Ohňostroj (1997)

Kitano je legenda a tohle jeden z jeho nejlepších kousků. Má svůj ojedinělý styl, který když vám sedne , tak budete pětkovat. Geniální míchanice ťamanského přehrávání, melodramatu, melancholie, brutality, introvertního macho hrdiny z jiného časoprostoru, artových postupů a bůh ví čeho ještě, okořeněná skvělou hudbou. Intelektuální diváky možná bude nutkat k analytickým rozborům. Toho se chci vyvarovat, jen bych rád nezapomněl tu originální a jedinečnou chuť mňamky, co tu Pan Kitano navařil.

X+Y (2014)

I když má film celkem jednoduchou příběhovou linii, ve výsledku působí roztříštěným dojmem. Trochu problém, pokud má hlavní hrdina autismus střední intenzity s neschopností se emočně napojit na kohokoli. Takovýmu típkovi se nedá moc fandit a příběh by nefungoval. Tady se to řeší tak, že chlapec se chová někdy jako postižený a někdy jako téměř zdravý, malinko nesmělý jedinec. To ve výsledku působí dost nevěrohodně. Jakoby se tvůrci nemohli rozhodnout pro koho to vlastně chtějí natočit ? Pro lidi co chtějí přemýšlet o jinakosti a navázání vztahu s odlišností, nebo pro lidi co chtějí fandit filmově - sportovní šabloně a nebo pro domácí hospodyňky, které si chtějí hlavně pobrečet ? Konec filmu je nechutně manipulativní, hodně za čárou. Kdyby pokračoval v podobném duchu ještě 15 minut, možná bych uvažoval i o odpadu. Nakonec dávám čtyři hvězdy a to pouze za to, že jsem se během sledování a chvilku i po něm, cítil lepším člověkem než ve skutečnosti jsem.

Obhájce (2011)

.Kriminální příběh a soudní drama zároveň. Kvalitní předloha, scénář, herci, režie a hudba. V rámci žánru toho nelze skoro žádat víc. Mrzí mne posledních 30 minut, které jsou plné snahy příběh za každou cenu vygradovat "nečekanými" zvraty a efektně ukončit. Tam někde padá moje hodnocení z jasných pěti na rutinní tři hvězdy. Mám ale slabost pro to, když se tvůrcům podaří předložit postavy, z kterých je pod hlavní linií příběhu cítit takový odžitý nadhled, kdy se vyjadřují úsporně a nedoslovně. Tahle skrytá cennost, kterou ctí scénárista i režisér mi způsobuje tiché spříznění a to ve filmech hledám především. První hodina je toho plná a za to nakonec dávám plný počet.

Bosch (2014) (seriál)

Nadrůměrný kriminální seriál, který v mnoha ohledech předčí i tolik adorovaný Temný případ. Nekoná se zde žádná filozofická exhibice, žádný okultismus, žádné nasílu navozované tajemno a rutinérsky předkládaná melancholie. Tohle vyprávění se většinu času drží při zemi, jsou zde uvěřitelné charaktery bez křečí, úsporné a nedoslovné dialogy, dobrý casting, perfektní vedení herců a v první řadě skvělý Titus Welliver v hlavní roli. Jen jedineční herci dokážou zahrát svou roli s takovým charismatem a přitom velmi civilně a uvěřitelně. Až do čtvrté epizody jsem nepochyboval o pěti hvězdách, tam ale přijde dost neuvěřitelný dějový zvrat, který mé nadšení nahlodal. Předposlední díl pak připomene béčkovou seriálovou konkurenci. Dost mi vadil i herec jedné sebevědomé grimasy jménem Lance Reddick. Seriálu by asi taky pomohlo osm epizod místo desíti. Přes tyto výhrady jde o naprostou špičku v žánru kriminálního seriálu. S01 -100%, S02 - 80%, S03 - 60%

Resident Evil: Zánik (2007)

Jeden z těch lepších dílů. Mille to sluší a je uvěřitelná v nasrané poloze. Jen jí nenuťte do okamžiků, kde by měla být skutečnou herečkou.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Mission: Impossible je marketingová značka. Málokdo neví do čeho jde. V tomhle případě dostanete přesně, co očekáváte. Dokonale technicky provedené, originální a vypiplané akční scény. Čtvrtou hvězdu přidávám za několik okamžiků, kdy se film nebere zas tak moc vážně a se slušivým nadhledem sám sebe shazuje. Dokonce i Cruise si udělal srandu ze svý výšky a to mu sekne. Těch okamžiků tam mohlo být víc.

Lucifer (2016) (seriál)

Další série kriminálních 45 minutových zápletek, které musejí být díky tomuto malému prostoru nutně trochu blbé. Policajtka krasavice a Lucifer, další z řady geniálních asociálů, tentokrát okultně z pekla. Jiskření mezi nimi, Luciferovo mimózní glosování naší reality, někdy humor z toho. Všichni hodně sexy i ten černej anděl. Ryzí kalkul tvůrců, kteří mnohokrát opakovanou a úspěšnou šablonu vyplnili mystickou nádivkou a osadili druholigovými herci. Ještě jsem seriál nehodnotil pouze po pilotu, ale tady si to klidně dovolím. Neoriginální, vypočítavé a nic víc. V tomhle nebudu pokračovat. Za ty fórky jednu hvězdu navíc.

Kalvárie (2014)

Brendan Gleeson hraje moudrýho, empatickýho kněze a jako vždycky hraje skvěle. Ale ani on nedokáže zachránit tuhle šablonovitou agitku, která je plná naprosto neuvěřitelnejch dialogů, ve smyslu, že takhle si prostě lidi mezi sebou nepovídaj. Ani na irskym venkově. Velké zklamání, protože na tenhle film jsem se doopravdy těšil.

První rána (1996)

"Chanovka" z devadesátých let. To znamená dokonalalou akrobacii, hloupý děj a ťamanské herectví. Má to svoje kouzlo a chápu jeho fanoušky.

Špión (2015)

Přesně tyhle role neohrabané, tlusté ženské, která zvládá nemožné, Melissu McCarthy proslavily. Právě pro ně jsem jí dloho nesnášel. Až ve filmu St. Vincent ukázala, že by skvěle zvládala i charakterní role, a já ji vzal na milost. Jenže prachy a sláva jí budou vybírat tuhle "komickou" postavu i napříště. Tady slonice Melissa "komicky" skáče přes auto, honí na mopedu auto, srovnává se s manekýnou, platonicky miluje supermuže a přepere řadu agentů, legrace to ale není žádná. Ve skrytu duše si přeju, aby jí jako kdysi Billa Murraye, tohle zaškatulkování začalo líst krkem a aby se na to už vybodla. Jinak měl film dost peněz na výpravu, na dobře se parodujícího Stanhama a Jude Lawa. I tak jsem to ale nemusel vidět.