• Krátkometrážní

You're Next (2011)

Tak tohle teda jo.. Tak dlouho jsem to odkládal a neměl jsem nejmenší tušení, o jaký skvost se připravuju. Když jsem viděl, kolik členů sčítá rodinná oslava, bylo jasné, že tu nebude nouze o pořádný bodycount. To je faktor, který je na Home Invasion jeden z nejdůležitějších. Od samého začátku si to drží skvělé napětí. Je tu sice absolutní absence psychického nátlaku na oběti, jenže ta je vynahrazena v gore, se kterým si tvůrci pohráli a nutno podotknout, že brutálnější Home Invasion není. S postavami moc seznámeni nejsme, takže si nevytvoříte citový vztah, no alespoň si užijete každé krveprolití. Když útočníci prvně ,,vyšli" na scénu, nezdála se mi ta hodně roztřepaná kamera, ale potom je to naštěstí v pořádku. To samé platí i u chování některých postav, které moc ze začátku nedávalo smysl, ale potom začali logicky přemýšlet, takže ani s tím nemám problém. Nechybí ani dechberoucí zvrat a skutečně fantastická ,,Final Girl." Tenhle mix Slasheru a HI mě doslova uchvátil a nemám jediný důvod uvažovat o nižším hodnocení.

Něvesta (2017)

Za posledních sedm let vznikly pouze dva kvalitní horory z ruské tvorby a teď se k nim konečně do party připojil další. Kategorie ,,Paranormal" patří k mým nejméně oblíbeným a většinou u nich spíš trpím, než bych se bavil, ale tohle mě zaujalo. Rozhodně je dobré sledovat ruské herce, jsou to úplně rozdílné tváře oproti američanům a hlavně jsou neokoukaní. Celá rodina byla obsazena kvalitně, správně temná a tajemná. Příběh o prokletí a Nevěstě, která potřebuje jednou za čas nové tělo, je svým způsobem originální, ale přesto je po mnoha ohledech vidět inspirace ,,americkou topkou". Líbila se mi tu jedna věc, kterou jsem nedostal u hororů jako The Conjuring, Annabelle a podobně. Tou věcí je strach, nepamatuju si, kdy jsem se tolikrát v jednom hororu lekl. Z toho samozřejmě plyne, že masky byly na vysoké úrovni. Vadilo mi pouze občasné prolínání historie se současností ve vizích hlavní postavy, dost nelogické chování zejména ke konci filmu a fakt, že mi od patnácté minuty bylo jasné, o co přesně půjde. Stopáž je však přijatelná a nejsou tu v podstatě žádná hluchá místa. Určitě to stojí za shlédnutí, protože tohle by mohl ocenit každý hororový fanoušek.

Happy Hunting (2017)

Zmařený potenciál, jinak bych to nenazval. Po delší době hixploitation, který se klidně mohl řadit k tomu lepšímu v letošním roce. To by ovšem nemohl být tak hloupý scénář a otřesné herecké obsazení. A přitom to byl tak skvělý námět, s ještě lepším prostředí vyschlé pustiny. Ironií je, že nejhorší postava byla ta hlavní.. alkoholik a feťák v jednom, tomu mají diváci fandit? O to horší, že zbylé ,,oběti", které mohli mít více sympatií, zemřeli během deseti minut rukou snipera, takže nedošlo ani na nějaké to kvalitnější gore. Snaha o něj byla, to né že ne, ale v tomto ohledu se projevil malý rozpočet, který se nepodařilo zamaskovat. Pokud v hixploitatin hororu není nikdo, koho byste si oblíbili a přáli mu přežití, nemůže vás to bavit. Já to přetrpěl do konce s nadějí, že bude alespoň kvalitní závěr, jenže jsem se dočkal jen nesmrtelného zfetovaného blázna. Upřímně budu rád, když už o tom nikdy neuslyším. - 2 hodně slabé *.

