Ležáky 42 (2010)

9.4.2011 ~ Smutné ohlédnutí za historií německého činění v obci Ležáky v roce 1942. Všechno vypálili, většinu postříleli a zbytek zplynovaly. Dost drsná odplata za život jednoho gestapáka. V papírové podobě to mohlo být zajímavé čtení, jako filmový skoro dokument by to za zpracování zasloužilo pár facek. ~ Bohužel, to je asi tak všechno, co k tomuto lze napsat. Historická fakta jsou smutná, ale tak to tehdy bylo. Dokumentu těžko vyčítat scénář, že. ~ Přesuňme se tedy ke zpracování a zamyšlení, jestli to vůbec stálo za to převádět do filmové podoby, resp. do tak ubohé filmové podoby. Pokud by to totiž zůstalo jen dokumentem, nebylo by faktům co vyčítat a dobovým záběrům a fotografiím jakbysmet. Bohužel, tady nějaké trdlo napadlo dokument i částečně hrát a dodat mu tak zřejmě nějakou dramatičnost. To byl hodně špatný nápad, protože na něco takového nebyly peníze. Všechno tak asi bylo placeno z mělkých vlastních kapes a zpracování je tak toho dalším smutným důkazem. ~ Méně jak televizní kvalita, tohle je dokonce něco jako kvalita amatérského DVD. Základy vznikaly v nějakém freeware video editoru. Herecké pokusy suplují místní ochotníci, kteří pravděpodobně nikdy nevystupovali jinde než doma před rodinou, zrežírovaná akce je až neskutečně dětsky naivní, to, co ochotníci vypouští z úst, bylo pravděpodobně dílem aktuální improvizace, a to vše podbarvuje mnohdy až neskutečně uši rvoucí hudba. Bohužel ani Radek Brzobohatý jako vypravěč tomu moc nepomohl. Jako herec je možná skvělý, bohužel ani jemu se stáří nevyhnulo a tak zůstává otázkou, proč zrovna on šel do něčeho, kde velice záleží na projevu a kde je tak stařecké šišlání patrnější, než kdekoliv jinde. Díky tomu není pořádně v některých chvílích rozumět, co vypravěč říká. ~ 2* za čistá přečtená/odšišlaná fakta o Ležákách, gestapáckých zvěrstvech a českých krysách. Bezkonkurenčních 0* za všechno ostatní. Jako dokument to bylo ke dnu potopeno právě tím ohavným filmovým pokusem/patosem.

Odpočítávání (2010)

9.4.2011 ~ Jak moc je kdo ochotný a schopný udělat pro záchranu lidí? A jak moc je kdo ochotný a schopný udělat pro jejich demonstrativní smrt? Všechno! ~ Levně natočený thriller, ve kterém naprosto exceluje Michael Sheen v roli fanatického islamisty, který ve městě nastražil několik špinavých bomb, pomocí kterých chce ukázat, že vítězem svaté války Američané nebudou. Rozešle několik videí, kde důvody a to, co udělal, popisuje a zanedlouho již sedí ve výslechové místnosti a odpovídá. Tedy vlastně mlčí. Na případu začne dělat Carrie-Anne Moss, ale netrvá to dlouho. Aktér nemluví a na pomoc je tak poslán Samuel L. Jackson, jehož metody většinou dokáží rozvázat jazyk i mrtvým němým. Carrie nesouhlasí, vládní představitelé, FBI i armáda a tajné služby souhlasí, Samuel se jme pracovat, bomby kdesi tikají a Michael, bývalý americký aktivní voják, mlčí. Zatím. ~ Tohle je docela drastický snímek, ani ne tak krví, jako spíš psychickým vypětím diváka, sledujícího, kam až je Samuel ochoten zajít, aby dostal informace o umístění bomb, a jakých krutostí je člověk schopen. I Samuelův život a život jeho manželky je poznamenán a v takovéhle práci tak patří ke špičce v odporném, byť zřejmě důležitém oboru. Je rozehrávána hra, kde jsou v sázce životy milionů proti životům jednoho pomatence s reálnými důvody. Tady neexistují žádná pravidla. A je otázkou, zda lze vůbec v téhle hře vyhrát. ~ Film je poměrně dost levný, drtivá většina se odehrává v jedné důležité místnosti. Michael Sheen mohl klidně dostat Oscarovou nominaci, Samuel se taky činil, Carrie mi přišlo, že tam "jenom" je. Námět a příběh, položený na základech událostí odvíjejících se po 11. září, je poměrně komorní, co se v něm ale dokáže odehrát až dává tuhnout krvi v žilách. ~ [spoiler]Jediné, co mi nesedělo, byl ten finální psychologický Samuelúv rozklad. Člověk, schopný takových věcí a už nějakou dobu takové věci provozující, by se prostě takhle nesesypal, tomu nevěřím.[/spoiler]

