Mumie

The Mummy

Múmia

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 1999, 125 min

Po tomhle dobrodružňáku jsem neměl takový ty stavy, kdy mě můj život připadá děsně fádní, šedivej a neměl jsem ani sto chutí vzít batoh a jít někam do džungle zažít, prožít, poznat, protože na tohle je Mumie až příliš pohádková a digitální. Na druhou stranu je to poměrně zábavná podívaná, hlavně v podání Brendana. Překrásná Rachel dělala mejm očím moc dobře a akční tempo by se určitě chytilo na jednom závodním okruhu.(7.8.2014)

Líbilo se mi to, a nejen kvůli Rachel Weisz. Brendan Fraser není jako parodie na Indyho vůbec špatný, efekty byly skvělé, výprava působivá, akce napínavá, skarabové odporní a Arnold Vosloo charismatický až na půdu (teda pokud zrovna měl lidskou podobu :)). Motiv tragické lásky má vždycky úspěch, vezměte si třeba příšerný Titanic;) Bez špetky úmyslu hanobit či shazovat říkám "žůžo dobrodrůžo" a dávám tomuhle akorát dlouhému zábavnému spektáklu 80%.(26.1.2003)

Ztelesneni akcni hollywoodske komedie, ktera vas vylozene pobavi. Evey je spravne roztomila, Rick je drsny a zamilovany, a pritom si netukate na celo, jaka je to ptakovina. Jako mala jsem akorat nenavidela scenu s letadlem, co se potapi do pohybliveho pisku (ha, cirou nahodou se tam vzal!). Ted uz chapu, ze ten kyc je tam schvalne ;)(13.1.2007)

Dvacátá léta byla zlatou érou nejrůznějších dobrodruhů a Egypt k jejich cestám přímo vybízel. Ve variaci na Indiana Jonese se dočkáme lidožravých brouků, party zombíků, faraonů a jedné velké lásky, která nerezaví. Ač je jeden z milenců mumifikovaný zaživa. Režisér a scénárista Stephen Sommers chce bavit a to je tím hlavním. Očividně měl nějaký filmařský záchvat, protože při vzpomínce na jeho mdlou Chobotnici nebo Van Helsinga je tohle divoká jízda plná cynické legrace a výtečně natočené akce. Spojil drsňáka ve službách cizinecké legie, toho času čekajícího na šibenici, roztržitou (a velmi půvabnou) odbornici na starý Egypt a jejího bratra, který se štítí jakékoliv námahy. A řadu slušných vedlejších postav. Ač v uzavřených katakombách lehce ztrácíme dech a pár scén se mohlo prostříhat, a dočkáme se i pár umělých popostrčení, pořád je to velká porce šťavnaté akce a digitálně lahůdkových triků.(11.6.2016)

Parádní dobrodružný propletenec mnoha vedlejších postav, charizmatického záporáka, příznačně odvážného hlavního hrdiny a krásné a nemotorné dívky v nesnázích. Tuhle srdeční záležitost bych mohl sledovat od rána do večera, hudba Jerryho Goldsmithe a Sommersova nadšená režie pomohly stvořit nezapomenutelnou jízdu.(21.4.2007)

• - Ve filmu je Skarabeus prezentován jako symbol zla a smrti. Ve skutečnosti byl ale pro starověké Egypťany symbolem štěstí. (Martin_Happy)

• - Ve scéně, kdy se otevře rakev s Imothepem, jsou na víku stopy od nehtů a vzkaz, že smrt je teprve začátek. Ale Imothep něco takové nemohl napsat, protože když jej pohřbívali, měl ruce svázané k sobě. (Mr.Hudson)

• - Vizuální efekty pro film vytvořila společnost Industrial Light & Magic. Postava Imhotepa byla první digitální postavou mající vytvořenou plně lidskou anatomii, díky čemuž vypadají všechny pohyby mumie velice realisticky. (imagoo)