• Krátkometrážní

Spotlight (2015)

Pravdepodobný víťaz v kategórii Film roka podľa oscarovej Akadémie, ktorý ale ničím extra neohúril. Nepriniesol novú tému ani informácie. Tí, ktorí tu tvrdia, že „budete šokovaní“, tak predpokladám, že nevideli za posledných 10-15 rokov žiadne noviny ani správy. Takáto téma je vhodná pre gradovanie emócií, tu ale nič neprišlo, vyšterovanie a vyšetrovanie, ale divák zostáva pomerne znudený. Téme pedofílie musí jednoducho diváka strhnúť a tu sa to nepodarilo. Neskutočne prehrávajúci Ruffalo je na škodu filmu a nechápem, prečo si za výraz ako po mozgovej obrne odnáša nomináciu na Oscara...Vyznelo to sílene. Potom tu máme ale Keatona, ktorý hrá zase podpriemerne. McAdams bola takisto slabinou filmu. Herecky to zvládol len Schreiber a to naozaj nadpriemerne. A s tými 6% pedofilov medzi kňazmi, to bolo trošku trápne. Na svete je okolo 420 000 rímskokatolíckych kňazov. Podľa týchto fundovaných investigatívnych žurnalistov by len medzi nimi muselo byť cca 25 000 pedofilov. Tomu neuverí ani militantný ateista, ak nie je slaboduchý.

Jen Bůh odpouští (2013) odpad!

Otrasná nepozerateľná sračka s nulovým Gosslingom. V každom filme je to len kamenná tvár, no tu z toho chceli urobiť dokonca umenie. Pozerá tam jak úchyl, chodí skoro jak Terminátor, dej ale žiadny. Netuším pre koho to bolo natočené.

Flynn Carsen: Honba za Kopím osudu (2004) (TV film)

Porovnaniu s múmiou sa nedá vyhnúť. No toto je omnoho viac fantasy až rozprávka, čo škodí filmu. Najviac mu ale uškodil hlavný hrdina, ten mi bol dosť nesympatický a tým to haslo.

První republika (2014) (seriál)

Veľa plusov, ale aj mínusov. Názov absolútne nereflektuje seriál, s prvou republikou to má málo spoločné, prvá séria sa odohráva len do roku 1920 (okrem skoku na konci o 8 rokov) a politické udalosti takmer vôbec nemapuje. Jediné, čo tu je historické, sú dobové kostýmy. Nepochopiteľné je zaradenie duchárskej línie do filmu, je to zbytočné, toto je scenáristický krok vedľa, dokonca ma to až vyrušovalo. Naopak, pozitívom je detektívna zápletka, ktorá je v celku zaujímavá a nakoniec aj odhalenie vraha prekvapivé. Romantická línia nezvládnutá, scenár to v tomto úplne posral. Známy to homoš Koleník je neskutočne zamilovaný do starej Plánkovej a mladá Aritcheva mu nejak neimponuje. Absolútny nezmysel. Divákovi je predsa sympatická milá dvojica Koleník- Aritcheva, na čo to ta, zbytočne tlačili do nezmyselného vzťahu s Plánkovou? Vydatá za brata a s deťmi, to mi tam prišlo skutočne zle od žalúdka, predovšetkým preto, že Aritchevu ukazujú ako dobrú a milujúcu ženu, ktorá je aj nepomerne mladšia a krajšia. Teda mám s ňou dieťa, som s ňou ženatý, tak sa na ňu vyseriem? Z hereckých výkonov najlepší Vlasák s Vyorálkom, Koleník priemer, nebolo to zlé, Aritcheva výborná, Plánková podpriemerná, Studenková hrá svoju klasiku dámy na úrovni. Som ale zvedavý na dvojku, ak nejaká výjde. Tvorcovia tvrdia, že chcú mapovať Prvú republiku do r. 1945. Tak to mi vychádza zatiaľ na nejakých 12 sérií...

