Interview (2014)

Nemůžu říct, že bych byl zklamán, tak nějak jsem to čekal, protože jsem tušil, co od Rogena čekat - fekální sexistický pokleslý laciný a trapný émerický humour. Kdyby se od těch debilit oprostil, mohlo to být i docela zajímavé a místy i humorné, ale zase by to nebyl Rogen. Asi bych se tomu možná tlemil někdy ve třinácti letech, ale tenhle smysl pro humor mě opustil asi v deseti, takže ani tak ne. Ať tak či onak, tenhle film se do histori zapíše děním okolo svého uvedení, čímž získal i popularitu, čehož se ostatním Rogenovkám nedostane. Ledaže by natočili volné pokračování třeba s atentátem na Putina - věřte nebo ne, ale to si nikdo nedovolí, to už by totiž neprošlo jako příliš horká polívčička. U Kima si to totiž ještě dovolit mohli...

Tři bratři (2014)

"Dvakrát do téže řeky nevkročíš" by mohl být podtitul tohohle spoileroidního pohádkového rychlokurzu. ~ V Lotrandovi a Zubejdě se pod taktovkou Karla Smyczeka podařilo sesumírovat známé pohádkové příběhy do jedné pohádky, která dávala celkově smysl, byla vtipná, a jak ze srdce nesnáším zpěvohry, tak měla i výborné hudebně i textově povedené písničky, které vždy byly pouze tam, kam se hodily. Tady je ale poměrně dobře vidět, že asi jednak právě Smyczek chyběl a druhak že Jarda Uhlíř neměl hudbu pod palcem úplně, ale hlavní slovo dostal pan Novinski. A ačkoliv hudba samotná a zvlášť některá hudební témata nejsou vůbec špatná (sama o sobě), i tak z toho ovšem vyplynulo následující: Pohádka nemá ani hlavu ani patu a když už něco poměrně pěkně obrazově a výpravně a tedy i draze rozjede, zabije to zcela povrchním odvyprávěním známého (jen lehce upraveného) a jde se dál. Pro některé děti by takovéhle odvyprávění mohlo být takřka až spoilerem, protože se řekne jen kostra příběhu a všechno okolo se zahodí. Bratr Vojty Dyka má úplně zbytečnou roli, nebýt jeho zpěvohry na koni, jen se třikrát ocitne na jednom místě a má vystaráno (WTF?). Bratr Tomáše Kluse si zapamatuje, kde má meč a křesadlo, pak si to les z trní rozmyslí, že už ho to nebaví, a zmizí - a Jan má vystaráno (WTF?). Nejmladší bratr ukojil jakési pedofilní choutky autorů a aby nebyli popoháněni po soudech nesoudnými soudci, raději to celé zaobalí do smlouvy o smlouvě budoucí (humor? WTF?). Celé by se to tak ujalo spíše rozdělené na tři kraťasy v rámci nějakého večerníčkového cyklu pro odrostlejší, ale neumím si vysvětlit, jak tohle mohlo jít do kin. ~ Korunu tomu ovšem nasadilo množství naprosto zbytečných až mimózních zpěvoher. Pár písniček když bratři vyjížděli, když se vraceli, když sekali křoví a když Dyk jezdil na koni a byl v hospodě - to je maximum, co tam mělo být. A capella zpívání postav bylo ale: 1) Trapné, 2) Smysluplných rýmů prosté, 3) Laciné - a první co mě napadlo tak bylo, že se páni Svěrák s Uhlířem předzaopatřují pro případné další spory ohledně neoprávněného použití textů písniček (1, 2), protože jinak ty bláboly samy o sobě i z pohledu existence v pohádce postrádaly jakýkoliv smysl. Tady si jen Svěrákovic famílie s kamarády potřebovala v tomhle roce přivydělat a získat nějakou tu podporu od Státního fondu kinematografie, protože by se mohlo stát, že by se na ně zapomnělo. No... tohle ale nebyl dobrý záměr ani dobrý krok pro tenhle rok. Tralalala fffffuuuuuuuu. ~ 1,5*

Temný bojovník (2014)

Tohle je tragický, fugazi má pravdu. Jestli mají Číňani tohle zapotřebí. Jde v podstatě o strašné béčko, podobné těm rumunských, ve kterých účinkují Lundgren nebo JCVD, tady je to holt ale zasazeno do Číny, vypadá to o něco líp, ale smyslu to moc nepobralo. Film by byl ještě tak do poloviny, možná dvu třetin tak na **, ale pak se na scénu vrací Cage a celé to béčko, včetně poslední třetiny stopáže, sráží do sraček. Dokonce i ten začátek je vlastně jen adaptace toho samého začátku ze Season of the Witch a i tahle fantasy konina je lepší než Cageův čínský psanec. A ještě tu celá Čína i mezi sebou mluví americkou angličtinou, najs.

Za nepřátelskou linií (2004)

Nežli válečné drama, spíše jakási forma hraného dokumentu o válce Finska proti sovětským hordám za podpory švédských, estonských a kdo ví jakých ještě dobrovolníků. Jak už je tu ale v komentářích psáno, nefunguje to moc jako film. Poznáte pár postav, které si v průběhu filmu zapamatujete podle ksichtu, ale jejich osud vám bude zcela lhostejný a pokud někdo padne, uděláte si tak maximálně čárku. Jako televizní projekt by to bylo drahé a průměrné, jako film do kina si to ale představit neumím, na to je to moc televizně zpracované.