Death Note (2017)

Nemám nejmenší tušení o Japonské předloze, protože celkově všechny filmy co pocházejí z Asie nemám rád a nekoukám na ně. Proto je pro mě ,,Zápisník Smrti" nejoriginálnější horor roku a nemá daleko od TOPky. Úvodní úmrtí jsou skvělou vzpomínkou na kultovní ,,Nezvratný Osud" a skvělým příkladem, že karma nezapomíná. Podoba Ryuka, v podání Willema Dafoea je vytvořena moc hezky a když se poprvé objevil, dokázal i vystrašit. Z Nata Wolffa jsem byl v první části v rozpacích, ale když si našel přítelkyni a začali společně využívat moc zápisníku, bylo skvělé je sledovat. Ovšem nejlépe zvládnutá postava je L v podání skvělého Keitha Stanfielda, doufám, že odteď bude dostávat více rolí. Nezklamalo mě ani gore a scéna s žebříkem je prozatím to nejlepší co jsme tento rok dostali, uvidíme jak si povede Jigsaw. ,,Zvrat" na konci, kdy Light vysvětluje poslední události, je jednoduše dechberoucí. To všechno je doprovázeno vynikající hudbou, která to vše podtrhuje. Mám jediné 2 výtky.. Občasné nelogické chování a špatně vysvětlený závěr, který nic neuzavírá (že by sequel?). Vzhledem k místnímu podhodnocení jdu místo 4* na plný počet a určitě na tenhle zážitek dlouho nezapomenu.

12 Feet Deep (2016)

Trailer funguje jako lákadlo na kvalitní klaustrofobickou podívanou, ale film je hrozná katastrofa. Přitom to byl skvělý námět, uvězněny pod krytem, bez možnosti úniku.. být lepší záporák, dalo by se vymyslet takových možností, jak si s obětmi hrát. Ale bohužel, drželo se to předlohy, která se údajně skutečně stala, takže to je hloupý thriller plný konverzací mezi nudnými slečnami a šílenou uklízečkou. Poslouchat 40 minut rodinné a osobní problémy obou žen, než přijde na řadu jakože zvrat v podobě záchrany, je opravdu unavující. Uklízečka se chovala jakoby právě utekla z psychiatrické léčebny a ani sestry mi nepřišly úplně v pořádku. Jedinou pozitivní věcí je pro mě mini role Tobina Bella a pěkně natočené podvodní scény.

XX (2017)

K antologiím se stavím dost skepticky, vzhledem k předešlým zkušenostem a můj pohled na ně nedokázala změnit ani čtveřice poměrně začínajících režisérek. 1. povídka - Má zajímavý úvod, který se rozvine do napínavé atmosféry. Divák je celou dobu v napětí a nejistotě, ale bohužel to má nedotažený konec a není nám vysvětleno mnoho věcí. Těžko říct zda to byl úmysl nebo došel nápad, jak to celé epicky završit. Plusové body za pěknou gore scénku - (3*). 2. povídka - Je zřejmě pojatá jako vtip pro pobavení, jinak to na mě nepůsobilo. Natočené je to depresivně a hlavní postava měla očividně jakousi mentální poruchu - (odpad). 3. povídka - Je z téhle čtyřky jednoznačně nejlepší. Skupinka kamarádů na výletě v krásné přírodě se dostane do problémů s jakýmsi démonem. Sice mi tam chybělo gore, ale ,,znetvořená bytost" vypadala skvěle, a mohla by mít klidně celovečerák - (slabší 4*). 4. povídka - Je na tom podobně jako ,,Narozeninová oslava". Sice má velice vydařený námět, ale ten zůstal absolutně nerozvinutý. Tohle si říkalo o pořádnou nálož gore a nedostalo se nám vůbec nic zajímavého. Ze začátku tam byl náznak atmosféry, ale i ten se po chvíli vytratil - (1*). Zdálo by se, že 80 minut je krásná stopáž, jenže když vás to nenadchne a nudíte se, je i tak utrpení to dokoukat. V součtu to vidím na dvě slabší hvězdy, a už o to nechci nikdy zavadit.

