Mumie

The Mummy

Múmia

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 1999, 125 min

Tohle byl po dlouhé době první film, který ve mně evokoval vzpomínky na Indiana Jonese. Ne že by snad Mumie dosahovala Jonesových kvalit, ale velmi se jim blíží (I.J. a chrám zkázy možná i převyšuje), ale je to skutečně popcornová dobrodružná podívaná s nápaditým dějem, osobitým vtipem a kvalitními herci. Nejvíce mě zaujal záporný hrdina Imhotep v podání Arnolda Vosloo. Byl charismatický, ale zároveň z toho jeho charismatu čišelo i skryté nebezpečí. Do své role se hodil Vosloo naprosto přesně.(24.9.2002)

Příslušník cizinecké legie Rick O´Connell objevil Město mrtvých, krásná zkoumatelka starého Egypta Evelyn se v něm rozhodla učinit zásadní vědecký objev a její bratr Jonathan by nepohrdl nějakým zbytečně se povalujícím zlatem. Jenže ne zcela mrtvý velekněz Imhotep, se svou armádou pobíhajících polorozpadlých postav, je, i přes svůj delší tréninkový výpadek, hrdinné trojici více než rovnocenným protivníkem.(5.11.2009)

Dobrodružné hľadania, bádania a honby za pokladom sa rozhodne nevypláca zasadiť do súčasnosti. Aj Sommers pochopil, že prvá polovica 20.storočia sú pre takéto filmy najlepšou devízou. Dokonca sa to celkom slušne ťahá aj na 'Indyho', k čomu prispievajú najmä novšie triky a horrorový nádych. A záporáci nemohli byť fajnovejší. 80%.(6.3.2006)

Povedený snímek, kterému nechybí romantika, akce, dobrodružství a to celé je pod hororovou rouškou nadpřirozena. Nikdy jsem zrovna dvakrát nemusel Frasera. Ani po tomhle se můj názor nezmění. Za to taková grácie jakou je Rachel Weisz to příjemně oživila a dobře se na ní koukalo. Efekty jsou na svou dobu slušné a to jak vizuální tak i zvukové. Hudba nijak zvlášť nevyčnívá a neomrzí. Jakožto fanoušek nadpřirozena, vizuálních efektů a půvabných hereček si přidám na 4* (75%).(14.7.2009)

Sommers takovýto typ filmu umí velice slušně. Rozumný mix akce, humoru a napětí, který je bohužel občas až příliš kostrbatý a hlavně chvílemi poměrně nudný. Smršť vizuálních efektů a přestřelek je skutečně působivá a hudba Jerryho Goldsmithe krásně atmosferická. Přesto všechno je však Mumie vcelku jednorázová záležitost, na kterou již nemám chuť dívat se znova. Egyptská mytologie je zde pěkně zprzněná a hlavní záporák Arnold Vosloo je celkem otravná karikatura. Chemie mezi herci je však výborná. Jak Fraser, tak Rachel Weisz jsou super a na plátně si výtečně rozumnějí. Škoda tak režijních a hlavně scénáristických nedostatků, neboť vizuálně je film vyšperkovaný prakticky dokonale.(18.6.2006)

• - Ardeth Bay (Oded Fehr) má na konci filmu zbraň Lewis Gun ráže .303 British, Beni (Kevin J. O'Connor) Colt M1917 ráže .45 ACP a Mr. Henderson (Stephen Dunham) Colt Single Action Army ráže .45 LC. (dc125)

• - Bílé pyžamo, které nosí Evelyn (postava Rachel Weisz) ve scéně přepadení lodě, bylo po zvlhčení průsvitné, kvůli čemu ho museli v postprodukci digitálně zabarvovat. (POMO)

• - Z celkového rozpočtu 80 milionů amerických dolarů bylo 15 milionů utraceno za zvláštní efekty. (franciscze)