• Krátkometrážní

Nedívej se (2018)

Zajímavý nápad, který tu zatím mnohokrát nebyl a je jen škoda, že to tak neuvěřitelně dokázalo promarnit potenciál. Vývoj si říkal o brutální, krvavou revenge, které se jak jinak nedočkáme. Pochopit by se to dalo, kdyby byli tvůrci limitováni ratingem, ale vzhledem k tomu, že žádné omezení neměli, tak si to vysvětluji jen tím, že to sami řadí mezi thriller a ne horor. Ale prostě.. když si měla hlavní představitelka odvahu střihnout ,,full naked'' scénu, mohl mít odvahu i pan Bernstein a naservírovat nám trochu krve. Příběh je jinak zpracován pěkně a zejména v první polovině z něj vyzařuje depresivní feeling. Bernstein vsadil pouze na jednu hlavní postavu a bylo to dobré rozhodnutí, vzhledem k tomu, s jakým zapálením se toho jeho ,,vyvolená'' zhostila. Skvělá proměna z uzavřené outsiderky, na bezcitnou mrchu. Prostě skvělý herecký výkon, kvůli kterému to stojí za shlédnutí. Ve finále mi tedy vadila jen již zmíněná absence gore, kterou však v tomhle námětu nemůžu tolerovat.

Nemesis (2016)

Atmosférická pecka se sympatickým hlavním hercem, kterému musí držet palec i ten největší kritik. Ačkoliv mě vždy vytáčí horory, kde se dlouho nic neděje, tak tady jsem se sám divil, jak mě to drželo celou první ,,nudnou" půl hodinku v napětí. Působilo to dost znepokojujícně, ať už to byla nejistota, výborně zvolená hudba nebo úžasná liduprázdná poušť, která tomu dodala tu pravou hororovou atmosféru. I když v podstatě nedošlo na žádné gore scény, tak to všechno stejně působilo dosti brutálně, což je nejspíš známka kvalit debutujícího režiséra a já doufám, že o něm ještě uslyším. Na jednu stranu jsem byl uchvácen vysvětlíením rádiového vysílání a jeho posluchačů, na stranu druhou jsem byl zklamán závěrečným (ne)vysvětlením toho všeho. Máme polovinu roku a moc kvalitních hororů zatím nevyšlo, no tenhle patří mezi ty nejlepší co letos spatřily světlo světa. Kdyby to zašlo více do detailů vražd a lépe byl vysvětlen děj, neměl bych problém udělit plný počet.

Neporazitelný: Návrat krále (2016)

Tak tohle jo, dostal jsem se k tomu náhodou, když jsem projížděl novinky 2017 a netušil jsem, že je to již čtvrtý díl těhle ,,vězeňských fightů". Tím pádem jsem na to koukal jako samostatný film a nemůžu porovnávat. Každopádně má tohle všechno, co se od takového akčňáku očekává. Scott Adkins jako hlavní bojovník na výbornou, jeho vražedný výraz tváře mluví za vše. Výborná kamera, která do detailu ukazuje každý úder a občasné ,,slow-motiony" tomu dodaly grády. Ozvučené to je také parádně, třeba křupání kostí, svalů a šlach. Příběh je vcelku dobrý, kdy chce Yuri pomoci z problémů ženě, které zabil v ringu manžela. Ovšem zpracování bylo přitažené za vlasy, protože jeden chlap asi nedokáže zlikvidovat celou mafii. Celé to vyšperkoval Martyn "The Nightmare" Ford. Povinnost pro každého fanouška dobrých akčních filmů. PS: Co musím vyzdvihnout je perfektní výslovnost angličtiny s ruským přízvukem, protože se tomu dalo opravdu rozumět.

