Mumie

The Mummy

Múmia

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 1999, 125 min

8/10. Parádní popcornově-dobrodružná podívaná. Dobrodružné snímky patří k mým nejoblíbenějším, a je-li to i s prvky hororu, pak není co řešit. „Indy“ to sice není, ale i tak vytvořil Sommers ve svém žánru film, který se může do budoucna s trochou štěstí stát kultovním. Když v roce 2000 dávali „Mumii“ v kinech, byla to bomba. Každému běhal mráz po zádech už z těch plakátů, co byly rozvěšeny před biografy.(22.8.2009)

Sommers ještě celkem na uzdě, i proto se dá první Mumie brát jako solidní dobrodružný film ve stylu Indyho fungující i normálně, ne jen jako Guilty pleasure. Na svou dobu navíc nabídl i hodně slušné efekty, takže se dá říct, že do vod "dostal jsem 150+ mil. dolarů a stejně bych na to všechno potřeboval dvakrát tolik" sklouznul až v posledních letech. Herecké duo Fraser & Weitz je navíc jednou z nejsympatičtějších filmových dvojic posledních deseti let. 75 %(12.2.2010)

Je to zábavné a chvilkama to i slušně vypadá i když některé triky jsou trochu zarážející, třeba hned úvodní minuta. Rachel Weisz jakoby nevěděla jak svou roli hrát, občas vypadala docela zmateně. Brendan Fraser ještě není tolik při těle a role dobrodruha, který je takřka nezničitelný a postaví se čemukoliv mu docela seděla. Když pomineme krapet nesmyslný příběh a některé jeho části (jako pohromy) tak je to vcelku atraktivní i prostředím, přestože v celém filmu se neustále opakuje několik málo míst a na dobrodružný film je toho běhání a průzkumu světa jako takového docela málo, všechno asi sežraly efekty, které na dobu natočení filmu určité měřítko snesou. Takže líbilo se mi to v rámci možností, ale nutno uznat že to je ptákovina.(12.6.2011)

Perfektní dobrodružný akční film. Má výborný příběh a nápad o mumiích. Ve filmu krom akce, které je velké množství funguje skvělá atmosféra, napínavost a skvělé hlášky a hlavně humor. Hudba je dokonalá. Co se týče hereckého obsazení, tak snad všichni mě ve filmu baví. Nejvíc herci Brendan Fraser, Rachel Weisz, Jihn Hannah a i další. Jedná se o jeden z nejlepších dobrodružných filmů. Nevím co bych měl filmu vytknout. Akce zde bylo dost, film měl rychlý spád a tempo, možná něco navíc bych zde dal, ale celkově film hodnotím na 98% = *****(28.10.2012)

Skvělé popcornové dobrodružství míchající napětí (místo je to skutečně dost hororové) s humorem (především výstupy Johna Hannaha). Film je důstojným nástupcem snímků o Indiana Jonesovi. Navíc je tu opět hodně příležitostí pro trikaře a na to já se dívám moc rád (ať žije ILM!). Film má spád, skvělé herce a výbornou akční hudbu Jerryho Goldsmithe(20.8.2003)

• - Komerčně úspěšné dobrodružství, které vydělalo celosvětově v kinech 415 milionů USD (náklady byly 80 milionů). (POMO)

• - Ve filmu je Skarabeus prezentován jako symbol zla a smrti. Ve skutečnosti byl ale pro starověké Egypťany symbolem štěstí. (Martin_Happy)

• - V tomto filmu je Ardeth Bay, anagram z "Death by Ra" (smrt od boha Ra), zapřísáhlým ochráncem lidstva proti mumii Imhotepovi. Oproti tomu v původním filmu Mumie z roku 1932 byl Ardath Bey alter-egem samotného vzkříšeného Imhotepa (Boris Karloff), když se snažil zapadnout mezi současné Egypťany. Možná proto také filmaři prohodili písmena ve jméně samotném, aby je trochu odlišili. (Morien)