Noc oživlých mrtvol (1968)

Ma to naozaj zopar zaujimavych ma aj trochu momentov a posledna polhodinka je dokonca aj trochu napinava. Kazdopadne vsetko predtym je zialbohu nemastne neslane a vsetky pozitiva tohto filmu su vlastne jeho nedostatkami. Tym myslim amaterskych hercov, nelogicke chovanie a technicke zalezitosti (ako filter objektivu kamery, ktory v niektorych zaberoch vidiet)), ktore su zapricinene asi nedostatkom penazi (stavim sa ze najdrahsi zaber bol ten s helikopterou). Ani tych zopar pozitiv nenvyvazi celkovu nudu. Zub casu tento film ohlodal do kosti.

Bonnie a Clyde (1967)

Perfektne zahrany smutny pribeh o dvoch stratenych dusiach, ktore vedeli ako skoncia, no nevedeli si najst inu cestu ako vykradanie bank. Bonnie a Clyde boli a su svojim sposobom celebritami. V novinach sa tlacili ich fotky, ktore sami robili a pisali sa o nich pribehy. V dnesnej dobe by sme povedali, ze su skazeni zlymi filmami a videohrami :). Obe charaktery nie su dobre, ani ich umysly nie su nic ine ako sebecke. No, pri ich vycinani sa obcas stalo, ze zatli do ziveho a podarilo sa im spravit nieco, co sa obycajnym ludom pacilo (vykradanie bank v case hospodarskej krizy). Film sa nesnazi z nich spravit nieco co neboli, ale pokusa sa ukazat, na ich jednoduche (zmyslanim) no koplikovane (konanim) charaktery zaroven, kotre mi trochu pripominali Estevezove stvarnenie Billy the Kida v Young guns. Urcite nie dokonaly, no urcite zaujimavy dobre natoceny film, kde je najlpesie sa vykaslat na hodnotenia a komentare a jednoducho si pozriet.

Oni žijí! (1988)

Neskutocne premrhana sanca. Vynikajuci namet, ktory je vsak neskutocne zle natoceny. Do istej chvile som si hovoril, ze budem niektore veci prehliadat, no posledych 45 minut sa to uz nedalo. Herecky je to Becko, to mi ani tak nevadilo. No logika toho celeho okrem je neskutocne uboha (dvaja stavbari vs. mimozemstania, akcne sceny, satelit ovplyvnujuci cely svet je zniceny strelami s malinkatej pistole, zazracne sa obavujuca Holly, atd.). Dokonca aj hlavny hudobny motiv je neskutocne ubohy (na Carpentera je to velka hanba). Namiesto toho aby sme sa o tom ako mimozemstania ovladaju Zem sa musime pozerat na niekolko minutovu nudnu bitku o to, kto si nasadi okuliare. Skoda,preskoda. Takyto namet by si zasluzil lepsi film. Mozno nejaky remake s poriadnymi zasahmi do scenara.

Americký gangster (2007)

Perfektne zahrane, pekne stylizovana, dobre natoceny priemerny pribeh, ktory je ako oloveny Zepplelin a taha film dolu. Nudil som sa i napriek tomu, ze som obsadeniu nemal vobec co vycitat. Washington a Crowe vyborni, no aj tak ma nakoniec zaujalo obsadenie vedlajsich roli ako napriklad Josha "Dr. Block" Brolina, ktoreho si v poslednom casom vidavam stale castejsie (a rad), ci taky RZA s afrom na hlave. Perfektna kamera navodzujuca atmosferu 70tych rokov. Hudba bola pravdepodobne tiez dobra ale pravdupovediac vobec som ju nevnimal (niekto tvrdi, ze to je znakom dobreho sountracku). Vsetko pekne uplacane, no problem je ten ze Scott z toho uplacal prilis roztahanu placku, bez poriadnej akcie, ci zapamatatelnej sceny. Poznate to z detstva, ked ste dostali ako darcek plastelinu, ktora je pekna farebna, no ked ste ju zmiesali, po case vam ostala, len sediva hmota. Skoda, tesil som sa.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Vynikajuca zalezitost, ktora ma zaujala asi najlepsi filmovym plagatom za posledne roky. Film samotny nebol sklamanim. Prekrasne uveritelne exteriery, vynikajuci soundtrack a az na Wilsona vynikajuci casting. Pre mna urcite mile prekvapenie v kazdom smere. Nenechajte sa odradit nizkymi hodnoteniami uzivatelov CSFD, ktory asi poznaju logiku chovania vsetkych chrakterov v akomkolvek filme a vedia, ze oni by ten scenar napisali lepsie (az na to, ze ich vytvory v podobe komentaroch si precita zopar uzivatelov CSFD :). Pohodlne sa usadte a uzite si po rokoch kvalitny western.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Tak Tarantino ma opat potesil a po neskutocne nudnom Kill Billovi (myslim jeho druhu polovicu) u mna opat stupol. Vynikajuco rozvrhnuty film, kde po klasickych dialogoch (nechapem co niektorych prekvapuje, kolko sa v tomto filme keca. Staci si pozriet meno rezisera), je tu vynikajuca akcia a to hlavne GENIALNA automobilova nahanacka na konci filmun (Hail to Zoe!). Ako vzdy vyborny soundtrack, "skrabanace", "potrhany film", kamera (tentokrat za nou stal samotny QT)...vsetko funguje. Nebudem sa tvarit , ze mam prehlad vo filmoch z ktoreho tato snimka vychadza. Avsak ako pomerne narocny divak som spokojny. Ak ste Death proof este nevideli nenechajte sa odradit povyseneckymi komentarmi niektorych vysokobodovanych clenov CSFD.

