• Krátkometrážní

Bojovník (1983)

Chýbalo mi viac akcie, premyslenosti, prekvapení v zápletke. Po čase som dostal pocit, že film má byť len stávkou Delona s druhým režisérom, koľko nahých žien sa okolo neho bude točiť. A všetky ochotné, vychudnuté a zabudnuteľné, ale boli pri Delonovi, tak bobor musí byť! Ale aj ochrancovia zvierat uznávajú, že stav bobrov a kôz musí byť regulovaný, čo sa v tomto filme nepodarilo a chvalabohu nedošlo aj na výstavu vtáctva.

Dunaj, k vašim službám - Episode 2 (2024) (epizoda)

Židia sú zatváraní vo vymyslenom gete, ale zároveň si voľne chodia po bratislavských uliciach bez hviezdy, za čo dostávajú nakladačku. Polovica časti je o úmrtí človeka, o ktorom každý vie, že žije, takže u príčetného diváka emócie žiadne, za to sa ale mainstreamom chváli výkon Zdeny, že ako umelecky dokázala zahrať plač nad stratou syna, pritom ona si len spomenula na množstvo peňazí, ktoré minula na plastiku a aký bol z toho výsledok.

Vánoční příběh (2022)

Na jednej strane pár fórov vyšlo parádne a nebolo ich úplne málo. Na strane druhej vianočnú atmosféru skoro vôbec necítiť, všetci sú na Štedrý deň na verejnom klzisku, namiesto rodiny sa zase riešia podvody a neúspešné vzťahy. Nakoniec to nedospeje k ničomu jasnému ani sladkému, ale pozitívne a na rok 2022 prekvapujúce, sneh sa tu netopil, pretože všetci mali normálnu telesnú teplotu.

Incident (2002)

Už v traileri z toho urobili radšej akčňák, lebo keby mali zobraziť realitu, že je to saharsky suchá dráma, tak by nezarobili ani na režisérsku klapku. Režisér v prvom strihu dokonca vymazal zo záberu dvojičky, čo bol zaiste revolučný čin, lebo tesne po ňom to urobil už len Buš. No a Affleck sa už pripravoval na rolu Daredevila a tak nasadil hereckú pózu oťapeného, ako keby mu permanentne vrecia cementu na hlavu padali, čo mu ostalo vlastne po celú kariéru.

Bazén (1969)

Rozhodne lepšie, než nová verzia Sparné leto, kde Romy Schneider bola nahradená skeletóznou smrtkou menom Tilda Swinton, čo je pokrm estetický i ručnorozkrokový len pre lahodárov s kulinárskym rozsahom od vychrtliny Twiggy po Fantozziho dcéru, ku ktorej prísudok už dávať netreba, ale jedna podobná Ukrajinka teraz vyhrala Miss Japonsko! V podstate je toto aj slušnejšia verzia, oproti tej pokrokovej z roku 2015, kde hercom furt niekto asi kradol šaty. Škoda len, že tá krimi a dramatická vložka trvá kratšie, než naháňanie sa za pudovými záležitosťami, ktoré však bigotne boli znázornené len v hetero rovine.

Ostrov v ohni (1969)

Marlon Brando sám nazval toto za svoj životný výkon a skutočne tu herecký dáva svoju rolu z Krstného otca ľavou zadnou. Film určite nie pre všetkých, ale myšlienka pre všetkých už je, pretože ostáva aktuálna aj dlhých desaťročiach. Presne tak sa dejú tie prodemokratické, liberalizujúce revolúcie vo svete. Si s nami? Tak buď kľudne aj diktátor? Nie si už s nami? Necháme ťa obesiť. V podstate podobný osud zdieľal Fidel Castro, ktorého Američania dosadili a keď sa im vysral na hlavu, stal sa nepriateľom číslom jedna. Tých štátov a príklad sú desiatky. O žiadnu demokraciu ani ľudské práva nikdy nešlo, to by snáď nebola spojencom Saudská Arábia, že? Skutočne v tomto ohľade nadčasový film, ktorý otvára oči aj na druhú stranu, hoci niektorých ťažko presvedčiť, že ten imperializmus a mocichtivosť nie je len vo východnej časti sveta, zvyčajne si úmyselne tlačia do očí chemoprén, len aby nevideli a mohli sa pridať, ako alkoholik Heger povedal, "na tú správnu stranu dejín".

