• Krátkometrážní

The Exorcism of God (2021)

Americký kňaz žije v Mexiku a je privolaný k žene posadnutej démonom. Napriek tomu, že s exorcismom nemá mnoho skúseností, podarí sa mu démona vyhnať a stane sa miestnym hrdinom. Po osemnástich rokoch je opäť privolaný k posadnutej žene v miestnom väzení. Zisťuje, že démon nikdy neodišiel a bude sa mu musieť opäť postaviť tvárou v tvár. - Keby názov neprezrádzal to najlepšie z celého filmu, dal by som určite päť hviezd za originalitu, pretože reverse exorcism som veru ešte nevidel. Bavilo ma to viac ako všetky Conjuringy a ich spin-offy, prequely, sequely a neviem čo ďalšie, v ktorých sa človek pozerá dokola na to isté každý rok. V tom špinavom mexickom väzení to má nepríjemnú atmosféru, masky sú hodně na úrovni a scenár prináša neustále nové prekvapenia. Ak sú hororové klišé podané takouto formou, nemám s tým problém, takže by režisér so svojím ďalším kúskom mohol prísť skôr než o osem rokov, ako tomu bolo teraz.

Offseason (2021)

Po tom, čo obdrží záhadný list o poškodenom pomníku svojej matky, sa Marie vydáva na odlahlý ostrov, kde pomník stál. Po príchode zostáva na ostrove uväznená, pretože je koniec turistickej sezóny. Čoskoro zistí, prečo ju jej matka pred týmto miestom vždy varovala. - Opäť velmi zaujímavý žánrový príspevok od Mickeyho Keatinga. Problém vidím v tom, že sa snažil v rámci tvorenia atmosféry v niektorých častiach až príliš podobať na mainstreamové horory z produkcie Jamesa Wana, čím to v mojich očiach ide trochu dole, pretože keby sa to celé nieslo v rovnakej atmosfére, ako temný záver, pozeralo by sa na to lepšie. Inak ale nemám čo vytknúť. Má to príjemne pochmúrnu atmosféru, skvelú Jocelin Donahue v hlavnej úlohe, pekné prostredie a vynikajúcu stopáž. Mickey Keating je zárukou indie kvality a dúfam, že to tak aj zostane.

The Seed (2021)

Tri ženy sa vydajú stráviť víkend v odlahlom sídle, ktoré patrí otcovi jednej z nich. Uprostred noci na pozemok dopadne neznámy objekt, z ktorého sa vyliahne podivný tvor. Ženy ešte netušia, že sú v obrovskom nebezpečenstve. - To nízke hodnotenie na IMDb po pár zhliadnutiach sa mi zdalo čudné, ale aj tak som to zapol. Nabudúce si musím dať na veci od Shudderu väčší pozor. Ono to nemá zlý námet, ale ten alien, ktorý vyzerá jak nejaký kríženec jazvečíka a lenochoda, je nesmierne úbohý. To by som ešte prežil, ale to, ako sa to po celý čas snaží vyznieť seriózne, som už nezvládol vstrebať.

Neviňátka (2021)

Mladá rodina sa presťahuje na sídlisko. Dve dcéry si tu nájdu nových kamarátov, s ktorými začnú tráviť čas. Deti postupne zisťujú, že sú vzájomne prepojené a majú zvláštne schopnosti. Skupina má ale svoj slabý článok, ktorý ich dostane do obrovských problémov. - Surová, precízne zahraná a patrične nepríjemná hororová dráma zo severu. Horory, v ktorých sú hlavným zdrojom zla deti, mám velmi rád. Na The Innocents mi najviac imponovalo to, že sa dej odohráva počas každodenného života rovno pod dohladom dospelých, a nie na nejakom izolovanom mieste, ako tomu v hororoch tohto typu býva. Nesadlo mi to úplne na 100%, ale pozerám, že filmy, na ktorých sa tento režisér podielal, vyzerajú väčšinou velmi zaujímavo, takže sa tento kúsok oplatí vidieť. Tiež dúfam, že sa k hororu ešte vráti, pretože má velmi netradičný štýl, čo sa v dnešnej dobe nevidí velmi často.

Crabs! (2021)

Malé americké mestečko sa chystá na ples. Z oceánu sa ale znenazdajky vyplaví horda krvilačných krabov, ktorí ničia všetko, čo im stojí v ceste. Nájde sa len zopár odvážlivcov, ktorí sú ochotní sa týmto monštrám postaviť, ale bude to krutý boj. - Takéto veci sú mojím Guilty Pleasure, takže som spokojný. Pocitovo to bolo podobné ako It Came from the Desert, ktorý sa pokial si dobre pamätám tiež objavil z ničoho nič bez oficiálneho releasu. Na filme je vidieť láska tvorcov k tomuto žánru, pričom poteší hlavne barová scéna, ktorá je ako vystrihnutá z Gremlins. Digitálne triky nie sú v rámci finančných možností úplne hrozné a občas sa objaví aj nejaká slušná gore scéna, takže pre fanúšika podobných záležitostí aj vďaka vynikajúcej stopáži naprosto uspokojivé. Pre ostatných odpad, ktorému netreba venovať pozornosť.