Nepříčetná (2018)

Tak já strávím většinu filmu nadáváním na režiséra, jakým způsobem to natáčel (detailní záběry obličejů) a jaký zvolil filtr na kameře a pak si tady přečtu, že je to točené na Iphone. V tom případě velká omluva a všechna čest. Právě tenhle ,,filtr'' však dodával prostorům léčebny správně depresivní atmosféru, která se mi tu líbila víc, než nějaké gore scény. Na jednu stranu je škoda, že už od poloviny stopáže víme, jestli je hlavní postava na hlavu nebo ne, ale je fakt, že to pro zbytek děje bylo nezbytné rozuzlení. Co se týče chování postav, to jsem nepochopil vůbec. Zatímco se Sawyer snaží přesvědčit personál, že není blázen, tak mě přesvědčuje svým agresivním chováním o opaku. A personál? Banda nesympatických tupců, co mají fakta přímo před očima a místo toho všechno řeší připoutáním hlavní postavy k posteli. Nejvíce mě potěšil finální twist v podání sympatického Nata a celkově divácký happy end, čímž nemyslím osud hlavní postavy. V součtu z toho mám skvělé pocity, kvalitních filmů z prostředí psychiatrické léčebny moc není a na způsob jakým je to natočené, je to nakonec i skvělé vizuálně, proto přihazuji i čtvrtou hvězdu.

Nesvatý (2010)

Skvělý horor s fungujícími lekačkami, vtipnými hláškami a originálním záporákem + hezké vraždy, kvalitní gore a parádní masky, herci jsou vcelku kvalitní, takže u mě rozhodně úspěch. Když se jde postupně do finále, tak pomalu zvolňuje tempo, právě kvůli tomu jsem šel na 4*, jinak je to skvělá originální vyvražďovačka.

Neutečeš (2014)

Základním kamenem pro úspěch hororu je to, že musí dokázat diváka něčím překvapit. V tomhle případě je to originální námět, který tu ještě nikdy nebyl, o čemž svědčí hned úvodní scéna, která je správně tajemná a pěkně navnadí na zbytek filmu. Bohužel však navnadí na něco trošku jiného, než čeho jsme poté svědky. Řeč je o úplné absenci gore, které je poprvé a také naposledy právě v té úvodní scéně. Strašidelných scén také není extra hodně, jestli 2, maximálně 3.. Všechno je to ale kompenzováno silným pocitem úzkosti, když ,,věc" pronásleduje svou oběť, a té nezbývá než utíkat a nezastavovat. Hudba se hodí velice dobře a herecké obsazení je sympatické. Paradoxem však je, že nejslabším článkem je pro mě hlavní hrdinka. Že by to byla krasavice se říct nedá, ale především mě zaráželo její nepochopitelné chování. Maskéři tu rozhodně moc práce neměli, vzhledem k tomu, že gore bylo nulové a ,,pronásledovatelé" byli obyčejní lidé s nějakým tím vyraženým zubem nebo menším monoklem. Na nějaké epičtější finále asi došly nápady, ale myslím, že zakončení jaké tu je, je důstojné. Lehčí chybičky se najdou, ale více převládá pocit radosti z originality, která se poslední dobou často nevidí a já nevidím problém vlepit tomu silné čtyři hvězdy.

Něvesta (2017)

Za posledních sedm let vznikly pouze dva kvalitní horory z ruské tvorby a teď se k nim konečně do party připojil další. Kategorie ,,Paranormal" patří k mým nejméně oblíbeným a většinou u nich spíš trpím, než bych se bavil, ale tohle mě zaujalo. Rozhodně je dobré sledovat ruské herce, jsou to úplně rozdílné tváře oproti američanům a hlavně jsou neokoukaní. Celá rodina byla obsazena kvalitně, správně temná a tajemná. Příběh o prokletí a Nevěstě, která potřebuje jednou za čas nové tělo, je svým způsobem originální, ale přesto je po mnoha ohledech vidět inspirace ,,americkou topkou". Líbila se mi tu jedna věc, kterou jsem nedostal u hororů jako The Conjuring, Annabelle a podobně. Tou věcí je strach, nepamatuju si, kdy jsem se tolikrát v jednom hororu lekl. Z toho samozřejmě plyne, že masky byly na vysoké úrovni. Vadilo mi pouze občasné prolínání historie se současností ve vizích hlavní postavy, dost nelogické chování zejména ke konci filmu a fakt, že mi od patnácté minuty bylo jasné, o co přesně půjde. Stopáž je však přijatelná a nejsou tu v podstatě žádná hluchá místa. Určitě to stojí za shlédnutí, protože tohle by mohl ocenit každý hororový fanoušek.

