Pearl Harbor (2001)

Michael Bay a romanťárna? Ten lehký nádech romance byl už v jeho skvostném Armageddonu, tady se na něj ale upřelo snad více než na onen 7. prosinec 1941, podle jehož událostí se jmenuje tento film. Bena Afflecka mám stejně rád jako válečné filmy, jsem vděčný, že jsem konečně dohnal nezapomenutelnou klasiku, o které básnili kluci už ve školní družině. V těch 7 letech bych ale stejně nebyl schopný dát snímek na jeden zátah a už vůbec nepobrat jeho poselství, jako jsem schopen dneska. Nevím, proč se stalo téměř zvykem vojenský žánr tak natahovat. Jistým jeho zástupcům to skutečně sráží na kvalitě.

Zrodila se hvězda (2018)

Žádný hudební epos desetiletí se nekoná, má vlastní Filmová akademie uvnitř mé hlavy může zapomenout na jakékoli předpovězené Oscary, nejnovější verze již několikrát rebootované romance plné muziky není takovým odvarem, v jaký jsme všichni doufali. Největším potěšením je scéna s uvedením absolutně dokonalého songu Shallows, potom už za doprovodu množství hluchých míst jde všechno pospolu do kytek. Lady Gaga je se svým hlasem neuvěřitelná i jako herečka, jen ten Bradley mi tentokrát vůbec nesedl. Filmy o problémech s alkoholem už byly natočeny s mnohem záživnějším podtextem.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Krutopřísná ztráta času, absence Verbinskiho je zde již ohromně znát, nemluvě vůbec o mojí milované Kieře i panu Bloomovi. Nejhorší díl pirátů, než bych se znovu podíval na tenhle rádoby dobrodružný pokus o pokračování, to se budu raději těšit na plánovaný restart bez samotného Jacka Sparrowa.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Sice jsem 5. dílu dle prvních pocitů z kina také vlepil i tu pátou hvězdičku kvůli scéně s trezorem, ale jinak je At World's End poslední dobrou částí dnes již legendární pirátské ságy. Minutáž je již pěkně natažená a dokáže v těch temných vodách možná i nudit, když film vyšel nikdy jsem nebyl schopný jej dát na jediný zátah. Povedlo se mi to až před premiérou Dead Men Tell No Tales a tehdy mě to znenadání chytlo.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Dvojku miluju hlavně kvůli finální scéně s Krakenem, jako menší jsem si snímek přetáčel jenom na konec a kochal se jeho řáděním a především dokonalým pohledem do doslovného nitra jeho duše. Jsem rád, že jsem film viděl až s větším odstupem času a byl jsem si vědom toho, že se legendární kapitán ještě vrátí. Bill Nighy jako Davy Jones geniální.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Filmů o pirátech zase tolik není a není se čemu divit, když Gore Verbinski přišel kdysi v roce 2003 s revoluční dobrodružnou komedií, která se zapsala mezi filmové kulty. Když doháním Deppovy filmy, tak jsem si jej již stačil oblíbit v jinačích rolích a polohách, ale nelze zapřít, že má velkou zásluhu ve slávě a hlavně v neutichající pohodě, která při každém zhlédnutí sálá právě z tohoto filmu. K tomu mladičká, ale krásná a předem předpovězená talentovaná Keira Knightley a sympaťák Orlando Bloom. Třešničkou na dortu jsou dobové kostýmy a výprava, jež také nemají nikde moc silnou konkurenci.

Transformers: Zánik (2014)

Wahlberg je fajn herec, který perfektně sedí do ryze akčních filmů bez intelektuálnějšího poselství. A právě proto jsem jej já osobně vzal v novém pokračování bitvy o naší planetu na milost, třebaže většina skalních fandů shodila Age of Extinction už jen kvůli tomu, že se jej již nezúčastnil Shia LaBeouf. Už je to přehnané a nesmyslně přeplácané, ale vzhledem k Poslednímu rytíři jsem si to v rámci možností ještě užil.

Transformers 3 (2011)

Ještě že ty kluci z Linkin Parku dokázali stvořit tak legendární songy, které si bude svět navždy spojovat právě s první robotí trilogií. Nebýt těch excelentních hitú, neutvořil bych si zrovna k Transformers 3 stále tak dobrý, utužený vztah. Zejména bitva o Chicago mě jako tehdejšího fandu digitálního bordelu ohromně zaujala.

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Možná už se schyluje ke guilty pleasure, ale druzí Transformers a většina screentimu v poušti mě bavila velkoryse a dodneška na ní vzpomínám jako na vynikající dvě a půl hodiny monstrózní neutichající akce, přímo stvořené pro oči malého příznivce Transformerů. Vždyť mi bylo 10-11, kdy jsem tuhle vřavu hltal v osobní premiéře. Už tehdy jsem si neoblíbil jen Megan Fox, ale také Joshe Duhamela.

Transformers (2007)

Film s nejperfektnějším soundtrackem v historii, miluju i main theme k Počátku, Requiemu za sen, Prokletému ostrovu i Statečnému srdci, Transformers byli u mě ale úplně prvním filmem, který jsem z tohoto výčtu viděl a dodneška, i po těch 10 letech, co jsem je viděl poprvé, bych si mile rád pustil minimálně procítěný konec s proslovem Optima Primea s výtečným hlasem Zdeňka Maryšky s Arrival on Earth na pozadí. U téhle scény mi srdce plesalo při každém opakovaném zhlédnutí.