• Rodinný

Volba zbraní (1981)

Volba zbraní je pro mě tedy velkým zklamáním. Enšpíglovým komentářem jsem byl velmi navnaděn, ale teď po zhlédnutí bych se spíš přiklonil k názoru gundalina. Režie je docela zdatná, film má určitě nějaký náznak atmostféry a také pokus o pointu. Ale vtom aby byl nadprůměrným dílem mu braní podivně napsané postavy . Mickey je prostě pošuk, se kterým se soucítí těžko. Jeho chovaní jsem vůbec nechápal a připadalo, mi že neměl ani daný charakter. Ke konci najednou začane postupovat k jakési změne. Ale proč, to je otázka. Těžko se dá vžít do jeho nitra. U Noela už to tak hrozné není. Toho jsem si poměrně oblíbil a Montand odvedl úžasný výkon. Dokonce zde je přítomná i nějáká společenská kritika v podobě dvou zaujatých komisařů. A i když Galabrua jsem si vážně vychutnal, tak tohle už tam bylo tak nějak navíc. Ale tenhleten můj komentář je čistě subjektivní. Každý to může vnímat jinak, já to vidím takhle. A davám pěkné 2.

Zázračný nos (2016) (TV film)

Na Vánoce jsem byl tak zhnusen Slíbenou prostitutkou, že jsem už nechtěl vstupovat na žádné tenké ledy a tuto pohádku s radostí oželel. Vzhledem k tomu, že se ale dočkala pozitivních reakcí a můj odpor už po půl roce vychladl, rád jsem si jí dneska pustil. Ale skoro celá polovina byla hrozně nudná, úmorná a nezáživná. Dvouhodinová stopáž mě opravdu děsila. Kdyby se tam neobjevila najednou Janžurová na kterou jsem se těšil, už bych to vypl. Ještěže se tak nestalo. Protože ve druhé půlce se z toho stal pomalu úplně jiný film. Vyzdvihl bych to že se, úspešně povedlo vymyslet novou pohádkovou zápletku, která působí neokoukaně, originálně, ale přitom smysluplně. A to myslím tu s výrobou voňavky. Navíc se to obejde i bez běžných klišé a happyend má i nějákou tu logiku. Navíc si tato pohádka na nic nehraje a zbytečně se nepouští do žádných experimentů. Pracuje vyhrádně s prostředky svého žánru. Nicméně, všechno je velmi pomalé. Scénář je natažený na 2 hodiny, což způsobuje, že první polovina je mdla jak já v půl sedmé ráno. Když si uvědomíte, že u toho mají vydržet malé děti, tak není moc dobré, že to vlastně začne až někdy padesaté minutě. Jinak bych této pohádce klidně tu čtyřku dál. P.S. Co to je za blbost dabovat slovenský film? A ještě tak otřesným způsobem. To si snad z nás dělá rada pro vysílaní srandu.

Noc a zmatek (1958)

Tisícerý dík patří Primě za zakoupení tady toho filmu do české distribuce a vůbec jeho první české odvysílaní. Jinak bych ho asi nesehnal. Doufám, že se třeba někdy dočkáme i dalších premiér Gabinových filmů. Ale teď tedy k onomu filmu. Který sám o sobě má poměrně pomalý rozjezd. Asi tam taky hrálo roli, to že jsem si obtížně zvykal na český dabing. A navíc Gabin se nedostane na scénu hned. Ale jak se započne jeho zápletka, výrazně se to zlepší. Děj mi nepřipadal zrovna dvakrát originální, ale mám takové (polo)psychologické příběhy rád. Akorát škoda, že charaktery postav nejsou víc dopilovaný. Občas mi některé věci, připadaly nedotažené, i když načrtnuty byly výborně. Ale co funguje dobře, jsou herci. Gabin opět učaruje svým charakteriským herectvím a představitelka Lucy působí přesně tak jak podle scénáře měla. Taky se mí líbilo rozuzlení. Motivy vraždy, které se na konci dozvíme, mi připadaly nečekané, neobvyklé a zajímavé. Škoda, jen českého dabingu. Možná on má na svědomí zmíněné nedostatky. Výjma Heřmánka, který na Gabina sedl a pěkně navázal na předchozí dábery jsou všichni dabéři velmi nepřirození. Film to hodně zkazilo. Velká škoda. Ale on za tohle určitě nemůže a já mu uděluji čtyři hvězdičky s odřenýma ušima.

Cimrman v říši hudby (2006) (divadelní záznam)

Kdybyste na to laskavě mrkl, mělo to výrábět cukr.

