• Krátkometrážní
  • Sportovní

Dark Side of the Ring - Season 4 (2023) (série)

Jsem velice rád, že se po slabší třetí sérii ubralo z epizod a dostalo se na známé příběhy, které se také zkvalitnily, osobně mi nesedl jenom díl o dynastii Grahamů, ale zbytek je teda famózní, vypíchnout musím překvapení v podobě dílů o Adrianu Adonisovi a Magnumu T.A., o kterém jsem neměl nejmenší tušení, potěšily také jistoty Junkyard Dog a Abdullah the Butcher a grálem této série je dění na Bash at the Beach 2000, u toho jsem ani nedýchal. Samozřejmě už se jedná o čtvrtou sérii, takže doufejme, že pro nás tvůrci i do pětice něco udělají. Příběhů z wrestlingového světa je ještě nespočet. 4. série - 85%

Skautův průvodce zombie apokalypsou (2015)

Já tyhle extrémně zábavné zombie komedie na styl Zombielandu prostě miluju a v tomhle filmu se to sešlo všechno. Christopher Landon se tu jako režisér a scénárista uvedl v tom nejlepším světle, samozřejmě dnes už je jistotou, což potvrdil v dalších filmech, ale tady se jedou bomby od samého začátku až do posledního záběru, navíc má film jenom 93 minut a opravdu málokrát se mi stane, že bych si vyloženě přál, aby byl film delší. Gagy jsou tu těžce vtipné a je jich tu spousta, zmínit se ale musí sekvence na trampolíně, u který jsem se řehtal jako už dlouho ne. A tou nejsilnější věcí je tady herecká sestava, která je v žánru zombie komedií asi úplně nejdůležitější, no a tady ta chemie hlavních postav je nepřehlédnutelná, Tye Sheridan je skvělý herec, Joey Morgan typický "tlusťoch", ze kterého si lidé dělají srandu mi hodně připomínal Jonah Hilla (budiž mu země lehká), ze sexy Sarah Dumont Vám garantuju, že nespustíte oči a potěší i vedlejší postavy jako nesmrtelný Scouts Leader Rogers. Obecně humorově mi tohle strašně sedlo a byl bych moc rád, kdyby podobné filmy stále jednou za čas vycházely, protože co si budem, moc jich není. Čisté 4*

Street Kings (2008)

I druhý Ayerův film se veze na velice podobné vlně jako ten první, na režii jde okamžitě poznat jeho rukopis, což oceňuju, jenže místo nekompromisního blázna Balea tu máme v hlavní roli Reevese, který se už jenom povahou do téhle role ale vůbec nehodí, ne že by tu nějak přehrával nebo něco, ale je strašně divné ho vidět v roli špatného policajta. Příběhově to je béčková záležitost, která začne pořádně zajímat až na samém konci, kdy se všechno vyjasní. Ve výsledku jednohubka na jedno podívání a Ayerovi musím uznat, že mu akční filmy sedí, vizuálně se na to kouká hodně dobře. Čisté 3*

Drsný časy (2005)

Ayerův snový debut. Tohle není film pro žádný slečinky, tohle je výčet dnů, z temnýho a depresivního L.A., kde není nouze o brutalitu nebo krev. A co se týče Christiana Balea, tak lidé vyzdvihují především jeho mainstreamové psycho, větší fajnšmekři pak "to větší psycho", ale právě tady se mi Baleova role blázna líbila nejvíce, kdy v průběhu filmu vidíme ten samotný charakter development postavy. A na konci nás nechá Ayer teda ve slušném rozpoložení, takhle jsem se po dokoukání čehokoliv už dlouho necítil. Lepší 4*

25. hodina (2002)

Spike Lee je machr za to, jak zvládnul tenhle zajímavej námět, on ten film hraje spousty žánry, ze začátku správně představí všechny postavy, které jsou odlišné a charismatické, takže se mi v průběhu filmu dobře poznávaly, od Isiah Whitlocka Jr. tu zazní dvakrát i jeho kultovní "sheeeeet", což beru jako komediální skvost a celé to umí být taky cool, což potvrzuje můj první highlight a to sekvence v klubu, kde byl Edward Norton za úplnýho Boha, tam jsem si myslel, že těch sedm let, co dostal za ten jeho předchozí užitej život i stojí za to odsedět a potom pokračovat dál, ale poté přijde závěr druhé poloviny, můj druhý higlight, a ve správném způsobu provedená totální depkařina, která musí praštit každýho, kdo si jen trošku dokáže představit, že jde za nějakou tu hodinku/dvě na dlouhou dobu za katr. Psychologie a dialogy jsou tu vyšvihnuté na maximu a druhá polovina je o dost výraznější než ta první, což ale ve výsledku ničemu nebrání. Nakonec se z toho vyklubala překvapivě velkolepá podívaná. Čisté 4*

Break Point (2023) (seriál)

Netflix se očividně drží zajetých kolejí a po předchozích úspěšných sportovních "rekapitulacích sezóny" typu F1: Drive to Survive se tentokrát věnuje tenisu, což je sport, kterému se filmaři doposud vůbec nevěnovali. Dozvídáme se tu z behind the scenes záběrů jací jsou hráči mimo kurty, to vidím jako příjemné plus, samozřejmě na příběhy některých hráčů a hráček se kouká lépe (Alja, Ons, Kyrgios), na některé zase méně (Sabalenka, Fritz), ale každý by si tady měl vybrat to svoje. Na druhou sérii se těším, snad tentokrát i s nějakým českým obsazením. /1. série - 85%/

