• Krátkometrážní

Hannibal (2013) (seriál)

Uťahané, pomalé, takmer bez drámy, celé je to založené len na dialógoch. Sem tam nám ukážu trochu krvi, snažia sa ale šokovať niečim, čo sme už videli niekde inde. Herecky sú postavy takmer bez výnimky nesympatické. Jediný, kto to ťahá je prirodzene Mikkelsen, no ženské postavy nestoja ani za vtačí trus, vrcholom nesympatie je Hugh Dancy, ten je samotný väčší blázon než vrah. Absolútne neporovnateľné so známou excelentnou trilógiou, ak niečo také očakávate, ani sa do toho nepúšťajte. V čom tkvie hodnotenie a úspech seriálu, to mi je doteraz záhadou.

Selma (2014)

Marthin Luther King bol bezpochyby veľkou osobnosťou, umiernenou, bojujúcou za práva a slušný život. Realita je ale aj po 50 rokoch stále iná. Dnes majú černosi v USA všetko. Dokonca aj prezident je čierny, pre zákonom nie sú nijak segregovaní ani diskriminovaní, výrazná časť celebrít, umelcov, lekárov a aj policajtov, sú černosi. Napriek tomu stále počúvame, ako sú veľmi utláčaní, dokonca aj tento rok nejaký trápny bojkot oscarov, pretože nemajú nominovaného černocha. Nie sú nominácie na oscara náhodou za filmový výkon? Alebo ide o farbu pleti? V tom prípade je na čase, aby sa majitelia klubov NBA začali zamýšľať nad nasledujúcim draftom, pretože ak nebude hrať ligu aspoň polovica belochov, to sa majú právo fakt naštvať.

Grammy Awards 2016 (2016) (pořad) odpad!

Prehliadka hviezd, z ktorých našinec mnohé ani nepozná a ak aj áno, tak od umenia má ten človek ďaleko. Najviac cien Kendrick Lamar, niekto sa snaží celý život a stačí byť čiernym raperom a za jeden večer máte 5 gramofónikov. Vrchol večera, vraj vystúpenie Pitbulla :) Inak Rihanna sa cien nezúčastnila pre problémy s hlasivkami, takže je tu netreba uvádzať medzi účinkujúcimi.

Muž na laně (2015)

Napätie sa dá krájať, keď ho vidíte priamo v akcii, hoci je vám vopred jasné, ako to dopadne. A takisto máte poučenie, že policajti toho moc v hlavách nenosia, aspoň tí takzvaní strážnici. Zároveň si ale mnohí pomyslia, čo je to za blázna, komu to prospelo? Neukojený adrenalín si nezaslúži žiadnu úctu z môjho pohľadu, ak niekto takto riskuje, nie je to hrdina ale poloblázon. Samozrejme, že pre človeka ako on bolo chodenie po lane asi ako uvariť kávu, ale predsa kvôli jednému pocitu takto riskovať, to nemá nič spoločné so zdravým rozumom. Takých ľudí chápem ešte menej ako horolezcov.

Vikingové (2013) (seriál)

Prvé dve série sú žiaľ len priemer, alebo tesný nadpriemer. Pomerne rozvláčne s malým postupom deja, v prvej sérii napríklad bol zaujímavý len stret s Angličanmi, ktorý ale nebol nijako viac rozpracovaný, až potom v druhej sérii. Ragnarove osobné hrátky a problémy mohli byť oveľa menej na obrazovke. O Vikingoch sa u nás neučí veľa, teda tieto ranostredoveké dejiny sú prínosom pre našinca, aby si urobil aspoň ako taký obraz o vtedajšej spoločnosti. Tvorcovia ale žiaľ neukazujú Vikingov v nejakom pozitívnom svetle, naopak pozerajú sa na nich ako na tlupu vraždiacich primitívnych monštier. To mi nesedí. Od tretej série je tu isté zlepšenie a celkom som si seriál zamiloval, takže pozriem až do samého konca. Inak nízke hodnotenia po jednej časti nemožno ani komentovať, ani hodnotenia typu 42,75%... To sú ústavné prípady. Hlavný hrdina je tu pre jedného diváka až jednej časti "modrooká buzna" a dá jednu hviezdu. Ak tu niekto takto zavesí komentár, automaticky by mal dostať zákaz hodnotiť a komentovať. Užívateľ Vicar tu sa tu zas bije do pŕs a tvrdí, že Vikingovia nikdy nemali otrokov. Na to ti ale už len strýček Google (predpokladám, že v rukách si knihu nikdy nemal) nájde milión stránok vo všetkých jazykových verziách, ktoré otroctvo u Vikingov potvrdzuje. Je smutné, že sem prídu pseudoznalci niečo komentovať a nemajú odchodenú ani základnú školu. Novodobá mládež s rovnými kšiltami a pod kšiltom nasraté.