Sázka na nejistotu (2015)

Polovica toho je plná ekonomických pojmov a blábolov, ktoré sú bežnému divákovi nezrozumiteľné, čo je na škodu. V podstate kým na scénu na pár minút nepríde Selena Gomez, a nepodá vám to v celkom ľudskej reči, tak len tápate a odhadujete, o čo zhruba ide. Zatiaľ všetky filmy o Wall Street boli pre diváka lepšie, predsa ideme na film, nie na dokument. Ďalším negatívom bol aj výber postáv (nie hercov). Nikomu som nefandil, ani na jednej alebo druhej strane, všetci pôsobili len nenažraným dojmom, od Carella, cez tu nejak moc opáleného Gosslinga až po 2 nesympatických mladíkov, ktorí tam skákali jak opice. Herecké výkony ok, ale film zaujímavý len priemerne. Toto dúfam na Oscaroch v konkurencii Revenanta a Spotlightu bude ťahať za kratší koniec.

Cestovatel (2007) (seriál)

Výborný námet sa nepodarilo pretaviť do stopercentného diela. Ženská herecká časť jednoznačne predčí mužov, a to či už manželka alebo Moon Bloodgood (mimochodom to je už meno). Hlavný hrdina si moje sympatie nezískal, ale keď nastupuje na scénu jeho brat, tak prichádza vrchol nesympatie. Do všetkého sa stará, to by mu tam už nejeden brat poriadne šlehol. Niektoré prípady o ničom, s vyšetrovaním FBI ale zas nastupuje aj napätie. Takže celkovo priemer.

Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Veľmi vtipné a skvelá voľba Downeyho do hlavnej postavy, teplý Kilmer tiež vznikajúci. Dokonca ani mne nie vždy sympatická Monaghan tu bola kus. Komédia jak sa patrí, frky nie príliš lacné, zábava zarušená. Najlepšia scéna jednoznačne s ochcaním mŕtvoly :D Shane Black svoj štýl scenárom opäť potvrdil a že je účinný!

Macbeth (2015)

Jedno z najväčších sklamaní roku 2015. Očakával som historickú 5 hviezdičkovú epopej, no nesplnilo sa to ani z polovice. Nezrozumiteľný divadelný jazyk na veľkom plátne sa snaží zachovať umeleckú formu diela, no na druhej strane nezachováva veľakrát základný dej. Kto čítal Macbetha alebo aspoň jeho obsah sa musí len s údivom pozerať na jeho koniec (kde je odrezaná hlava Macbetha?), ale aj na koniec Lady Macbeth, ktorý tu ani nebol poriadne zobrazený. (šialenstvo a samovražda). Jediné, čo obstojí, je tu výkon Fassbendera a Cotillard. Inak ide o pochmúrnu, málo dynamickú nudu.

Francouzská revoluce (1989) (TV film)

Pokus zmapovať takú komplikovanú dejinnú udalosť, že v nej študenti histórie často strácajú prehľad, a to právom. Doba bola chaotická. Je na uváženie, že v Nemecku sa Francúzskej revolúcii venujú podrobne až pol roka, u nás sotva týždeň. Tvorcom sa podarilo zjednodušiť a pre diváka pochopiteľne predstaviť, čo sa za oných 5 rokov zhruba stalo. Bol to skutočne vek, keď rozhodovala pouličná lúza o živote a smrti, až sa takmer všetci vykynožili medzi sebou. Na škodu filmu bol len jediný fakt, že nešťastný kráľ Ľudovít XVI. a jeho dvor bol ukázaný ako jednoznačne dobrý a naopak, hladujúci ľudia ako tí zlí. Tak čiernobiele to zase nebolo. Okrem toho v hlasovaní o smrti pre kráľa boli ukázané samé hlasy áno, ale v skutočnosti rozhodol vtedy len rozdiel jedného hlasu o poprave kráľa. V takom filme by sa takéto tendencie nemali ukazovať, ak chceme byť objektívni. Ale celkovo je to veľmi dobre pozerateľné a odporúčam každému, kto si chce ako tak urobiť obraz o udalosti, ktorá viedla aj k dnešnému poňatiu slobody.

Sbohem, baby (2007)

Kvalitu filmu a prekvapko na záver, ktoré osobne milujem, tu bolo oslabené dramaturgiou, slabým spádom a neherectvom namachrovaného Casey Afflecka, ktorý tu bol taký frajírek, že si bez problémov získal moje nesympatie. Film veľmi dobrý len v prvej polovici a hlavne začiatok sľubuje slubné krimi. Škoda, že to nebolo dotiahnuté kvalitatívne do konca.