• Krátkometrážní

Pearl (2022)

V roku 1918 žije Pearl na odlahlej farme spolu so svojimi rodičmi. Svet je ovplyvnený vojnou a pandémiou, ale ona aj napriek tomu sníva o tom, že raz bude hviezdou. - X malo aspoň gore, toto nemá okrem triviálneho príbehu čo ponúknuť. Teda vlastne by aj mohlo, keby v poslednom desaťročí nevznikli žánrové pecky typu Starry Eyes alebo The Perfection. Alebo keby mal Ti West talent. Alebo keby výprava vyzerala aspoň trochu na to, že sa to odohráva v roku 1918. A takto by som mohol pokračovať donekonečna. S týmito vizuálne vyparádenými ale obsahovo takmer prázdnymi kúskami už u mňa režisér nezaboduje a zúfalá snaha poukázať na to, aké to mali ženy počas vojen ťažké, tak to mu teda vôbec nevyšlo.

V/H/S/99 (2022)

Hororová antológia zložená z príbehov, ktoré sú zachytené na videokazetách a odohrávajú sa v roku 1999. - Celkom spokojnosť. Prvý príbeh o výprave do podzemia a čudnej kapele nezaujímavý. Druhý príbeh s hazingom už je na úrovni, má klaustrofobickú atmosféru a pekné dievčatá, pričom je vidno, že skúsený režisér Johannes Roberts vie, čo hororoví fanúšikovia od hororov takéhoto formátu chcú. Tretí príbeh, v ktorom hrajú prím niggas z Detroitu, ma nezaujal vôbec ničím a celkom intenzívny hype okolo jeho režiséra menom Flying Lotus je mi záhadou už niekolko rokov. Štvrtý príbeh super. Tyler MacIntyre má velmi špecifický prístup k teenage hororu a podobne ako u Tragedy Girls sa mu darí velmi dobre zvyšovať intenzitu a zvolenou tematikou ma príjemne prekvapil. No a na úplný koniec to najlepšie zo všetkého. Manželia Winterovci sú na hororovej scéne tento rok asi najpríjemnejším prekvapením. S nulovými rozpočtami a gumovými maskami dokážu tvoriť podmanivé Found Footage kúsky, ktoré ma ani na sekundu nepustia a nesmierne sa pri nich bavím. Keby pijem, tak ich zavolám na pivo, ale keďže alkohol z duše nenávidím, budem si len užívať ich tvorbu, dokial ich neobjaví niekto z väčších štúdií a nezačne im diktovať, ako sa točia horory. Tento diel V/H/S sa celkom podaril.

The Loneliest Boy in the World (2022)

Ak si Oliver do týždňa nenájde kamaráta, pôjde naspäť do blázinca. Keďže je trochu iný ako ostatní, rozhodne sa hladať na miestnom cintoríne, kde po nedávnom leteckom nešťastí o nových priatelov rozhodne nebude núdza. - Už si velmi nepamätám, o čom boli režisérove predchádzajúce horory, ale aspoň po technickej stránke sa mi to zdalo o niečo vyspelejšie. Ako horor to príliš nefunguje a v rámci komédie sa nájde len zopár scén, ktoré dokážu zaujať, pretože je tu pre mňa neznesitelný suchý britský humor. Dve hviezdičky aspoň za toho zombie jazvečíka a zopár scén, u ktorých som sa mierne pousmial. Vyzerá to však, že z režiséra talentovaný hororový tvorca nebude, takže by nebolo odveci, keby zmenil profesiu.

Ohavný (2022)

Spevák Oliver Sim sa počas živého vystúpenia v talk-show odváži k svojmu coming outu. Tento čin bude mať pre neho a ludí okolo nepríjemné dôsledky. - V podstate nepozeratelná odpadová záležitosť. Prečo teda tri hviezdičky? Pretože som mal u sledovania pocit, ako keby niekto hudbou, kamerou, réžiou a nasvietením vytvoril horor, v ktorom je ústredným charakterom mix Jamesa Patricka Marcha a Liz Taylor, čo sú dva top charaktery z mojej srdcovky AHS Hotel. K tomu minútková poloamatérska Splatter sekvencia v živom prenose, takže jo, takéto veci ja osobne rád.

Two Witches (2021)

V prvom príbehu sa tehotná žena po stretnutí s čarodejnicou stane obeťou temnej kliatby, ktorá u nej vyvoláva násilné vidiny. V druhom príbehu sa vzťah dvoch spolubývajúcich začne rozpadať, keď Masha začne znepríjemnovať život Rachel. - Nie je to úplne najhorší celovečerný debut, ale je tu až príliš poznať, že režisérovi chýbajú skúsenosti. Ako píše kamarát dannyyy, príbeh s Mashou by sa v rukách šikovného režiséra s poriadnym rozpočtom stal svetoborným hororom, ale v tejto forme ide len o zaujímavý námet, ktorý nie je dotiahnutý do úspešného konca. Vášeň pre horor tu bezpochyby cítiť je. Je dosť možné, že sa tento neprehladný chaos vysvetlí v pokračovaní, ktoré podla záveru režisér plánuje, len by to chcelo sympatickejší casting a hlavne prepracovanejší scenár, pretože v niektorých momentoch som ani nevedel, o čom to vlastne postavy točia.

