Mumie

The Mummy

Múmia

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 1999, 125 min

Tento filmík som mal vždy celkom rád (aj keď sa nájdu zarytý odporcovia), a podľa mňa mu tá Sommersova takmer hororová vízia sakra dobre sekne. A samozrejme že je najlepším dielom trilógie, to sa rozumie samo sebou! Tradične parádna Goldsmithova hudbička pre moje uši a Fraserov úsmev +1. Približne ustálených 80%(25.2.2014)

Skutečně nenáročná digitální blbost...ale v tom dobrém smyslu. Stephen Sommers umí natočit akční popcorňák s noblesou a že to umí dokazuje fakt, že mě je totálně putna, jak je to celý přetažený a fantasmagorický. Bravo. Rachel Weisz je navíc H&S herečka (hot-and-stylish), koukatelný byl i ten vosel, teda Vosloo (Imhotep). A Fraser mi nevadil nikdy, nemá ten namachrovanej výraz jako McConaughey.(3.6.2006)

Zaprvé: Mumie plave hned v několika žánrových vodách. Jejím hlavním tahounem snad měla původně být dobrodružně-komediální složka s hororovými prvky, ale jde spíš o hororovou parodii, kde někdo někam neustálé utíká a děsně u toho křičí. Hororová atmosféra se tu snad vůbec nekoná, film sází především na efektní efekty, vypoulené oči hlavních "hereckých" představitelů a na již dnes provařené lekačky (když neumí režisér strašit, tak prostě diváky šidí lekáním). A i těch si tu příliš neužijete. Mumii bych viděl raději jako béčkový horor než jako dobrodružný spektákl s gagy ve stylu Laurela a Hardyho. Zadruhé: Mumie na první podívání relativně dobře pobaví, ale při dalším repete už nic zajímavého nenabízí. Moje hvězdičkové hodnocení tedy vychází z průměru všech tří shlédnutí, které jsem tomutu filmu věnoval. A za třetí: Mumie je ucházející hra na Indiana Jonese, který je sám výbornou hrou a parodií na dobrodružné seriály let čtyřicátých.(30.3.2003)

Mumie v žádných žánrových vodách neplave. Navazuje na staré hollywoodské horory a oproti nim nabízí sebereflexi a to, co těm předchozím chybělo: humor. A toho je tam skutečně hodně a také v okamžicích, kdy by to nikdo nečekal (ZAMĚSTNEJ HO!) Je to spektákl a to pořádný, nicméně mě Stephen Sommers překvapil několika docela zdařilými režijními nápady. Já narozdíl od jiných si v tomhle dílku vždycky najdu něco, co mě potěší znovu. No a nesmíme zapomenout na Rachel Weisz, která je jak to turecký kafčo, když si ho jednou za rok dám ;-) Sladká. A to hooodně.(17.5.2003)

Jo jako malej jsem na tomhle dost ujížděl, takový správný dobrodružství, a ani po téměř 6 letech co jsem to viděl naposled mě to moc bavilo. Fraser se do týhle role dokonale hodí, a ostatní herci taky. Jen škoda Voslooa který byl před mumií v bahně, a po Mumii tam spadl znova. Efekty jsou úžasný a soundtrakc taky, nemám prakticky co vytknout, humor funguje a akční pasáže jsou dobře nasnímané. Sommers s legendamy umí(viz. Van Helsing).(10.4.2011)

• - Z filmu bola vystrihnutá scéna, v ktorej bolo vysvetlenie, prečo je Rick vo francúzskej légii, aj keď je vlastne Američan. Režisér si proste pre hlavného hrdinu predstavoval úvod inak, než vysvetľovaním. (jandomi10)

• - Spoiler: Postava Ardetha Baye měla původně na konci filmu zemřít, ale režisér to změnil, protože se mu bojovník zdál příliš hrdinský na to, aby ho nechal zabít. (Morien)

• - Charakteristický řev mumie nahrál pro film frontman skupiny Einstürzende Neubauten, Blixa Bargeld. (Amarcord_1)