Mumie

The Mummy

Múmia

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 1999, 125 min

Je to zábavné a chvilkama to i slušně vypadá i když některé triky jsou trochu zarážející, třeba hned úvodní minuta. Rachel Weisz jakoby nevěděla jak svou roli hrát, občas vypadala docela zmateně. Brendan Fraser ještě není tolik při těle a role dobrodruha, který je takřka nezničitelný a postaví se čemukoliv mu docela seděla. Když pomineme krapet nesmyslný příběh a některé jeho části (jako pohromy) tak je to vcelku atraktivní i prostředím, přestože v celém filmu se neustále opakuje několik málo míst a na dobrodružný film je toho běhání a průzkumu světa jako takového docela málo, všechno asi sežraly efekty, které na dobu natočení filmu určité měřítko snesou. Takže líbilo se mi to v rámci možností, ale nutno uznat že to je ptákovina.(12.6.2011)

Skutečně nenáročná digitální blbost...ale v tom dobrém smyslu. Stephen Sommers umí natočit akční popcorňák s noblesou a že to umí dokazuje fakt, že mě je totálně putna, jak je to celý přetažený a fantasmagorický. Bravo. Rachel Weisz je navíc H&S herečka (hot-and-stylish), koukatelný byl i ten vosel, teda Vosloo (Imhotep). A Fraser mi nevadil nikdy, nemá ten namachrovanej výraz jako McConaughey.(3.6.2006)

Klasika. Múmia sa mi najviac páčila už v čase, keď išla do kín. Veľmi kvalitný film so zmyslom pre humor, ktorý nepostráda dokonca ani atmosféru. Vo svojej dobe špička. V tomto filme sa nájde naozaj skoro všetko. Napätie, akcia, humor a ako obvykle, aj tá trocha romantiky. No, moje hodnotenie snáď vypovedá za všetko. Tento film by mal vidieť každý milovník dobrodružných fantasy filmov.(15.1.2015)

Po tomhle dobrodružňáku jsem neměl takový ty stavy, kdy mě můj život připadá děsně fádní, šedivej a neměl jsem ani sto chutí vzít batoh a jít někam do džungle zažít, prožít, poznat, protože na tohle je Mumie až příliš pohádková a digitální. Na druhou stranu je to poměrně zábavná podívaná, hlavně v podání Brendana. Překrásná Rachel dělala mejm očím moc dobře a akční tempo by se určitě chytilo na jednom závodním okruhu.(7.8.2014)

„Asi sa práve teraz pýtate, čo taká púšť ako ja robí na takomto dievčati.“ MÚMIA je príjemná (a jemne hororová) variácia na jedno z najklasickejších (s Frankensteinom či vlkolakom) monštier štúdia Universal Pictures z čierno-bielych čias. Môže sa pochváliť skvelými CGI trikmi, ale, čo je dôležitejšie, kvalitným scenárom a ´staromódnou´ magickou atmosférou á la INDIANA JONES. Čerešničkou na tejto vydarenej, milej a ani pri ďalších reprízach nenudiacej torte, je zmysel pre humor, svižné tempo, výborné akčné scény a pestré herecké obsadenie hlavných (pôvabné trio Weiszová-Fraser-Hannah) ale tiež podporných roličiek (Jonathan Hyde obsypaný kobylkami, Oded Fehr s rotačným guľometom). Vôbec by som sa nečudoval, keby okolo na gazíku v cameo prefrčali Harrison Ford s Johnom Rhys-Daviesom. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/fantasy/342-mumia-80- Kino Považan 1999(16.11.2004)

• - Postava Evelyn Carnahan bola pomenovaná podľa dcéry jedného zo spoluobjaviteľov hrobky Tutanchamóna, Lady Evelyn Carnavorn. (jandomi10)

• - Než se role Ricka O'Connela zhostil Brendan Fraser, byla nabídnuta Sylvestru Stallonovi. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Hejna kobylek při útoku v Hamunaptře byla většinou generována počítačem, ale několik živých skutečných kobylek bylo použito při detailních záběrech, kdy kobylky lezou po hercích. Uchovávány byly v lednici, aby byly pomalejší a lépe se natáčely. (Morien)