• Krátkometrážní

Kdyby radši hořelo (2022)

Viděla jsem kus, když to zrovna běželo v televizi a musím říct, že je to přesně ten typ buranské komedie, který nemám ráda. Plno stereotypů a vtipu po málu.

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

Pohádka mě mile překvapila. Potěšil mě svěží nápad s postavou vědce badatele, který se snaží vše logicky vysvětlit a tím tvoří v pohádkovém světě různé komické situace. Je pravda, že celý film je trochu vážnější, ale to mi vůbec nevadí. Pohádka přeci nemusí být vždy dětinsky jednoduchá a usměvavá. Vizuální stránka je moc pěkná, s televizně točeným Tajemstvím staré bambitky 2 se to vůbec nedá srovnávat. Vysoká sledovanost, přes 3 mil. diváků u televizí, je také zajímavým ukazatelem povedenosti. Zkrátka výsledek mě potěšil - o to víc, že jsem se na natáčení i sama částečně podílela.

Kuciak: Vražda novináře (2022)

Srozumitelné objasnění případu, avšak škoda dlouhých úseků z výslechu, které se táhly a byly bez titulků, takže aktérům nebylo příliš rozumět.

Mára jde do nebe (2022)

Mára je bohém. Bohužel pro mě osobně představuje arogantně nesympatickou osobu, která si jde sebevědomě za svým cílem, avšak na úkor všeho ostatního. Jistě si zaslouží obdiv za obrovské sportovní odhodlání a pevnou vůli, nicméně sprosté buranské chování tento kredit podstatně snižuje. Dokument taktéž otevřeně ukazuje pesimistický přístup manželky k Márovu chování. Celkově to na mě působí jako takové toxické prostředí, kde si sice lidé plní sny, avšak pro běžný život jsou nesnesitelní.

Mimořádná událost (2022)

Zpočátku výborné vtipy a vystižení "typických pasažérů" vlaku. Později však narážíme na několik nelogičností: směr vlaku wtf? proč hasiči čekali v jiné stanici, když vlak couval? A děj se postupně šponuje do tak nerealistických scén, že rozum zůstává stát. Co autor chtěl říct snad zamýšleným sexuálním stykem mezi podivínem a mladou holčinou? Kdo jsou ti lidé na konci filmu, proč se změnili? Zkrátka mimořádně nechápu.

Na nože: Glass Onion (2022)

Kam zmizel brilantní vtip a nadsázka z prvního "dílu" Knives Out? Zase Covid? Prosím už ne... Glass Onion sice opět pracuje s nečekanými zápletkami a objevnými vysvětleními, nicméně díky přesunu děje na ostrov s partou nesympatických boháčů, se z filmu stává výrazně nudnější podívaná. V úvodních 20 min jsem hned několikrát usnula. Jako celek to sice není špatná detektivka, ale působí víc strojeně než prvotní Knives Out, kde zápletka, v rámci rozhádané rodinky, působila o poznání zajímavěji. A mimochodem, vysvětlil někdo vůbec toho záhadného týpka, který se random procházel záběry?

Neskutečná Anna (2022) (seriál)

Ani nevím, proč jsem se to nakonec rozhodla dokoukat. Téma podvodnice, která převezla spoustu povrchních New Yorčanů, kteří v ní viděli jen zlaté prasátko je sice zajímavou sondou do tamní společnosti, nicméně herečka Anny je tak šíleně nesympatická, že absolutně nechápu jakékoli sympatie vůči ní. Místo toho, aby konec směřoval k rozpletení hádanky a ukázal, že Anna je sice svá, nicméně v mnohém měla pravdu, tak jsem nabyla dojmu, že si svou vinu naopak plně zasloužila a spíš než o geniální dítě šlo o geniálního fracka, který není schopný navázat opravdový lidský kontakt a je plně soustředěný pouze na peníze.

Pět let (2022) (seriál)

Seriál krátkého formátu, který chcete vidět až do konce. Hodně povedený je závěr seriálu, realistický a výstižný. Je pravda, že určité momenty (jednání s vydavatelkou nebo s matkou Terezy) jsou dialogově trochu zvláštní, ale herecké výkony hlavních postav jsou přesvědčivé. Hezky to vystihuje aktuální téma znásilnění a definice toho, co vlastně tohle slovo znamená. Bohužel při pohlédnutí na komentáře, pod tímto seriálem, je vidět, že naše česká společnost ještě stále nemá jasno v tom, že slova jako: "přestaň" či "ne" jsou dostatečně silnými signály k tomu, aby partner/ka činnost přerušil/a. Každý holt není nastaven tak, že při nekomfortní situaci začne křičet a kopat kolem sebe... můžete prostě zamrznout. A to nijak nesnižuje prožitek z celé trýznivé situace.

Podvodník z Tinderu (2022)

Poutavý dokument. Osobně celkem chápu první kroky, ale jakmile by mě někdo požádal o několika tisícovou půjčku v dolarech, asi bych se hned neběžela nadšeně zadlužit... Každopádně je opravdu smutné, že peníze opět řeší všechno a hlavní "lovec" už zase žije svůj fake milionový život, mezitím, co holky splácí...

Prázdná přepážka (2022) (studentský film)

Čekala jsem sice podle traileru rychlejší tempo, ale to nic nemění na brilantní stylizaci a hravém způsobu vyprávění. Je to na jednu stranu minimalistické, ale vyjádří to přesně to, co je třeba (drobné herecké akce, akcenty kamerou). Jsem ráda, že se studenti nebojí experimentovat. Film lehce pesimisticky vykresluje prostředí české pošty, ale nezapomíná na vtipné momenty. Za mě velký palec nahoru!