Humr (2015) odpad!

Otcovia absurdnej drámy sa obracajú v hrobe, čo dokázal zúfalý Grék vymyslieť z absurdity. A nielen vymyslieť, ešte mu aj publikum tlieska a tvári sa, že tomu rozumelo, že to bolo úžasne vtipné a nápadité. Nič z toho to nebolo. Zmes nezmyselného scenára a situácie, ktoré sú nielen absurdné, ale často zbytočne vulgárne. Otázka je, čo komu tento film priniesol? Nič, len mastný honorár pre Farrella.

Náhradníci (2000)

Málo originálne, ešte menej vtipné+ americký futbal. To nemohlo inak dopadnúť.

3096 dní: Příběh Nataschi Kampuschové (2013)

Takíto hnusní úchylovia vedia vo mne rozprúdiť krv, hlavne keď títo psychopatickí sráči nemajú ani odvahu čeliť dôsledkom a jednoducho sa zabijú. Na TV film natočené viac než dobre, očakávania naplnené, hlavná hrdinka podvýživená viac než realisticky. Pozrite si a tak správne sa naštvete.

Já, Claudius (1976) (seriál)

Skvelé herecké výkony v podaní Claudia, Caligulu, či zo ženských postáv Lívie nezmažú len malý historický prínos a nepresnosť tohto diela. Takmer tretinu seriálu vidíte v hlavnej úlohe cisára Augusta, ktorý bol len karikatúrou skutočnej historickej postavy. Sám známy ako vzdelaný, podporujúci umenie a kultúru, vzhľadom skutočne vznešený. Lenže tu na obraz prichádza obrastený nechuťák, nemorálny ako všetci okolo neho, no Augustus bol práve naopak veľmi prísnym strážcom mravnosti. Ďalším na rade je práve spomínaný Caligula. Čo máme z vynikajúceho hereckého prejavu, keď bol zasadený do nesprávnej doby? Áno, Caligula bol šialený, ale šialenstvo sa u neho prejavilo až zhruba po pár mesiacoch jeho vlády, nie od malička a ešte za vlády Tiberia. Naopak, ako nový cisár bol vo všeobecnosti prijatý s veľkým nadšením. Svoju popularitu aj zvyšoval prvotnými rozhodnutiami, vládol mierne, zväčšoval moc senátu, odmietal božské pocty i stavanie sôch. Tu to nie je vôbec ukázané. Takéto chyby robia z divákov hlupákov a nesprávne ich informujú. Daný seriál teda treba brať aj pre svoju teatrálnosť len ako paškvil skutočnej histórie.

V kruhu koruny - Jindřich V. (2012) (epizoda)

Jedno z mála veľmi vydarených interpretácií Shakespeara. Nie je to zbytočne divadelné ani lyrické. Text krásne zapadne do deja, pritom ani nevnímate, že by šlo o Shakespeara, máte pocit, že sledujete klasický historický veľkofilm. Henrich V. nebol zobrazený dokonale, je známejší viac bez brady, ako s bradou alebo briadkou. Jeho smrť v 36 rokoch bol následkom dyzentérie (teda sa takmer doslova uhnačkoval k smrti). To tu samozrejme ukázať nemohli :)