Mumie

The Mummy

Múmia

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 1999, 125 min

Vynikající! Svižné, vtipné a s vynikajícími efekty - taková je Mumie. Jakožto milovníkovi Egypta a celé egyptské kultury se mi tohle prostě zákonitě muselo líbit (archeologové a historici ať se dou zahrabat). Herecké výkony jsou výborné, těch pár lekaček je také slušných, a celý film má takovou velmi příjemnou atmosféru, ještě umocněnou vynikající hudbou. Mumie mě baví a bavit bude, tohle já prostě můžu. 90% a 5*.(25.6.2010)

Dobrodružné hľadania, bádania a honby za pokladom sa rozhodne nevypláca zasadiť do súčasnosti. Aj Sommers pochopil, že prvá polovica 20.storočia sú pre takéto filmy najlepšou devízou. Dokonca sa to celkom slušne ťahá aj na 'Indyho', k čomu prispievajú najmä novšie triky a horrorový nádych. A záporáci nemohli byť fajnovejší. 80%.(6.3.2006)

Dobrodružný žánr značně chátrá a Mumie přišla vyplnit obrovskou díru, která zůstala po Indiana Jonesovi. A vzápětí musím zdůraznit, že ani velkolepě pojaté Mumii se nepodařilo Indyho trumfnout, ale pokud upustím od srovnání s ním, pak zde máme solidní dobrodružný spektákl napumpovaný digitálními triky s charismatickým a vtipným dobrodruhem s tváří Brendana Frasera. Záda mu kryje Rachel Weisz a John Hannah. Stephen Sommers ale není Steven Spielberg a z některých scén je cítit nevyužitý potenciál. Množství scén naopak nepostrádá originalitu, dynamický nálet kamery nebo akcí posedlého Frasera. Dobrodružných filmů v klasickém stylu není nikdy dost. A hlavně mělo by jich být víc. Takže filmaři hybaj točit dobrodružné filmy!(26.10.2010)

Povedený snímek, kterému nechybí romantika, akce, dobrodružství a to celé je pod hororovou rouškou nadpřirozena. Nikdy jsem zrovna dvakrát nemusel Frasera. Ani po tomhle se můj názor nezmění. Za to taková grácie jakou je Rachel Weisz to příjemně oživila a dobře se na ní koukalo. Efekty jsou na svou dobu slušné a to jak vizuální tak i zvukové. Hudba nijak zvlášť nevyčnívá a neomrzí. Jakožto fanoušek nadpřirozena, vizuálních efektů a půvabných hereček si přidám na 4* (75%).(14.7.2009)

8/10. Parádní popcornově-dobrodružná podívaná. Dobrodružné snímky patří k mým nejoblíbenějším, a je-li to i s prvky hororu, pak není co řešit. „Indy“ to sice není, ale i tak vytvořil Sommers ve svém žánru film, který se může do budoucna s trochou štěstí stát kultovním. Když v roce 2000 dávali „Mumii“ v kinech, byla to bomba. Každému běhal mráz po zádech už z těch plakátů, co byly rozvěšeny před biografy.(22.8.2009)

• - Spoiler: Postava Ardetha Baye měla původně na konci filmu zemřít, ale režisér to změnil, protože se mu bojovník zdál příliš hrdinský na to, aby ho nechal zabít. (Morien)

• - Setkání hlavních postav faraóna Sethiho I. a Imhotepa je absolutně nereálné. Imhotep byl vezírem faraóna Džosera za 3. dynastie a Sethi I. vládnul dynastii 19. Je mezi nimi tedy věkový rozdíl téměř 1300 let. (Angie91)

• - Jméno velblouda, kterého Brendan Fraser využíval počas filmování, bylo Barney. (Zdroj: ČSFD.cz)