak ako skončilo a smele ho odporúčam :)

Another (2012) (seriál)

Nadpriemerné anime zo školského prostredia, ktoré si moju pozornosť udržalo aj napriek tomu, že zo začiatku to je zdĺhavé a ku koncu mierne urýchlené. Príbeh s trochou psychologického rozmeru sa mi páčil a takisto ma chytila aj spočiatku neznáma, neskôr až mrazivá atmosféra. Postavy sa priebehom diania menia, no k ústredným postavám som choval sympatie po celý čas. Páčila sa mi aj animácia alebo gore podtón a vcelku som z tejto záležitosti spokojný, avšak aj toto anime je do určitej miery chybné za čo môže najmä veľmi predvídateľný dej alebo trochu mizivý scenár. Priemer zhliadnutých epizód: 78% | edit (16.9.2018): Po dôkladnom zvážení seriálu odčítavam jednu hviezdu. Zlé to samozrejme nie je, ale ak myšlienky nechám preležať v hlave, zistím, že tu je množstvo situácií, ktoré si zrejme tvorcovia vycucali z prsta. Vôbec nič tu nedáva zmysel, zvraty sú hrozné, rozbeh pomalý a záverečné rozuzlenie príšerné. Vlastne sa jedná o neškodný priemer, ktorý je preceňovaný.

Karanténa 2: Terminál (2011)

Pokračovanie americkej verzie Rec dopadlo o niečo horšie než prvý diel a nenapomáha tomu ani skutočnosť, že už sa tak nesnaží vykrádať spomínaný film a necháva si len základný dejový kameň. Infekcia sa z bytového domu presúva do lietadla, kde sa stretne niekoľko ľudí, medzi ktorými sa nachádza nakazenie a napokon sú zabarikádovaní. Možno to znie ako fajn nápad a divák bude unesený skvelými scénami so zombie, nuž, nestane sa tak. Film totiž postráda logiku a scenár je čím ďalej, tým viac iracionálnejší (Jedna vec je chovanie postáv, ale zaujíma ma, ako mohla vláda detailne vedieť, v ktorom lietadle je infekcia, kto je infikovaný a kde pasažieri vystúpia. My, ktorí rozmýšľame hlavou a nie nohou, sa zhodneme na tom, že jediná možnosť je taká, že špeciálne jednotky kryjú a chránia každý kút sveta - no nie je ani 1%. šanca, že pravda by bola taká. Veď to by na svete už dávno vypukla vojna a chaos. Nerealistické a hlúpe, no inak sa to vysvetliť nedá). Akcie tam trošku je (bod za tučného infikovaného), no krvi tam (ak nepočítame ústa jednej z postáv) nie je takmer vôbec, film je nudný a nezáživný a chýba tomu atmosféra.

No Game, No Life (2014) (seriál)

Popravde ja veľmi neznesiem túto farebnú a rozprávkovú kresbu, avšak v zopár prípadoch mi naopak úplne sadne. Jedným z tých prípadov je aj No Game No Life, veľmi nadpriemerné anime a dokonca aj jedno z najlepších zo žánru ecchi. Lepšie hlavné duo, ako sú Prázdni si snáď divák ani nemôže predstaviť - sú to geniálne stvorenia, ktoré sa z nudného a nijak zvlášť zaujímavého prostredia dostávajú do geniálneho sveta, v ktorom na nich čakajú rôzne hry. A keďže pravidlom Prázdnych je nikdy neprehrať, byť prví na priečke a vždy si stáť bok po boku, rozhodnú sa ovládnuť tento svet a vyzvať Boha. Príbeh odohrávajúci sa v hre mal už aj Sword Art Online, ale nenechajte sa zmiasť, toto je úplne o niečom inom. Zatiaľ čo v SAO vládol strach a chaos, NGNL je čisto len o hrách s trochou toho fan-servisu. A ten mi tu absolútne nevadil, pretože toto je príklad toho, ako má ecchi vyzerať a ako do toho vykompenzovať humor. Bavil som sa a sadlo mi úplne všetko - od postáv cez hudbu až po animáciu. Priemer zhliadnutých epizód: 93% edit (15.10.2018): Po konečnom uvážení odčítavam jednu hviezdu (slabší štart, menej uspokojivý záver, zopár stereotypov).

Gekidžóban Sword Art Online: Ordinal Scale (2017)

A znovu niečo precením (+časom si to pozriem znovu). Možno to preháňam, ale Ordinal Scale hodnotím o triedu, možno dve vyššie než pôvodné SAO. Ordinal Scale je výrazne iným, než predošlé dva série, najmä preto, že dej sa už neodohráva vo virtuálnej realite, ale v reálnom svete prevedenom do virtuálnej reality. Zdá sa to ako relatívne normálna hra s hernými rebríčkami a hráčskymi úrovňami, teda až do doby, keď hra dostane prídavok v podobe nadmierne silných bosov. Na tom by nebolo nič - minimálne pre hráčov, ktorí neprežili SAO a chcú sa vyšplhať v rebríčkoch vyššie. Žiaľ pre tých, ktorí prežili skutočné SAO je herný prídavok veľmi nebezpečný - bosi sú totiž kreatúry zo starých podlaží z hry SAO a niekto z vydavateľov chystá krutý plán, ktorý môže ohroziť životy ľudí. Toto anime ma bavilo od začiatku do konca, hlavne poteší asi to, že z Kirita už nie je tak OP vec a môžeme vidieť, ako sa nesústredí alebo sa nedajbože potkne. Animácia je pekná a soundtrack úžasný, no to, čo sa mi páčilo najviac je posledná polhodina. Finálny súboj obohatený vzťahmi medzi hlavnými postavami ma doslova vyviedol z miery a v napätí a so zimomriavkami som po celý čas sledoval, čo sa bude diať (nehovoriac o tom, že sa mi potilo celé telo:), čo si tvorcovia ešte pre diváka pripravili a v konečnom dôsledku som maximálne spokojný. Nie je to vec, ktorá sadne každému, ale mňa si tento príbeh získal.

