Amélie z Montmartru (2001)

Nádherne hravý a šibalský film, ktorý vás zahreje tak hlboko pri srdci, až sa budete čudovať ako veľmi dokáže film zasiahnuť človeka. Magická Audrey Tautou, dnes už legendárna hudba (ktorú odhráva každý, kto sa aspoň trochu naučí hrať na klavír), atmosférická kamera a veľmi chicovný scenár tvoria možno najlepší romantický film pre rojkov všetkých druhov.

Švýcarák (2016)

Film, ktorý vo vás zbúra všetky možné stĺpy, o ktorých si myslíte, že podopierajú logický svet. Nádherne myšlienky načrtnuté len tak ledabolo, prevedené do extrémne naturálnych a jednoduchých konštrukcií, ktoré majú od filozofickej terminológie veľmi ďaleko. Napriek tomu presne vyjadrujú problémy v spoločnosti, predsudky a pre nás "neriešiteľné" situácie, ktoré ak sa na nich pozrieme z diametrálne odlišného pohľadu, pohľadu nezainteresovaného (mŕtveho) človeka, ktorému musíte vysvetľovať "pravidlá" v dnešnom svete ako malému dieťaťu, uvidíme veľmi jednoduché riešenie a zároveň absolútnu nezmyselnosť v našom občasnom konaní. Práve jednoduchosť je kľúčom k úspechu v tomto bizarnom filme s neuveriteľnou hudbou, skvelým obsadením a scénami, ktoré v ľuďoch určite zarezonujú, či už kladne alebo záporne. Určite to nie je film pre každého, každý by sa však mal pokúsiť rozoznať a porozmýšlať o motivácii, ktorá viedla tvorcu k vytvoreniu tohto úžasného filmu.

Rezistence (2015)

Veľmi podobné jednotke, rovnaké výčitky platia aj pre druhý diel (mizerné dialógy, príliš mnoho zvratov, zmätočné motivácie postáv, trochu strnulí herci). Dej ma oproti jednotke trochu sklamal, ale koniec je celkom sľubný. 55%

Divergence (2014)

Keď som sa do tohto filmu púšťal, myslel som si, že po zhliadnutí dám isto odpad!, čo sa ale kupodivu nestalo. Film má celkom premyslený svet, ktorý ma bavil. Problém nastáva pri tých sladkých bláboloch, z ktorých by sa nejednému scenáristovi zalepila prdel, keby niečo také vyprodukoval, no a tie dlhé, významné pohľady, čo zaberali polovicu minutáže filmu? Obsadení sú hádam, všetci teenageri Hollywoodu, ktorí sa v poslednom čase "presadili" obdobnými romantickými kúskami. Ale aj tak, celkom podarená akčná sci-fi s citeľným ženským rukopisom. 65%

Miluj souseda svého (2014)

Bohužiaľ, film bez originality. Režisér čerpá z vyčerpanej témy a ponúka nám vyčerpávajúcich 100 minút, počas ktorých sa neraz pozriete na hodinky, pretože presne budete vedieť, čo vás čaká dopredu a nudíte sa. Zachraňuje to akurát tak Bill Murray, ktorý žiari medzi hereckým zastúpením (N. Watts si už dúfam nezahrá nič v súvislosti s tým, čo stvárnila v tomto filme), inak mi film nič nedal a som presvedčený, že naň zabudnem do týždňa, pretože rovnaký typ filmu tu už bol 1000x (drsňák sa skamaráti s chlapcom a nečakane sa z nich stane zohratá dvojka). Ó a ešte zopár hlášok bolo vynikajúcich, inak priemerných a nevýrazných 50%.

Dovolená za trest (2014)

Klasický Sandlerovský film, má veľa vtipných momentov, kde sa môžete vyrehotať, ale taktiež trápnych, pri ktorých by ste film najradšej zaradili do odpadu. Drew mala zopár nehereckých momentov, Sandler zopár typických póz i grimás a Crews zopár trápnych, ale pre mňa veľmi vtipných vstupov (what is wrong with me?). Podobné komédie sa ťažko hodnotia, ale nakoniec dávam 60%.

