• Krátkometrážní

Jan Hus (2015) (TV film)

Film má svoje klady aj zápory. Film musel byť natočený, to je bez debaty, 600 rokov od upálenia Jana Husa, to je už nejaká národná udalosť, a to aj v tak ateisticky založenej českej spoločnosti. Výkon Milana Kňažka vyčnieva nad ostatnými hercami. Takisto sa mi páčila (nielen fyzicky) Marika Šoposká. Naopak, Matěj Hádek sa nejak do hlavnej role nehodil. A ešte v takej podobe. Nikto presne nevie ako Jan Hus v skutočnosti vyzeral. Prvé podobizne na obrazoch vznikli až skoro o 100 rokov po jeho smrti. V každom prípade stredovekí umelci ho videli bez výnimky s bradou, takže je na zamyslenie, že asi v tej dobe takto skutočne kňazi vyzerali. Okrem odpornej hudby, čo tu bolo spomenuté už veľakrát, je nutné povedať, že film bol jasne orientovaný proticirkevne až so snahou očito ju prehnane ukázať v tom najhoršom svetle, čo nie je celkom k dobru, pretože to bolo sílené. Takisto na kázaniach Jana Husa sa v dobe najväčšej slávy schádzali tisícky ľudí, vo filme ich vidíme sotva 50. A nakoniec by som rád upresnil tému odpustkov v stredoveku. Odpustky sa nekupovali na odpustenie hriechov minulých, súčasných a budúcich, oni ani nemali moc odpúšťať, naopak, bez odpustenia hriechov nemali platnosť. Jan Hus sa preto nestaval proti predaju odpustkov, on sa staval proti odpustkom ako takým, pretože podľa neho pápež nemá možnosť vedieť, či boli hriechy odpustené, to vie len Boh. Ide teda o filozofickú tému a obsah.

Zoo (2016) (seriál) odpad!

Klasický slovenský scenár a herecké výkony. Uznávam, že niektoré za to ani nemôžu, proste ak tam máš text na úrovni pravekého človeka, nejde to zahrať lepšie. Nuž čo, ďalší odpad.

Díky za ty dary (2012)

Ruffalo aj Paltrow veľmi dobre, iskrilo to tam. Paltrow vyzerá s príbudajúcimi rokmi stále lepšie. S tou poradňou to bolo celkom zaujímavé, otázka ale je, chcel by sa nejaký chlap liečiť zo závislosti na sexe?  Úloha Pink takisto prekvapila, zvládla to na výbornú. Príbehovo ale film neponúka mnoho. Taká klasická priemerná romantická komédia. Ale zasmejete sa len párkrát.

50 Cent - Too Rich (2015) (hudební videoklip)

Len nedávno sa 50 haliernik rozhodol vyhlásiť osobný bankrot a že chudák nemá nič ani z hudby ani z filmov a hop za chvíľu natočí pesničku Too rich... Ale pridal kto mu 100x opakované Nigga s perfektným beatom a nadštandardným klipom, takže za mňa ako hip-hopového nefandu 4 hviezdy

Poslední spravedlivý (2002)

Dokument, v ktorom sa dozviete oveľa o viac, ako vo filmoch. Áno, film Hotel Rwanda bol výborným dielom, no tu to vidíte z pohľadu človeka, ktorý sa na udalostiach priamo podieľal, je to teda omnoho autentickejšie. Takisto je to dokument vhodný pre antiamerických fanúšikov. Ich pôsobenie v OSN je pekne na smiech už poriadne dlho.

Osm hrozných (2015)

Mne sa na rozdiel iných názorov začiatok páčil, boli tam vtipné dialógy, neprišlo mi to nejak dlhé a po 2/3 filmu som to považoval za film s 5 hviezdami. Záver ma však veľmi neprekvapil a pritom sa z tejto situácie dalo vytĺcť oveľa viac. Ono krv a že skoro každý zomrie, na to sme už u Tarantina dávno zvyknutí, no tu to bolo veľmi kvalitne rozbehnuté aj po detektívnej stránke, ktorá akoby nebola celkom dotiahnutá do konca. Aspoň taký je môj pocit. Hudba zvolená vynikajúco, prostredie chladu takisto, hoci tu nehrá až takú rolu ako u Revenanta, herecky je v popredí jasne S. L. Jackson.

Neznámá (2006)

Na filne je najlepšia hudba a rozuzlenie zápletky. Na druhej strane tá hrdinka nepôsobila na mňa nejak sympaticky a napriek surovosti a krvi, ktorej tu je hodne, tak som s ňou súcitil len v malých okamihoch. Film je navyše veľmi pomalý, nepotreboval mať až dve hodiny, o 30 minút menej by bolo akurát, potom by to malo spád.

Trezor (1989) (TV film)

Skvele rozohraná detektívka, hoci v pomerne komornom prostredí. Pán Sovák ešte na vrchole svojich síl, škoda len toho záveru, bol strašne naivný, hlavne konanie páchateľa a ešte trápna spolupráca s políciou, ktorej ochotne vydal všetko.

Příběh Audrey Hepburnové (2000) (TV film)

Bezprecedentná nuda, herečka s tak turbulentným životom, ktorý ale za 2 hodiny nebol vôbec ukázaný. Chápem rozpočtu TV filmov, ale celý čas sa venovať nezaujímavému detstvu a romantickými snívaním o filmovej kariére, ktorá sa neskôr podarila. Žiaľ ale tú najpodstatnejšiu ale vôbec v tomto snímku nemohli pozrieť, ani veľkosť Audrey Hepburn, ktorá sa posledné roky života veľmi starostlivo zapájala do činnosti UNICEF. Navyše výber Jennifer Love Hewitt bol dosť nevhodný.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Mimoriadne drsný film o nezlomnej vôli človeka prežiť. Príbeh, kde hlavný hrdina musí zniesť také fyzické a psychické utrpenie, že je takmer nemožné uveriť skutočnosti námetu tejto udalosti. Iñárritu sa kochá dlhými zábermi na nehostinnú prírodu, čo ovplyvňuje celkovú stopáž presahujúcu 2 a pol hodiny. Napriek tomu nečakajte dejové zvraty a zápletky, ide skutočne len o film o človeku, ktorý prežil nemožné. Di Caprio si prvýkrát odnesie Oscara a celkom zaslúžene. Ako sám povedal, šlo o jeho najťažšiu hereckú úlohu v živote. Jeho výkon nie je príznačný výraznou mimikou alebo využitím scenára, ktorý mu bol prisúdený len veľmi skromne. Jeho herectvo je tu skôr utrpením, znášanie mnohokrát kúpanie sa v mrazivej vode, váľanie sa v špine a blate a podobné nepríjemné činnosti. V porovnaní s tohtoročným oscarovými konkurentmi jednoznačne víťazí. Porovnanie s Tomom Hardym tu nie je na mieste, ide o úplne odlišné postavy s odlišnými hereckými úlohami po všetkých stránkach. Hardy tu bol ale skutočne znamenitý a pokojne by sošku mohol dostať za vedľajšiu rolu aj on (hoci je favoritom kamenná tvár Stallone).