Událost (2021)

Film pre tých, pre ktorých sú hlucháne, medvede a orlie vajcia hodnotnejšie než ľudský život. A že je takých kopa, takže popularita filmu očividná a zrejmá. Film ma pozitívum v tom, že má čiastočný naturalizmus, takže, kto si chce užiť akože pichanie ihlíc do ženského medzinožia, má silnú príležitosť sa ukojiť. Ale spokojnosť nemusí byť 100%ná, pretože sa dalo aj tvrdšie to ešte nakrútiť. Druhým pozitívom je skutočnosť príbehu, keďže Ernaux to natočila podľa svojich zážitkov, kedy hľadala vo svojej mladosti všetky možnosti, ako sa len zbaviť nechceného dieťaťa, lebo údajná sloboda, užívanie si a popri tom aj nejaké štúdium je viac a ešte viac je výrok "aj tak by som ho nenávidela". Úžasné potlačenie materského citu tu prezentované ako chyba spoločnosti, ktorá neumožní ženám dôstojne sa zbaviť detí ako odpadu. Aké to šťastie, že dnes sme už tak pokročili, že 90% ľudí to nepríde ako niečo nemorálne, odsúdenia hodné, ale dokonca ako chvályhodné a základné ľudské právo. A to prešlo len 50-60 rokov.

Emma Bovary (2021) (TV film)

Príbeh Madame Bovaryovej skĺbenej so súdnym procesom s epileptickým autorom tohto príbehu, ktorý má ukázať, aká bola vtedy doba. Že sa odsudzovalo, ak niekto o nešťastnej tradičnej rodine len písal. Dnes sa to obrátilo, po 150 rokoch sa niečo ako tradičná rodina stáva terčom výsmechu, dokonca by sa ten pojem nemal vyslovovať, lebo ako pani Vášáryová povedala: "Tradičná rodina neexistuje." O Flaubertovi sa dozvedáme v skratke: "Odmietal manželstvo ako prejav meštiactva, rovnako ako každodenné problémy. Žil samotárskym životom. Mal celoživotnú platonickú lásku (jeho poradkyňa), bola staršia o 11 rokov." Hm, a dnes je považovaný za vzor morálky. Jeho román o Bovaryovej samozrejme má čo povedať a tento film ukazuje tento príbeh dobre. Ale či pani Bovaryovú treba ľutovať je už na osobnom vyhodnotení. Keď som študoval na gymnáziu tento príbeh ja, učiteľka hovorila o románe bežne ako o vtedy škandalóznom a že pani Bovaryová nemá najmorálnejšie cnosti. Dnes je ale braná pomaly za symbol mravnosti. Pani Bovaryová bola kedysi odsudzovaná, bol to pamflet na morálku. Dnes také Bovaryové sú v popredí, dávané za vzor, nazývané celebritami. Film je natočený lacnejším, televíznym štýlom, no dobre zahraný.

Moderní láska (2019) (seriál)

Súbor priemerných, podpriemerných až o hovne príbehov, ktoré majú čo do činenia s láskou, avšak v modernej forme, čiže homoláska (to je ten najviac o hovne, doslova), rasovo zmiešaná láska (väčšina prípadov a všetko pozitívne konotácie), bipolárna láska, láska k staršiemu mužovi, ktorého považuješ za svojho otca, lebo incest neni až tak zlý, to aj Gejza Lakatoš potvrdí. Vyskytnú sa v obmedzenej podobe aj tradičné rodiny rovnakého pohlavia aj rasy, ale tam už sú problémy, tam to už až tak nefunguje. Samé podivné náhody v tých novodobých seriáloch.