Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Animovaný
  • Krimi

Skrytá čísla (2016)

Strhující film o neuvěřitelných třech ženách, které změnily celý svět a značně pomohli USA ve studené válce. Příběh jsem znal jen okrajově, a proto jsem byl nakonec překvapen, jak moc dobře byl film propracovaný. Nejenom, že je tu téma dobývaní kosmu, ale zároveň film poukazuje na černošskou segregaci, která tam působila až do 70. let minulého století a kolikrát je někde i dnes. Režisér Theodore Melfi natočil zkrátka film, který uteče jak voda a přitom vám dá do hlavy hodně informací z této doby a něčím vás rozhodně obohatí. Kdo má rád americké dějiny, politiku nebo celkově historii, tak rozhodně doporučuju. 7,5/10

Motorkáři (2023)

Na začátek je nutné říct, že film je inspirován knihou, kterou vydal v roce 1968 Danny Lyon. Ten chtěl ukázat lidem prostý motorkářský gang, jejich život a prostě jak působili na americkém území. Celý film sledujeme z hlediska rozhovoru mezi Kathy, ztvárněnou Jodie Comer, a hlavním vypravěčem, kterého hraje Mike Faist. Celou dobu slyšíme příběh od samotného poznání s Bennym, vzestupu gangu, ale i pád. Samotný příběh se po celou dobu ale nijak zvlášť nerozvíjí. Soustředí se hodně na dokumentární styl, proto mi kolikrát přišlo, že film nemá ani zápletku. Dost často mi přišlo, že jsem už něco podobného viděl, protože mi to hodně připomínalo gangsterky jako jsou například Scorseseho Mafiáni. Akorát jak už jsem říkal, film postrádá značnou hloubku. Kolikrát ani nevíme, jak Kathy u samotného gangu žije nebo nějaké podrobnosti. Z herců mě samozřejmě zaujali nejvíc Austin Butler a Tom Hardy. Butler tu hraje postavu Bennyho, který je rádoby bad boy a ve filmu skoro nemluví, ale přesto diváka zaujme. Naopak Tom Hardy tu hraje staršího vůdce samotného gangu. Ve filmu taky moc nepromluví, ale jeho prominentní charisma rozhodně ve filmu vyniká. Celkově Jeff Nichols sází dost na to, že film vypadá napoprvé dost temně, ale přitom vůbec není. Je to fajn film, ale sám autor mohl využít mnohem více možností, aby výsledek byl lepší. Film si odvypráví svoje, ale bohužel působí trochu neúplně. 6,5/10

Vanilkové nebe (2001)

Přesně jak říkala kleopatra v komentářích, je tu příliš moc věcí najednou. Film je trochu podobný stylu jako dělá David Lynch, protože chvíli divák neví, co je realita a co je sen. Atmosféra je také dost podobná, ale zkrátka je to směs všeho. Trochu thriller, trochu horror i trochu sci-fi. A to je prostě největší chyba tohoto filmu. Sice ukazuje krásně rozpolcenost hlavní postavy, ale na všechno to nestačí. Ohledně herců nemám co vytknout, Toma Cruise mám rád a Cameron Diaz spolu s Penélope Cruz jsou vždycky super. 6/10

Uvnitř tančím (2004)

Tenhle film je krásným důkazem toho, že i když je člověk handicapovaný, tak přesto může být šťastný nebo může dělat cokoliv. Chvílemi může film rozbrečet nebo dojmout diváka, ale s tím se přeci musí počítat. Oba dva z dvojice k sobě náramně sedli, a proto tenhle film je tak dobrý. Je to smutný, ale zároveň i hrozně hezký zážitek. 9/10

Chata v horách (2012)

Tak tohle jsem asi hodně nepochopil. Samotný námět by nebyl špatný, kdyby tam tvůrci zbytečně nervali moc sci-fi blbostí nebo zbytečně hloupé vizuální efekty. Příběh o partičce, která odjede na chatu a pak se tam začnou dít zvláštní věci. Tohle jsme viděli už ve spoustě filmech, ale vždycky je to něčím jiným obzvláštněné. Tady to je zkrátka udělané špatně a to myslím, že zkazilo celkový můj zážitek z filmu. Jedinou záchranou byli zombíci a samozřejmě Chris Hemsworth :D 4/10

