• Krátkometrážní
  • Rodinný

Cheng gong bu xi ban (2023)

Je určitě fajn mít hezké vzpomínky na učitele, který nám dal něco víc než jen znalosti dle školních osnov. Tento film je nejen o tom a myslím, že se povedl.

Borec Bruno (2023) (seriál)

Je to blbost na entou, ale... Klasických kriminálek je všude plno, tady je to pojato jinak, dle tvůrců s humorem a nadsázkou. Dodal bych, že místy až parodicky. O co jde, je jasné hned v 1. dílu. Divák nesmí řešit technické nesmysly, kterých není zrovna málo, ale jak jsem psal, nebylo účelem natočit další kriminálku. Bruno zde představuje starou školu, chlapa, který si nehraje na city a vše řeší nejradši hned, stručně a ručně. Jeho mladý kolega je naopak typická sněhová vločka. Žijeme v době, kdy se tyto generace střetávají. A taky o tom je tento seriál. Vadilo mi, že je Mark gay a zároveň drag queen. Chápu, že se to scénáristovi hodilo do krámu, ale jen to posiluje mýtus, že gay = transvestita. V posledních dvou dílech mi vadilo umělé natahování děje, tam bylo jasné, že scénárista vaří z vody a jen se snaží splnit nějakou normu.

Christmas on Cherry Lane (2023) (TV film)

Jestli jsem si někdy myslel, že nemůže být víc přeslazený a kýčový film, tak to bylo jen proto, že jsem neviděl toto. Beru, že to k vánočním filmům tak trochu patří, ale tady to už bylo moc. Jedinou zajímavostí je ta časová zápletka.

Te estoy amando locamente (2023)

Film dává náhled na dobu, po konci režimu Franca a počátku demokracie ve Španělsku, které je dnes zemí, kde jsou reálně rovná práva pro všechny. Fajn herci v čele se sympatickým Omarem Bananou, dobová hudba, místy ale necitlivě sestříháno.

He Went That Way (2023)

Jeden z těch lepších amerických filmů, na které se dá koukat, i když postava Jimiho mě iritovala. Nejsou zde moderní efekty (naštěstí) a zdá se, že sponzorem byla tabáková firma, ale k té době to patří. Hlavním lákadlem je jistě sympatický Jacob Elordi (i když s tím cigárem...), zaujme i prostředí a atmosféra 60. let. A samozřejmě Spanky.

Buko (2022)

Je to spíš pro klub "Sama doma", komedie téměř vůbec, ale jsou tam vtipné momenty. Nevyvážený zvuk, ovšem precizně vybraná hudba. Myslím, že by se to dalo natočit i bez těch přehnaně emočních hádek, ač chápu, že cílovka chce právě toto. I tak to řadím mezi ty lepší české filmy.

Oppenheimer (2023)

Film o významné osobnosti 20. století je bohužel pojat silně moderně. Forma vítězí nad zmateným obsahem, kdy se střídají různá období bez textového doplnění data. Nejdůležitějšímu obsahu je věnována možná tak hodina, zbytek srdceryvné řeči a především efekty, ať už obrazové nebo zvukové. Přitom život tohoto vědce byl i po válce zájímavý, ale asi by to nebylo dostatečně "strhující" a dojímavé pro dnešního diváka.

Souputníci (2023) (seriál)

Pěkný, na to, že je to americký, tak musím uznat, že se to velmi povedlo. Nejpodstatnější pro mě byla dějová linka zabírající zhruba 30 let minulého století, díky které se divák doví kus historie. K tomu přispěla také vhodná kamera a zvukový doprovod. Herecky skvělé, nejen oba hlavní herci to zvládli. Jako obvykle jsou mezery v drobnostech, víc mohli zapracovat maskéři, zejména na Mattu Bomerovi. Obsahově jsou na můj vkus až moc zabrána 50. léta, přitom zajímavá by byla určitě i 60. léta, éra hippies apod. Na konci však zůstala jediná myšlenka, což si myslím, že je nejdůležitější - žijeme v nádherné době.

Budapest, zárt város (2021)

Škoda, že scénář neposkytnul trochu víc informací o jejich vztahu, protože mi povahově přijde každý až moc jiný na to, aby byli takoví kámoši. Taky bych uvítal informaci, kam Adam zmizel. O pár drobností by se krátký film moc nenatáhnul a získal by za to u mne bod navíc. Jinak ale pěkný, oba herci to zvládli, kamera v pohodě a velmi mi sedla hudba.

Adikts (2024) (seriál)

Zvlášstí dílo. Občas vtipný, občas možná trochu šokující, celkově zpracování pojato tak, že mi to přijde jako kravina, ale je to určeno hlavně pro sněhové vločky. Jestli to na ně zabere, těžko říct. Oceňuju naturalismus, přirozenost, neoceňuju místy módní zoom kameru. Co mě však nejvíc iritovalo, byla ústřední píseň.