Černé moře (2014)

Bohužel přesně podle příručky "Ponorkové drama v pěti krocích": 1) Hrstka chlapů hluboko pod vodou a nesmí se prozradit. 2) Soudržnost skupiny se rozpadá. 3) Zdaleka ne všichni přežijí do závěrečných titulků. 4) Když se to může posrat, tak se to posere. 5) Hrdinství. ~~~ Naprosto neinovativní, pokud tedy nevidíte vzpruhu v tom, že se to odehrává za současnosti a ne za WWII. Jenže je to všechno právě podle té příručky. Jakmile začíná nějak jít do tuhého nebo je dlouhý záběr na něco nepodstatného, je vám jasné že TEĎ se něco stane a taky že jo. Dokonce dokážete i odhadnout co přesně a to ani nemusíte vnímat v podstatě úvodní představování postav, u kterých je vám taky hned jasné, jakou úlohu budou v ději odvádět. Navíc se objeví zvrat, který, pro mě za mě, klidně mohl být vystřižen, protože je naprosto nepodstatný a nic neměnící. Kdyby alespoň pod tou vodou u cíle bylo nějaké překvapení... Dvouhodinová nuda z pera seriálového pisálka.

Halo: Soumrak (2014) (seriál)

OK, jako promo k vydávané konzolovce proč ne. Vypadá to lacině, ačkoliv to má pár triků, ale příběhově je to tak nenápadité, jak jen to nenápadité může být. A tím to končí. Pět promo dílů navazujících navzájem v jeden děj a druhý den o tom už nebudete vědět (doslova - jeden večer jsem to dokoukal na tabletu a druhý den ráno si na to vzpomněl až poté, co jsem uviděl soubory stále na disku PC: "Aha, já vlastně viděl tohle..." :) //PS: Doporučuji Halo 4: Forward Unto Dawn, také sice žádný zázrak, ale alespoň to má atmosféru, byť jsou hlavními postavami dětští kadeti.

Chappie (2015)

Neil překvapil s District 9, kdy pod producentským dozorem Petera Jacksona dokázal za hollywoodsky směšné peníze udělat moc dobře vypadající i dějově smysluplnou podívanou s do té doby ne zas tak běžnou atmosférou a sociálním poselstvím/přesahem (nehodící se škrtněte). Za pár let se nám Neil vrátil a všichni se těšili. Bohužel z Elysium byl docela propadák a dost rozpačitý snímek, který hezky vypadal, ale to bylo tak všechno. Už jednou přežvýkané jihoafrické slumy a znovu ten sociální přesah tu byly když ne navíc, tak fakt nezvládnuté. A jak se poslední dobou povídá, prý se Neil svým způsobem za Elysium omluvil s tím, že více ho baví stavět ty fantaskní světy, než se nimrat s příběhem. A přesně tohle naprosto podtrhl v Chappie, kde se zase animátoři a FX firmy dosytosti vyblbli, ale na smysluplnost a uvěřitelnost příběhu se naprosto rezignovalo a celé se to tak zvrtlo v hodně natáhnutý amatérský kraťas z YouTube. Nedostat sem Jackmanův a Weawerové ksichty, tak by ani Blompkampovo ani Zimmerovo jméno nedostalo tenhle snímek za hranice Afriky, maximálně tak na festivaly, což je taky to maximum, kam se tohle řadí. Yo-Landi a Ninja mi vysloveně nevadili, ačkoliv místy jejich herecký um bije do očí, ale snaží se (co je pravdy na tom, že se Ninja choval při natáčení jako ukázkové vymaštěné imbecilní povýšenecké ultrahovado, ví asi jen štáb...) a rozhodně za to, že film celkově za moc nestojí, nemohou oni sami. Neil zase předvedl už dvakrát přežvýkané umístění a atmosféru, a nějaký pokus o další sociální přesah a poukázání na stav "jihoafriky" už tu ani nenudil, jako spíše překážel a štval. Sledovat přes půl filmu výchovu Chappieho bylo taky naprosto zbytečné a posuvuhodné. Bohužel pak ani samotná akce nebyla nic zvláštního - ano, vypadala celkem hezky a efektáři a animátoři si s roboty a jejich pohyblivými částmi vyhráli, proti tomu žádná, ale tak nějak byla celkově docela zbytečná a vedlejší dějové linky jakbysmet (celý Jackman). Paradoxně tak bylo nejlepší částí filmu konec s roboty s drobným odkazem právě na původní District 9 :) To bylo ale asi tak posledních dvacet minut celého 120 minutového filmu, což tedy pro Neila není vůbec dobré vysvědčení. Dost škoda. A to film u mě ještě těží z toho, že si moc nepamatuju prapůvodní Číslo 5 žije. ~~~ Neile, ty vole, dělej se sebou něco, nebo, pokud tě tedy na něm nechají skutečně dělat, bude tvůj Vetřelec tím posledním, čím se v Hollywoodu odprezentuješ.

Gisooljadeul (2014)

Dannyho parťáci v asi tak 1000x horší podobě, navíc v hlavní roli s arogantním teploušsky vystupujícím podvodnickým mladíčkem, jemuž jsem přál smrt už od rozhovoru s doktorem o sošce, což bylo tak pět minut po začátku filmu. A co hůř, on je tu hlavní postavou a, nejsem si jist, asi i jakoby kladnou nebo co. Grc!

