Tenkrát na Západě (1968)

Dobrých desať minút som si obzeral troch drsných chlapíkov čakajúcich na vlak. Jeden len postával, druhému kvapkala voda na klobúk a tretí chytal muchu. Sedeli na vlakovej stanici uprostred ničoho. Skoro žiaden zvuk. A ja som vedel, že sa mám na čo tešiť. Tých 10 minút som sa nenudil. Pripravoval som sa na to, že dostanem presný opak klipovitosti a epileptických snímkov, ktoré sú v poslednej dobe tak populárne. Kamera je dokonalá, hudba tiež, špičkoví herci, ktorí dostali možnosť zahrať si zaujímavé charaktery. Tá atmosféra je tak podmanivá, že ma ani nepadlo nudiť sa. Príbeh je zaujímavý a nečakaný a pre mňa osobne bol milým prekvapením. Filmu niet čo vytknúť. Je to jeden z tých, ktorý potvrdí, že žánrová zaujatosť podľa mňa neexistuje. Film, ktorý presvedčí, že ak western robia schopní ľudia (Leone, Morricone...Fonda, Bronson,... či ľudia, starajúci sa o kostýmy alebo kulisy) stáva sa filmom s veľkým F a presahuje ďaleko za svoj žáner. Tento film nie je len vynikajucim westernom, tento film je v prvom rade vynikajucim filmom.

Malá Miss Sunshine (2006)

Netreba od toho čakať príliš veľa a potom budete spokojní. Pozitíva filmu sú dobré charaktery (dobre zahraté), fajn kamera, výborný soundtrack. Veľká škoda, že to ostatné už nejako nefunguje. Celý čas som mal pocit, že tento film sa zúfalo snažil byť niečím viac ako naozaj je a zásluhu na tom má hlavne záver. Kto ho má na svedomí, to neviem (tvorcovia alebo producenti). Viem však, že pochoval všetko, čo sa budovalo predchádzajúcich 90 minút. Je pravda, že tento film fungoval inak ako veľa iných filmov rovnakého typu (cesta za úspechom, podpora rodiny) ale to, že mierne narúša stereotypy tohoto žánru nie je dôvod vychvaľovať ho do neba. Rodinná komédia z prostredia amerického filmu je väčšinou už len schéma, nuda a skoro žiadna inovácia. To viem už dávno a to je hlavný dôvod prečo podobné filmy veľmi nesledujem. Toto som si však pozrel preto, pretože som počul od ľudí, ktorí to už videli, že je to predsa len iný film. Áno je, ale neprináša predsalen tak veľa nového. Viem, že žáner rodinnej komédie potrebuje prevetrať a to už riadne dlho. Tento film robí to, čo sa už malo stať už dávno, ale mal to urobiť dôslednejšie a nezabúdať na to, že záver je zväčša vo filme to najdôležitejšie. Zasmial som sa, teším sa, ako si zoženiem soundtrack, ale neviem, či si tento film ešte niekedy pozriem. Čo sa týka komédií má taká česká, anglická či francúzska kinematografia pred tou americkou riadne navrch.

Batman začíná (2005)

Tak aj na druhé pozretie ostávam pri 4 hviezdičkách. Je to sice menej ako 5, ale sú to dobré 4*. Nolana mám naozaj rád a aj skoro všetkých prítomných hercov. Na spôsob rozprávania príbehu som si už po niekoľkých Nolanových filmoch zvykol, takže mi to preskakovanie v časoch nevadilo a na druhé pozretie som prestupy zvládal zľahka. Akcia bola dobrá tiež. Osobne mi akčné scény nepripadali nejak chaotické. Odohrávali sa v tme a Batman má byť predsa rýchly a neviditeľný :). I keď je pravda, že občas som jednoducho nestíhal čítať titulky a nie všetky rozhovory som dokázal spracovať. Ten jeden bod mínus je skôr za to, že film sa možno až príliš chce hrať na realitu a myslím si, že Nolan to až tak dobre nezvládol. Uvidíme, ako to dopadne s Dark knightom, kde už stúpa na oveľa tenší ľad (oživenie Jockera a Twofacea). I napriek tomu je to vysoko nadpriemerný film, ktorý si vždy rád znova pozriem.

