Životy těch druhých (2006)

Velmi promyšleně vykreslený film mapující jiná období. Hodně slušně zahrané.

Modrá Electra Glide (1973)

Shlédnutí filmu 35 let po jeho vytvoření no to bych ani nečekal. Název se tak nějak vžil ale k filmu jsem dostal až letos (2008). Nebudu opakovat předhodnotile a tak několik vlastních postřehů. Výborně zahraný blázen Willie Elishou Cookem, Fantastické koncertní vystoupení skupiny Madura+výborné zpracování doprovodné hudby včetně závěrečného opusu jenž ladí s krásnými snímky Monument Valley za jejichž stínu film končí, hlavní hrdina Robert Blake pak již dlouho nemohl najít obstojnou roli až jej našel casting Davida Lynche a obsadil jej do Lost Highway, Kdo vlastně byl vrah Willie, Zipper nebo Zemco?

Zázraky se dějí (1974)

Jako malý jsem na tomto byl s matkou. Divím se že to bylo přístupné. V podstatě hraný dokument v té době poměrně naturalistický.

Tron (1982)

Film si pamatuji se svého mládí z reklam západní televize. Strašně jsem ho chtěl vidět. Potom jsem ho viděl v němčině. Ve své době uchvacující grafika, dnes k pousmání. Po letech jsem zapoměl a teď měl možnost vidět. Český dabing otřesný, výkon Bridgese nezralý. Na film se dá koukat pouze jen nostalgicky, spíše pro starší generaci, mládež se asi bude podivovat jak něco tak nedokonalého (vizuálně) může být.

Gomora (2008)

Zajímavé, a ještě více by mě zajímalo jak to tam mezi těmi mafiány natočili. Totální beznaděj.

MR 73 (2008)

Po delší době naprostá detektivní klasika. Kromě výborného výkonu Daniela Auteuila (i ostatních herců) zde bylo několik libůstek. Kontrast impozantních služebních aut (tuším chrysler 300) k krásnému vždy naleštěnému starému Volvu hlavního hrdiny. Temnou dobu života policajta symbolizuje tma, déšť a neustálý pohyb v malých temných místnostech. V jednu chvíli svítá na lepší časy a vyjde slunce které přerazí silná průtž mračen. Příběh je čitelný a nehraje si na hádanku (inu je to klasika), ale v počátku jsem se trochu ztrácel v časové ose komplikované několika nebarevnými flashbacky, poté se to ale srovná. Několik věcí si člověk musí domyslet (nebo mi unikly), věznice v Provance jsou temná (pravděpodobně stylizované) a doporučil bych je vnitruČR. Celkově hodnotím velmi vysoko.