• Krátkometrážní

Slasher - Flesh & Blood (2021) (série)

Zámožná rodina Gallowayovcov sa pripravuje na tradičné stretnutie. To bude tento rok nepríjemné, keďže ich otec zomiera. Prekvapí ich, keď sa dozvedia, že dedičom jeho obrovského majetku bude len jeden človek. A to ten, kto prežije zákerné hry, ktoré pre svojich blízkych pripravil. - V prvom rade musím pochváliť gore, pretože taký luxus som už roky nevidel. Problémom je ale to, že nič druhé sa tu pochváliť nedá. Scenár je odfláknutý a dokopy nedáva žiadny zmysel, casting je úplne mimo, pretože nikto z celej rodiny sa ani trochu neponáša na niekoho iného a o réžii premárneného hororového talentu Adama MacDonalda radšej ani nebudem písať. Tu by ma zaujímalo, či bol ten úplne zbytočný queer pandering, ktorý nemal pre dej absolútne žiadny význam, jeho nápadom, alebo na neho príliš tlačili z vyšších miest. Slasher je ukážkovým príkladom toho, kam sa uberá moderný horor, pretože to, čo prišlo v roku 2016 ako svieži seriál, sa postupne mení na nepodarenú agitáciu, ktorej jediným cielom je naplniť nejaké progresívne kvóty a divácky pôžitok ide úplne bokom. Jo a ešte si tu poznačím, že moderným hororovým dielam, na ktorých sa David Cronenberg podiela akoukolvek tvorcovskou formou, sa mám vyhýbať a pozrieť si radšej jeho staré hororové pecky.

Zámek a klíč - Série 2 (2021) (série)

Po udalostiach z prvej série si Lockeovci myslia, že Dodge je už navždy porazená. Opak je ale pravdou a Dodge je silnejšia než kedykolvek predtým. Naviac má nového spojenca a preto sú obyvatelia Mathesonu v obrovskom nebezpečenstve. - Z prvej série som si nepamätal skoro nič a spomenúť si mi nepomohli ani rekapitulácie na YouTube. Druhú sériu vidím ako dosť rozporuplnú. V niektorých veciach je vytvorená úplne excelentne, hlavne čo sa týka scenára, pretože príbeh začne vrcholiť už v polovici piatej epizódy. Ešte u žiadneho seriálu som nevidel, že by začal odhalovať záverečné karty ešte pred skončením prvej polovice, ale velmi ma to bavilo. Tvorcovia ma prekvapili aj dosť prekvapivým úmrtím jednej z dôležitých postáv, ktorej osud bol naznačovaný už od začiatku, ale nečakal som, že dopadne tak, ako dopadla. Ďalej musím pochváliť velmi silný cliffhanger na konci a pridanie Kevina Duranda do obsadenia. Z negatívnych aspektov musím spomenúť hlavne do očí bijúcu woke agendu Netflixu, kedy sa tu už nedá nájsť biely pár, a ak sa aj nájde, tak je jedna z postáv antagonistom príbehu. Ďalej je tu pridaných viacero hercov, ktorých kvality nedosahujú kvality hercov z prvej série, čo je vidieť už hneď na začiatku. V neposlednom rade sa tu nezodpovedalo viacero otázok, ktoré sú dôležité už od prvej série a stále akosi visia vo vzduchu. Celkovo ale fajn podívaná a som zvedavý, čo prinesie o tri týždne tretia a finálna séria, pretože záver tejto ma nabudil dostatočne.

Resident Evil: Lék (2022) (seriál)

Vedec Albert Wesker sa so svojimi dcérami presťahuje do nového domu v komunite New Raccoon City. Umbrella Corporation tu pracuje na novej droge s názvom Joy, ale ich ozajstné plány sú omnoho temnejšie. - Resident Evil považujem za jednu z najpreceňovanejších hororových sérií a jej kultový status mi bol vždy záhadou, ale oproti tomuto je asi každý jeden diel klenotom. Toto je tak nezmyselná zlátanina, že sa to ťažko popisuje. Jediné, čo sa tu dá pochváliť, je vizuálne prevedenie a silné herecké výkony, ale aj keď sa herci snažia hrať naplno, scenár jednoducho neumožňuje, aby z toho vzniklo niečo zaujímavé. Nedotknutelnosť hlavnej postavy je miestami až úsmevná a jej motivácia je úplne debilná (dcéra, ktorá o ňu absolútne nejaví záujem). Dopozerať sa to dá. Teda pokial pri tom budete robiť ďalších desať vecí a občas si spomeniete, že vám na obrazovke beží epizóda seriálu.