451° Fahrenheita (1966)

No tak nič. Naozaj som sa na tento film tešil a nechával si ho na časy, keď nebudem mať na práci nič iné, len čítanie kníh a pozeranie filmov. Pravda však je, že ma úplne sklamal. Nečítal som knižnú predlohu, takže nebudem porovnávať. Film však na mňa pôsobí dojmom, že ho natočil niekto, kto k takémuto žánru nemá žiaden vzťah. Nech Truffaut znamená pre kinematografiu čokoľvek, natočil film, ktorý ešte aj on sám nazve nudným. Samozrejme chápem, že technická stránka odpovedá dobovým možnostiam a jednoducho som privrel oči. Horšie je to však s hercami. Oskar Werner pôsobil v Truffautovom filme Jules a Jim vierohodne. No tu mi pripadal len ako ochotník, ktorý navštevoval hereckú školu Joeyho z Priateľov. Pri ostatných som mal tiež pocit, že hrajú vo filme snáď prvýkrát. Tiež tu bolo veľa okatých nelogickostí, zvláštne používanie kamery (čo som pripisoval skôr režisérovému zámeru - no v tomto prípade nefunkčnému), nie príliš vydarená hudba. Sci-fi príbehy sú nadčasové (alebo mali by byť), no sci-fi filmy majú nevýhodu, že musia tak pôsobiť aj vizuálne. Každý z nás vie, že je to veľmi ťažké, hlavne vtedy, keď obsah nefunguje. Nápad sa mi zdal dobrý, aj zopár vychytávok budúcnosti bolo OK ale nič viac. A nakoniec: Bradbury tú budúcnosť až tak nevystihol. Nepotrebujeme žiadnych hasičov, aby pálili knihy, veď dnes ich aj tak číta už len menšina ľudí. Ak sci-fi (kniha či film) tak u mňa zatiaľ vyhráva 1984.

Robot-monstrum (1953)

Trvalo mi dobré dva roky, dokiaľ som sa dostal k tomuto filmu. Keď som konečne vložil DVD do mechaniky, trvalo skoro 4 minúty, pokiaľ sa film rozbehol. A trvalo mi celých 66 minút užívať si niečo, o čom komentáre na tejto stránke neklamú. Počas sledovania filmu som sa smial, premýšľal a občas som pociťoval ľútosť. Každopádne vám garantujem, že také niečo sa v živote vidí len raz. I napriek absolútnemu dnu Z-tkových filmov (aj Ed Wood by sa mal čo učiť) je jasné, že takýto kúsok si vie užiť len ozajstný filmový fanúšik. I keď to znie paradoxne. Bravo Phil!

Šílený Max (1979)

Film, ktorý je možno rovnakým symbolom austrálie ako kengura (ktorú prekvapivo vo filme nevidieť). Z každej minúty srší nedostatok peňazí (film bol platený štátom). Od interiérov, cez hercov, divnú hudbu (ten motív, keď ukazovali Hall of Justice, bol fakt otravný) až po kameramana (pre ktorého invencia asi veľa neznamená). Veľká škoda aj toho rozvrhnutia príbehu, kde samotná pomsta zaberá len malú časť filmu. A tie chyby.. no jo. Tak prečo tri hviezdičky? Lebo to všetko (aj to dobré, čo som nespomenul) tvorí zaujímavý film, ktorý vám dlho ostane v pamäti a aj napriek negatívam si ho znovu pozriem rád. Asi tak nejako má vyzerať B kult.