Boj sněžného pluhu s mafií (2014)

Jedno sa musí severanom uznať - majú vynikajúci zmysel pre humor. Svojim podivným a absurdným spôsobom vedia vyčariť úsmev na perách aj tej najkritickejšej duši, v prípade tohto filmu to platí dvojnásobne. Jednoduchý film s jasnou líniou, ktorá sa možno občas zadrháva na nepotrebných scénach, ale silné pasáže to dostatočne vynahradzujú. Stellan Skarsgard zahral svoju jednoduchú postavu s kamennou tvárou presvedčivo (úprimne, ten výraz má prakticky v každom filme) a hlavný záporák (P. Hagen) je tak absurdne hrozný, až sa stal pomaly najlepšou postavou filmu. Vynikajúca tragikomédia, ktorej sa dá málo čo vytknúť. 83%

Balada o sedmi oběšených (1968) (TV film)

Diela o ľuďoch vedomých si presného času vlastnej smrti, bývajú zväčša zaujímavé, čo potvrdil aj tento film. Pre mňa nečakane silný zážitok, úspešný útok na city a komplikovaná látka na premýšľanie. Bohužiaľ sa minulosť postáv nerozvinula do takej hĺbky, ako by sa možno patrilo a mne osobne chýbali aj nejaké informácie o atentáte (viem, že tento film má skôr len vyvolať určitý pocit, ale podľa môjho názoru by rozvedenie do hĺbky len a len prospelo). Nečudujem sa, že komanči tento film zakázali, veď predsa podnieťuje ľudí, aby sympatizovali s atentátnikmi, ktorí chceli zabiť vysoko postaveného úradníka v Rusku. Skvelý zážitok a dôkaz, že slovenský film má čo ponúknuť. 80% P.S. Milka Vášáryová bola riadna kočka---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- + pocity, kvalitné obsadenie, myšlienky---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- - neodstatočné rozvedenie, občas smiešna kamera (ale na tú dobu to bolo asi normálne)---------------------------------------------

Dítě číslo 44 (2015)

Zaujímavý film, ktorý svojou atmosférou v prvej polovici veľmi dobre vykresľuje život vtedajších občanov ZSSR - plný strachu a úzkosti, že ktosi stojí za dverami a počúva. Taktiež sa mi veľmi páčilo dobové spracovanie (možno až na počítačovo dorobené továrne v Rostove, ktoré vyzerali skoro ako z animáku), plagáty, vlakové tabule, kostýmy...Najväčším problémom filmu bolo, že mal dve hlavné dejové línie, ktoré sa bili a nedopĺňali. Línia hľadania masového vraha spolu s líniou vzostupov a pádov sovietskeho dôstojníka sa na konci spojili v nelogickú situáciu, kde sa obe línie vyriešia a všetko dobre dopadne. Film mal aj iné chybičky, ktoré nakoniec pokazili celkový dojem z filmu, najmä pretiahnutá druhá polovica filmu, kedy som sa na hodinky pozrel najmenej 10x. Rozporuplných 65% ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ + tiesnivá atmosféra, prostredie, kostýmy, Tom Hardy ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ - dejová štruktúra, nelogické striedanie ruštiny a angličtiny s ruským prízvukom, niektoré propagandistické výroky (nacisti mali drogu, ktorá robila z ľudí netvory bažiace po detskej krvi? - viem, že to bolo v rámci vykreslenia sovietskej propagandy, ale na tomto som sa z chuti zasmial), vedľajšie postavy nedostali dostatok priestoru (herec ako Charles Dance dostane 3 minuty? seriously?), scenár mal občas slabé miesta ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Černé moře (2014)

Obstojný thriller, ktorému sa nedá uprieť jedna či dve dobre vymyslené a vyhrotené scény, tieto sa však striedajú s občas príliš nezáživnými intermezzami. V určitých momentoch pokrivkáva logika, napr. kapitán vezme na ponorku 12 ľudí, z čoho sú dvaja "amatéri" bez skúseností. Viem, že mal kapitán otcovský komplex, ale vziať na palubu chlapca bez skúseností? Z ktorého sa naviac v najpotrebnejšej chvíli vykľuje príležitostný potápač? Kladom je Jude Law, hoci mal v angličtine jemný ruský prízvuk a do polovice filmu som si myslel, že vie tým pádom aj po rusky. Najväčším záporom filmu - predvídateľnosť. 60% ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- + Jude Law, napätie, kamera ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- - nerozvedené vedľajšie postavy, logika, náhodovosť, predvídateľnosť -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------