Voda pro slony (2011)

Fakt hezký film, který nádherně ukazuje, že cirkusy nemusí nutně znamenat jenom dobré věci a radost, ale kolikrát také násilí na zvířatech. Obsazení mi taky sedlo suprově. Robert Pattinson spolu s Reese Witherspoon tvoří krásný pár a hezky se k sobě hodí. Naopak Christoph Waltz tu hraje suprově záporáka. Do toho hudba od Newtona Howarda, která film krásně podkresluje. Po vizuální stránce filmu nemám co vytknout. Ještě by to chtělo vykrášlit trochu příběh a bude vše dokonalé. 8/10

Noční jízda (2013)

Velmi jednoduchý film, který má právě ohromit svou primitivností, ale mě spíše unavoval. Příběh se dá přeložit úplně jednoduše. Muž jede z práce autem, a přitom mu volá spousta lidí a on u toho řeší různé složité situace. Filmů na téma, které se odehrává pouze na jednom místě nebo v jedné místnosti, je veliká spousta, ale znám rozhodně lepší. Myslel jsem, že mě ohromí svou atmosférou, ale bohužel se nestalo. 6,5/10

Předčítač (2008)

Předčítač principielně staví průběh na diametrálních charakterových rozdílech a k tomu přidružených hereckých výkonech. A Daldry v tomhle odhledu miluje dramatičnost. Postavy mají pevně definované rámce, přesto z nich rády vyklouzávají ven a dělají nepředvídatelné věci. Přesně proto Daldryho filmy vždycky pádí jeden dva kroky před divákem a udržují si punc výjimečnosti. Je pak otázkou, do jaké míry je tahle výjimečnost stravitelná a zda se namísto originální dramatičnosti za každou cenu nehodí občas přibrzdit a nabídnout dramatičnost obyčejnou, okoukanou a do jisté míry funkční. Asi je to prostě tím, že „mladý kluk po X letech“, Ralph Fiennes, i přes veškerou snahu nevnáší na plátno onen magický juniorský zájem a svou úlohu plní jaksi z povinnosti. Chyba ale vlastně není v Daldrym. Ten se vše snaží vše dovyprávět tak, jak bylo napsáno a uzavřít svou další filmovou kapitolu důstojně, stejně jako herci, kterým není příliš co vytýkat. V dané chvíli dělají maximum, i tak mám pocit, že to maximum nemůže nikdy doopravdy stačit. Stejně jako u Hodin se totiž domnívám, že předloha měla zůstat předlohou a necpat se na plátno za každou cenu. 6/10

Monstrum (2008)

Filmů ze žánrů found footage je na scéně nespočet. Někdo říká, že zrovna tento patří k nejlepším, někdo zase k nejhorším. Abych se přiznal, tak jsem za život už viděl rozhodně lepší. Například film REC, ten mě uchvátil rozhodně víc. Ale abych tento jenom nekritizoval, tak mu musím nechat tu atmosféru. Ta se z poklidného večírku na začátku změní v hotové peklo, které má krásně tíživou a napínavou atmosféru. Nevím proč, ale trochu mi to připomínalo vlastně starou dobrou Godzillu. Nějaký tvor, který ničí město, ale nikdo neví, co je to zač. 6/10

Dějiny násilí (2005)

O tomto filmu přesně nevím, co si mám myslet. Přišel mi hodně zajímavý z hlediska atmosféry a napětí, které tu je po celý film. Viggo Mortensen tu je bezvadný a do role se náramně hodí. Sice mi ve filmu něco chybí a nedokážu říct co, ale ta atmosféra to všechno naštěstí přehrála. Hudba Howarda Shora tu atmosféru akorát hezky doplňuje. Velmi zajímavý film. 7/10