Depeche Mode: Walking in My Shoes (1993) (hudební videoklip)

Pro mě jeden z nej jejich songů. Miluji temný hlas Davida z kterého na míle čpí tragika, osudovost a všechen světabol světa, který se line, jako rajský plyn a nakažlivě se rozpíná do všech stran. Nejraději ho poslouchám v autě. Jakkoliv je temný, depresivní a tíživý, pro mě je naprosto povznášející a geniální. Spolu s Home jsou to opravdové klenoty.

Rytíři spravedlnosti (2020)

Jensen je prostě génius a tenhle jeho majstrštyk je horkej kandidát na nej film roku. Je, až neuvěřitelný, jak si dokáže pohrát s dějovou linkou a psychologií postav. Madse jsem snad ještě neviděla takhle nasranýho. Shodil háro na ježka, nechal narůst fousiska a ukázal, jak parádně umí vzít spravedlnost do svých rukou a střílení na živé terče, je jeho hlavní koníček. Ovšem to ho k tomu musela nejprve vyprovokovat partička magorů v čele s Nikolou šohajem, který minimálně půl roku absentoval v Barber shopu a nechal si narůst šílenej květák, nasadil brejlíčky a ukázal, jak mu to jde náramně s číslama. Nicolas IT neurotický magor posedlej špičkovou technikou a žrádlem a nakonec Larsik, který umí krásně vyšpulit prdel na strništi. Nečekejte nějaké normální týpky, to u Anderse nepřipadá v úvahu. Ďábelskej scénář, dokonalá režie a k tomu dvorní herecké stádo, kde absentovali, už jen Thomsen s Pilmarkem. Geniálně rozehranej příběh, který postupně graduje přes černou komedii, temnou atmosféru, brutální vyvražďovací střílečku, až ke kýčovitému vánočnímu finále, které by záviděl i slovutný Hollyúd. Ty vánoční sexy svetříčky a strašlivá koleda v podaní Nicolase na lesní roh, tak to mě definitivně odrovnalo. Tohle si opravdu může dovolit jenom Anders. A je to parádní pokoukání. Asi nejvíc mě oslovila chvilka Marcuse s Ottou ve stodole, kde si nalívali čistého vína. A pak vztah Otty s Marcusovou dcerou. Nikolaj také konečně ukázal svou empatickou stránku. Takže Andersi, miláčku doufám, že už máš v hlavě další vymazlenej scénář a brzy nás oblažíš dalším skvostem se svými oblíbenými koníky ve skvělých rolích. Je taky možný, že Amíci spáchají ve své nadutosti zas nějakej ohavnej rymejk s otřesným obsazením, protože se jim nebudou chtít číst titulky, jak u nich bývá zvykem. Naposledy to byli Nedotknutelní a Mrazivá pomsta. Kdyby ty prachy poslali raděj na likvidaci plastů v oceánech, udělali by mnohem líp.

Jako za starých časů (1980)

Goldie a Chevy jsou roztomilá dvojka a byli skvělí, už v Nečisté hře. A tady jsou prostě k sežrání. Bývalí manželé se kočkují celý film. S nimi hromada psů, potrhlý sluha a upjatý manžílek. Konverzační hříčka, plná skvělých momentů. Goldie byla fakt kočka a Chevy velkej sympaťák. Tohle je velká nostalgie a vzpominka na filmy, které se, už dneska netočí. Pátá hvězdička za staré dobré časy, které se, už bohužel nikdy nevrátí.

Léčitel (2017)

Kdybych nevěděla, kdo to natočil, tak bych si myslela, že v tom má prsty Hallström. Je to přesně jeho styl. Dojemný příběh, krásná příroda, super hudba a velmi sympatičtí herci. Takový pohlazení na dobrou noc s krásným happy endem. Milé zamyšlení nad tím, že když máme dar od boha, není dobré ho hned odmítnout. Může přijít chvíle, kdy toho budeme litovat. Ale na druhou stranu můžeme i prozřít. Oliver je velmi pohledný hošík, už v Domě na kopci mě velmi zaujal.

Melancholie (2011)

Tohle je pro mě jednoznačně filmovej zážitek a Lars se melancholicky utrhl ze řetězu a nahnal velmi zvučná jména na jednu hodně nevydařenou a váznoucí svatbu. Nějak jde všechno šejdrem a nevyhnutelná apokalypsa je všudypřítomná. Určitě tohle není nic pro milovníky komiksovek a akčňáků. Na potřetí dávám plný počet. Ta melancholická atmosféra mě vtahuje, jako magnet.