Krásný Harry (2009)

9.4.2011 ~ Vzpomínky jsou svině a obzvláště ty, které byste chtěli z paměti vytěsnit. Ale to nejde, maximálně je zašoupnout někam, kde nebudou tak "na očích". Ale vsaďte se, že se vždycky najde někdo, kdo vám TO připomene. ~ Harry už je postarší pán a po rozvodu žije kdesi v malém městečku a opravuje auta a elektriku v domech. Odchází ale už do důchodu, ačkoliv neví, co s ním bude dělat. A touhle dobou mu zavolá jeden z hodně starých kamarádů z doby, kdy ještě sloužil u námořnictva. Ale není to nijak šťastné shledání. Kamarád od něj chce pomoct. Umírá a jediné, po čem touží, je odpuštění za skutek, který spolu tehdejší kamarádi provedli. Umírající se toho sice už nedočká, ale Harry vyráží za jednotlivými bývalými kamarády a snaží se zjistit pravdu, kdo za to tentokrát vlastně mohl. Odlišnost se tehdy, obzvlášť v armádě a po pár panácích, netolerovala a nikdo nestál o to, aby to někdo byť jen tušil. ~ Harry tak po třiceti letech potkává staré známé a zjišťuje, jak kdo žije, resp, trpí vlastním životem, a co si o oné noci pamatuje. Pamatují si to všichni, byť nikdo ne všechno, ale každého to nějak zasáhlo. A je otázka, jak přesně to i dnes zasáhne Harryho i tehdejší oběť. ~ Výborně zahrané, obsazené známými herci, s rozvíjejícím se příběhem s lehce kriminální zápletkou. Jen to není téma, které by zrovna 2x zasáhlo diváky a tak to také v podstatě nic nevydělalo. Nemluvě o tom, že se film pořádně nikde ani nijak zvlášť nepromítal, jen na území USA, protože jinam se tohle, vyjma warezu a torrentů, ani nedostalo. Což je škoda. Namísto toho se k nám dostávají mnohé nemalé pitomosti. ~ 3,5*

Kdo chce zabít Nancy? (2008)

9.4.2011 ~ Moderně zpracované psychologické drama o životě bez lásky a ukrutném trápení. Já se taky trápil, nudou a zpracováním. ~ Nancy byla v dětství zneužívána strýcem, ale její mysl to doteď bere jako kladné období jejího života, on jí měl rád a svou lásku jí takto vyjadřoval. V současné době žije se svým mužem, golfistou, bez dětí a bez lásky. Žije vedle něj a patnáct let tak mrhá svým životem. Na internetu si ale najde spřízněnou duši. Děj začíná ve chvíli, kdy od svého muže utíká a snaží se najít svůj život jinde a s někým jiným. ~ Sama je ale psychicky na dně, léčit se odmítá a její chování mě po krátké době začalo natolik štvát, že bych jí, být manželem, asi snad raději zfackoval, aby se probudila a když se jí takovýhle život nelíbí, ať si s manželem promluví a případně se rozvede. Hodně jsem se u toho nudil a po nějaké době začal v ději přeskakovat, hledajíc něco, co by mě zaujalo a kdy se vlastně začne něco dít. Nedočkal jsem se a v plné délce tak tímto filmem svůj život neztrácel. ~ Navíc zpracování bylo tak moderní, až to bylo nevhodné. Cool třepající se epileptická kamera skutečně nebyla cool, depresivně bezbarvý kamerový filtr místo atmosféry navozoval lacinost filmu. ~ Takže ne, hlavně že to zase sbíralo úspěchy na filmových festivalech, alespoň se tím tvůrci chlubí. Není čím.

Kuličky (2008) odpad!

9.4.2011 ~ Hnus, po jehož částečném zhlédnutí mi bylo blbě. ~ Jestli bylo záměrem autorky na ten hnus poukázat, povedlo se. Po 36 minutách jsem to v zájmu uchování obsahu žaludku stopnul, smazal a pro jistotu nechal ještě párkrát přepsat jinými soubory, aby si tohle už disk nikdy nepamatoval. ~ Obávám se ale, že záměrem autorky popsání hnusu v životě nebylo. Jinak by totiž nemohl být snímek popsán jako komedie, protože s tímhle žánrem to nemá společného nic, tak absolutní nic. Jestli tohle někomu přijde vtipné, nebo alespoň částečně jako komedie, jsem rád a nestydím se ani v nejmenším za to, že se cítím být jiným. ~ Během prvních šesti minut filmu bych zfackoval všechny dosavadní postavy tak, že by druhou vzaly o vedlejší kontinent. A jestli se takhle baví a takhle žijí dnešní mladí, fakt, že nejsem nijak společenský tvor, mě uchránilo od hospitalizace z důvodu neobjasněného kontinuálního zvracení. ~ 36 minut bylo až příliš. Jedná se tak o další film, který jen podtrhuje mé přesvědčení o tom, že by nad českým filmovým průmyslem snad měl bdít nějaký regulační úřad, protože nechápu, jak mohla takováhle sračka vůbec vzniknout. Snad aby se v Česku přestaly natáčet filmy. To stopové množství dobrých až kvalitních snímků prostě ten Everest sraček, co se točí, vyvážit nedokáže. Bohužel. ~ A ještě jedno tfuj na závěr: tfuj.