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Asi tak o třičtvrtěhodinu delší slátanina, než by bylo třeba, těžící snad JEN z efektů, protože zbytek nestojí za řeč. Egypťané mají příliš současně americké chování a vystupování, takže to působí mnohem amatérštěji a ochotničtěji, než by tomu asi mělo být. Při pohromách jsem se tomu už musel pobaveně usmívat (ne smát, na smích to stále nebylo potřebně trhle blbé), přičemž to bylo asi to jediné, co mě vytrhlo z nudy. Ridley, sorry, ale tohle si fakt prokaučoval. A já měl za to, že tyhle pohádky zfilmovávají jen nějací fanatici, aby se to promítalo na ČT2 v době Vánočních svátků. Kdyby se to alespoň nebralo tak vážně...

Fotky zítřka (2014)

Jakýsi stroj, který fotí budoucnost a jeho kamera je namířena na jedno okno jednoho bytu. A vy čekáte, kdy se, kuwa drát, začne tohle nějak rozjíždět a dávat větší smysl, než ta pitomá zápletka tří dětí z onoho snímaného bytu. A on je konec, debilnější než to, co se dělo předtím, a nic záživného ani zajímavého se neděje. Tohle není pořádně ani Direct-to-DVD, jako spíš Direct-to-TrashBin. Na druhou stranu jako jakási zájmová činnost a koníček při škole proč ne, hlavně aby si autoři uvědomili, že už k filmu, jakémukoliv, nemají strkat prsty.

Outpost 37 (2014)

Laciný pokus o jakoby reálný dokument z po-enemácké invaze snímaný samozřejmě pro vysokou realističnost ruční kamerou. Výsledek tedy odpovídá amatérské scifárně kolektivu fandovských amatérských filmařů s výpravou ála "vzadu za barákem" a s několika počítačovými efekty. Jako fakt ne, na Vimeu a na YouTube najdete spoustu i lepších kratších a tedy méně nudných scifárem s mnoha efekty a triky.

S láskou, Rosie (2014)

Rozhodování mezi *** a **** nakonec vyhrála kratší verze obrázku :) Nebylo to, překvapivě, špatné, rozhodně lepší než hromada jiných rádoby amerických romenťáren, jen to bylo už trochu lehce příliš přeplácané tím neustálým míjením se obou osudů. Navíc ona moc nestárnula, takže furt vypadala až neuvěřitelně mladě (no jo, může být, ale i tak to byla furt mladá herečka hrající zasloužilou matku), on vypadal na třicet už na škole. Pokud bych měl palcovat, tak palec nahoru, ale moc dlouho si to asi pamatovat nebudu.

Americký sniper (2014)

Tak nadšen jsem zrovna 2x nebyl a tak nějak (zase) žasnu, co na tomhle bylo oscarového... Plus za dobře odvedené řemeslo, kameru, zvuk, režii, plus za zjevné Bradleyho úsilí v posilovně, plus za závěrečnou šťouchanici na střeše, plus za skutečný závěr, ale to je tak všechno. Nosný příběh mi přišel originální asi jako ponožky Nake na asijském tržišti: Civil, stanuvší se vojákem, jemuž válečná vřava změní život a těžko se aklimatizuje zpět v civilu, vědouc, že parťáci umírají a on by jim mohl svou přítomností a nasazením pomoci. To už tu nemálokrát bylo a tak mě to vůbec nijak nechytlo, protože jsem to čekal a tudíž to nebylo nijak překvapující. Úvodní vykreslení postavy mi navíc přišlo jaksi hloupé, protože to asi mělo vyznívat patrioticky, ale já viděl lehce psychicky nevyspělého třicátníka, který fascinovaně čumí na bednu se slovy "Co nám to udělali" - v tu chvíli to fakt vypadalo nemocně, ne uvědoměle :) Z maníka se stala legenda, protože to všichni říkali, jeho rozpolcenost před výstřelem mi k tomu neseděla, v několika případech bych uvítal FFWD tlačítko a závěr s obrněným transportérem a prachem tu už taky byl stejně jako sledování baráku se shora a konečné uctění památky vlastně taky. Ve výsledků je to dost průměrné válečné drámo, nijak inovativní a těžící snad jen z Eastwooda, Coopera a patriotického vlivu na skutečnost, že válka je zlá. ~~~ Že nikdo doma nechápe, proč to ti chlapi dělají, mi už mnohem dříve vysvětlil Eric "Hood" Bana v Black Hawk Down, kde i ta akce a shon byla lepší. Že je návrat do civilu mezi lidi, kteří neví, jaké to tam je, těžký, to už ukázalo mnoho dalších filmů. A k uctěné pamatky bych raději doporučil Baconův doprovod v Taking Chance. Tak, a teď šup si pro zábavu zastřelit jelena

Agent Carter (2015) (seriál)

S01: Tak po první sérii téhle marvelácké dějové výplně takové průměrné ***. To propojení s Marvel Universe tu je, jen je hodně pozvolné. Celé to působí značně televizně, takže poněkud lacině, a Hayley místy příliš okatě pouze hraje. Bylo to prostě jen vata mezi první a druhou částí druhé série Agentů a jen Cap ví, jestli nějaká druhá řady kdy bude. *** ~~~ S02: Jak Agenti, tak i Agentka už prostě vyčichli. U Agentů se tuším mluví o tom, že pokračovat už nebudou, u Agentky je to dle mě ale už jisté. Agenti čerpali z propojení se členy týmu Avengers, ale samostatně nemají moc smysl ani nápad ani šmrnc. Carterová se uchytila jen díky tehdejší filmové vlně a slávě Marvelovských filmů, ale sama o sobě ve druhé sérii zklamala nulovou propojeností s něčím, co už známe (a ty drobné zmínky odjinud jsou nepodstatné). S ničím se to aktuálně nepropojuje a pachtěním se party lidiček kolem její osoby za zdoláním zlounů už bylo v podstatě zbytečné a nezajímavé. Dalo se na to koukat, ale smysl to už nedávalo. ** ~~~ Potvrzeno: Agentka končí, CBS v seriálu nepokračují.