Láska na vlásku (2014)

Nebylo to špatné, což by si zasloužilo tak dobré průměrné ***, jenže... Jenže jednak byla pohádka dost rozvláčná a než se něco začalo dít, byla hodina v čudu. Zasloužilo by si to tedy trochu sestříhat, zkrátit a znovu předhodit dramaturgovi. Druhá věc je, že mě dost štve to předabovávání slovenských herců do češtiny a ještě hůř, předabovávání českých herců jinými českými herci. Myslím že u nás nemáme žádný zákon, který by nařizoval, že se v TV nesmí objevit jiný než český jazyk - na rozdíl od slovenských bratrů tu za to nerozdáváme pokuty, takže to předabovávání do češtiny ze slovenštiny považuji za kreténismus. Díky tomu, bohužel, ani ze Slovenska tenhle rok nedorazilo žádné pohádkové překvapení. Škoda, tahle pohádka totiž vypadala poměrně... ne levně a záběry v přírodě byly hezké.

Škatuláci (2014)

Je mi velice líto. Takové práce to muselo dát a přitom taková blbost. Po báječné Koralíně přišel už pouze standardní ParaNorman a nyní portfolio doplňují už značně vypšouklí Boxtrolls, kteří nejsou ani hezcí, ani ničím zajímaví, jen přeplácaní, rádoby fantaskní, nezajímaví a nudní. Laika umí stopmotion, ale bohužel ty příběhy film od filmu více pokulhávají, tenhle mě zcela míjel a nebyl ani dětský ani nijak zajímavě hororový, prostě jen... byl. A nudil. ~ Paradoxně byla nejlepší potitulková část s rozhovorem dvou panďuláků a živou ukázkou, kterak animátor kmitá, aby těch pár desítek vteřin nechal postavičky ožít. A přinejmenším tehdy, ne-li už mnohem dříve, si právě uvědomíte, že takové práce to muselo dát a přitom to byla taková blbost. Smutné. ~~~ Na podobné (takřka stejné) téma sblížení se dvou navzájem nenáviděných světů doporučuji příběhem i vyzněním mnohem, MNOHEM příjemnější a lepší francouzský kreslený příběh O myšce a medvědovi: Ernest et Célestine.

Kdyby byly ryby (2014) (TV film) odpad!

Slovní hodnocení: Ultrasračka. Nedokoukáno, típnuto hned poté, co Ondřej Pavelka rozehrál před královským párem s princeznou zpěvohru a já šel pod stůl. Trapné, moderně nezajímavé, zřejmě hrající si na mnohem lepší politickou a současnou pohádkovou satiru Tajemství staré bambitky, které i přes jednoduchost a poněkud amatérské hraní je stále asi o 1000% lepší než. tyhle ryby. Prušinovský, Ditrich a Kolečko by se měli zeptat Macharáčka s Gogelem, jak se to dělá a do té doby už vůbec na nic nesahat. Herců mi bylo vysloveně líto, nehledě na to, jestli jsem jim jejich repliky vůbec rozuměl, což taky nebylo moc časté. Celkově nesmysl, trapný a nudný, a doufám, že už to nikdy nikde nikdo nijak pouštět nebude. Rejža i oba scénáristé by si měli dát pár let voraz. ~ Gratulace ovšem patří České Televizi, protože jsem skutečně nevěřil, že nějaká další česká pohádka dokáže být ještě větší sračka než tragická Micimutr.~ PS: Jelikož jsem neviděl titulky, tak by mě zajímalo, jestli v nich bylo uvedeno, že si od Microsoftu licencovali Windows zvuky... - což ale bylo asi jediný na téhle srágoře zajímavý, ale taky už toho bylo moc.

Princezna a písař (2014) (TV film)

Ještě koukatelná moderní pohádka, ale jen tak tak. Nic proti Monice Timkové, ale bohužel do princezny má děvče bohužel trochu daleko. Ruml mi kupodivu nevadil. Vadily mi ale účesy, protože z krále udělali kokota a princezně na spanilosti taky nepřidaly. Co mě ale překvapilo byla docela zdařilá hudba Ondřeje Brzobohatého. Tu blábolačku na konci si mohli ale autoři odpustit.

Slídil (1972)

Příliš překombinované a ve chvíli, kdy se objevil špatně namaskovaný Caine, který "nebyl k poznání", šli okamžitě ** dolů, zůstávaly ***. Jenže celý nápad byl tak moc překombinovaný a přitažený za vlasy, že m to už přestávalo bavit sledovat a jen sledoval s drobnými skoky v ději, co za další blbost autoři vymyslí. A zadařilo se. Výsledkem jsou přetažené a znuděné **, kterým je líto zmařeného pontenciálu, u nějž někdo nevěděl, kdy ve správnou chvíli přestat.

Kouzla králů (2008) (TV film)

Jak natočit pohádku v deseti krocích: 1) Scénář a děj = šablona jak prase, hlavně se nesnažit vymýšlet nic, co není už 1000x osvědčeno, 2) Musí to být laciné, čím více, tím lépe a hlavně, ta lacinost musí bít do očí, 3) Nutno obsadit ansámbl, za jehož výkony bude divákovi při sledování pohádky trapno a zároveň celého štábu líto, 4) Nezapomenout zakomponovat nějakou českou novou blábolačku, aby se uživil autor hudby i textař, 5) Rychle vyprodukovat, sestříhat a švihnout to mezi vánoční pohádky, 6) Na ostatní kroky srát a hlavně to udělat rychle, aby se spotřeboval rozpočet na pohádky a příští rok byl taky nějaký. ~~~ 1,5* aneb další klasická moderní pohádka, ta půlhvězda navíc je za kostýmy, alespoň někdo si dal při tvorbě práci. Nebýt Stracha s Andělem Páně, tak už by bylo natáčení moderních pohádek a jejich uvádění o vánočních svátcích zakázáno vyhláškou Ministerstva kultury.