Wasabi (2001)

Takový ten film na nedělní odpoledne (proto se na něj koukám ve středu večer,) který na těch 90 minut zabaví, neurazí, nenadchne a pak skončí. A to kompletně, čili i ve vaší mysli. Naštěstí od podobného zaškatulkování ho zachraňuje Reno, který mi byl velmi sympatický a myslím si, že si roli užil. Scénář má občas potenciál pobavit, anebo dodat emociální náboj. Nic z toho ale nevyužívá na plnou míru a filmu chybí hloubka. Navíc mi připadá úplně typicky japonský a americký. Francii jsem tam necítil. Ale bylo to docela pěkné. Pokud jsem si nehrál na Spačilovou a převtělil se do kůže diváka, pro kterého jsou takové filmy určeny. Navíc s Momem byla obrovska sranda. Hezká trojka.

Podraz (1973)

Na Podrazu mě nezaujal ani tak hlavní plán, jako spíš roztomilá stylovost a charisma celého snímku. Výborně jsou zde zachyceny 30.léta, ve kterých se snímek odehrává. Líbil se mi také ten hlavní hudební motiv, který to ještě podtrhl. Jen škoda, že mi dojem zkazili poslední 2 utahané kapitoly, protože například pasáž s pokerem ve vlaku byla úžasná. A taky praktická. Ale ne pro mně, karetní hry neumím, natož abych v nich dokázal švindlovat.

Vyhrál jsem v loterii (1989)

První půlhodinka je špičková a obsahuje vynikajcí gagy, u kterých jsem prskal smíchy (sebevražedné pokusy, Paolovo rozčilovaní.) Usilovné hledaní pravého psacího stroje, už mě ale tolik nebavilo. Zasmál jsem se tedy hodněkrát, ale čásť v ústavu nevidomých mi připadala už trochu přes čáru. Taky humor nemusel po celou dobu stát na různých pádech apod. Místo toho bych ocenil vtipnější převleky. Celkově mám pocit, že si scénárista s tím moc nevyhrál a celé to postavil na geniálním Paulovi. Ale skutečně bych lhal, kdybych řekl, že jsem se nesmál.

Stará panna (1972)

Pěkná i když velice podivná jednohubka. Bál jsem se, že se budu jednat o nějaký feministický film. Ale naštěstí jsem se mýlil. Jedná se spíš o zajímavou studiii lidí a různých charakterů. Je to správně znepokující a kousavé. Ke konci ale také velmi příjemné. Jen škoda, že Noiret a Girardot nemají více společných dlouhých dialogů a pointa je tolik nápadná.

Já, padouch 3 (2017)

Trojka je sice nejhorším dílem celé série, ale stále dokáže pobavit. Záporák je třeba úplně úžasně vymyšlený. Myslím si že každý fanoušek parodií a amerických osmdesátek, si na něm smlsne. Tohleto se vážně tvůrcům povedlo. Jen si to vemte. Ve kterém jiném animáku byl motiv záporné postavy, zničit hoolywood. Toto je důkaz faktu, že tvůrcům síly nedošli a stále dokázali vymyslet něco originálního, co by pobavilo i náročnější divactvo. I Mimoni si po svém nepovedenném sóličku spravili reputaci. Jejich společná píseň byla nehorázně chytlavá.:D Zbytek trojky je taková klasika, co se animované tvorby týče. Akorát snímek působil trochu nedotaženě. Ale má to tempo, takže na nějaké nedostatky brzy zapomenete. Myslím si že i trojka se povedla a je důstojným završením této ságy.

Hodinář od sv. Pavla (1974)

Hodinář od Sv.Pavla není pro Francii IMHO zas tak typickým filmem, jak jsem si přečetl. Intenzivního vytváření atmosféry pomocí souhry pohledů, se zde moc nedočkáme. Naopak je zde velmi mnoho nostagických dialogů, které nám mají podhalit vše k příběhu důležité. Stav Michela k Bertnárovi, jejich život, případné motivy vraždy atd. Jinak se za celý film skoro nic nestane. Je to určitě zajímavý snímek, s ojedinělým zpracovaním a scénářem. Dialogy mi připadali poměrně působívé, i přestože film rozhodně není tak emotivní jak by se mohlo vzhledem k námětu zdát.. Noiret zde skvěle pasoval a jeho volba se povedla (k tomu skvělý dabing Donutila.) Rochefort má ještě podivněji napsanou postavu, ke které jsem si vztah nenašel vůbec, ale neberu to úplně jako vadu. Spíš jako záměr. Tavernier do toho ještě zamíchal politické pozadí. Díky tomu je celý příběh ještě podivnější, ale zároveň má větší smysl. Poměrně se mi to líbilo. Je pravda, že to určitě není film se standardními prostředky. Možná bych ocenil méně dialogů a víc vnitřrní atmosféry (která zde prostě chybí.) Tempo také občas trochu polevuje a abych řekl pravdu, závěr malinko zklamal. Čekal jsem nějáké ohromné nepředvídatelné rozuzlení. A ono to dopadlo přesně tak, jak se čekalo už od začátku. Slabší čtyřka, ale není to ani trochu špatný film.