Fresh (2022)

Pre Nou je nesmierne ťažké nájsť lásku. Preto sa snaží využiť všetky moderné prostriedky a skúša rôzne zoznamky. Ani to jej však nepomáha. Všetko sa mení vo chvíli, keď stretne počas nákupu muža menom Steve. Po niekolkých stretnutiach sa do neho zamiluje, ale ešte netuší, že Steve plánuje niečo úplne iné ako spoločnú budúcnosť. - Keď som videl režisérku, očakával som nejakú feminazi / vegánsku agitku, ale vyklulo sa z toho niečo úplne iné. S výsledkom som spokojný, a hlavne som rád, že sa to vyhlo politickým alegóriam, pretože to, ako film zobrazil ''koncových odberatelov'', myslím úplne postačí. Rovnako som spokojný s hereckými výkonmi, len to mohlo byť celé o trochu kratšie. Ale za Heads Will Roll na konci tú štvrtú teda prihodím. Ak sa bude hulu držať týchto šikovných filmov ako toto alebo minulotýždňový No Exit, viem si predstaviť, že za chvílu kvalitou predbehne woke katastrofy z Netflixu. Len tak ďalej.

Bez východiska (2022)

Počas snehovej búrky je Darby nútená stráviť noc v budove so štyrmi cudzími luďmi. Počas hladania signálu na parkovisku zistí, že v jednom z áut je spútané malé dievčatko. Jeho únoscom musí byť jeden z ludí vo vnútri, takže je len na nej, aby zistila, kto ním je. - Má to atmosféru, má to napätie, má to výborných hercov, len to nie je horor. To je jediné, čo by som No Exit vytkol. Tempo to má vynikajúce, je tam plno prekvapení, a na to, že som mal zo začiatku pocit, že som takýchto vecí videl už milión, ma dej a jeho spracovanie potešili. Fanúšikovia thrillerov pôjdu s hodnotením zrejme ešte vyššie.

Vřískot (2022)

Po 25 rokoch sa v mestečku Woodsboro opäť objaví šialenec, ktorý vraždí v maske Ghostfacea. Nová doba so sebou prináša nové hororové pravidlá, takže nie je nikto v bezpečí. - Na to, že je to bez účasti Wesa Cravena, je to slušné. Potešila ma nová hra s hororovými pravidlami, podarený casting a príjemne zakomponované tváre z originálu. Dej má skvelé tempo, výborne graduje, a aj keď je už ku koncu jasné, kto je vrahom, má to podobne zábavné vyvrcholenie a atmosféru, ako prvý Scream. Jeden z tých lepších ''requelov'' posledných rokov.

Texaský masakr motorovou pilou (2022)

Skupina mladých kamarátov vyrazí do malého texaského mestečka Harlow. Po krátkej chvíli ale prichádzajú do kontaktu s legendárnym vrahom prezývaným Leatherface. - Máličko lepšie, než som čakal, ale bol by som spokojnejší, keby to vzniklo ako samostatný slasher. Využiť pôvodný film kvôli cca trom scénam je podla mňa úplne odveci, ale v dnešnej dobe sa vela kreativity od hororových tvorcov očakávať nedá. Krvavé scény sú pôsobivé a bodycount je slušný, pričom scéna v autobuse, na ktorú mi tvorcovia robili chute takmer polovicu stopáže, je vrcholom celého filmu. Ešte by som vytkol to, že sa väčšina krvavých scén odohráva v noci, čo je dosť škoda, pretože práve to odporné horko a dusno uprostred letného dňa pomáhajú v pôvodnom filme vytvárať nepríjemnú atmosféru. Inak ale v pohode, hlavne kvôli stopáži, počas ktorej to ani nestihne diváka začať nudiť.

Shut In (2022)

Matka s dvoma deťmi zostáva po príchode svojho násilníckeho manžela, ktorý je závislý na drogách, uzatvorená v špajzi, z ktorej sa nedokáže dostať von. Napriek bezradnej situácii je ale odhodlaná ochrániť svojich potomkov za každú cenu. - “We entered the entertainment space in order to deliver a message to Hollywood: You no longer have a monopoly,” Shapiro said. Aj keď Shut In Hollywood žiadnym spôsobom nezasiahne, som nesmierne rád, že niečo takéto vzniklo. A ten monopol Hollywoodu sa vďaka woke kultúre pomaly ale isto rozpadá. Joe Rogan, Elon Musk, The Daily Wire, UFC, NELK, The Babylon Bee a mnoho ďalších ''krajne pravicových'' osobností a spoločností s virálnym dosahom začalo konečne spolupracovať a ukazovať, že v jednote je sila, len treba posunúť bokom všetky nezhody. Shut In je vystavaný hlavne na hereckom výkone Rainey Qualley, ktorá odtiahla celý film sama a velmi sa jej darilo. Velmi príjemné je aj celkové vyznenie filmu, hlavne záver, ktorý mi ako pravému sedliakovi vyčaril úsmev na tvári. Pevne verím, že budú aj ďalšie projekty od The Daily Wire aspoň na takejto úrovni, to by ale myslím Dallas Sonnier mal zabezpečiť, keďže je podpísaný pod tie najväčšie indie pecky posledných rokov, a to nie len z hororového žánru.