Poslední píseň (2010)

9.4.2011 ~ Ničím výjimečná citová americká teen romantická ždímačka s, pro mě, ne moc sympatickými herci. Tak nějak přes kopírák vytvořené drama o hledání sebe sama a vztahu k rodičům. ~ 1) Příběh: ničím mě neohromil, ničím mě nepřekvapil. Podobný sled událostí už jsem ve filmech viděl tolikrát, že mi přijde až zvláštní natáčet stále to samé dokola a dokola. ~ Rodiče Miley a jejího mladšího brášky se rozvedli a obzvlášť Miley to nenese dobře a na otce je naštvaná. Rodiče se tak dohodnou, že děti stráví nějaký čas u táty, hudebního skladatele, žijícího kdesi v klidné části přímořského městečka. Miley nechce, ale nemá moc na vybranou a před tátou trucuje a odmítá se s ním bavit. Současně potkává jednoho mladíka, který jí učaruje, tak krom poznávání lásky bude hledat i cestu ke svému otci, který sám má důvod být se svými dětmi co možná nejdéle. ~ Samozřejmě se tak dočkáme zvratů, které se dají od takového filmu s takovou zápletkou očekávat a tak nejen že se stanou, ale nezbavíte se dojmu, že už jste to někde x-krát viděli, což zrovna k potlačení nudy moc nepřispívá. Jinak řečeno, chybí tomu nápad. A to, že je to natočené na základě nějakého románu, mi dává jen předzvěst, že ani román nepatří mezi nejobjevnější dílo doby (ale nečetl jsem, jen to jen domněnka). ~ 2) Herci: Do jednoho nesympatičtí. Všichni mi přišli divní a jejich výkony také, dá-li se u některých vůbec o herectví mluvit. Rozplizlá Miley s tím nic neudělá, že ve městě jsou samí kluci modelové už k takovému náctiletému romantickému dramatu prostě patří. Tatík neměl pořádně ani co hrát, malý bratříček mě štval a tak jediná postava, co nebudu kritizovat, je máma, která se ve filmu objeví asi na deset minut. ~ 3) Dabing: Bohužel, a to bych chtěl vyzdvihnout, bohužel, jsem to viděl v dabingu. Hrůza. Nejvíc mě trhal za uši dabing brášky, protože to byl děs a pokud nemají na dabing malého kluka někoho, jehož hlas by k postavě seděl, jsem pro nechat ho nadabovat libovolným makakem z nejbližší ZOO. Určitě by byl výsledek snesitelnější. U ostatních byl jakž-takž snesitelný, ale pokud to budete chtít někdo vidět, sežeňte si originální znění a titulky k tomu, ve vašem vlastním zájmu. ~ 4) Celek: Nuda. Nic zvláštního, scénář zkopírovaný už po několikáté, akorát se upravily drobnosti, místo a herci. A ne, neříkám to, že bych byl zaujatý proti "Hanně Montaně", tuhle roli Miley jsem nikdy v ničem neviděl a ne, nemám to ani v plánu napravovat.

Do morku kosti (2010)

