foto

Leigh Whannell

  • nar. 17.1.1977 (43 let)
    Melbourne, Victoria, Austrálie

Biografie

Leigh Whannell se narodil v Melbourne 17. ledna 1977. Už jako malý byl vášnivý vypraveč a spisovatel různých příběhů, proto není divu, že ve svých 18 letech byl přijat do prestižní filmové školy v Melbourne. Díky skloubení práce a zábavy začal také působit jako reportér a psát filmovou kritiku. Během druhého roku studia se dostal do povědomí široké veřejnosti díky svému vystupování v populárním australském pořadu Recovery pro mládež. Diskutoval zde naživo s teenagery, komentoval filmy a později se mu také dostalo nemalého štěstí, kdy mohl provést interview s lidmi jako Tim Burton, Peter Jackson, George Clooney, či Russell Crowe. Při studiu se mimojiné seznámil s budoucím režisérem Jamesem Wanem, oba měli společný sen - natočit film.

Poprvé se tento mladý Australan objevil v opravdovém filmu v roce 2000, v poměrně neznámém hororu STYGIAN, kde hrál vedlejší roli mladého výtržníka. V roce 2003, což je mimochodem pouze rok poté, kdy se odstěhoval od rodičů, se mu naskytla přiležitost zahrát si v celosvětově známém filmu MATRIX RELOADED. Ačkoliv se jednalo pouze o malu roli, Leigh Whannell tvrdí, že zde zažil nejvíce legrace ve svém životě. Jeho kariéra nebyla však vždy úspěšná, ucházel se například o roli v PÁNU PRSTENŮ, díky menšímu vzrůstu (170 cm) doufal, že by mohl být obsazen do role jednoho z hobitů a tak na zkoušku přišel ve stylovém kostýmu i s nasazenýma hobitíma ušima. Ovšem úspěchu se nedočkal.

Nějakou dobu také pobýval v nemocnici kvůli neustálé bolesti hlavy a bylo to právě tam, kde byl políben můzou a začal psát scénář k filmu SAW. Spolu s Jamesem Wanem vyprodukovali 10 minutovou ukázku, se kterou obcházeli nahrávací studia a hledali peníze pro natáčení. Rok poté (2004) skutečně vznikl plnohodnotný brutální horror SAW: HRA O PŘEŽITÍ v čele s Leighem Whannellem v jedné z hlavních rolí. Snímek sklidil obrovský komerční úspěch. Leigh Whannell se tímto také dočkal svého prvního, byť méně známého ocenění - nominaci v Teen Choice Awards 2005 v oblasti Scream Scene. V roce 2004 se ještě stihl oběvit ve vedlejší roli snímku BÁJEČNÝ DEN.

Následující roky se věnoval a stále věnuje zejména filmové sérii SAW, napsal scénáře, pomáhal jako koproducent a opět se na chvílku objevil na obrazovce v SAW 3. Jeho poslední herecký výkon je možno shlédnout ve snímku ROZSUDEK SMRTI (opět jen vedlejší role). Momentálně pracuje na výrobě Saw 5 a snad také 6. Perličkou na závěr je, že vlastní sportovní auto DeLorean, kterých je v celé Austrálii pouze 10 kusů.

Vojtěch "H34D" V.

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Filmy

2009 The Last Supper

Host

TV pořady

2017 The Core (TV pořad)
2006 The Bazura Project (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(292)