• Krátkometrážní

Záhady starověkého Říma (2007) (seriál)

Nie je tu nič záhadného, tajomného, ani nič podobného. Obyčajný seriál pre deti zasadený do historického prostredia Rímskej ríše. Ale že by sa z toho deti nejak extra niečo naučili, tak to nečakajte. Spracovanie je málo pútavé a pomerne nekvalitné.

Stud (2011)

Čo tým chcel básnik povedať? To napadne mnohých z nás po vzhliadnutí tohto snímku. Tak, ako keď si prečítate nejakú absurdnú drámu alebo prekliatych básnikov, nerozumiete síce, o čo ide, ostatní okolo ale predstierajú, že áno a tak tlieskajú. Ja netlieskam. McQueen po Hlade natočil ďalší nezmysel, hoci o stupeň lepší. Fanúšikovia sa dočkajú veľkého galapredstavenia a už v úvode si môžu vychutnať Fassbenderovho šulína. Pokračuje to šukaním kohokoľvek, pozeraním porna, platením si všelijakých odpadových stránok, honením i skúsenosťami s chlapom. Keď už čakáte kedy sprzní aj sestru, poviete si, wow to je hotový Caligula. Ľutujem, mňa takéto "umenie" nebaví. Čo ma ale bavilo boli dlhé dialógové zábery, naopak, tie bezdialógové, napríklad Fassbenderov beh alebo Mulliganovej spev boli o ničom. Tak ako celý tento film. A rozhodne je mi ľúto, že sa na tom Carey Mulligan zúčastnila, hoci svojou časťou pridáva určité pozitíva.

Sever a Jih - 2. kniha (1986) (série)

V porovnaní s prvou sériou je to o stupeň nižšie. Intrigy, klamstvá pokračujú, ale osud postáv sa podľa mňa vlečie viac, ako by bolo potrebné, a to na úkor vojenských scén, ktorých tu je hojne, no na škodu. Navyše postava Abrahama Lincolna je zobrazená málo hodnoverne, herec sa na neho vôbec nehodil, pripadá mi to, akoby len nalepili hocikomu bradu a bokombrady a už môže hrať amerického prezidenta. Herecky tu ale vystupuje z radu Terri Garber, výborne zahraná mrcha na storako spôsobov.

Spící agent (2015)

Utrpenie pozerať, vhodné maximálne pre masochistov. Na Eisenberga je pohľad skutočne bolestný, s tým ksichtom sa hodil maximálne do prvých častí Prci, prcičiek. Veľmi sklamaný som z Kristen Stewart. Je to nevyrovnaná osobnosť a žiaľ aj herečka. V súkromnom živote sa najprv tvári, že je v šťastnom páre s Pattinsonom, aby ho podviedla s režisérom a onedlho už je v nejakom lesbickom páre a vyzerá jak chalan. Herecky ma potešila vo Svete podľa Mallory ale predovšetkým v Still Alice, kde ukázala, že má veľký potenciál. Nanešťastie ale berie braky typu Sils Maria, Na ceste a toto je vrchol ničotnosti. So špiónskou témetikou vyšli v krátkom čase dve komédie Spy a Kingsman, obe kvalitné a vtipné. Tvorcovia tejto paródie na dobrý film by sa mali pozrieť najprv, čo už bolo natočené, čo môže pobaviť, čo je zábavné. Pár frkov zhúleného žida ani tisíce výstrelov ako v Terminátorovi z filmu kvalitný snímok neurobia.

Sever a Jih - 1. kniha (1985) (série)

Prvá séria vynikajúco ukazuje americký svet pred občianskou vojnou. Na osudoch postáv sa dozvedáme, v čom boli základné rozpory medzi severom a juhom. Dôležité ale je, že sa nám tu nevnucuje obraz toho len dobrého severu a zlého juhu. Naopak, ukazujú sa tu a svetlé stránky a zápory na oboch stranách rovnako. Herecky u mňa víťazí David Carradine čo by odporný záporák, zo žien zase fanaticky nepekná Kirstie Alley. Príbeh vás vtiahne do deja, postáv je mnoho, nájdete si viacero obľúbených. Skutočne premakaný seriál, hoci zobrazuje pre mňa nie až tak populárnu tému občianskej vojny v USA

Trumbo (2015)

S tou americkou demokraciou to nebude až také jednoznačné. Zdá sa, že v dobe studenej vojny boli slobody viac než obmedzené v zmysle, konaj a mysli ako chceme a budeš sa mať dobre. Hlavne nevyčnievaj z radu a nemaj iný názor než ti povieme a dovolíme. Mám pocit, že to vlastne pretrváva dodnes. Prvá polovica je dynamickejšia a pre oko diváka lepšia, v druhej polovici sa dostávame viac do rodinno-vzťahovej roviny, ktorá film akoby ukľudňuje, no dynamika sa vracia v posledne štvrtine pri riešení filmu Spartakus. Hlavná rola Bryana Cranstona je oprávnene chválená, skvele ho ale dopĺňa aj Helen Mirren, rovnako Diane Lane bola vhodným výberom, čo by Trumbovej manželky. Jeden z tých filmov, kedy som nemal veľké očakávania a bol som milo prekvapený.

Stážista (2015)

Film na nedeľné popoludnie, nenáročný do hĺbky a v prvej hodine o nič neprídete, ak si od neho na chvíľu odskočíte. Anne Hathaway má konečne opäť vlasy a zapadla do svojej roly, hoci film jasne a podľa očakávania ťahá De Niro. Angažovanie Rene Russo taktiež príjemne prekvapilo. Na rodinné posedenie ideálne, keď to bude len tak bežať v telke.

Akta X - Série 10 (2016) (série)

Starý duch sa podarilo obnoviť z hľadiska kulís a určitej atmosféry. Žiaľ mimozemšťania boli aj v pôvodnom seriáli pre mňa najmenej zaujímaví a tým sa nová séria dostala do priemeru. To tajomno tam chýba, čo vás najviac chytí bude len tá stará dobrá znelka v úvode.

Všichni moji blízcí (1999)

Hodinu sa pozeráte na židovské spevy a tanečky a za polhodinu už je koniec. Nestačím sa diviť tomuto nadhodnoteniu. Wintonovi samozrejme všetká česť, ale film dejinné udalosti len málo zobrazil. Do nekonečného hrania na husliach alebo na klavíri sem tam niekto niečo povie v rádiu alebo príde pán herec Labuda, ktorý tu bol najlepší napriek krátkemu priestoru, a niečo povie, aby sa dej nejak posunul. Z podobných filmov boli takmer všetky lepšie, či už Musíme si pomáhat, alebo Habbermanov mlyn.

R (2010)

Multikulturalizmus zjavne nefunguje ani v base. Ďalšia drsná väzenská dráma, ktorá rieši len fakt, ako prežiť. Medzi hajzlami, väčšími, akých ste kedykoľvek na slobode stretli a už vôbec nie takto pokope, sa aj zo svätca stane Čikatilo. Nečakajte strhujúci dej ako pri vzburách, ale reálne krutý príbeh, ako to v tých najťažších väzenských skupinách funguje. Hlavný hrdina mi miestami veľmi pripomínal výzorovo Ewana McGregora.