Mumie

The Mummy

Múmia

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 1999, 125 min

Režisér Stephen Sommers, který před Mumií natočil vcelku blafy opravdu mile překvapil. Je to hlavně díky skvělým hereckým výkonům hlavně ze strany Brendena Frasera a Rachel Weiszové, ale taky díky tomu, že právě starověký příběh oživlé mrtvoly skloubený s humorem tu byl potřeba jako sůl. Nepamatuju si, že by něco takového chytlavého někdo natočil, samozřejmě krom Indiana Jonese, i když ten kráčí krapet na jiné koleji. Srovnávat by se to sice dalo, ale kvalitně je Indy někde jinde, hlavně kdo spolupracoval na něm a kdo na Mumii, že. I tak je to zábava pro celou rodinu, u které se budete bavit, strachovat se o hlavní hrdiny a na plno si užívat filmové triky, kterých je film obdařen opravdu požehnaně a i po několikerém shlédnutí se rozhodně nebudete nudit, ba naopak. --- Říkáte si, co taková poušť jako já dělá na téhle holce(20.4.2007)

Příslušník cizinecké legie Rick O´Connell objevil Město mrtvých, krásná zkoumatelka starého Egypta Evelyn se v něm rozhodla učinit zásadní vědecký objev a její bratr Jonathan by nepohrdl nějakým zbytečně se povalujícím zlatem. Jenže ne zcela mrtvý velekněz Imhotep, se svou armádou pobíhajících polorozpadlých postav, je, i přes svůj delší tréninkový výpadek, hrdinné trojici více než rovnocenným protivníkem.(5.11.2009)

Mumie je fantastický film. Má všechno - starověké prokletí, scaraby, velkolepé obsazení, fantastické speciální efekty a úžasné kostýmy a výpravu. Do pár scén s temnou atmosférou autoři dokázali vložit vtip a já se smál, až jsem se za břicho popadal (dobrá, zas tak srandovní to nebylo, ale smál jsem se). Rick O'Connell, výborný akční hrdina zná pozici města mrtvých, kde Faraoni pohřbili jednoho nezbedu. Evelyn, hrozná knihovnice a Egyptoložka a její bratr Jonathan zde chtějí najít artefakty a poklad. Jejich soupeři najdou knihu a O'Connell s přáteli se rozhodnou ji ukrást. Evelyn otevírá knihu a začíná číst, čímž oživila dlouho mrtvého Imhotepa. Imhotep chce oživit svou dlouho mtvou lásku tím, že obětuje Evelyn a nakonec převzít vládu nad světem. To je impuls pro Ricka O'Connella a jeho přátele pro záchranu dívky, zabití nezbedy a spasení světa! Rick O'Connell (Brendan Fraser) je cool, Rachel Weisz zase oslnivá a se závojem vypadala opravdu hezky. Je to velkolepý film. Udělejte si radost a podívejte se na to.(17.9.2005)

8/10. Parádní popcornově-dobrodružná podívaná. Dobrodružné snímky patří k mým nejoblíbenějším, a je-li to i s prvky hororu, pak není co řešit. „Indy“ to sice není, ale i tak vytvořil Sommers ve svém žánru film, který se může do budoucna s trochou štěstí stát kultovním. Když v roce 2000 dávali „Mumii“ v kinech, byla to bomba. Každému běhal mráz po zádech už z těch plakátů, co byly rozvěšeny před biografy.(22.8.2009)

Dobrodružné hľadania, bádania a honby za pokladom sa rozhodne nevypláca zasadiť do súčasnosti. Aj Sommers pochopil, že prvá polovica 20.storočia sú pre takéto filmy najlepšou devízou. Dokonca sa to celkom slušne ťahá aj na 'Indyho', k čomu prispievajú najmä novšie triky a horrorový nádych. A záporáci nemohli byť fajnovejší. 80%.(6.3.2006)

• - Jméno velblouda, kterého Brendan Fraser využíval počas filmování, bylo Barney. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Hejna kobylek při útoku v Hamunaptře byla většinou generována počítačem, ale několik živých skutečných kobylek bylo použito při detailních záběrech, kdy kobylky lezou po hercích. Uchovávány byly v lednici, aby byly pomalejší a lépe se natáčely. (Morien)

• - Vizuální efekty pro film vytvořila společnost Industrial Light & Magic. Postava Imhotepa byla první digitální postavou mající vytvořenou plně lidskou anatomii, díky čemuž vypadají všechny pohyby mumie velice realisticky. (imagoo)