Černý telefon (2021)

V okolí Denveru začne úradovať neznámy násilník, ktorý unáša deti. Do jeho spárov sa dostane aj Finney. Po únose sa ocitne v sklepe, v ktorom sa nachádza len matrac, WC a na stene visiaci telefón, ktorý očividne nefunguje. Čoskoro sa ale telefón stane jeho jedinou možnosťou k úniku. - Je to slušné, ale nie je to nič prevratné. To, že sa v BlumHouse v posledných rokoch viac než o strašenie zaujímajú o to, aby boli filmy dostatočne woke, je už klasika, ale že to obsahovo spadne až do takejto ležérnosti, to by som nečakal. Tešil som sa hlavne na Ethana Hawkea, ktorý v hororoch väčšinou stvárňuje ustarosteného otca a tu to vyzeralo na celkom fresh úlohu, ale vo výsledku sme sa tu v jeho podaní nejakých zaujímavých hereckých výkonov nedočkali. Za to Mason Thames a Madeleine McGraw ukázali svoje schopnosti a v budúcnosti o nich ešte budeme počuť. Scott Derrickson vo filme načrtol pár velmi zaujímavých tém (vzťahy medzi chlapcami, viera, osud matky a následne tvrdá výchova otca), ale ani jednu z nich akosi nedotiahol do konca, takže to nakoniec vyzerá ako všetky literárne diela Joe Hilla, ktorý ma svojou tvorbou nikdy nezaujal. Kino sa asi príliš neoplatí, keďže to na VOD vyšlo v rovnaký deň ako u nás v kinách.

První krev (2022) (seriál)

V meste Savannah sa znenazdajky začnú opäť objavovať monštrá, ktoré boli vyhubené pred dlhými rokmi. V rovnakom čase sa do seba zamilujú upírka Juliette a členka rodiny lovcov monštier Calliope. Obe sú pripravené po prvý raz vraždiť, takže nebude trvať dlho a v meste sa začne krviprelievanie. - Akosi som nemal čo nové pozerať a niečo staršie som po piatkovom zážitku u Stranger Things taktiež nechcel zapínať, pretože by mi to prišlo až príliš amatérske. Tak som nejakým nedopatrením narazil na toto a nebolo to úplne najhoršie. Vlastne ono je to fakt zlé, ale našlo sa tu pár vecí, vďaka ktorým si to udržalo moju pozornosť. Najviac ma zaujal vedlajší charakter Olivera, ktorý sa objavil len v niekolkých epizódach, ale nakoniec bol klúčovou postavou. Taktiež tu hrá príjemná moderná hudba (cunnilingus on my couch vedie, lol). Monštrá sú tu len digitálne a sú asi tak (ne)podarené, ako plastické operácie miestnych silných ženských charakterov, ktorých casting niekto vôbec netrafil. Napriek všetkým nedostatkom a celkovému woke nádychu ma to ale zaujalo a po finále som zvedavý na druhú sériu. Asi to je moje nové guilty pleasure. Seriál po jednej sérii zrušený, takže všetko, na čo som bol zvedavý, zostane nezodpovedané. Čiže hodnotenie ide dole.

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

He's not going to stop. Ever. Not until he's taken everything. And everyone. Zážitok na celý život, ktorý ani nemá zmysel nejako obšírnejšie komentovať. Všetko tu v rámci emócií funguje epicky a Dufferovci si už istotne zaistili to, že na nich svet nikdy nezabudne. To, ako do seba všetko od prvej po túto sériu excelentne zapadá, je dychberúce.

