Birdman (2014) odpad!

Dal bych hvězdičku už jen za ten precedens, že se takováhle artová blbost dostala na Oscara a sošky i získala. Fakt gratuluju :D

Divočina (2014)

Nebylo to špatné, místy to mělo svoje silné chvíle, místy ta vypočítavost bila nechtěně do očí a hlavně mi to přišlo poněkud neuvěřitelné - to v tom smyslu, že městská fetka vyrazila sama na tuhle mega-tůru, zdolala jí a nic se jí nestalo. Na druhou stranu ono "Wild" zase nebylo tak wild, protože jednak byla vybavená, druhak bylo několik záchytných bodů a Treťjak se na můj vkus, vzhledem k onomu Wild, až příliš často dostávala do alespoň základní civilizace. Příběh a postupné flashbackové odhalování Cherylina života nebylo sice nijak dosud neviděné, ale fungovalo, Lama, chlapeček a zhroucení ale bylo tak strojené a nevěrohodné, že mi to až bylo líto. El Condor Pasa napříč filmem použito docela chytře a zajímavě, rozhodně nebyla špatná ani Reese, ale že by si za fetku, absenci tuny makeupu a pár nahých scén zasloužila rovnou nominaci na Oscara, to zas nevím. Nevadil mi ani konec, protože už nějakou dobu před ním byla jasná jeho otevřenost, Cheryl si prostě jen ujasnila, že v životě bude i přes svoje držkopády bojovat dál. Tečka, nic víc. Příroda byla taky pěkná, až na to, že tu Divočinu jsem si skutečně představoval divočejší, ale alespoň nějako jako v Into the Wild, tady to totiž skutečně byla jen o něco dobrodružnější značená turistická stezka, taková "Ryzí divoká příroda pro měšťáky", což ale nemyslím zle. Zase mi tady přišel oproti Into the Wild o něco smysluplnější příběh a důvod vydání se na "výlet". Nicméně nebude trvat dlouho a na film zapomenu. Minimálně do doby, než mi jej zas něco nepřipomene - jako mi Wild připomnělo, že jsem kdysi viděl nějaké Into the Wild. ~~~ PS: V závěrečných titulcích překvapila skutečná Cheryl Strayed co by "Woman in truck" :) Jenom si nejsem jist, zda to byla ta "rockerka" s fotkou devítiletého synka na zrcátku, nebo někde jinde, kde jsem ji minul.. ~~~ PPS: Fakt pěkná procházka :) Film tak PCT udělal dobrou reklamu.

Velká šestka (2014)

Má to světlé chvilky a i nějaké ty humory a díky potitulkové scéně jsem byl v ten večer, kdy jsem to viděl, ochoten udělit i ****, ale už jsem se k hodnocení nedostal. Den na to se to člověku uloží v kebuli a s čistým srdcem bych už 4 hvězdy nedal. Není to špatné, ale tak nějak koncentrované v tom smyslu, že je to vlastně stále všechno na stejné brdo, tady tedy navíc jen se zajímavým Baymaxem. Nejlepší mi asi přišla ta část do chvíle "zesuperhrdinštění" všech postav, pak už mi to totiž začalo být všechno jedno a vezlo se to jen na vlně tuny dalších podobných superhrdinsky-svět-zachraňujících námětů a příběhů. Začátek s Hirem a objevování Baymaxe bylo dobré, zbytek bohužel vlastně celkem opomenutelná ohraná zívačka, což je škoda. Ale zase to sedí do éry novodobých Disneyáků - zpracování pixarovské, příběh průměrný.