Chuckyho kult (2017)

Tak tentokrát se děj odehrává v psychiatrické léčebně, z čehož se dalo určitě vymlátit mnohem víc, než co jsme dostali. Přeci jen takové prostředí je samo o sobě atmosférické, ale tvůrci tu atmosféru nedokázali rozvinout do větších rozměrů. Mrzí mě hrozně se táhnoucí děj v první půl hodině, protože se v podstatě nic zásadního neděje a jsou nám přibližovány nemoci pacientů v léčebně, a co si budeme povídat, to nikdo z nás vědět nepotřebuje. Nelogičnosti v ději a chování postav bych raději nevypisoval, hold nedostatek zkušeností a financí je znát. Největšími highlighty tak nadále zůstávají Chuckyho skvělé hlášky, originální vraždy a precizní gore. Vůbec nevadí, že žádná postava není sympatická, alespoň vás nemusí mrzet ničí smrt. Potěšila mě hlavně Chuckyho trofej a dospělá postava Andyho. Závěr zůstal otevřený pro osmé pokračování a já bych se mu nebránil. Nic převratně nového se s tím už vymyslet nedá, ale přesto, že je tohle sedmý díl v sérii, stále si to udržeje svou kvalitu a dívat se na to dá.

Neznámí vetřelci (2008)

Kdyby byly takhle ,,kvalitní" všechny nízkorozpočťáky, to by bylo na světě krásně. Film na nic nečeká a zprudka se jde na věc, během 10ti minut tu máme první akční scénku. Uzavřený obchod je strašně super místo pro podobné horory.. na první pohled to vypadá jako klasický thriller, kdy skupina ozbrojených šílenců zajme několik nevinných rukojmí, no jak vyjde později najevo, skupina šílenců není tak šílená a rukojmí nejsou zas tak nevinní. Vzhledem k rozpočtu se však nedají očekávat mistrovské herecké výkony, dialogy ani epické efekty. Potěšující je nejistota, kdy nevíte čemu věřit, kdo je kdo a kdo zemře další. Chování některých postav bylo více než úsměvné, ale nedá se upřít, že by se tihle amatérští herci nesnažili, koukat se na ně dalo. Bohužel o tom, že to lepší jak průměr být nemůže, mě přesvědčil očekávaný konec, který navíc nic nevysvětlil.

Vlci za dveřmi (2016)

Pro jednou jsem se rozhodl podívat na horor, aniž bych o něm něco předem věděl a zrovna tady to byla chyba. Půlku filmu jsem čekal kdy se konečně objeví ti vlkodlaci, než mi došlo, že tady půjde o něco jiného. - Smutná předloha je zpracována obstojně, ale po filmové stránce to zaostává. Tak nejdřív pozitiva.. Skvěle umístěná vila, daleko od LA dodává správně zoufalou atmosféru, obzvlášť v temné noci. Obklíčení a vloupání, kdy se není kam schovat, protože všude čekají bezcitní členové fanatického kultu, je však poslední kladnou věcí. Jsou dvě možnosti, buďto udělali tvůrci z hlavních postav naprosté blbce, nebo byli v té době lidé tak hloupí, no nevím co je horší, ale chování obětí je děs. Co mě ale zaráží nejvíc, je totální absence gore. Pětinásobná vražda si říká o pořádně detailní brutální řádění a ono snad nedošlo na jedinou krvavější scénu. Naštěstí je velice příjemná stopáž, příběh je zpracován pěkně a v úplném závěru přijde na řadu popsání útočníků a jejich motivu. Takže na jedno pěkné shlédnutí.. proč ne.

Home Sweet Home (2013)

Co si budeme povídat, Francie dostála svému jménu a naservírovala propracované gore scénky, no bohužel jich bylo hrozně málo. Plusem je rozhodně úvod filmu, kdy tvůrci nejprve začínají pohledem na ,,vetřelce", který si připravuje území na svoje řádění, a teprve potom do domu přichází majitelé. Hlavním záchytným bodem pro úspěšnost Home Invasion je rozhodně nevědomost motivu a identity útočníka/ů, což je splněno výborně. Osobně bych uvítal více prostoru pro oběti, protože to působilo dost divně, aby ve vlastním domě byli jako ovečky, pro které si přišel vlk. Fanoušci psychického nátlaku, napětí a většího množství brutalit se však nedočkají. Každopádně po originálním úvodu, přijde i geniální zvrat v samotném závěru, k tomu přičtu příjemnou stopáž, která nenudí a máme z toho Home Invasion, který jistým způsobem vybočuje ze zajetých kolejí tohoto subžánru a řadí se k nadprůměru.

Časové pásmo bylo změněno