Mumie

The Mummy

Múmia

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 1999, 125 min

Jeden z nejlepších dobrodružných filmů posledních let. Děj je pěkně vyvážený, takže neni nani příliš akce ani příliš komediálních prvků a během těch dvou hodin který film má si na nudu ani nevzpomenete. I herecký zastoupeníí v podobě Brendana Frasera a Rachel Weisz je příjemný a celkem pěkně zahraný, stejnětak i hlavní záporák je vybranej výborně, nikdo jinej než Arnold Vosloo by se na to líp nehodil, takže nevidim důvod proč nedat 5*, i když se ve filmu chybičky najdou(4.6.2006)

"U všech faraonů. Dívenko, snesu žáby, kobylky, brouky, cokoliv kromě vás." Tak to já bych na egyptoložku Evelyn určitě nebyl tak zlý. Ona je sice trošku nemehlo, ale poměrně sympatické. Přesto by mě k návštěvě faraonovy hrobky nepřesvědčila. Není to proto, že bych měl nějaký nepřekonatelný odpor k bohatství, ale nemám zájem o setkání se zafačovaným nájemníkem. Ono to setkání sice nebylo vyloženě špatné, přednosti ani zadnosti Anuk-Su Namun nejevily žádnou známku chyby, dokonce i nějaký ten vtípek jsem při něm zaslechl, ale z nějakého mimořádně záhadného důvodu jsem se při tom zběsilém pobíhání nijak zvlášť nebavil.(14.8.2016)

Mumii můžu bez ostychu označit za jeden ze stěžejních filmů svého dětství, a proto se jeho kouzlo pokusím vystihnout co možná nejjednodušeji: Neohrožený a sympatický hrdina Brendan Fraser, fakt hustej a děsivej záporák v podání Arnolda Voslooa plus spousta skvělých hlášek a hromada chytlavé a dynamické akce-) Aneb jak málo stačí dětem ke štěstí.(13.7.2011)

Když jsem byl mladší, Mumii jsem celkem dost žral a alespoň jednou ročně jsem si našel čas na tento žánrový mišmaš, ve kterém nechybí dobrodružná akce, romantika, ani špetka hororu. Rachel Weisz je v roli intelektuální knihovnice bažící po dávných pokladech vskutku kouzelná, John Hannah je správně potrhlý mimoň a Arnoldovi Vosloo sedla role krvelačné mumie jako ulitá. V případě Brendana Frasera musím podotknout, že tomuto herci asi nikdy nepřijdu na chuť, bohužel. S odstupem času si člověk všímá různých nedostatků, scenáristických přešlapů, které mu v mládí unikaly. Před deseti, patnácti lety bych neváhal dát čisté čtyři hvězdy, nyní hodnotím průměrnými třemi hvězdami.(30.5.2019)

Vydarená pocta Indianu Jonesovi a hoci je je Indy iba jeden, musím priznať, že od Stephena Sommersa som až tak zábavnú oddychovku nečakal. V rámci žánru výborné dielko ktoré nebolo prekonané ani neskorším pokračovaním a vlastne po veľmi dlhú dobu ani ničím iným. S odstupom a zhliadnutí pokračovaní jeho kvality vôbec neupadajú, práve naopak. Jeden z mojich najobľúbenejších dobrodružných filmov vôbec.(17.2.2007)

• - Nakrúcanie sa začalo 4. mája 1998 (pondelok) v Londýne a skončilo 29. augusta 1998 v Marakéši. Ako prvá sa nakrúcala scéna vo väznici. (jandomi10)

• - V jednom záběru ve finální scéně je patrný speciální kanystr, ze kterého vystřeluje písek. [Zdroj: Extra.cz] (Duoscop)

• - Brendan Fraser si při natáčení akčních scén zlomil žebro a pochroumal kolenní kloub. (HappySmile)