Focus (2015)

Další z řady průměrných filmů, které sice vyloženě neurazí, ale za pár dnů si na ně nevzpomenete. Nezanechají žádnou vzpomínku, nic výjimečného, na co byste si v souvislosti s názvem filmu či jmény herců právě z tohoto snímku vzpomněli. Popravdě, to už i Now You See Me byl zajímavější snímek o špičkových podvodníčcích a i ten britský Hustle měl zajímavěji propracované a promyšlené podvody. A o Ocean's Eleven se v souvislosti s Margot a Willem nebudu snad ani zmiňovat, protože pak bych musel Focusu udělat tak max. 2 hvězdy. Tady mi totiž vadily primárně dvě věci: Jednak se tu nic pořádně ani nerozjelo a to, co se film snažil ukázat jako propracované podvody, mě nijak nezaujalo a působilo to na mě značně uměle a neuvěřitelně. Sic!, možná můj problém. Druhou věcí bylo, že ve všech výše zmiňovaných snímcích se buď jen balamutilo, nijak ve velkém kradlo a když, tak to v drtivé většině stálo prázdné kapsy ty "zlé". Tady mi ale mělo přijít skvělé okrádání běžných lidí, kteří se navíc ještě snažili pomáhat ve zinscenovaných šarádách, případně "jen" těch, co nikomu nijak neubližovali, jen si své peníze užívali (nebo přinejmenším ta jejich sviňáckost nebyla vyobrazena a byla tedy nesmyslně utajena...). Neviděl jsem tak důvod komukoliv jakkoliv fandit nebo věřit těm etudám, co předváděly jejich postavy. Těch podrazů bylo za krátkou dobu poměrně dost od všech postav natolik, že jste nikomu nic nevěřili a ať kdákal kdokoliv cokoliv, byl automaticky za podvodníka. A když už to mohlo mít celé alespoň zajímavý konec, udělali z toho autoři šaškárnu, kterou snad přebíjí jen Bond a jeho self-defibrilátor. Mohlo to tedy mít nakročeno k i dobré podrazácko-podvodnické romanťárně s blonďatou sexy ne-dosud-stále-moc-známou Margot a už poněkud vyhaslým Willem, ale přijde mi, že na jedinou kopii scénáře někdo vylil kafe a tak se za běhu snažili domyslet, co mezi těmi nečitelnými řádky asi mohlo ve filmu být. ~~~ 2,5* ~~~ Důvod, proč bych měl film vidět: Chci po Wolf of Wall Street zase v něčem vidět Margot (z jiného důvodu kvůli tomu nemá smysl chodit do kina, proklikejte si to až vyjde BRrip nebo počkejte, až bude BR v akci za 99,- Kč včetně bonusů). ~~~ PS: To poslední, čemu jsem věřil, že by se ta blondýna tak chlámala vulgárně trapným hemzům obstloustlého mexikánce. To byl vrchol ubohosti.

Touha po moci (2014)

To bylo takové drámo, že by mi asi stačilo pár obrázků pro navození atmosféry a stručný textový popis děje. Na 109 minut stále trochu přetažené a věřím, že kniha může být lepší. Jen to zahrála dobře, Bradleyho roli mohl zastát kdokoliv jiný. Kamera i prostředí byly dobré, technicky to moc hezky vypadalo, ale dějově to nebylo nic, u čeho bych chtěl trávit večer. Jediné plus tam byla role Sereny, celé to mělo být pojato spíše z jejího pohledu.

Tučňáci z Madagaskaru (2014)

Tisíckrát nic umořilo vola; Příliš mnoho psů, zajícova smrt; Jak Pejsek s kočičkou pekli dort... a tak dále nějak by se tohle dalo dokola a dokola popisovat. Tučňáci jsou skvěle trhý nápad, pokud mají v rámci jiného filmu svá mimořádné nezvířecí akční potrhlá camea, možná ještě tak vlastní seriál s krátkými epizodami (neviděl jsem), ale celý film postavený stále na tom stejném, to nebyl dobrý nápad. Navíc to celé rozředěné nějakou skupinou/organizací North Wind, která tu co by další "cute animal" skupina je navíc a jen zdržuje a protahuje film. Přitaženost za vlasy je tedy OK, ale čeho je moc, toho je příliš a jen to podtrhuje skutečnost, že by se se vším ohledně "Madagascarů" mělo přestat dřív, než to od jen už trapné vykalkulované penězoždímačky dospěje do totálních sraček.