Čuník (2022)

Kvôli svojej nadváhe je Sara terčom posmechu medzi svojimi rovesníkmi. Šikana dosiahne vrcholu, keď jej miestne dievčatá pri bazéne vezmú všetky veci a ona musí kráčať domov len v plavkách, čo je pre ňu kvôli nadrozmernej postave ponižujúce. Po ceste narazí na tajomnú dodávku, v ktorej sú tri dievčatá, ktoré jej práve ublížili. Nie sú však samé, pretože vodičom je neznámy psychopat s vražednými chúťkami. - Ďalší všeobecne pozitívne prijatý horor zo Španielska, ktorý mne osobne vôbec nesadol. Značnú vinu na tom nesie nechutný anglický dabing, ktorý pripomína český dabing k À l'intérieur z 2007. Postavy sú nesympatické, logika sa tu nedá nájsť snáď v jedinej scéne a ani po finále nezostane divák ovela múdrejší. Naviac nechápem, prečo tu žena, ktorej tiahne na štyridsiatku, hrá tínedžerku, ktorá si musí neustále robiť domáce úlohy. Rozumiem tomu, že sa to niekomu, kto si šikanu v tejto alebo aj akejkolvek inej podobe niekedy zažil, môže páčiť, ale ja som tu nenašiel nič, čo by ma aspoň trochu zaujalo.

The Accursed (2022)

Po smrti svojej matky prijíma Elly prácu, pri ktorej sa má starať o dôchodkyňu, ktorá je pripútaná na lôžko. Po príchode zisťuje, že v dome sa dejú čudné veci, ktoré súvisia s majitelkinou minulosťou, a že jej práca bude pre ňu obrovskou výzvou. - Tomuto projektu som dosť veril, pretože takéto fajnové ženské herecké kombo sa v hororoch neobjavuje velmi často. Výsledok je ale trpkým sklamaním, pretože film má strašne pomalý dej, ktorému by podla mňa ovela viac svedčala 20-30 minút trvajúca krátkometrážna forma. V závere to síce výrazne ožije, ale divákovi je dávno jasné, ako to celé dopadne, takže finále so strašiakom, ktorý je síce celkom slušne spracovaný, už výsledný dojem nezlepší. Režiséra odpisovať ešte nejdem, pretože už teraz pracuje na troch ďalších hororoch, pričom každý z nich má iného scenáristu. A práve v scenári tkvie podla mňa najväčší problém The Accursed, takže na režisérovu ďalšiu tvorbu som stále zvedavý.

Vidím vás (2022) (seriál)

Rodina sa nasťahuje do nového domu, aby tu začala nový život. Znenazdajky sa v ich poštovej schránke objaví list, v ktorom autor tvrdí, že sleduje každý ich krok a nemieni s tým prestať. Pre rodinu sa tak namiesto radosti z nového bývania začína desivá nočná mora. - Asi najhoršia vec spojená s menom Ryan Murphy, ktorú som zatial videl. Prvá epizóda, ktorú režíroval on sám, je fajn a miestami pripomína atmosférou a prácou s kamerou a ozvučením v dome AHS Murder House. To čo sa rozbehne potom, ma už vôbec nebavilo a vlastne pár minút po dopozeraní ani neviem, o čo tam išlo. Herecké obsadenie sa celkom podarilo a okrem skúsenej Naomi Watts je tu viacero pre mňa nových tvárí, ktoré by som v budúcnosti chcel vidieť v nejakom horore znova. Problémom je to, že vďaka nedostačujúcemu scenáru sa žiadna z postáv na ploche 6 hodín ani nestihne poriadne prejaviť, takže je to celé strata času a aj podla nulového marketingu si myslím, že to natočili ludia okolo Ryana Murphyho bez nejakých väčších ambícií. Najväčším hororom celého seriálu je prekvapivo bývalý sexsymbol Jennifer Coolidge, ktorá kvôli všetkým plastikám a botoxom vyzerá ako Wayansovci v White Chicks.

Prokletí městečka Bridge Hollow (2022)

Mladá rodina sa presťahuje z Brooklynu do malého mestečka Bridge Hollow, ktorého obyvatelia berú oslavy Halloweenu neuveritelne vážne. Hlavnou atrakciou je legenda o Stingy Jackovi, ktorý sa snaží o to, aby bol každý deň v roku ako tento strašidelný sviatok. Po tom, čo Sydney zapáli sviečku vo vnútri tajomného artefaktu, začnú halloweenske dekorácie ožívať a mestečko sa ocitne v obrovskom nebezpečenstve. - Do tohto hororu som vkladal velké nádeje, ale skončilo to len ako taká jednorazová chuťovka, ku ktorej nebudem mať dôvod niekedy sa vrátiť. Marlon Wayans a Priah Ferguson majú medzi sebou dobrú chémiu, ale vadili mi zúfalo nevyužité vedlajšie postavy, ktoré tam boli ako keby len do počtu a vývoju filmu nijako nepomáhali. Kostýmy sú super a sviatočná atmosféra malého mestečka funguje, a aj keď oživené dekorácie boli k videniu vo viacerých hororoch poslednej dekády, tento námet ma zrejme nikdy neomrzí. Jeff Wadlow je schopný režisér, ale točí už skoro dvadsať rokov a ešte nenatočil nič, čo by nejako výraznejšie vynikalo.