Miranda (2009) (seriál)

Miranda je prostě bourák, to se musí nechat. Extrémně nekonvenční, ruku v ruce s britským, suchým humorem, kterého se asi nikdy nenabažím. Podobně jako u Blackova knihkupectví, jsem chvílemí zírala čeho jsou, tak konzervativní a upjatí Angláni schopní. Když se rozjedou jsou k nezastavení. Nějakej rasismus, sexismus a jiné dnes ošemetné neduhy, tady nikoho nevzrušují. Šije se tu úplně do všeho a občas to, až hraničí s únosností. Která ženská by se nechtěla od rána do večera cpát dobrotama a neřešit váhu. Nosit ujetý modýlky, předčítat spratkům v knihovně Main Kampf, aby se vyhla asistence u porodu, prdět o sto šest , až u chiropraktika sfoukne vonnou svíčku, cválat, vyřvávat, jak na lesy......zkrátka vymýšlet ptákoviny všeho druhu a kašlat aspoň jednou na konvence. Miranda si to užívá plnými doušky i s šílenou matkou za krkem, která ji nedá vydechnout a za každou cenu ji chce strčit do chomoutu. Miranda samozřejmě touží po velké lásce a má ji na dosah hned vedle v restauraci, kde vaří jeden fešný Lucifer. Válela jsem se smíchy, čeho všeho byla schopná, aby ho uhnala. Ideální na zvednutí nálady, když přijde splín a tak nějak je všechno na hovno. Tohle je prostě životabudič jedna báseň.

Oko v oblacích (2015)

Helenka, jako plukovnice v maskáčovým vohozu v pekelně prekérní situaci. Potřebuje odpálit barák plnej samovražedných slizkých čmoudu. A bohužel před barákem sedí spratek zaburkovanej od hlavy, až k patě a prodává chleba. A skoro dvě hodiny se volá přes půl světa a řeší hovna, jestli odpálit nebo ne, aby spratek náhodou nenatáhl ráfky. 102 minut mi tekly nervy a chtěla jsem tu raketu odpálit sama. Napínavá podívaná a ten brouček co to teroristický hnízdo monitoroval, byl fakt vymazlenej. Škoda, že mu došly baterky a už neodletěl. Nakonec to Helča s Alánkem zkouleli na výbornou, ale ty nervy. Hlavně ta logika nechat umřít 80 lidí kvůli jednomu, to normálnímu člověku hlava nebere. A Alan to té upjaté kancelářské jalovici s mikádkem na konci pěkně nandal. To se to roní slzičky za stolečkem s kávičkou a sušenkami, když jsme úplně mimo realitu.

Návrat na Brideshead (2008)

Tyhle kostýmní britská, romantická dramata mě nikdy neomrzí. Obzvlášť s tímto obsazením. Jako vždy okouzlující Matthew Goode, roztomilý Ben Whishaw, sexy Hayley Atwell a dokonalá Emma Thompson. Jako vždy úžasná výprava, hudba, příběh.... Velmi romantický a také smutný. U těhle příběhů to, ani jinak nejde. Ben s Matthewem jsou osudoví hrdinové nenaplněných tužeb, lásek, zklamání a očekávání. Víra, náboženství a předsudky dokáží být, tak silní a krutí, že zničí a zadusí lásku i štěstí a přinesou jen neštěstí, zklamání a zničené životy.

Vykopávky (2021)

Moc pěkný filmeček oděný do lyrického kabátku a velmi zajímavého příběhu o pro mě, jinak dost nudné archeologii. Těšila jsem se na Ralphika, který poslední dobou zas tolik nehraje. A díky němu mě to, taky bavilo. Pěkná, taková melancholická náladovka podle skutečnosti. Potěšila mě rovněž Lily James a musím souhlasit s Ujo Verbálkem, že Mulligan je fakt odpudivé stvoření a moc hezky se na ni nekouká, ale do tohoto filmu se hodila výborně. Tak nějak souzněla s vykopávkami.

Maléna (2000)

Krásná Maléna ve spárech maloměšťáctví, chlípné touhy, závisti a žárlivosti. A k tomu jeden kluk zamilovaný, až po uši, který nad nebohou Malénou bdí dnem i nocí, jako strážný Anděl. Výborně zasazeno do válečné atmosféry malého města. Krásná Monica ji nemohla ztvárnit lépe a chápu, že když šla městem, měla mužská populace velký problém nestrčit ruku do trenek a ženské vzteky bublaly, jak Papinovy hrnce.