Mistr hypnózy (2014)

Bacha na spoilery :) ~~~ Překvapivě dobře udělaná, zahraná, koukatelná a vystavěná věc, kdy tím nejlepším je pokud možno nevědět o příběhu nic a nechávat se postupně překvapovat, což se tady daří (takže dál před zkouknutím filmu čtěte fakt jen na vlastní nebezpečí) ~ Psychiatr, zabývající se hypnózou, dostane případ: Žena, která tvrdí, že vidí duchy. Byla již u mnoha kolegů a žádný neví, co s ní. Potřeba je odborník, který používá ne zcela standardní metody, a tím je právě náš psychiatr. Příběh je tedy daný a divák se jen těší na to, co z toho vyplyne - vidí duchy, nevidí duchy, bude to čínská moderní variace na Šestý smysl nebo ne...? Jenže po čase začne všechno mít jakési trhliny a během léčby se děje něco, co by se dít tak úplně nemělo. Ano, musím uznat, že na 100 minut je to tak akorát natažené a plné zvratů, takže to nepůsobí až tak přeplácaně, jak by mohlo. Bohužel, jak uvádí DaVid'82, ten závěr se skutečně velmi podrobným vysvětlováním to celé trochu kazí, protože jednak se tím odhalí drobné nedomyšlenosti a druhak to působí až moc křečovitě ála "musíme to vysvětlit úplně všem, i těm naprosto nedůvtipným". Nemá to vůbec špatný nápad, ale hlavně díky dost dlouhému závěrečnému vysvětlení to začíná působit značně neuvěřitelně přeplácaně, což mi do té chvíli tak moc nepřipadalo. Ano, samotné vysvětlování stále ještě vypráví příběh a není tak jen pouhým popisem, co se kdy skutečně během filmu dělo, ale působilo to na mě asi jako celé Inception smrštěné do deseti minut. Subjektivně mi těch 104 minut, něco přes hoďku a půl, ale přišlo o dost delších, a to neříkám jako výtku :)

Inherent Vice (2014)

typický PTA. Celou dobu to vždycky chvilkama vypadá, že by to mohlo mít i příběh a smysl, ale ve výsledku nemá, nemá to vůbec nic, nesmysl. Přidejte si jednu nebo dvě hvězdičky, pokud se na to koukáte zhulení.

Hon na lišku (2014)

Velké zklamání, čekal jsem od toho tedy něco mnohem... zajímavěji vystavěného. tady se před dvě hodiny ploužíme tichem a pomalou mluvou, naprosto nezajímavě a unyle, sledujeme něco, co se od začátku vyvíjí jasným směrem a zase neskutečně unyle a sledujeme mentálně lehce zaostalého Tatuma, který je bez bratra hovno, a zdegenerovaného Carella, který si chce dokázat, že je něco víc, než jen hovno s prdelí plnou peněz. Strnuleji a nudněji natočené to snad ale být ani nemohlo. Rádoby umělecká nuda bez jakékoliv jiskry. No ještě že to u nás mělo jít tak pozdě a nemusel jsem tomu věnovat celé dvě hodiny k večeru po práci, uff! ~ (A nakonec to u nás nepůjde vůbec, žádná škoda.)

Kingsman: Tajná služba (2014)

Bohužel mě to neuhranulo tak, jak jsem i díky vychvalování očekával. Nápad a námět to nemá vůbec špatný, skvěle se to hýbe a obzvlášť akční scény jsou na jedničku, ale na můj vkus místy zbytečně násilné (kostel), chyběla tomu nějaká gradace příběhu, jenž zde byl na úkor výcviku (takřka snad polovina filmu, ne-li víc), dost zkratkovité představení a využití až přemrštěně mimózního záporáka a tak nějak, na délku filmu, až skoro smutně krátké finále. Asi jsem echt-suchar, ale když se kino chlámalo, já si jen v duchu uvědomoval "ano, humor, zaznamenal jsem ho", ale nic, co by mě nutilo se vysloveně od sérdce zasmát. Výsledkem je tak poněkud zklamání, možná zapříčiněné jen příliš velkým vyhypovaným očekáváním. ~~~ Zajímavé komentáře: Matty, J*A*S*M