Lovec jelenů (1978)

Film stoji na zaujimavych chrakteroch zahranymi vynikajuco hrajucimi hercami. Nezvykly vyber postav (litovski pristahovalci v USA), genialne exteriery (sed industrialneho mesta vs. majestatna a krasna priroda), malo slov a preslovov, avsa vela hereckeho umenia. Je to aj vojnovy film, v ktorom si vsak vela vojny neuzijeme. Scen z Vietnamu je naozaj malo, co mi vsak nijako nevadilo. Film, ktory ma dostatocnu hlbku sa nemusi skryvat za akcnymi scenami, ktore by film len zbytocne stavali do pozicie, kde nepatri. Najlepsie sceny podla mna i tak boli tie, ktore sa odohravali v amerike a to hlavne v uvode, kde sa reziser rozhodol predstavit nam charaktery pocas svadby. Nestaval ich do zvlastnych situacii, ale prave obycajnostou prostredia nam ukazal ich nezvycajnost a rozlisnost. Az Godfatherovska dlzka svadobnej sceny mi pomohla dostat sa k pocitu, ze som tam pritomny. Obrovsky zlom, ktori vsetci preziju po vojne im sposobi, ze mesto, ktore milovali sa pre nich stalo cudzim. Snaha napravit to Michaelovi vysla len scasti. A kamen urazu prichadza na zaver, kde si postavy v smutku pris stole zacnu spievat "God bless America...". Prave pri takom dolezitej casti ako zaver reziser zlyhal a zahodil sancu, ktoru si pripravil vynikajucimi scenami v dobre rozohratom pribehu. Skoda preskoda.

Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965)

Verim tomu, ze Meyer to mal premyslene. Urcite nosil v hlave niektore sceny uz dlho pred natacanim. Vedel ze tam chce mat tri prsate damy v paradnych sportiakoch. Urcite tam planoval mat dost nasilia. Co je horsie, na pribeh uz tak velmi nemyslel a vela scen a motivov mi prislo samoucelnych. Ale co!? Cer to ber! Amaterizmus to je riadny ale pozera sa to dobre. A tiez to ma vyborny sountrack. Ci uz titulny song alebo Jarmuschovsko-saxofonove pasaze. Samotne chyby (vo filme minimalne trikrat zapada slnko, raz postava stoji tvarou k slnku, v nasledujucom zabere je to opacne, atd) takemuto filmu davaju len ten pravy punc becka. Tura Satana je mizerna herecka ale s nozom to teda vie, do toho jej auta by sa nikto iny nehodil a nejaku tu charizmu ma. Najprv som myslel, ze tomu dam len tri body ale potom som si uvedomil, preco som si vlastne tento film chcel pozriet. Bol to jeho nazov, ktory osobne povazujem za jeden z najlepsich a najzaujimavejsich nazvom pre film aky som kedy pocul. Takze davam o hviezdu viac a tesim sa na dalsie Meyerove hovadiny.

Dotek zla (1958)

Pribeh mi prisiel dost okrajovy. Vsetko naokolo mi vsak prislo zaujimave. Vynikajuca kamera, vedlajsie ulohy zlych mexikanov, vynikajuci vykon samotneho Wllesa, exteriery. Podobne pocity som mal aj z Obcana Kanea. Zialbohu pribeh mi aj tu prisiel najslabsou zlozkou celeho filmu, co ma dost mrzi, pretoze inac by sa z toho mohlo stat nieco naozaj nadcasove. A tiez mi liezlo na nervy to, ze ak sa len tak mimochodom Welles snazil naozaj poukazat (mimo ine) na mexicko-americke vztahy preco do ulohy Vargasa nasadil (inac vyborneho) Hestona s nahnedo natretou tvarou?

Závrať (1958)

Slabe, preslabe... Podivuhodny milenecky film, so slabou dramatickou zlozkou, kde mi nesympaticke postavy hrane nijak zvlast kvalitnymi hercami, predvadzaju cosi, co nema ani naznak thilleru. Opat jeden zo slabsich filmov starsieho data, z ktoreho mi ostanu v pamati len utrzky. Konkretne z tohoto legendarny "vertigo" zaber, ktory milujem , snove momenty a obocie Kim Novak, ktore vyzeralo akoby sa zrazila s Breznevom. Hitchcock znamena pre filmovu historiu a sucasnu tvorbu vela (aspon co sa z knih dozvedam), mne vsak ako prinos pre moj osobny rozvoj v mojom konicku zatial po tomto filme (a Severozapade...) nepride.