Deadgirl (2008)

Absurdný, zato ale veľmi zábavný kúsok s originálnym nápadom a relatívne slušným prevedením. Herci predviedli pomerne presvedčivý výkon, soundtrack je výborný a scenár si drží dobre, aj napriek tomu, že výskyt chýb je celkom plný. Deadgirl nie je žiadnou bombou, no diváka si pri sledovaní drží, sú tam náznaky atmosféry a minimálne aspoň ja som sa bavil.

Karanténa (2008)

Podpriemerný, možno priemerný horor trpiaci nedostatkami a premárnením potenciálom, zreteľne kopírujúci už spomínaný horor španielskej produkcie, Rec. Natočený je presne tak ako Rec s tými najzákladnejšími scénami, dejovou linkou a scenárom (mimo menších drobností) s tým rozdielom, že Karanténa postráda strhujúcu atmosféru a veľkú dávku napätia, ktoré mal Rec. Zachraňuje to herecké obsadenie, ktoré zahŕňa uveriteľnejšie a lepšie predstavenie, než práve v Rec. edit (7.1.2019): Mením hodnotenie.

Nebesa smrti (2010) odpad!

Toto je jeden z tých filmov, ktoré by som radšej vôbec nikdy nezhliadol. Bolo pre mňa utrpením pozerať sa na to ďalej a od tej 40. minúty som prestal hľadať všetky chyby. Pritom to nemuselo dopadnúť úplne márne: technická stránka filmu nie je vôbec zlá a herecké výkony sú miestami presvedčivé (aj keď stále podpriemerné), takže z toho mohlo kľudne vyjsť nejaké nemastné neslané béčko. Problém je v jednej istej veci - scenári. Žiadna, ale žiadna postava nie je sympatická, chovanie postáv je neuveriteľné a deprimujúce, nehovoriac o pokrytectve hlavnej hrdinky, ktoré ma každou chvíľou prestávalo baviť. Vo filme nie je náznak atmosféry a aj keď vzhľadom k filmovým prostriedkom mohli byť niektoré určité momenty naozaj vydarené a napínavé, vyššie vypísané kritéria to všetko zamietli preč. A s hrdosťou prehlasujem, že Sara (Jessica Lowndes) môže byť kľudne adeptkou na najhoršiu hlavnú filmovú postavu vôbec.

Panic Button (2011)

Nie, toto nie je dobrý film. Dobrý potenciál film určite má, kvalitatívne by mohol byť zhruba niekde za nadpriemernom Would You Rather (ktorý dopadol 2-krát lepšie), avšak ten ostal úplne nevyužitý. Úvod bol celkom fajn, zoznamovanie sa s postavami, nejaký ten odľahčujúci humor, OK. To všetko je ale po chvíli vytrhnuté zo stola, pretože prichádza na rad hra (ktorá je do určitej celkom zaujímavá), ktorá vykráda iné filmy. Tu sa začínajú tie problémy, bez ktorých by to bolo ešte na 2-3. Scenár začína byť stále menej realistický, postavy sa chovajú úplne debilne, všetci sú čoraz menej sympatickí, vyšli na povrch totálne hlúpe zvraty a po doslova odpadovej kokotine prichádza BUM, TOTÁLNE NEČAKANÝ záver (myslené ironicky). Strata času.

Btooom! (2012) (seriál)

Filmov/seriálov s battle royale tématikou je pomerne veľa, ale v anime prevedení sa tento koncept nevidí až tak často (postupom času už počet podobných "game-trapped" sérií narástol, ale v dobe vzniku to ešte predsa len bolo niečo nové a originálne). Medzi týmito kúskami síce Btooom! nijak nevyniká, nepatrí medzi vrcholy žánru, ale zároveň nijak nezapadá a stále dokáže ponúknuť niečo originálne a zábavné. Z hľadiska technickej stránky sa síce jedná o priemer (byť tropické ostrovy vyzerajú celkom pekne a prostredie diania mi sadlo) a postavy sú trošičku hlúpe a nevýrazné, ale priznám sa, že som si celkové dianie pomerne užil. Hlavne po scenáristickej stránke to trpí mnohými nedostatkami a doposiaľ neuzavretý koniec môže sklamať, ale minimálne sledovanie hráčskych stratégií a prípadnej akcie bolo pre mňa celkom zábavné a tým pádom som s výsledkom spokojný a dokážem tvorcom odpustiť všetky veci, ktoré boli nedotiahnuté, zabudnuté, nevysvetlené alebo nerozumné. Predsa len, nič iné sa od podobného typu seriálu nedá očakávať, a keď už nič iné, poteší to aspoň občasnou kreativitou a spormi medzi postavami. Ja som spokojný a s mojím dojmom tu zanechávam aj prijateľné tri hviezdy. edit (19.10.2018): Vzhľadom k tomu, že predloha už bola ukončená, dúfam, že raz vyjde pokračovanie, ktoré vynahradí ten neuspokojivý koniec seriálu. Ale zároveň o to ani veľmi nestojím.