Mumie

The Mummy

Múmia

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 1999, 125 min

"U všech faraonů. Dívenko, snesu žáby, kobylky, brouky, cokoliv kromě vás." Tak to já bych na egyptoložku Evelyn určitě nebyl tak zlý. Ona je sice trošku nemehlo, ale poměrně sympatické. Přesto by mě k návštěvě faraonovy hrobky nepřesvědčila. Není to proto, že bych měl nějaký nepřekonatelný odpor k bohatství, ale nemám zájem o setkání se zafačovaným nájemníkem. Ono to setkání sice nebylo vyloženě špatné, přednosti ani zadnosti Anuk-Su Namun nejevily žádnou známku chyby, dokonce i nějaký ten vtípek jsem při něm zaslechl, ale z nějakého mimořádně záhadného důvodu jsem se při tom zběsilém pobíhání nijak zvlášť nebavil.(14.8.2016)

• sud

Mám rád dobrodružné filmy, mám rád Indiana Jonese, líbí se mi Rachel Weiszová, ale "Mumie" se mi nelíbila. Je to na mě až moc přeplácané počítačovými triky, zjevná snaha podobat se Hollywoodským dobrodružným filmům předválečných let se příliš nepovedla a místo toho, za podpory téměř televizního scénáře, vznikl tento film. Film pro milovníky popcornových zábav. Rachel Weiszová odehrála svůj standart, zato Brendan Fraser, který je i po námaze a všelijakých akcích pořád nafintěný a načesaný, mě nezaujmul. Nelituji toho že jsem film viděl, dá se na něj koukat, ale nijak mě to neoslovilo.(30.1.2006)

Může se mi to nelíbit, když je to z Egypta? To poslední, co bych řešila je, jak dalece si drbou hlavu všichni fundovaní archeologové a egyptologové světa. Mně bohatě stačí, že je to okouzlující šrumec, u kterého se opětovně zaseknu, i když jsem neměla vůbec v plánu se dívat, a taky že v něm hraje Brendan Fraser, že je to celé takové zlaté, starožitné a ..... a vůbec !!!(15.1.2005)

Líbilo se mi to, a nejen kvůli Rachel Weisz. Brendan Fraser není jako parodie na Indyho vůbec špatný, efekty byly skvělé, výprava působivá, akce napínavá, skarabové odporní a Arnold Vosloo charismatický až na půdu (teda pokud zrovna měl lidskou podobu :)). Motiv tragické lásky má vždycky úspěch, vezměte si třeba příšerný Titanic;) Bez špetky úmyslu hanobit či shazovat říkám "žůžo dobrodrůžo" a dávám tomuhle akorát dlouhému zábavnému spektáklu 80%.(26.1.2003)

Stephen Sommers timhle filmem dava vzpomenout na dobrodruzny filmy typu Indiana Jonese a dari se mu to dost dobre. Hlavni vyhoda filmu je, ze se nebere az tak moc vazne, takze se tu najdou nejaky vtipny komentare k deni a nebo docela slusny hlasky. Navic Brendan Fraser a Rachel Weisz jsou jako dvojka vyborna a skvele se doplnujou. A zaporak Arnolda Voslooa je taky vybornej, nedokazu si pro Imhotepa predstavit nikoho jinyho. I kdyz se jedna o popkorn, tak presto ma celkem slusnej pribeh, kterej dokaze zaujmout a hlavne hodne pobavit. Je to takova 2 hodinova jizda se skvelejma trikama a peknou hudbou, ve ktery neni zadnej prostor pro nudu.(6.8.2006)

• - V roce 2004 otevřelo Universal Studios ve svých zábavních parcích v Hollywoodu a Orlandu atrakce založené na tomto filmu a jeho pokračování. Byly tak oblíbené, že návštěvníci museli čekat často i hodiny v dlouhých frontách. Aby si tento čas ukrátili, tak vždy, když se fronta pohnula, začali pomalu skandovat "Im-ho-tep. Im-ho-tep. Im-ho-tep.", jako to dělají hypnotizovaní Imhotepovi služebníci v tomto filmu. (Morien)

• - K spolupráci bol prizvaný aj egyptóg, ktorý do filmu vložil svoju predstavu o starovekej egyptskej reči. Hercom ju nahral na kazetu, no aj tak sa egyptština musela zmeniť, pretože veta ako ,,Otvor okno" mala viac ako 14 slov a najmä podľa Arnolda Voslooa bola tá reč "hrozná"... (jandomi10)

• - Natáčelo se od 5. května do 29. srpna 1998 v Anglii, Maroku, Egyptě a Arizoně. (Varan)