Neviditelný (2020)

Leigh Whannell opět prokázal svůj talent, kdy kromě psaní scénáře usedl i na režisérské křeslo a připravil tak, filmovému světu, jeden z nejlepších remaků posledních let. Hlavní představitelka nepatří k nejhezčím, ani nejsympatičtějším herečkám Hollywoodu, díky čemuž se potvrdilo pravidlo, že všechno zlé, je pro něco dobré. Jelikož vás nebude dráždit její sex-appeal, budete se více soustředit na její hraní, a to má ona výborné. Elisabeth je jednou z hlavních postav seriálu The Handmaid's Tale, což je sám o sobě jeden z nejdepresivnějších seriálů historie, takže pro tuhle roli, zoufalé oběti, byla rozhodně logickou volbou. Její ,,obyčejný" vzhled a herecký um se postarali také o pořádnou dávku napětí, protože zoufalství její postavy působilo uvěřitelně. Originál neznám, takže nevím jak moc je příběh podobný, ale mě chytil natolik, abych z něj nespustil oči. Pochválit je potřeba také hudbu, která každé vážnější scéně dodává větší atmosféru. Chybět nemůžou ani překvapivé zvraty, které, nejenže, zásadně mění chod dalšího děje, ale také vysvětlují již viděné. Naopak překvapením je malá porce násilí, která je však vynahrazena fungujícím psychickým nátlakem. Když už, ale, došlo k něčemu akčnímu, tak to bylo slušně krvavé, a proto se dá celkové hodnocení shrnout bez kritiky a strhávání bodů.

Neznámí vetřelci (2008)

Kdyby byly takhle ,,kvalitní" všechny nízkorozpočťáky, to by bylo na světě krásně. Film na nic nečeká a zprudka se jde na věc, během 10ti minut tu máme první akční scénku. Uzavřený obchod je strašně super místo pro podobné horory.. na první pohled to vypadá jako klasický thriller, kdy skupina ozbrojených šílenců zajme několik nevinných rukojmí, no jak vyjde později najevo, skupina šílenců není tak šílená a rukojmí nejsou zas tak nevinní. Vzhledem k rozpočtu se však nedají očekávat mistrovské herecké výkony, dialogy ani epické efekty. Potěšující je nejistota, kdy nevíte čemu věřit, kdo je kdo a kdo zemře další. Chování některých postav bylo více než úsměvné, ale nedá se upřít, že by se tihle amatérští herci nesnažili, koukat se na ně dalo. Bohužel o tom, že to lepší jak průměr být nemůže, mě přesvědčil očekávaný konec, který navíc nic nevysvětlil.

Nicota (2016)

O výborné atmosféře a napětí v prvním dějství není pochyb. Není jasné kdo je proti komu, kdo je záporný a kdo kladný, ani to o čem to celé bude. Když se po polovině filmu přesuneme k dějství druhému a vybraní odvážlivci vstoupí do ,,pekla," záleží na divákovi, jak to celé pojme. Já si třeba nespočetně krát řekl ,,co to kurva je?" ale asi v dobrém slova smyslu, jelikož jsem na to koukal dost pozitivně. Ono to bylo v podstatě to stejné, co turecký Baskin, jenže tam jsem nepochopil absolutně nic, zatímco tady jsem se docela chytal a mám z toho dobré pocity. Masky a efekty si vzali inspiraci v 80tkových hororech a přesto to vypadalo kvalitně..poctivá práce! Troufám si říct, že na né moc velký rozpočet, má The Void velice slušné a sympatické herecké obsazení. Hlavní věc, díky které mi tohle utkví v paměti je to, že autoři neměli slitování vůbec s nikým. Za hlavní postavu se dá považovat policista, no zrovna ten dostával rány ze všech stran a neustále byl na zemi. Malé plus za to, že přežila postava, která se mi líbila nejvíce, protože jsem očekával, že zemře mezi prvními. Takže je to moc příjemné překvapení, po všech těch ,,happy endech," které zdobí většinu dnešních hororů. Plný počet nedám, protože tu bylo až moc hororových subžánrů v jednom a dost těžce se v tom orientovalo.