9.4.2011 ~ Film, který nemusel být špatný, kdyby nebyl natočen nudně. Film, který naproti své nepřílišné kvalitě, dostal nemálo nominací na Oscara 2010. Film, který (za) moc nestál. ~ Mladá dívka žije se svým malým bratrem a pomatenou matkou kdesi v opuštěných lesích Spojených států. Ve společnosti jsou spodina, v podstatě nemají z čeho žít a všude okolo je jen a pouze hnus. Jak prostředí tak lidé. Dívka má ještě otce. Vaří drogy, má jít k soudu a kaucí je jeho dům, v němž rodina žije. A je nezvěstný. Na dívce tak je, aby ho našla a donutila ho k soudu jít, jinak celý zbytek rodiny skončí na hlíně (dlažba široko daleko není). A že by jim někdo pomohl, to nepřipadá v úvahu. ~ A tak holčina putuje od jednoho známého a rodinného příslušníka k dalšímu, všude je přinejmenším odmítána a když už se k něčemu přibližuje, nikdo si nebere servítky mladou holku zmlátit do krve. A přesto je film nudný. ~ Celý film se autoři snaží ukázat, v jaké hrůze rodina žije, že dívka je jediná, kdo má možnost se z toho nějak dostat, a že hnus je tam opravdu všude. V tomhle ohledu na mě film zapůsobil. Holku a kluka bych nechal odvést a celý les i s obyvateli nechal pokrýt napalmem. Nic jiného si nikdo nezasloužil a já nějak moc nechápal, proč bych se na to měl takovou dobu koukat. Je to totiž dost podprůměrný snímek, ze kterého by šlo udělat slušné drama, kdyby se toho ujal někdo zkušenější. Hlavní představitelka sice hrála, ale rozhodně to nebylo nic, za co by si zasloužila nominaci na Oscara za hlavní roli (!). Půl filmu někoho hledá, druhou půlku dostává furt přes hubu a v ostatních chvílích někde leze a je špinavá. Pár dialogů, nic na Oscara. Stejně tak nechápu, proč na Oscara někdo nominoval tenhle film. Ani zdaleka to není nic, co by si byť nominaci zasloužilo. Hlavní představitelka se také prý pro roli naučila sekat dříví (to musel být alespoň týdenní kurz), stahovat veverky (důležité kvůli jedné scéně) a dokonce se i prát (!), což už vůbec nechápu, protože dostávala v kuse po hubě. ~ Ne, skutečně nevidím důvod nějak opěvovat tenhle lacině vytvořený film, kde holčina dostává do těla od rodinných příbuzných a známých jen proto, že se snaží najít otce, sračku stejnou, jako všichni, s kým za celý film promluví. Letošní nominace na Oscary byly vůbec velmi zvláštní...

Deník vražedkyně (2008)

5.3.2011 ~ Ne ne ne, tohle za čas nestojí. celé jsem to ani nedokoukal, na to si zase svého času dostatečně vážím. Béčkově blbé zpracování, herecké výkony... ~ Doma ji jako holku asi málo mlátili přes prdel. Tedy osmadvacetiletá nána, co žije s dcerou, funí jí neustále cíga pod frňák je navíc asociální kurva, co si mezi mafií udělala jméno tím, že chrápala na koho jí ukázali a následně i zabíjela ty, na které jí ukázali. Ale ona se rozhodla, že to už nechce dělat, tak ji unesli dceru a ona se jim teď hrozně moc ošklivě mstí. Jenže problém je v tom, že je to prostě jen vysloužilá kurva a ne assassin. ~ Neskutečně nezáživná a špatná pitomost, bohužel ne tak špatná, aby to byla sranda. Do koše s tím.

Uvězněni v čase (2007)

5.3.2011 ~ Mysteriózní časoprostorový sci-fi horor, který není v podstatě špatný, jen jsem už prostě někde něco takového viděl, slyšel, četl nebo prožil a tak... tak ten film prostě jen byl. ~ Starší manželský pár si hoví ve svém domečku. Jednoho dne si ale manžílek všimne, že je někdo pozoruje a vydá se to prozkoumat, Když dostane po palici, dostane se až ke zvláštnímu domu a prožije ještě pár o něco zvláštnějších situací. A v domě je stroj času. A u něj obsluha. A manžílek zjišťuje, že není rozhodně jediným, který tenhle bláznivý den prožívá. ~ Nápad s cestováním v čase a řešením situací co dělat, když jsem tu dvakrát, není špatný, ač není zas tak originální, ale dalo se na to koukat. Občasní sci-fi diváci si možná budou mlaskat pod vousy, mě ale bylo srdečně jedno, jak svoji situaci manžílek vyřeší a ani jsem nechápal některé důvody jeho konání a myšlení. Předpokládám, že tam byly jen proto, aby to bylo hororovější a neusínalo se u toho. ~ Mě tahle sci-fi béčkovina s dobrým nápadem moc nenadchla. Kdyby se toho ujal někde zkušenější, mohl z toho být prima film.

LOL (2008)

20.2.2011 ~ Francouzská komedie pro teenagery o problémech francouzské teenagerky a její matky. Film je uváděn jako komedie, nepamatuji si ale, že bych se kde smál. ~ Jestli to nebude tím, že pokud takhle vypadá dnešní mládež a řeší takovéhle problémy, asi bych plakal. Máma a její dcerka. Máma spí se svým manželem už jen kvůli sexu, ale jinak spolu už nežijí. A tak si náhodou nabrnkne policistu. Zato její dcera řeší problémy spojené s láskou. Její přítel se jí svěří, že se přes prázdniny vyspal s jinou, jenom proto, že chtěl zjistit, jaké to je. Dcerka se tak naprdne a začne randit s jeho nejlepším kamarádem. JE TO JEDEN ŠAMPÓN VEDLE DRUHÝHO a už ani nevím, o co víc, pokud vůbec, tady v tomhle příběhu šlo. Jediná Sophie Marceau ten film nějak zachraňovala. Ten přehršel šampónů mě ale tak iritoval, že to už prostě dál nešlo.