Věc (1982)

Spousta fanoušků tohohle Carpenterova veledíla by si přála, aby bylo na Věc nahlíženo stejně kultovně jako na podobně laděného Vetřelce, za mě osobně by ale tyhle dva filmy neměly být ve stejné kategorii a to i přes svoje podobnosti v příběhu nebo samotné Věci/Alienovi, protože na Věc nahlížím zprvu jako na dobře provedenou psychologickou hru s kvalitními lekačkami a odlehlou lokací, která dodává na intenzitě, velkou dávkou napětí a parádního hereckého výkonu Kurta Russella. Na plný počet to nevidím hlavně z důvodu, že mě to nestrhlo způsobem, jakým by mě to pravděpodobně strhlo, kdybych na tom vyrostl a šel na to do kina, to bych se nejspíš bál vylézt z postele ještě měsíc po zhlédnutí. A poté také sporný konec, který i po čtyřiceti letech od vydání budí v mnohých rozpaky, včetně mě. Čisté 4*

V jako Vendeta (2005)

O komiksu nic nevím, takže nemůžu a nebudu porovnávat, ale jako film s revolučními ideami a svojí kultovností jsem teda čekal větší šlágr a tóčo. Orwellovsky natočená (polo)jízda s podařeným hereckým výkonem maskovaného Weavinga se mi zamlouvala, hlavně když je V v akci, tak to odsýpá a krev šlehá z kdejakého protivníka, jenže toho se nám dostane ve filmu pomálu, vedlejší postavy nijak nevyčnívají (ani oholená Portman) a reflektory jsou tedy upřeny na prapodivný styl režie a tradičně divný scénář Wachowských, kteří z toho udělali nemastnou neslanou slátaninu. Chápu teda, kde film bere tu kultovnost, díky vzepření se politické vládě, což je nadčasové téma (vždycky bude), ale tohle mělo být daleko kvalitněji zpracované. Za mě zklamání. Čisté 3*

Terminál (2004)

To si takhle naladím na televizi můj starý dobrý Terminál a koukám, že tu ani nemám komentář, který si film jistě zaslouží, takže jdeme na to. Tom Hanks nám tu po bezchybném Catch Me If You Can opět potvrzuje svoje herecké kvality a jakožto člověk, co Hankse moc nemusí je pro mě tady za sympaťáka a právě tahle jeho role je nejspíše mojí nejoblíbenější. Film má dokonalou atmosféru, která ve vhodných momentech funguje na diváka, tak jak má, s tím si Spielberg tradičně vyhrál. Lidé tu údajně dělí film na dvě poloviny, kdy ta první je bezchybná a ta druhá, kdy se nám objevuje záporák a love story, už horší, ale za mě to objevování letiště a poznání charismatických vedlejších postav na začátku je to, díky čemu jsem si právě později naprosto vychutnal příběh s letuškou a šéfem letiště. Lehká komediální a emoční podívaná, vyšperkovaná jedinečným příběhem, netradičním odehrávajícím místem a zároveň jeden z mých nejoblíbenějších filmů, který můžu kdykoliv naladit a vždycky si ho užiju stejně. 5*

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Už nějaký ten pátek jsme v kinematografické době, kdy nám - několika žijícím generacím zestárli naši dětští hrdinové a s nimi i jejich legendární série, na kterých jsme vyrostli - žijeme bohužel také v době, kdy pojem "originální námět" je v Hollywoodu zakázaný, ten se drží ze všech sil těchto kultovek, aby nějaký ten miliónek ještě vydělal než půjde, v tomhle případě, Ford prdět do hlíny, což je samozřejmě špatně a nemyslím si, že tenhle film musel vůbec vzniknout. A všechna úcta mému oblíbenému režisérovi Mangoldovi, vizuálně a kamerou se jedná o úctyhodný počin, herecky to už ale ono také není, jeden z mých nejoblíbenějších herců vůbec Mads Mikkelsen je tu vyloženě k ničemu záporák, tohle byl snad jeho jediný herecký výkon, který se mi vyloženě nelíbil. Ford to tu na svůj věk stále táhne, charisma herce neschováš a dělá strašně moc, tady by si ale zasloužil pomoc ostatních, protože ti mu to vůbec neulehčili. A příběhově se mi to zdálo zbytečně roztahané, točí se v době, kdy je evidentně (proti mé srsti) in, běžně točit filmy přes dvě a půl hodiny a člověk se nestačí divit, jak moc se v tom filmu přeskakuje. Co chci ale napsat je to, že tahle doba neustálého natáčení preqelů, sequelů a rebootů je vyložené zlo, protože ačkoliv Mangold natočil podařený, byť ne nejlepší samostatný film, který by ve výsledku neměl propadnout, tak pro některé fanoušky se jedná o zbytečnou záležitost, která se legendárního statusu prvotních děl nepřiblížila ani o parník a ještě do toho má potenciál ničit odkaz celé série. A Bůh mi odpusť, ale na to, že jsem se právě rozloučil s jednou z nejikoničtějších filmových sérií, tak jsem při závěrečných titulcích byl emočně ani ne na nule, ale na bodě mrazu. V porovnání s takovým rozloučením Craiga, který dokázal, že důstojné rozloučení může být emocionální se Indyho konec uchýlil tím nejhorším možným směrem. Čisté 3*