Mumie

The Mummy

Múmia

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 1999, 125 min

Sommers takovýto typ filmu umí velice slušně. Rozumný mix akce, humoru a napětí, který je bohužel občas až příliš kostrbatý a hlavně chvílemi poměrně nudný. Smršť vizuálních efektů a přestřelek je skutečně působivá a hudba Jerryho Goldsmithe krásně atmosferická. Přesto všechno je však Mumie vcelku jednorázová záležitost, na kterou již nemám chuť dívat se znova. Egyptská mytologie je zde pěkně zprzněná a hlavní záporák Arnold Vosloo je celkem otravná karikatura. Chemie mezi herci je však výborná. Jak Fraser, tak Rachel Weisz jsou super a na plátně si výtečně rozumnějí. Škoda tak režijních a hlavně scénáristických nedostatků, neboť vizuálně je film vyšperkovaný prakticky dokonale.(18.6.2006)

Dobrodružné hľadania, bádania a honby za pokladom sa rozhodne nevypláca zasadiť do súčasnosti. Aj Sommers pochopil, že prvá polovica 20.storočia sú pre takéto filmy najlepšou devízou. Dokonca sa to celkom slušne ťahá aj na 'Indyho', k čomu prispievajú najmä novšie triky a horrorový nádych. A záporáci nemohli byť fajnovejší. 80%.(6.3.2006)

Mumie je fantastický film. Má všechno - starověké prokletí, scaraby, velkolepé obsazení, fantastické speciální efekty a úžasné kostýmy a výpravu. Do pár scén s temnou atmosférou autoři dokázali vložit vtip a já se smál, až jsem se za břicho popadal (dobrá, zas tak srandovní to nebylo, ale smál jsem se). Rick O'Connell, výborný akční hrdina zná pozici města mrtvých, kde Faraoni pohřbili jednoho nezbedu. Evelyn, hrozná knihovnice a Egyptoložka a její bratr Jonathan zde chtějí najít artefakty a poklad. Jejich soupeři najdou knihu a O'Connell s přáteli se rozhodnou ji ukrást. Evelyn otevírá knihu a začíná číst, čímž oživila dlouho mrtvého Imhotepa. Imhotep chce oživit svou dlouho mtvou lásku tím, že obětuje Evelyn a nakonec převzít vládu nad světem. To je impuls pro Ricka O'Connella a jeho přátele pro záchranu dívky, zabití nezbedy a spasení světa! Rick O'Connell (Brendan Fraser) je cool, Rachel Weisz zase oslnivá a se závojem vypadala opravdu hezky. Je to velkolepý film. Udělejte si radost a podívejte se na to.(17.9.2005)

Stephen Sommers timhle filmem dava vzpomenout na dobrodruzny filmy typu Indiana Jonese a dari se mu to dost dobre. Hlavni vyhoda filmu je, ze se nebere az tak moc vazne, takze se tu najdou nejaky vtipny komentare k deni a nebo docela slusny hlasky. Navic Brendan Fraser a Rachel Weisz jsou jako dvojka vyborna a skvele se doplnujou. A zaporak Arnolda Voslooa je taky vybornej, nedokazu si pro Imhotepa predstavit nikoho jinyho. I kdyz se jedna o popkorn, tak presto ma celkem slusnej pribeh, kterej dokaze zaujmout a hlavne hodne pobavit. Je to takova 2 hodinova jizda se skvelejma trikama a peknou hudbou, ve ktery neni zadnej prostor pro nudu.(6.8.2006)

Po tomhle dobrodružňáku jsem neměl takový ty stavy, kdy mě můj život připadá děsně fádní, šedivej a neměl jsem ani sto chutí vzít batoh a jít někam do džungle zažít, prožít, poznat, protože na tohle je Mumie až příliš pohádková a digitální. Na druhou stranu je to poměrně zábavná podívaná, hlavně v podání Brendana. Překrásná Rachel dělala mejm očím moc dobře a akční tempo by se určitě chytilo na jednom závodním okruhu.(7.8.2014)

• - K spolupráci bol prizvaný aj egyptóg, ktorý do filmu vložil svoju predstavu o starovekej egyptskej reči. Hercom ju nahral na kazetu, no aj tak sa egyptština musela zmeniť, pretože veta ako ,,Otvor okno" mala viac ako 14 slov a najmä podľa Arnolda Voslooa bola tá reč "hrozná"... (jandomi10)

• - Ve scéně ve vězení, kdy přivádějí Ricka (Brendan Fraser) k Evelyn (Rachel Weisz) a jejímu bratrovi Jonathanovi (John Hannah), má Rick spoutané ruce před tělem. Když ho ale poté odtahují pryč, má ruce spoutané za zády. (Anthro)

• - Natáčelo se od 5. května do 29. srpna 1998 v Anglii, Maroku, Egyptě a Arizoně. (Varan)