Men (2022)

Po traumatickom zážitku prichádza Harper na vidiek, aby si tu oddýchla a načerpala nové sily. Jej nové sídlo je nádherné a aj jeho majitel je príjemný človek. Pri prechádzke po miestnych lesoch narazí na nahého muža, ktorý ju začne sledovať. To je len začiatok teroru, ktorý bude nasledovať. - Po Annihilation, čo je jedna z najhorších vecí, ktoré som kedy videl, si u mňa režisér napravil meno. Men začína pozvolna a na začiatku pripomína desiatky klasických hororov, ale atmosféra sa pomaly začne stupňovať a nakoniec nepolaví až do úplného psycho záveru, ktorý na hororovej scéne už dlho nebol. Ten si už bude musieť vysvetliť každý po svojom, pretože je úplne otvorený, aj keď režisér v priebehu filmu pár vecí opatrne naznačil. Herecky zvládnuté výborne, tematika pracuje s negatívnymi emóciami ako trauma alebo vina perfektne a celé to dokáže vyvolať nepríjemné pocity, takže som spokojný. Hodnotenia tu ale určite budú rozporuplné.

Americký masakr (2022)

Po guvernérovom nariadení sú všetky rodiny nelegálnych prisťahovalcov presunuté do vládnych zariadení. Mladí previnilci dostanú možnosť oslobodiť sa, ak sa zúčastnia programu, ktorého cieľom je poskytovať starostlivosť osobám v zariadeniach pre dôchodcov. Túto možnosť sa rozhodne využiť aj JP, ale to, čo sa zdá byť jednoduchou cestou na slobodu, sa čoskoro zmení na utrpenie. - Je to taký crossover A Cure for Wellness a Get Out, ale velmi ma to bavilo. Dokonca až tak, že keby ma pred pár týždňami nerozmaznala štvrtá séria Stranger Things, dal by som tomu zrejme päť hviezd. Casting sa vydaril na jednotku, herecké výkony sú perfektné, má to precízne budovanú atmosféru a inteligentne podanú myšlienku, čomu sa po trochu rozpačitom úvode (AOC s Obamovým sloganom hope, lol) čudujem. Jenna Ortega je momentálne asi najvýraznejším hororovým talentom a stíha toho viac, než old school scream queens z osemdesiatych rokov. Tento rok už štyri solídne horory plus sa venuje natáčaniu Scream 6 a Wednesday pre Netflix. Snáď jej forma vydrží a taktiež sa dúfam bude dariť tomuto režisérskemu duu, pretože ma títo páni svojím debutom velmi príjemne prekvapili.

Abandoned (2022)

Mladý pár s dieťaťom sa presťahuje na vidiek, aby začal nový život. Ich nový dom má ale temnú históriu, ktorá začne po príchode vychádzať na povrch. Psychický stav Sary sa neustále zhoršuje a okrem seba samej začína ohrozovať aj svoje dieťa. - Nič prevratné, ale vďaka slušným hercom pozeratelné. Emma Roberts v posledných rokoch herecky dospela a už to nie je mrcha zo Scream Queens a American Horror Story, ale skúsená herečka, ktorá dokáže uveritelne zahrať aj takúto náročnú rolu. V rámci hororových scén je film slabší, ale velmi sa mi páčilo spracovanie záveru, ktorý má príjemné a až prekvapivo silné posolstvo. Na debut slušné, aj keď je ešte rozhodne čo zlepšovať. Myslím si, že Spencer Squire by sa dobre uchytil u štúdia Daily Wire, pretože to pocitovo pripomína nedávny Shut In, čo je len dobre.

Zločiny budoucnosti (2022) odpad!

Prvý raz od registrácie na ČSFD neviem, čo napísať ako obsah filmu. - Teraz neviem, či je David Cronenberg už senilný, alebo je problém vo mne, ale hodinu a trištvrte som sa pozeral na niečo, čo sa ani nedá popísať. Plejáda absolútne katastrofálnych hereckých výkonov, ktorá vyzerá, ako keby bola epizódou alebo sequelom k nejakému infantilnému seriálu. Radšej si zopakujte nejakú old school klasiku tohto režiséra, lebo toto som vydržal sledovať do konca len kvôli tomu, že ma to s každou pribúdajúcou minútou stále viac udivovalo svojou debilitou.