Dravci (1999)

Zaujímavý film s podivným, ale zato originálnym scenárom. Verím tomu, že nie každému sa to musí páčiť, i napriek tomu, že krvavo-mäsitých scén tu až tak veľa nebolo. Na druhej strane boli podávané výborne. Najlepšia však bola tá zúfalá klaustrofobická atmosféra podfarbená naozaj dobrou hudbou, ktorá robí zo zopár scén grotesku, takže neviete, či to máte brať vážne alebo nie. No najlepším aj tak bol výber hercov a charaktery, ktoré hrali. Pearcy ako lúzer, Carlyle ako vyšinutý kanibal s hláškou "Bon apetit", večný hráč vedľajších úloh Jones (ktorého si však vždy zapamätáte), či prehúlený Arquette. Rozmýšľal som, že dám filmu 4 hviezdy ale uvedomil som si, že nemám dôvod nedať mu päť, pretože mu niet čo vyčítať. Jeden z filmov, ktorý sa určite nestane hitom, môže sa však stať minoritným kultom.

Zastav a nepřežiješ (2006)

Takže, čo som od filmu čakal: Rýchlosť. Klipovitosť. Veľa farebných kamerových filtrov. Trochu humoru. Už pomaly ale isto do šablóny upadajúceho Stathama. Dostal som: To čo som čakal plus: viac humoru, z 99% výborné akčné scény, výborný výber hudby, ako-tak prekreslené charaktery a zaujímavý záver, ktorý som nečakal. Tento film sa na nič nehrá a vo svojej kategórii je vysoko nad priemerom. Zabaví a neurazí. Ako počítačové hry, z ktorých čerpá a nerobí im hanbu. Po dlhom čase naozaj kvalitný akčný film.

Donnie Darko (2001)

Podobne ako pri pozeraní Lynchových psychodelických filmov (i ja musím použiť toto prirovnanie) jednoducho viete, že tomu nerozumiete. Napriek tomu vám to neprekáža, pretože tá atmosféra je tak vynikajúca, že je vám to vlastne jedno. Podobne je to aj s týmto filmom, na ktorý sa veľmi dobre pozerá i keď v polovici vám dôjde, že záver vám toho asi veľa nevysvetlí. No i napriek tomu máte pocit, že keby ste sa trochu posnažli, prišli by ste na to, čo tým chcel režisér povedať. Nech sa už dáte akoukoľvek cestou interpretácie, kvalitný zážitok je zaručený. Dusná a hustá atmosféra filmu zaručí, že zabudnete na všetko okolo a necháte sa viesť (alebo strácať sa) divným príbehom natočeným depresívnym filtrom. Ostáva mi rozum stáť, že tento film sa nedostal do distribúcie kín a ani ako DVD s českými či slovenskými titulkami. No možno práve cesta Dvixov mu zaručí zaslúžený status kultu.

Nebohá paní Pomsta (2005)

Niekde za polovicou filmu som si už predstavoval ako mu šupnem 4 hviezdičky podobne ako Oldoboyovi. Zrazu však došla posledná polhodina a mne padla sánka. Tá posledná polhodina robí z tohoto filmu pre mňa 5 hviezdičkovú "podívanú". Celý čas som mal totiž pocit, že sa zase pôjde len o jednoduchý príbeh vyrozprávaný komplikovanou cestou. No nestalo. Ten záver bol absolútne úžasný a netušený. A to všetko bez jedinej brutálnej scény. Všetko čo sa deje za dverami len tušíme. Pomsta na konci je chladná ako plastikový oblek, ktorým si ochránime naše šaty pred krvou. Scéna, keď hlavná hrdinka poďakuje za to, že mohla využiť svoju zbraň na to, na čo ju skonštruovala tomu dala zlatú bodku a uvedomil som si, že takéto niečo som ešte nevidel. Správne nadávkovaný chaldný cynizmus a čierny humor, vo výbornom filme, ktorý mi ostane v pamäti ešte veľmi dlho.